LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


krenula znatnija ekspanzija u istovaru papirnatih tereta

Bogu hvala.

Evo malo besplatne škole:

Prilike se moraju iskoristiti, a ne propuštati.

Vidim da niste napravili domaću zadaću, a sve sam vam dao na pladnju:

http://www.slobodnadalmac…icleId/59582/Default.aspx

Investicije, kako god bile plačene, oko 160 milijuna eura.
E pa sad..ukupna tržišna kapitalizacija Luke Ploče po ovim cijenama je oko 384 milijuna kuna.
EV ( enterprise value ) Luke Ploče, za one koji ne znaju EV označava vrijednost koju je potrebno dati da bi postao 100% vlasnik tvrtke, odnosno ukupnu vrijednost tvrtke. Gotovina u blagajni ne ulazi u računicu zato što se kupovinom te tvrtke izravno postaje i vlasnikom gotovine. Po meni puno bolja metoda kod preuzimanja i stvarne vrijednosti tvrtke na tržištu zbog toga što uzima u obzir dug i gotovinu to bi bila tzv. prava ekonomska vrijednost tvrtke , dakle EV je 399 milijuna kuna.

DAkle, jednostavna matematika, ako je vrijednost investicije u tvrtku, a ta investicija je njihovo vlasništvo, 16o milijuna eura, a to je 1,16 milijardi kuna, a EV tvrtke 399 milijuna kuna, onda ovdje nešto nije u redu.

Kao mala usporedba Luka Rijeka vam po EV vrijedi oko 1,36 milijardi kuna.

Kaže se, stara arapska – kapu ti mogu kupiti, pamet ne mogu.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

24.11.2009 > T: 19.11.09 Pros. cijena: 1.784,70
RB Dioničar Broj %
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 98.780 44,37%
2. HZMO 37.493 16,84%
3. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 12.914 5,80%
4. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 4.402 1,98%
5. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.343 1,50%
6. PBZ D.D. 3.169 1,42% + 3
7. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. 1.917 0,86%
8. PBZ D.D. 1.753 0,79%
9. JAZIDŽIJA MARKO 979 0,44%
10. GRIZELJ MIRO 908 0,41%

UKUPNO 165.658 74,41%

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]



krenula znatnija ekspanzija u istovaru papirnatih tereta

Bogu hvala.

Evo malo besplatne škole:

Prilike se moraju iskoristiti, a ne propuštati.

Vidim da niste napravili domaću zadaću, a sve sam vam dao na pladnju:

http://www.slobodnadalmac…icleId/59582/Default.aspx

Investicije, kako god bile plačene, oko 160 milijuna eura.
E pa sad..ukupna tržišna kapitalizacija Luke Ploče po ovim cijenama je oko 384 milijuna kuna.
EV ( enterprise value ) Luke Ploče, za one koji ne znaju EV označava vrijednost koju je potrebno dati da bi postao 100% vlasnik tvrtke, odnosno ukupnu vrijednost tvrtke. Gotovina u blagajni ne ulazi u računicu zato što se kupovinom te tvrtke izravno postaje i vlasnikom gotovine. Po meni puno bolja metoda kod preuzimanja i stvarne vrijednosti tvrtke na tržištu zbog toga što uzima u obzir dug i gotovinu to bi bila tzv. prava ekonomska vrijednost tvrtke , dakle EV je 399 milijuna kuna.

DAkle, jednostavna matematika, ako je vrijednost investicije u tvrtku, a ta investicija je njihovo vlasništvo, 16o milijuna eura, a to je 1,16 milijardi kuna, a EV tvrtke 399 milijuna kuna, onda ovdje nešto nije u redu.

Kao mala usporedba Luka Rijeka vam po EV vrijedi oko 1,36 milijardi kuna.

Kaže se, stara arapska – kapu ti mogu kupiti, pamet ne mogu.

lp
[/quote]

Znači ako ja sad vrijedim 0 kuna kad dignem kredu od 160 mil€ ja automatski vrijedim 160mil€ ili po naški 1,16 miljardi kuna [shocked] Nema veze što sam dužan cijeli iznos i što s kamatama moram vratiti duplo??Koliki će promet biti potreban samo da se servisiraju kamate,kolika će biti amortizacija…

Stara arapska….što je previše ni s kruhom nije dobro

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Bogami su se baš dali u trošak, skoro kao Ivana. Doduše ona je malo manji igrač od tog računa pa kupuje oprezno jednu po jednu.

Moram pratiti utrku između Ivane i tog Pbzeovog računa, izgleda da će biti napeto? [yawn]

People do not get what they want or what they expect from the markets; they get what they deserve!


24.11.2009 > T: 19.11.09 Pros. cijena: 1.784,70
RB Dioničar Broj %
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 98.780 44,37%
2. HZMO 37.493 16,84%
3. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 12.914 5,80%
4. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 4.402 1,98%
5. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 3.343 1,50%
6. PBZ D.D. 3.169 1,42% + 3
7. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D. 1.917 0,86%
8. PBZ D.D. 1.753 0,79%
9. JAZIDŽIJA MARKO 979 0,44%
10. GRIZELJ MIRO 908 0,41%

UKUPNO 165.658 74,41%


Broj 10. na TOP10 je Splićanin




krenula znatnija ekspanzija u istovaru papirnatih tereta

Bogu hvala.

Evo malo besplatne škole:

Prilike se moraju iskoristiti, a ne propuštati.

Vidim da niste napravili domaću zadaću, a sve sam vam dao na pladnju:

http://www.slobodnadalmac…icleId/59582/Default.aspx

Investicije, kako god bile plačene, oko 160 milijuna eura.
E pa sad..ukupna tržišna kapitalizacija Luke Ploče po ovim cijenama je oko 384 milijuna kuna.
EV ( enterprise value ) Luke Ploče, za one koji ne znaju EV označava vrijednost koju je potrebno dati da bi postao 100% vlasnik tvrtke, odnosno ukupnu vrijednost tvrtke. Gotovina u blagajni ne ulazi u računicu zato što se kupovinom te tvrtke izravno postaje i vlasnikom gotovine. Po meni puno bolja metoda kod preuzimanja i stvarne vrijednosti tvrtke na tržištu zbog toga što uzima u obzir dug i gotovinu to bi bila tzv. prava ekonomska vrijednost tvrtke , dakle EV je 399 milijuna kuna.

DAkle, jednostavna matematika, ako je vrijednost investicije u tvrtku, a ta investicija je njihovo vlasništvo, 16o milijuna eura, a to je 1,16 milijardi kuna, a EV tvrtke 399 milijuna kuna, onda ovdje nešto nije u redu.

Kao mala usporedba Luka Rijeka vam po EV vrijedi oko 1,36 milijardi kuna.

Kaže se, stara arapska – kapu ti mogu kupiti, pamet ne mogu.

lp
[/quote]

Znači ako ja sad vrijedim 0 kuna kad dignem kredu od 160 mil€ ja automatski vrijedim 160mil€ ili po naški 1,16 miljardi kuna [shocked] Nema veze što sam dužan cijeli iznos i što s kamatama moram vratiti duplo??Koliki će promet biti potreban samo da se servisiraju kamate,kolika će biti amortizacija…

Stara arapska….što je previše ni s kruhom nije dobro
[/quote]

Veleštovani kolega golubv, ne, nije to isto.
Dopustite da pokušam pojasniti.

Kap prvo ovisi za što dižete ovih 160 milijuna eura.
Ako je riječ o imovini koja će oploditi Vaš rad, onda definitivno ne vrijedite više nulu.
A LKPC to ulaže kao investiciju da oplodi kapital.
Postoji pokazatelj profitabilnosti koji se zove ROA, a računa se kao netto dobit / ukupna imovina
( aktiva ). Vidite taj pokazatelj za LKPC je u 2008. dakle u kriznoj godini bio 9,61 %.
Ovdje Vam moram naglasiti da ovog ulaganja još nema u bilanci, naime imovina se nije mjenjala zadnjih par godina,a iznosila je ca. 290 milijuna kuna. E pa sad, dragi kolega, stavite u matematičku jednadžbu ovaj unos nove imovine, i izračunajte, približno naravno, novu novu netto dobit, pod pretpostavkom da ROA ostane na sličnoj razini. A sa netto dobiti možete ona računati i ostale glavne pokazatelje, jednostavna matematika zar ne?

Nadalje, a tko kaže da će ovih 160 milijuna eura biti obveze??????
Pasiva se sastoji od obveza i kapitala, zar ne?
I kapitala, a tu je važna onda priča s book vrijednošću, sl. kao i primjer sa ROA…

Nadam se da sam vam malo približio svoje razmišljanje.

lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Broj 10. na TOP10 je Splićanin

Što sa time?lp

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Znači ako ja sad vrijedim 0 kuna kad dignem kredu od 160 mil€ ja automatski vrijedim 160mil€ ili po naški 1,16 miljardi kuna [shocked] Nema veze što sam dužan cijeli iznos i što s kamatama moram vratiti duplo??Koliki će promet biti potreban samo da se servisiraju kamate,kolika će biti amortizacija…

Stara arapska….što je previše ni s kruhom nije dobro

Veleštovani kolega golubv, ne, nije to isto.
Dopustite da pokušam pojasniti.

Kap prvo ovisi za što dižete ovih 160 milijuna eura.
Ako je riječ o imovini koja će oploditi Vaš rad, onda definitivno ne vrijedite više nulu.
A LKPC to ulaže kao investiciju da oplodi kapital.
Postoji pokazatelj profitabilnosti koji se zove ROA, a računa se kao netto dobit / ukupna imovina
( aktiva ). Vidite taj pokazatelj za LKPC je u 2008. dakle u kriznoj godini bio 9,61 %.
Ovdje Vam moram naglasiti da ovog ulaganja još nema u bilanci, naime imovina se nije mjenjala zadnjih par godina,a iznosila je ca. 290 milijuna kuna. E pa sad, dragi kolega, stavite u matematičku jednadžbu ovaj unos nove imovine, i izračunajte, približno naravno, novu novu netto dobit, pod pretpostavkom da ROA ostane na sličnoj razini. A sa netto dobiti možete ona računati i ostale glavne pokazatelje, jednostavna matematika zar ne?

Nadalje, a tko kaže da će ovih 160 milijuna eura biti obveze??????
Pasiva se sastoji od obveza i kapitala, zar ne?
I kapitala, a tu je važna onda priča s book vrijednošću, sl. kao i primjer sa ROA…

Nadam se da sam vam malo približio svoje razmišljanje.

lp

[/quote]
Poštovani kolege, vodite beznačajnu raspravu!
Za plavog mi je jasno, ali kol.golubv bi trebao znati da L.P.d.d. nije opterečena sa dotičnih 160milijuna eura, niti su to njene obveze!
Naime, Lučka uprava Luke Ploče i Luka Ploče d.d. imaju koncesijski ugovor na 32 godine na temelju kojeg će Lučka uprava kao investitor i davatelj koncesije te Luka Ploče kao društvo koje obavlja lučke djelatnosti u sljedećim godinama povećati kapacitete i transportnu povezanost luke.
Dakle, temeljem tog koncesijskog ugovora Lučka uprava Ploče kreditom Svj. banke gradi lučke kapacitete i infrastrukturu dok je na LKPC da nabavi opremu za širenje lučkih djelatnosti na postojećem te novoizgrađenim terminala.

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Kuvajt osigurao 30 milijuna eura za prvu dionicu koridora 5c u BiH

Vaš link

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA



Znači ako ja sad vrijedim 0 kuna kad dignem kredu od 160 mil€ ja automatski vrijedim 160mil€ ili po naški 1,16 miljardi kuna [shocked] Nema veze što sam dužan cijeli iznos i što s kamatama moram vratiti duplo??Koliki će promet biti potreban samo da se servisiraju kamate,kolika će biti amortizacija…

Stara arapska….što je previše ni s kruhom nije dobro

Veleštovani kolega golubv, ne, nije to isto.
Dopustite da pokušam pojasniti.

Kap prvo ovisi za što dižete ovih 160 milijuna eura.
Ako je riječ o imovini koja će oploditi Vaš rad, onda definitivno ne vrijedite više nulu.
A LKPC to ulaže kao investiciju da oplodi kapital.
Postoji pokazatelj profitabilnosti koji se zove ROA, a računa se kao netto dobit / ukupna imovina
( aktiva ). Vidite taj pokazatelj za LKPC je u 2008. dakle u kriznoj godini bio 9,61 %.
Ovdje Vam moram naglasiti da ovog ulaganja još nema u bilanci, naime imovina se nije mjenjala zadnjih par godina,a iznosila je ca. 290 milijuna kuna. E pa sad, dragi kolega, stavite u matematičku jednadžbu ovaj unos nove imovine, i izračunajte, približno naravno, novu novu netto dobit, pod pretpostavkom da ROA ostane na sličnoj razini. A sa netto dobiti možete ona računati i ostale glavne pokazatelje, jednostavna matematika zar ne?

Nadalje, a tko kaže da će ovih 160 milijuna eura biti obveze??????
Pasiva se sastoji od obveza i kapitala, zar ne?
I kapitala, a tu je važna onda priča s book vrijednošću, sl. kao i primjer sa ROA…

Nadam se da sam vam malo približio svoje razmišljanje.

lp

[/quote]
Poštovani kolege, vodite beznačajnu raspravu!
Za plavog mi je jasno, ali kol.golubv bi trebao znati da L.P.d.d. nije opterečena sa dotičnih 160milijuna eura, niti su to njene obveze!
Naime, Lučka uprava Luke Ploče i Luka Ploče d.d. imaju koncesijski ugovor na 32 godine na temelju kojeg će Lučka uprava kao investitor i davatelj koncesije te Luka Ploče kao društvo koje obavlja lučke djelatnosti u sljedećim godinama povećati kapacitete i transportnu povezanost luke.
Dakle, temeljem tog koncesijskog ugovora Lučka uprava Ploče kreditom Svj. banke gradi lučke kapacitete i infrastrukturu dok je na LKPC da nabavi opremu za širenje lučkih djelatnosti na postojećem te novoizgrađenim terminala.
[/quote]

Bravo,točno 100%. Samo je problem što kolega plavi a pogotovo gobernator (neznam dal stari il novi stari,nije se podpisao) neznaju što je Luka Ploče a što Lučka uprava ploče.Pa onda plavi tvrdi da Luka Ploče ulaže 160mil€ što nije točno.Koncesionar=Luka Ploče d.d. ulaže samo u opremu a ostalo=terminale itd.radi Lučka uprava [proud].Vrijednost Luke Ploče=LKPC će se dakle povečati samo za vrijednost opreme a ne za 160mil€.Pa to onda neće biti 1,16 miljarde kuna nego puuuunnooooo manje.Ali bez veze diskusija dok neki ne savladaju prve lekcije :što je LUKA PLOČE a što LUČKA UPRAVA PLOČE.

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Bravo,točno 100%. Samo je problem što kolega plavi a pogotovo gobernator (neznam dal stari il novi stari,nije se podpisao) neznaju što je Luka Ploče a što Lučka uprava ploče.Pa onda plavi tvrdi da Luka Ploče ulaže 160mil€ što nije točno.Koncesionar=Luka Ploče d.d. ulaže samo u opremu a ostalo=terminale itd.radi Lučka uprava [proud].Vrijednost Luke Ploče=LKPC će se dakle povečati samo za vrijednost opreme a ne za 160mil€.Pa to onda neće biti 1,16 miljarde kuna nego puuuunnooooo manje.Ali bez veze diskusija dok neki ne savladaju prve lekcije :što je LUKA PLOČE a što LUČKA UPRAVA PLOČE.

kolega Golubv,

spiminjao mi vas je moj stariji brat guverner u nekoliko navrata i to u kontekstu da bi trebalo raditi suprotno od vas, jer obično kad se na nekom topiku pojavite sa svojim negativnim konotacijama, ta dionica ko za vraga naraste i to poprilično.Tako da je meni drago što vas imamo ovdje.

A sada hajdemo u meritum… Rekao sam kolegi Plavom da vas ne uči, ali vidim da mislite da znate, ali zapravo nemate znanje. A takvi su najopasniji (za sebe prvenstveno).

Ja prije svega jako dobro znam što je Lučka uprava, a što Luka Ploče d.d. a to kome pripada koja imovina, za mene kao tipu investitora koji kupuje bussiness a ne imovinu, je potpuno irelevantno. Ono što je relevantno je činjenica da će sa povećanjem radnog asseta (između ostalog i kapaciteta/terminala/ koji ,kako kažete, neće biti u vlasništvu luke Ploče) porasti i volumen prihoda, a samim time i dobiti LKPC koja će koncesijom iste dobiti na korištenje.

E sada zašto je to meni dobro? Pa zato jer će drastičnim rastom dobiti (a na konto tih većih, proširenih kapaciteta) kompanija LKPC ostvarivati drastično veći povrat na vlastiti (mali) kapital od onoga što je činila do sada. A to vam znači da će ova dionica morati cijenom potražiti malo više multiplikacije u odnosu na BVPS. A to vam pak znači da ulazi u DELUXE društvo "laganih" dionica koje se lijepe za strop. A DELUXE dionice nisu za sve tipove investitora. DELUXE dionice su za DELUXE investitore poput g. Warrena Buffeta.

Dakle još jednom… uopće me ne zanima koja se imovina knjiži pod LKPC d.d. Zanima me samo dobit koju će ta firma ostvarivati. Ja zapravo niti ne želim da ova firma ima veliku imovinu. Ja želim da ima što manju.

srdačno Vaš,

guvernerov mlađi brat, GUBERNATOR

Ja baš i ne vidim luku najbolje iz Staševice ali kažu oni koji tamo rade nikad manje brodova u luci. I ovaj mjesec baš kao i 10. mjesec nikad manje brodova u luci.
Mogu oni širit luku kolko oće ali ako nema brodova nema ni para.

New Report

Close