LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle Zenica vuče trenutno oko 50% prometa preko lkpc..Ako se ona nađe u problemima..naći ce se i lkpc..

Termoelektrane kineske, ugljen ruski, luka ruska pametnome dosta…

Al Mostar ulaze 63 000 000 Km u solarnu energiju, ima se moze se izgleda… Neka ulazu i luka ce imati koristi sto je aluminij stabilniji… Livaja kada ce divka, je li vrijeme vise?

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena-luka-ploce-prekrcava-ugljen-za-bih-i-ulaze-u-kontejnerski-biznis-141729

Evo malo Livaje…

BabaLuji, 21.03.2022. u 18:32

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena-luka-ploce-prekrcava-ugljen-za-bih-i-ulaze-u-kontejnerski-biznis-141729

Evo malo Livaje…

 

Novinara bi isto netko mogao naučit da se rečenice ne pišu u formi beskrajnih kobasica.
No pustimo sad njihove tlapnje.
Ne znam jel vezano za rat ili sušu, no promet u ožujku mi se čini prilično intenzivan.
Po nekoj slobodnoj procjeni mogli bi bit čak oko 500.000 tona?! Ne znam kad ili da li je ikad toliko bilo?

Jel ima netko brojke slučajno, barem za ono što je poznato do danas?

 

sparky, 22.03.2022. u 15:44

 





BabaLuji, 21.03.2022. u 18:32



 

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena-luka-ploce-prekrcava-ugljen-za-bih-i-ulaze-u-kontejnerski-biznis-141729

Evo malo Livaje…

 



 

 

Novinara bi isto netko mogao naučit da se rečenice ne pišu u formi beskrajnih kobasica. No pustimo sad njihove tlapnje.
Ne znam jel vezano za rat ili sušu, no promet u ožujku mi se čini prilično intenzivan.
Po nekoj slobodnoj procjeni mogli bi bit čak oko 500.000 tona?! Ne znam kad ili da li je ikad toliko bilo?

Jel ima netko brojke slučajno, barem za ono što je poznato do danas?

 

Đaba to sve, divka samo igra ako se zeli pomaknuti sa ovih razina… Fondove nije briga izgleda, vlasnika jos manje po svemu sudeci🤔

Prodala struju-Gasi li EPBiH ArcelorMittal i 12.000 radnih mjesta?


Objavljeno: 18.02.2022. 18:25Uređeno: 18.02.2022. 18:25


Sindikat metalaca Zeničko-dobojskog kantona i kompanije Arcelor Mittal Zenica oglasili su se danas nakon najave da bi ovoj kompaniji od 1. marta Elektroprivreda BiH mogla prestati sa isporukom električne energije. Iz sindikata upozoravaju na pogubnost ovakve odluke zbog skoro 12 hiljada uposlenika vezanih za proizvodnju čelika, ali i zbog ekološke katastrofe ukoliko bi se obustavila isporuka električne energije postrojenjima za proizvodnju čelika. Ranije su poslodavci negodovali zbog ugovora o višestrukom povećanju cijene električne energije za privrednike u FBiH, nakon čega je Parlament donio odluku o ograničenju povećanja cijena do 20 procenata. Najavljeni prestanak snabdijevanja električnom energijom za pogone za proizvodnju čelika u Zenici je neprihvatljiv, kaže predsjednik Sindikata ArcelorMittala Zenica Zuhdija Kapetanović.


- Ja vrlo dobro znam šta je Koksara, šta je Visoka peć. To bi bila ekološka bomba u Zenici koja bi se desila kada bi neko isključio struju bez znanja kompanije Arcelor Mittal Zenica jer, da bi se struja isključila, postrojenja se moraju dovesti u takva stanja da oni mogu ostati bez električne energije, a kompaniji treba vremena da bi to sve uradila – navodi Kapetanović.


ArcelorMittal Zenica sa godišnjom potrošnjom od 530 hiljada megavat-sati električne energije je vodeći potrošač u Federaciji, a pored radnika u Zenici, ugrožene su porodice i drugih radnika  u cijeloj BiH, kaže predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a Kenan Mujkanović.


- Znači, radi se o lancu u kojem radi skoro 12 hiljada ljudi u BiH. To je najznačajniji privredni lanac u BiH i ako to pomnožimo sa tri ili četiri člana porodice, to je nekih 50-ak hiljada ljudi koji će se naći direktno na udaru takve nerazumne odluke Elektroprivred BiH – navodi Mujkanović.


Poslodavci su krajem prošle godine negodovali zbog najavljenih  ugovora o višestrukom povećanju cijene električne energije za privrednike u FBiH, nakon toga je Parlament FBiH donio odluku o ograničenju povećanja cijena do 20 procenata. Uprava kompanije  ArcelorMittal ranije je iznijela stav da je promocija zelene energije poskupjela tzv. karbonsku energiju, ali da je nerazumljivo enormno povećanje cijena, kazao je ranije direktor ArcelorMittala Nikhil Mehta.


- Moramo razumjeti da će bilo kakvo povećanje cijena električne energije koje će ići na račun industrije biti preneseno na krajnjeg potrošača, ili će utjecati na rad industrije. Veoma je važno da Vlada FBiH sagleda situaciju globalno, kazao je Mehta.


U sindikatu, s druge strane, pored solidarnosti izražavaju i negodovanje na najave iz Elektroprivrede o kojima Kenan Mujkanović i Zuhdija Kapetanović kažu:


- Prije svega sindikat AMZ-a u tome će imati sigurno našu podršku, podršku Saveza samostalnih sindikata i neće čekati zadnji čas i neće sjediti skrštenih ruku. Mi smo spremni čak i 1. marta, simbolično na Dan nezavisnosti sa dvije i po hiljade ljudi otići i pred Elektroprivredu i pred Vladu i nećemo otići dok se problem ne riješi – izjavio je Mujkanović.


 – Da vidimo ko će to isključiti struju, ko će smjeti isključiti struju, sigurno nećemo sjediti skrštenih ruku. 2300 radnika će biti na ulici. Krenut ćemo odmah odavde ispred direkcije i bićemo ispred Elektroprivrede. Poručujum direktoru Elektroprivrede BiH, ako ugasi kompaniju AMZ, neka nađe posao za 2300 radnika -izjavio je Zuhdija Kapetanović.


Prema pisanju portala Klix, generalni direktor Elektroprivrede Admir Andelija izjavio je, između ostalog, da je Vladi FBiH upućen zahtjev, u skladu sa zaključkom Parlamenta FBiH da se kvartalno analizira odluka o ograničenju cijena. Očekuje sa prijedlog Vlade  FBiH i odluka Parlamenta FBiH o nastavku rada blokova 4 i 5 u Kaknju i Tuzli.

Ožujak 2022 će biti do sada najbolji mijesec od 2013. g. od kad nalazim podatke. Do sada su najbolji bili:

prosinac 2021: 469k t

lipanj 2021: 469k t

listopad 2018: 454k t

travanj 2018: 451k t

kolovoz 2017: 442k t

travanj 2015: 433k t

 

 

Najslabiji mjesec od 2013 godine bio je:

siječanj 2020: 87k t

 

Najslabiji mjesec prošle godine bio je:

rujan: 170k t

i svibanj 172k t

 

Ostali svi su bili preko 230k t

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Što se tiče ugljena, ovo je također najbolji mjesec od 2013g. Prije ovoga najbolji je bio travanj 2018g. sa 302k t i prosinac 2021g. sa 279k t. Ovaj mjesec imamo 378k t.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

sparky, 22.03.2022. u 15:44

 





BabaLuji, 21.03.2022. u 18:32



 

https://lidermedia.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena-luka-ploce-prekrcava-ugljen-za-bih-i-ulaze-u-kontejnerski-biznis-141729

Evo malo Livaje…

 



 

 

Novinara bi isto netko mogao naučit da se rečenice ne pišu u formi beskrajnih kobasica. No pustimo sad njihove tlapnje.
Ne znam jel vezano za rat ili sušu, no promet u ožujku mi se čini prilično intenzivan.
Po nekoj slobodnoj procjeni mogli bi bit čak oko 500.000 tona?! Ne znam kad ili da li je ikad toliko bilo?

Jel ima netko brojke slučajno, barem za ono što je poznato do danas?

 

 

Za ožujak ili za 1Q? Za ožujak će biti (po mojim bilješkama):

514k tona bez kontejnera. Od toga ugljena 378k, a goriva 67k.

U ožujku 2021 bilo je službeno bez kontejnera 250.574 tona, a od toga: ugljena 90k, a goriva 56k.

Za Q1 su brojke otprilike:

Ugljen; 2022: 745k; 2021: 411k

Gorivo; 2022: 212k; 2021: 177k

 

Dakle, duplo bolji ožujak od prošle godine. Vidimo danas najavu i za jedan brod sa 75k željezne rude. Lijepo lijepo…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

promet je impresivan ali trenutno u luci ima više od pola milijuna tone ugljena,otrprema je usporila,Zenica vuče 50% prometa cijele luke,a trenutno je u problemima jer su im imputi narasli cca 200% A CIJENA ČELIKA JE NARASLA SAMO 50%..pitanje je mogu li plaćati i struju i ugljen?a drugo pitanje je koliko mogu izdržati sa poslovanjem sa ovakvim cijenama ugljena i struje..’?

Knjiga dolazaka popunjava se odlično, do kraja mjeseca najavili još jedan brod s 60k t ugljena i jedan s 22k t željezne rude.

 

Već godinu dana svakodnevno pratim raspored dolazaka i nikad ovoliko nije bilo popunjeno kao sada u ožujku, a vidimo da bi se moglo tako nastaviti i dalje.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

New Report

Close