LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


http://www.rogotin.hr/_2012_arh/12_12_26_luka.html

Zanimljiv članak, bitno je da nastavljaju s investicijama, smanjenje broja radnika je pohvalno, još da je prometa….

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Mene, iskreno govoreći brine da postojeća uprava sklapa ovakve vrste poslova u kojima prepušta svoju koncesiju (nešto najvrijednije što imaju osim novca na računu) potkoncesionaru, a da ne govorim da je izjava “…Specifičnost ovog terminala je što Luka Ploče ulaže u infra i suprastrukturu, uključujući i obalu, i luka će se, u cilju povećanja prometa i osiguranja budućnosti zaposlenicima, odreći dijela vlasništva nad LPT-om“ potpuno promašena jer nije primaran cilj nekog dioničkog društva da zaposlenicima osigura budućnost. To je jedan najobičniji populizam od kojeg koristi nema nitko.
A sada nešto pozitivnijih vijesti koje bi oni bliže Pločama mogli i potvrditi nadam se, a to je da se malo intenzivirao promet ugljenom te da je još brodova u najavi.

Ako ovo u Luci Ploče nije plastični prikaz društveno ekonomskih odnosa u socijalističkoj Jugi nije nigdje. Ulagači utrpali novce a Uprava i pominje ništa osim zaštite radničkih prava i interesa. Riječi kao dobit i dioničari u Pločama se nakon dokapitalizacije više ni kurtoazno ne spominju.

kolege,

citao sam jučer članak, a jutros mislim zamolit nekog pametnog da prokomentira.
Poglavito “onaj” dio.
Evo sad otvorih i vidim odgovore.
Hvala kolegi Nevenu S.


Ako ovo u Luci Ploče nije plastični prikaz društveno ekonomskih odnosa u socijalističkoj Jugi nije nigdje. Ulagači utrpali novce a Uprava i pominje ništa osim zaštite radničkih prava i interesa. Riječi kao dobit i dioničari u Pločama se nakon dokapitalizacije više ni kurtoazno ne spominju.

Ovo je najveća istina od svih i ovome se nema što dodati. Što li mora biti u glavama tih ljudi?! Pa zar se radnici i njihova prava ne štite najbolje prosperitetom i napretkom firme. A radnici i njihovi predstavnici su posebna priča bez zrnca zdravog razuma čini mi se. Pokupovali su dionice firme po 500 kn i sada misle da njihova prava vrijede puno više od novaca koje su tamo ulupali. Što će im njihova prava i odakle će se plaće isplaćivati ako firma ne zarađuje, a njihovo ulaganje propadne. Ponekad me obuzme osjećaj da radnici uopće ne doživljavaju da su svojim novcem kupili dionice, identična stvar je s Uljanikom gdje su radnici praktički bili ucijenjeni i samo oni dosljedni i samosvjesni su odbili sudjelovati u namještenoj privatizaciji.
Nema sumnje u mojoj glavi da će postojeća uprava oštetiti poduzeće i nas male dioničare daljnjim nerazumnim postupcima no zaista imam osjećaj da ih nećemo morati još dugo gledati. Da ne mislim da će se ovdje vrlo skoro posložiti stvari izašao bih glavom bez obzira s gubitkom od 45%.
Bez obzira na sve rečeno ovo je i dalje fundamentalno jedna od najjačih dionica s ogromnim potencijalom i nažalost najgorom upravom među sastavnicama crobexa (ako izuzmemo građevinare naravno).

kolege,

djelim istu zabrinutost kao i vi glede ponašanja Uprave, ali tješi me da se vlasnička struktura Luke Ploče od dokapitalizacije promjenila.
Želim reći da kad Uprava radi suprotno poslovne logike, na štetu vlasnika, odnosno dioničara bude smjenjena.
To je vrlo jednostavno. Ili radiš u interesu poslovnog rezultata, odnosno dobiti ili Pavloviću ideš kući, nije ovo politika.
Mirovinski fondovi su već pokazali da oko strateških stvari mogu nastupati zajedno, odnosno homogeno( primjer Vira, Podravke…).
Koliko me sjećanje služi u nadzornom odboru imaju dva člana, od kojih je jedan i predsjednikNO.

kolege,

mogu sam sebe nadopuniti aktualnim primjerom Petrokemije Kutina.
Društvo u kojem većinski paket ima država, ali su tri OMF-a i Bakić ipak inicirali promjenu.
Uz blagoslov Vlasti NO smjenio stare članove uprave i imenovao nove


kolege,
mogu sam sebe nadopuniti aktualnim primjerom Petrokemije Kutina.
Društvo u kojem većinski paket ima država, ali su tri OMF-a i Bakić ipak inicirali promjenu.
Uz blagoslov Vlasti NO smjenio stare članove uprave i imenovao nove

Ovdje je dodatna otežavajuća okolnost ta da je postojeća uprava pogodovala mirovinskim fondovima da steknu velike udjele u dokapitalizaciji što su platili besramno malo, a sve na štetu postojećih diončara. I zato će strpljenje novih vlasnika biti nešto veće, ali scenarij identičan. U ovom prijelaznom razdoblju u kojem se ne zna tko pije, a tko plaća imamo zanimljive situacije u hrvatskim poduzećima, predsjednici uprava su zapravo predsjednici svog malog ureda, a poduzeće vodi ipak netko drugi.

http://dalje.com/en-economy/bosnian-entitys-oil-terminals-in-croatian-seaport-face-bankruptcy/455092 malo o terminalima FBIH.

livin' from hand to poor mouth you an' me an' my secret south

kolege,
evo ovaj jedan bi rado kupio, ali ne iznad 566.72kn, a ovaj drugi bi rado prodao za 570kn, ali nikako ispod ove cijene.
S obzirom da bi ovaj koji kupuje to rado učinio i kupio dva do tri milijuna komada po ovoj cijeni, razumljivo je da mu je nominalno svaka lipa važna.

Koji su ti fondovi mustre…

kad se uđe u uniju neće se više moći ovako razbacivati antracit,ugljen,koks i slično..pola grada je umrlo od raka,to tako ne ide više,imat će lkpc ulaskom hrvatske u uniju ogromne probleme,zapamtite šta sam vam rekao,ja svako tri dana brišem prašinu,luka je značajna za ploče,ali morat će uvest nove standarde ako misli dalje poslovat…ulaskom u uniju sve se mijenja,zato dionica ne raste,jer nema razloga za rast,a i dalje na ovim razinama vrijedi firma 260 milijuna kuna,a dobit će joj bit 2-3 milje,a ove godine bi po prvi put mogla zapasti u gubitak,možda vrijedi 50-100 milja,ali preko toga,niks…..

kolege,

nemože izdržati ovaj na asku, valjda je biti ili ne biti , pa se spustio na 564kn.
Žuri mu se, ” ne bum ja to više trpil”…
S time je ostvario sigurno zaradu kad proda ili možda nastavak manipulacije.

Koji zaplet

New Report

Close