LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Cxy2012
Kupi knjigu dioničara pa će ti sve biti jasno. Nadam se da u svakom postu nećeš pisati o dokapu MF-a! Nemoj se stalno ponavljati.


NevenS
Hoće li biti vidljivo tko je kupio.
Ipak ih je se netko natrpao po 300 manje od dokapa MF-a.

S obzirom na promet vjerojatno će promjene biti vidljive u top 10. Do sada su tolike količine na burzi jedino AZ OMF i AZ Profit kupovali nakon dokapitalizacije. Vjerojatno su u petak kupovali opet oni, a prodavao Raiffeisen ili možda Questus koji je u postupku likvidacije. Vidjet ćemo sutra.


ODLAZAK TEGLJAČA DOVODI U PITANJE POSLOVANJE LUKE PLOČE

Pad lučkog prometa doveo u probleme splitsku tvrtku koja traži privremene olakšice.
U pločanskoj luci već desetljećima usluge lučkog tegljenja, uz kraći boravak lučkih tegljača iz tvrtke Pomorski servis iz Rijeke, pouzdano obavlja splitski Brodospas. S obzirom da posljednjih nekoliko godina promet kroz luku u Pločama, zbog prestanka dolaska brodova kojima je obavljan trnasshipment ugljena za talijanske termoelektrane, konstantno opada, tvrtka Brodospas se suočila s ozbiljnim problemima rentabilnosti poslovanja njihovih tegljača u Pločama. Za razliku od Ploča, već godinama u lukama u Šibeniku, Splitu, Zadru i Dubrovniku država, kroz Lučke uprave, subvencionira poslovanje lučkih tegljača, čija je prisutnost inače zakonska obveza. Brodospas je stoga u nekoliko navrata tijekom posljednjih više od godinu dana bezuspješno pokušavao od Lučke uprave Ploče ishoditi određene privremene olakšice.

Stoga je najavio mogućnost povlačenja iz luke Ploče. U tom slučaju, nastali bi ogromni problemi u poslovanju pločanske luke, jer bi određeni brodovi(tankeri i veći brodovi) bili onemogućeni u uplovljavanje u luku.


Upravo mi je žao Brodospasa.
Ako zanemarimo neke stvari kao to što je prisutnost jednog JPS tegljača koji je u Pločama bio godinu dana i trunuo na vezu jer mu oni nisu dali da radi i čijeg se boravka u Pločama više rijetko tko i sjeća.
Same cijene tegljenja Brodospas je debelo napuhao tako da je Ploče odavno poznato kao skupa luka i dok je bilo mazanje vrata debeloj guski onda su mudro šutjeli. Interesantno je napomenuti da je u svijetu brodova obračunska jedinica USD ali se vlasnik Brodospasa mudro dosjetio pa potencijalnog korisnika njegovih usluga čeka lijepo iznenađenje kada, umjesto kao i u većini svijeta iza cifre koju treba platiti ustanovi da se umjesto USD krije EUR
U krajnjem slučaju neka luka Ploče najavi nekoga od konkurencije ili najam tegljača i angažiranje svoje posade pa bi onda bilo interesantno čuti što bi ovi u Brodospasu rekli.

Naručeni članci.. Možeš misliti kako luka ovisi o jednom najobičnijem tegljaču. Po članku ispada da jedino Brodospas može to raditi. Presmiješno.
U prošli četvrtak Raiffeisen nastavio s prodajom, prodao, čini mi se 215 dionica. Nitko iz top10 nije bio kupac. Danas bi trebalo biti vidljivi podaci za petak kada je i bio najveći promet.


Naručeni članci.. Možeš misliti kako luka ovisi o jednom najobičnijem tegljaču. Po članku ispada da jedino Brodospas može to raditi. Presmiješno.
U prošli četvrtak Raiffeisen nastavio s prodajom, prodao, čini mi se 215 dionica. Nitko iz top10 nije bio kupac. Danas bi trebalo biti vidljivi podaci za petak kada je i bio najveći promet.

Manje od 1000 otišlo je od Raiffeisena (stanje 10.07.2013) od sveukupno više od 4000 koliko ih je prodano , tko je kupio to se ne vidi u prvih 10.

Kolega Neven, s nestrpljenjem ocekujem Vase izvjesce. Ono ce nam reci tko je prodap a jos vaznije tko je kupio. Ipak fundamentalno ce biti potvrditi na kojo razini ce se branizi donja cijena dioniceLKPC


Manje od 1000 otišlo je od Raiffeisena (stanje 10.07.2013) od sveukupno više od 4000 koliko ih je prodano , tko je kupio to se ne vidi u prvih 10.

Zanimljivo, mislio sam da je kupac netko u top 10, odnosno pretpostavljao sam da je DMF AZ PROFIT jer je i prije kupovao. Već cca mjesec dana razmišljam o kupnji nešto dionica (zadnja kupnja mi je bila na 680) ali rekao sam sebi još davno da neću kupovati dok je aktualna uprava na čelu. Dok se ja premišljam, bojim se da bi cijena mogla gore. Ipak, nije mi žao jer imam 12% portfelja u LKPC (do sada nisam prodao niti jednu dionicu LKPC, samo kupovao ali na dosta višim razinama).
Ovaj drugi kvartal sam slabije pratio brodove i promete na službenoj stranici ali čini mi se da je negdje na razini prošle godine što bi u kombinaciji s 150-tak radnika manje na plaći ipak trebalo donijeti bolji rezultat. Žalosno je da krajem mjeseca na objavljuju broj brodova kao što su radili nekad. Zadnji podaci su i dalje za travanj 2012.


Naručeni članci.. Možeš misliti kako luka ovisi o jednom najobičnijem tegljaču. Po članku ispada da jedino Brodospas može to raditi. Presmiješno.
U prošli četvrtak Raiffeisen nastavio s prodajom, prodao, čini mi se 215 dionica. Nitko iz top10 nije bio kupac. Danas bi trebalo biti vidljivi podaci za petak kada je i bio najveći promet.

Samo da se osvrnem kako se ne radi o jednom nego o tri tegljača i da stvar nije nimalo naivna, da se brzi najam može izvršiti samo uz mnogo novca i da ne dužim previše o tehničkim detaljima. Ulavnom su tri tegljača jer su dva od njih slaba, a od kada je u luci Bar pred više godina veliki brod kojeg su teglila takva dva mala skoro nastradao kad su ga gurnuli vjetar i kurenat od tada se i na ovim prostorim uz broj tegljača gleda i njihova ukupna snaga pa u Pločama imamo jedan tegljač i posadu “viška” jer samo dva ne zadovoljavaju uvjete koje traži veliki brod.
Dionica kao takva me skoro i ne zanima. Tko je kupio, a tko je prodao je i tako stvar dogovora i nitko mi ne može jamčiti da netko dionice nije kupio za drugoga, sada mu ih prodao jeftinije dok će razliku dobiti nekim drugim putem.
Većina članaka o luci Ploče je plod narudžbi interesnih sfera i nepismeni novinari serviraju isto tako nepismenoj publici članke tipa da će dovršenjem terminala za rasute terete luka Ploče postati značajan igrač na Jadranu i slične bedastoće.
Jedini koji će profitirati od tog terminala su građani grada koji će udisati čišći zrak iako se prestankom dovoza ugljena za Italiju zagađenje krutim česticama drastično smanjilo i skoro se ne primjećuje. Iza riječi polumrtva Bosna dolazi znak jednakosti i riječi luka Ploče tako da to ne mogu riješiti nikakvi terminali dok tržište roba nije aktivno. Na forumu je često i snažno naglašeno priželjkivanje novog menadžmenta koji bi luku izvadio iz jame govana. I odmah zatim je spustio u drugu, istu takvu jer posla jednostavno nema. Da pridodam još vijest koja bi mogla značiti uteg više oko vrata davljenika i koja je veoma svježa da se poslije problema s Aluminij Mostar upravo ovih dana pridružio i KAP iz Podgorice što znači još manje tereta i još manje novca od skladištenja istog. Postoji tračak nade koji se očituje u tome da su jedine dvije hrvatske luke preko kojih može ići hrana Ploče i Rijeka dok sve ide preko Splita kojem će, ako ne uspiju iskopat nešto veoma brzo biti nanesen grdni udarac ali to bi značilo otvaranje luci Ploče za dobar dio uvoza hrane za Hrvatsku i BiH.
Ostalu većinu pisanja na forumu izjednačio bih s komentarima dva besposličara koji sjede ispred lokalne trgovine s bocama pive kako dubokoumno komentiraju zašto iskusni trener nogometne momčadi nije postupio kako oni misle i time pretvorio poraz u pobjedu.

Alin

Ipak ih je se netko nedavno natrpao po malo manje od 550, a to je 300 manje od dokapa, koji je prije dvije godine po 850.
MF-ovi od jeseni moći će dodatno kupovati dionice na TK-a.
Luka Ploče je sada EU luka BiH po dogovoru od 22.06.2013 može normalno uvoziti i izvoziti što je najbitnije za promet.

Brodospas je sklopio ugovor s Lučkom upravom Ploče na 10 godina. Dok netko ne podastre konkretne brojke, ne može se znati istina o cijenama njihovih usluga (s različitih strana dolaze različite brojke, ali nitko ne izlazi u javnost s konkretnim podacima).

Šuška se da je prošlotjedna kupnja bila pojedinačna, već sam to ovdje napisao prije par dana, ali moderatori su taj upis odlučili obrisati (moram priznati da mi nije jasno zašto).

Ljepo je ovo pročitati.

http://business.hr/ulaganja/pocinje-gradnja-terminala-u-luci-ploce-investicija-teska-26-milijuna-eura

http://www.rogotin.hr/_2013_arh/13_07_11_luka_ulaz.html

Ulaganje u sebe je najbolje ulaganje

New Report

Close