LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Može li mi netko objasnit kako se došlo do ove prodajne cijene od 4.400,00 prije blokade. Na bidu je najveća cijena bila 5.400,00 kn a na asku ako sam dobro zapamtio negdje čini mi se ispod 3.000,00 kn(uzmimo da je baš tolika i to prije 10.00 sati, ujedno je to i zadnja promjena prije otvaranja burze).Kako su se onda dionice prodale upravo po 4.400,00kn?[undecid]

Prije mjesec dana sam i ja postavio isto pitanje o načinu izračuna cijene otvaranja ali mi nitko nije odgovorio. Tko zna čuva to kao zmija noge. U opisu pravila burze to nigdje ne piše. Samo se pozivaju na program koji to računa. Brokeri također pojma nemaju.
Koriste se izrazi Pred trgovanje (Pre-trading) odnosno izračun Cijene otvaranja (Open price) prije trgovanja. Ona se računa samo za slučaj da je cijena Kupnje (Bid) viša od cijene Prodaje (Ask). Ako su jednake onda je to ta cijena otvaranja.
Ja sam pokušao sam doći do rješenja i mislim da sam uspio. Pratio sam na PBZ-Investoru jutarnje ponude prije otvaranja i došao do slijedečih zaključaka.
To nikad nije izračun neke srednje cijene nego uvijek jedna od cijena sa Kupnje.
Samo je problem što maheri, kao u utorak 23.siječnja za LKPC dionicu, u zadnjim sekundama prije otvaranja stavljaju cijene koje se ne stignu vidjeti nego tek kad su se već izvršile. Znači to jutro je par sekundi prije otvaranja netko stavio cijenu 4.400 i na Kupnji i na Prodaji. Taj kolega vjerojatno čita ovaj forum pa nam može on sve pojasniti a ako on neće onda ću probati ja.

Cijena otvaranja je najniža cijena na Kupnji do koje se dođe oduzimanjem broja dionica sa Prodaje od broja dionica sa Kupnje dok ne postane cijena Prodaja veća od cijene Kupnje. Siguran sam da ovo niste shvatili pa najbolje da pojasnim na jutrošnjim primjerima.
Imam Kupnju/Prodaju oko 9:30 i u 10:00.
Problem su malozi koji se stave pae sekundi prije otvaranja pa se niti ne vide na PBZ Investoru.
1. Zvijezda:
Po prvoj varijanti cijena otvaranja bi bila 17.301 i prodala bi se 1 dionica.
Ali netko je odlučio uzeti tu dionicu i ponudio je 17.302 ali je se također netko ubacio sa 17.305 što je na kraju bila cijena otvaranja. Krenulo se onda sa kupnjom 17.302 i prodajom 18.000.

2. Korčula
Po ranoj varijanti cijena otvaranja bi bila 321,11 i prodalo bi se 20 dionica.
Ali netko je odlučio uzeti te dionice po 321 i ponudio je 322 kune sa nalogom preko 34 dionice što je bila cijena otvaranja. Krenulo se sa kupnjom 322 i slijedećom prodajom 330.

3. Luka Ploče
Po prvoj varijanti cijena otvaranja bi bila 3.900 i prodale bi se 2 dionice.
Netko je odlučio uzeti te dionice pa povečao cijenu kupnje za 9 dionica i time ništa nije izgubio jer se uzima najniža cijena na kupnji . Time je pokupio 9 dionica sa prodaje a deseta je otišla onom prvom koji je nudio 3.900. Krenulo se onda sa nastavkom, kupnja 1 dionica po 3.900 i prodaja 9 dionica po 3.949.

5. INA
Po prvoj varijanti cijena otvaranja bi bila 2.460 i prodalo bi se 8 dionica.
Netko je odlučio sve dionice ponuđene do 2.500 kuna pa povečao cijenu kupnje na 2.500 što je bila cijena otvaranja. Krenulo se onda u nastavku, kupnja po 2.500 i prodaja po 2.519,97.

6. HT
Po prvoj varijanti cijena otvaranja 314 bi dobili skidanjem 100 pa 89 dionica do 315,5 pa dalje po 314. Netko se ubacio sa 322,01 ali još netko sa 322,9 što je bila cijena otvaranja. Krenulo se onda u nastavku, kupnja po 322,01 i prodaja po 322,9.

To je moja teorija, ako netko ima logičnija objašnjenja rado prihvaćaam. Isto tako sam otvoren za vaša pitanja.
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img292.imageshack.us/img292/3074/openpricecu7.png[/IMG][/URL]

Moderator ako želi i ako bude interesa može otvoriti podtemu o tomu „Cijena otvaranja-Open Price“.


Meni je jedino žao što nisam uspio danas kupiti još dionica Luke Ploče dok je bila oko 3800..a sva naša filozofiranja ne mogu dati nijedan konkretan odgovor ili dokaz što će biti sutra. I kratkoročno i dugoročno gledano izgubili su oni koji su prodali u zadnja dva dana.

Ovo ne kužim kako netko može izgubiti ako se sutra izglasa dokapitalizacija i cijena padne na recimo 3000 kn a on prodao danas po recimo 4200 kn.

Vlada ne zna što bi s dokapitalizacijom Luke Ploče?

Darko Baniček
darko.banicekatcharbusiness.hr 24.01.2008 13:44
Pročitaj komentare(20)

Na izvanrednoj glavnoj skupštini Luke Ploče prisustvovat će predstavnik HFP-a, koji s punomoćima državnih fondova predstavlja i većinskog vlasnika, državu. Ostaje nepoznato kako će on glasati na prijedlog Nadzornog odbora Luke Ploče o dokapitalizaciji društva.

“Predstavnik HFP-a sutra će biti na skupštini i pričekajmo odluke Skupštine. Skupština će donijeti odluku kakvu će donijeti”, odgovorio je Tomislav Mazal, glasnogovornik Damira Polančeca, na pitanje Business.hr-a kakav je stav Vlade po pitanju dokapitalizacije i privatizacije Luke Ploče.

Na pitanje ostaje li Vlada pri stavu da privatizacije Luke Ploče, kao ni Luke Rijeka, neće biti, odgovor se svodio na istu formulaciju, pričekajmo odluku Skupštine sutra.

[rolleyes]

"kad je kriza velika,glupom je to razočaranje do smrti ,a pametnom prilika još veća"


mislim da nisi objektivan,to što si rekao je točno,ali luka je falio jer je to koristio kao predizborni trik,tj. svojom izjavom je direktno utjecao na cijenu,i ako sutra se izglasa dokap,luka može i kazneno odgovarati,u tome je štos,da je to koristio kao predizborni trik u americi,odmah bi ga zatvorili…hanfa sve pomno prati,sad je pitanje,je li hanfa radi svoj posao,to ćemo vidjeti sutra..

Daj mi molim te objasni zašto bi Luka Bebić kazneno odgovarao?!
Dokapitalizacija je 100% ekonomski, politički, razvojno, prometno i investicijski opravdana. Unaprijed je predložena od onih koji su za to i zaduženi, objavljena je po zakonu kao prijedlog u pozivu za izvanrednu skupštinu u NN i praktički unaprijed zacrtana potpisanim ugovorima sa EBRD i Svjetskom Bankom.
Svatko s imalo pameti bi to podržao bez ikakvih naknadnih posljedica. Kad bi ovo što ti tvrdiš bilo istina, onda dragi moj Alt, svi zatvori svijeta ne bi bili dovoljni da smjeste ovakve “Hrvate dioničke kriminalce”.

Napiši kvalitetan realan razlog zašto je sutrašnja odluka o izglasavanju dokapitalizacije štetna?
Molim argumentirano.

Dečki, zašto vam je sutra važno znati kakva je odluka što prije? Što namjeravate poduzeti?
Ja koji god scenarij odvrtim, uvijek se vratim na – HOLD.

Ali bilo kako bilo, ajde neka oni koji idu pošalju nekome sms, a taj netko neka obavezno objavi ovdje. Hvala u ime svih!
[smiley]

Ako netko ima čvrst info o tome da se odgađa dokapitalizacija,pa je danas intezivno kupovao jer time stjeće pravo sudjelovanja,onda ima i čvrstu informaciju da će se ona stvarno i izglasati.Taj scenario i nije tako loš ,otvara i meni mogućnost povoljnog dokupa.

Mislim da i jučerašnje extra dobre vijesti o “Rusima” nepravedno zapostavljamo,jer možda netko kupuje jer vidi da je ovo dionica koju tek čeka procvat zbog svega što se neminovno treba desiti u budućnosti.
Doduše malo smrdi što to nije radio prije i ostvario pravo sudjelovanja u dokapu,
a možda je i nama sa približavanjem skupštine sve sumnjivo i lagan prst na obaraču?

krepat ma ne molat-tako je tele i postupalo.da san bar bio paničar....


Skupština je sutra u 10 sati.
Gogo i ja bit ćemo dolje i dobit ćete info sa nekog HT hot-spot mjesta čim se odluka donese, odnosno završi sjednica.

PS.Ne paničarite i ne vjerujte odmah nekim padobrancima s foruma koji vam sad prodaju priču da nema dokapa.

Svaka čast…
Nestrpljivo ćemo iščekivati novosti koje će nadam se biti pozitivne za sve nas…
Mnogi od nas su dugo čekali sutrašnji dan, i nadam se da će sutra forumom vladati pozitivno raspoloženje na ovoj temi…[pray]


mislim da nisi objektivan,to što si rekao je točno,ali luka je falio jer je to koristio kao predizborni trik,tj. svojom izjavom je direktno utjecao na cijenu,i ako sutra se izglasa dokap,luka može i kazneno odgovarati,u tome je štos,da je to koristio kao predizborni trik u americi,odmah bi ga zatvorili…hanfa sve pomno prati,sad je pitanje,je li hanfa radi svoj posao,to ćemo vidjeti sutra..

Samo ću reći [lol]

Znači ti tvrdiš da predstavnike vlade bi sad mogli kazneno goniti zbog izjava u 10 mj. ? Ili možda zbog onog članka u businessu.hr kako vlada ne zna što će s dokapitalizacijom? Po toj logici, trebali bi sanadera kazneno goniti, kao i sve političare koji su ikad spomenuli privatizaciju bilo koje firme koja kotira na burzi. A da ne spominjem kako je deplasirano uspoređivati zagrebačku burzu s američkim tržištem kapitala…


Ovo ne kužim kako netko može izgubiti ako se sutra izglasa dokapitalizacija i cijena padne na recimo 3000 kn a on prodao danas po recimo 4200 kn.

Pad zbog dokapitalizacije je bio ovih 30tak %, na oko 3600kn. Čisto sumnjam da će se vraćati na te razine, pogotovo kad su ovi rusi zaista ušli u igru.

When speculation has done its worst, two and two still make four.


Ovo ne kužim kako netko može izgubiti ako se sutra izglasa dokapitalizacija i cijena padne na recimo 3000 kn a on prodao danas po recimo 4200 kn.

Može izgubiti ak ne prođe dokapitaliazcija jer je logićan povratak cijene ne one visoke cijene po kojima se večinom kupovalo 6.000.

agrument je jedino što nisu tehnički još spremni,amo se pogoditi,dokapa će 90 posto biti,ali neka ga odgode za mjesec ili dva,i svi ćemo biti zadovoljni,a što se tiče izjave o dokapu,on je može reći,ali ne smije spominjati datume,izravno je utjecao na cijenu jer je sa 4 000 skočila na 6000,a on je pun ko brod tih dionica..uglavnom,šta god da danas bude,nadam se da ćemo i mi i vi biti sretni..sretno svima,koliko nas ima…


agrument je jedino što nisu tehnički još spremni,amo se pogoditi,dokapa će 90 posto biti,ali neka ga odgode za mjesec ili dva,i svi ćemo biti zadovoljni,a što se tiče izjave o dokapu,on je može reći,ali ne smije spominjati datume,izravno je utjecao na cijenu jer je sa 4 000 skočila na 6000,a on je pun ko brod tih dionica..uglavnom,šta god da danas bude,nadam se da ćemo i mi i vi biti sretni..sretno svima,koliko nas ima…

Našoj administraciji treba i više od mjesec ili dva da provede pozitivnu[pray] odluku skupštine, pa prema tome u slučaju dokapa mi svoje dionice nećemo vidjeti prije ljeta

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


freedado: ”
Može li mi netko objasnit kako se došlo do ove prodajne cijene od 4.400,00 prije blokade. Na bidu je najveća cijena bila 5.400,00 kn a na asku ako sam dobro zapamtio negdje čini mi se ispod 3.000,00 kn(uzmimo
da je baš tolika i to prije 10.00 sati, ujedno je to i zadnja promjena prije otvaranja burze).Kako su se onda dionice prodale upravo po 4.400,00kn?
” Prije mjesec dana sam i ja postavio isto pitanje o načinu izračuna cijene otvaranja ali mi nitko nije odgovorio. Tko zna čuva to kao zmija noge. U opisu pravila burze to nigdje ne piše. Samo se pozivaju na program koji to računa. Brokeri također pojma nemaju. Koriste se izrazi Pred trgovanje (Pre-trading) odnosno izračun Cijene otvaranja (Open price) prije trgovanja. Ona se računa samo za slučaj da je cijena Kupnje (Bid) viša od cijene Prodaje (Ask). Ako su jednake onda je to ta cijena otvaranja. Ja sam pokušao sam doći do rješenja i mislim da sam uspio. Pratio sam na PBZ-Investoru jutarnje ponude prije otvaranja i došao do slijedečih zaključaka. To nikad nije izračun neke srednje cijene nego uvijek jedna od cijena sa Kupnje…
Taj kolega vjerojatno čita ovaj forum pa nam može on sve pojasniti a ako on neće onda ću probati ja. Cijena otvaranja je najniža cijena na Kupnji do koje se dođe oduzimanjem broja dionica sa Prodaje od broja dionica sa Kupnje dok ne postane cijena Prodaja veća od cijene Kupnje. Siguran sam da ovo niste shvatili pa najbolje da pojasnim na jutrošnjim primjerima. Imam Kupnju/Prodaju oko 9:30 i u 10:00. Problem su malozi koji se stave pae sekundi prije otvaranja pa se niti ne vide na PBZ Investoru.

To je moja teorija, ako netko ima logičnija objašnjenja rado
prihvaćaam. Isto tako sam otvoren za vaša pitanja.
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img292.imageshack.us/img292/3074/openpricecu7.png[/IMG][/URL]
Moderator ako želi i ako bude interesa može otvoriti podtemu o tomu
„Cijena otvaranja-Open Price“.

Imate u Pravilima ZSE:
6.2 REDOVITA BURZOVNA TRGOVINA
204. Redovita Burzovna trgovina na Zagrebačkoj burzi odvija se putem trgovinskog sustava Zagrebačke burze i/ili na drugi način koji odredi Burza. Na Burzi se trguje vrijednosnim papirima koji su uvršteni na pojedino tržište Zagrebačke burze ili primljeni u trgovinu u Tržištu neuvrštenih vrijednosnih papira sukladno odredbama zakona i drugih propisa i Pravilima Burze.
205. Javna dražba sastoji se od dva dijela:
1. Predotvaranja
2. Kontinuirane dražbe
3. Zatvaranje
206. Trajanje pojedinih dijelova javne dražbe određuje Burza.
6.2.1 PREDOTVARANJE
207. U razdoblju predotvaranja Član unosi u sustav Ponude ili mijenja već unesene Ponude. U trenutku otvaranja, Trgovinski sustav određuje cijenu po kojoj je moguće protrgovati najveći broj dionica sukladno unesenim Ponudama. Pri tome, Trgovinski sustav spaja Ponude na kupnju i Ponude na prodaju i pretvara ih u Transakcije po tako izračunatoj cijeni (cijena otvaranja), tako da nakon toga u Knjizi ponuda nema više niti jedne Ponude na kupnju sa cijenom većom od cijene otvaranja niti ponude za prodaju sa cijenom manjom od cijene otvaranja.
208. U pojedinim slučajevima, Burza može odrediti da se određenim Vrijednosnim papirima trguje isključivo putem postupka predviđenog za predotvaranje.

http://www.zse.hr/default.aspx?id=97#6_TRGOVINA

Uz napomenu da “Koristeći trgovinski sustav sudionici pristaju na sve obveze i odgovornosti koje proizlaze iz korištenja tog sustava”, kolega, što Vam tu nije jasno, odnosno što Vas ‘muči’? Sam način, tehnika izračuna cijene otvaranja koju besmisleno pokušavate ‘uhvatiti’ pomoću PBZ ivestora i vlastitog oka ili zašto neki maheri, kako Vi to kažete, “u zadnjim sekundama prije otvaranja stavljaju cijene koje se ne stignu vidjeti nego tek kad su se već izvršile”???[shocked][huh]

Shvaćate li sami sebe suviše ozbiljno?

New Report

Close