LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nikome ne pada na pamet da oni moraju doći do 51% da bi postali većinski vlasnik,i nikome ne pada na pamet da im mirovinci po ugovoru ne smiju prodati dionice ispod 1000 kn jer su ih kupovali po 850 kn u dokapitalizaciji,tako ako žele potegnuti do 51% ide to up  preko 1000 kn,a Pelješki most nema ni 3% utjecaj na poslovanje,veći utjecaj ima izgradnja koridora Vc,a on će se još graditi najmanje 7 godina,a kad se otvori koridor..samo nebo će biti granica..

A točno što bi dobio najveći dioničar kupovinom 51% društva, a što već sad nema?

Pa NO je uglavnom njihov, a i uprava. Pa PPD i ENNA nikad nisu do sada ništa baš jako skupo plaćali, već su preuzimali uglavnom distresiranu imovinu i firme (Pevec, Dalekovod, Petrokemija, pa i Luka Ploče). Zato i kažem da nisu njihove investicije loše, ali nose i rizike povezane s takvim vlasnikom. PPD i ENNA imaju i neke druge investicije u pločanskom bazenu i partnerstva vezana na energetske projekte, pa ja tu vidim njihov primarni interes, a Luka je nešto što povezuje te investicije. Ne znam da li ste primijetili, ali Luke baš i nisu predmet preuzimanja jer koriste koncesijska prava, pa bi vrlo lako netko promjenom koncesionara odnosno ugovora, mogao izbaciti postojeće vlasnike iz priče i dovesti neke nove.

Ichweiss, 21.10.2021. u 13:13

Pa naveo sam vam valuacijske argumente i pokazao da u susjedstvu postoji veća, bolja i transparetnija investicija u dionice Luke Koper koja uzgred rečeno isplaćuje i
dividendu. Kad pišem transparetnija to znači da je posvećena ulagateljima i da
ih redovito informira o poslovanju i da uprava nastoji povećati vrijednost
vlasnicima kroz kvalitetno i optimirano poslovanje te budući rast i razvoj. To
se za LKPC i njezin menadžment ne bi moglo reći, počevši od načina kupovine dionica
vodećeg dioničara (na pojedinačne račune pa kasnija prebacivanja) pa nadalje. K tome Luka Koper je Luka uglavnom namijenjena prevozu gotovih roba (kontejneri) ali posluje i u drugim segmentima (rasuti i generalni tereti) i ima dosta veći obujam poslovanja, zapravo puno
veći sa većim profitnim maržama.

https://www.luka-kp.si/storitve-in-terminali/;

Mislim da će racionalan
investitor radije ulagati u dionicu poput Luke Koper nego mnogo manju luku koja
je geografski uglavnom orijentirana na BiH ekonomiju. Istina da se relativan
udjel tereta namijenjen BiH u poslovanju luke Ploče ponešto smanjio, ali zbog
svog geografskog položaja i još uvijek slabe prometne infrastrukture teško da će LKPC
postati značajna luka u Sredozemlju, što ne znači da njezino poslovanje ne može
i neće još rasti. 

Da skratimo raspravu, ako je vama to zanimljivo ulaganje, samo izvolite. Ne vidim problem da
ne kupujete i dalje dionicu i ne nastavite vjerovati u njezino
poslovanje. 

 

U pravu ste
kad kažete da je LKPC bolja od LKRI, al dalje od toga ne bih išao.
Proučite malo Luku Koper i njezino poslovanje pa napravite usporedbu sa LKPC.
Nadam se da ćete shvatiti s investitorskog gledišta zašto je ona pogodnija, a
vjerojatno i bolja prilika za ulaganje. 


Nadam se da sam
vam sad pojasnio na što sam točno mislio. Ako imate bio kakvih dodatnih
pitanja, slobodno pitajte.

 

 

Vec sam u nekoliko navrata naglasila da trazim podcijenjene s perspektivom i potencijalom (do sada nisam pogrijesila ;)). Luka Ploce je upravo to.

Luka Koper ne moze uz ove koncensionare Zapadne obale nikako napredovati. Naime, Maersk je najveci u kontejnerskom prometu i logicno je da ce gurati u “svoju” luku, a to je Zapadna obala, odnosno dio prometa preusmjeriti iz Luke Koper u Rijeku. PPD je, izmedju ostalog, i privatni zeljeznicki cargo prijevoznik pa je ova poslovna sinergija ova dva koncensionara savrsena. Nije ovo pretpostavka, oni to otvoreno kazu da je plan prestici Luku Koper u nekoliko godina. U isto to vrijeme ce gurati rasuti teret u Luku Ploce; zato su i napravili novi terminal za rasute terete.

Al morala bih se zaustaviti, ne mogu vise uloviti ispod 600 kn. Ne zele mi prodati. :))) A k tome ce sada i novi izvjestaj za 3q, a ocekujem da bude dobar.

Luka Ploče radi tek petinu prihoda Luke Koper. Da ne spominjem prometnu i željezničku infrastrukturu potrebnu za rast od 5 puta da bi se sustigao Koper. Slična je priča bila posljednjih 15 godina i za Luku Rijeku. Nije dobro završila.

Zato  se u procjenama treba drzati mogucih, a ne imaginarnih scenarija.

Odlična rasprava.
Meni se čini da je ENNA-i itekako stalo da dođe do što većeg udjela.Ne samo zbog upravljačkih prava već i zbog toga što će se i njima slijevat više u kasu, a koncesija LKPC je tu za još dugo godina.

Osim toga oni svoje ambicije pokazuju i svojim manevrima, obaranjima cijene, manipulacijama, satelitima i kockarima, koji su za njih kupovali kao što kaže Ichweiss, a koji vjerojatno i sad rovare pomalo.

Glede Luke Koper, i po meni je to izvrsna i dobro posložena tvrtka, efikasnija od Luke Ploče u ovom trenutku i svakako podcjenjena.
Opet kad bi gledali hoće li LKPG doći prije na 700 milijuna eura Mcap-a, ili će LKPC doći brže do 500 milijuna kuna na koga bi ste se vi kladili?

51% je jako bitno..imate slučaj Kraša..nije isto 38% i 51% al to je duga priča pa mi se ne da tipkat..ovdje sigurno ide dividenda..zato su je i kupili..

Kraš trenutno na 1.1 milijarde tržišne kapitalizacije a lkpc na 260 milja,a imat će istu dobit cca..a da napomenem da je lkpc imala 2008 e godine tržišnu kapitalizaciju od 1.3 milijarde kuna,tad su imali preko 1000 zaposlenih a sad ih je 400,a promet je skoro isti,eto toliko od podcjenjenosti..Enna je iskoristila krah Aluminija i remont visoke peći u azaenici da preuzmu dionicu kad je bila na dnu dna,sada Zenica radi punim kapacitetom,a Aluminij je fenix koji se izdiže iz pakla..koncesija im traje do 2037 e godine a turistički terminal još 94 godine..pametnom dosta..

Mene ovdje jedino zanima mogu li novom dokapitalizacijom doći do većinskog udjela u firmi?

Izvjesce ce biti sigurno iznenađenje za sve na zse… ne vjerujem da to mogu  dokapitalizacijom napraviti mada je kod nas uvijek sve moguce… Mogli su onda kupiti 25% pa to napraviti

BabaLuji, 27.10.2021. u 20:08

Izvjesce ce biti sigurno iznenađenje za sve na zse… ne vjerujem da to mogu  dokapitalizacijom napraviti mada je kod nas uvijek sve moguce… Mogli su onda kupiti 25% pa to napraviti

alt666, 27.10.2021. u 18:28

Mene ovdje jedino zanima mogu li novom dokapitalizacijom doći do većinskog udjela u firmi?

Kao i na svakoj drugoj dionici moze se napravit sto god se zeli…ali za dokap (i sl. odluke) treba 75% glasova na GS…mislim da bi tesko skupili 75%

Rastimo zajedno...

kakav izvjestaj svakak mu dala

Vrlo solidno izvješće..23 milje kn u prvih 9 mjeseci..potrazivanja od kupaca 146 milja kuna+15 milja na računu..odlično💪💪

New Report

Close