LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Inače pokušavam ne pisati SF ali to s LKRI, Kinezima, nizinskom prugom, njemačkim lobiranjima itd je već otrcana tema. Bit će što bude… Mogu jednako tako Nijemci izvršiti pritisak i priskrbiti LKRI za sebe pa Kinezi shvatiti da im je LKPC druga najpoželjnija. Osobno mislim, da će Kinezi puno veći angažman imati u LKPC, nemojte me pitati da to potkrijepim jer relevantne činjenice nemam ali zaista ne vjerujem da ćemo kao EU kolonija donijeti odluku da našu najznačajniju luku damo na upravljanje bilo kome osim EU kapitalu. Mislim da smo bilo koju mogućnost da imamo apsolutnu autonomiju u pogledu te odluke nažalost odavno prokockali.

Nisam pobornik zavjera ni SF ali LKRI mi se čini mnogo izglednija. Zadnji put kad je bio onaj glavonja o Pločama služebeno nije bilo niti riječi, a ono što je bilo nadopisali su novinari dok o LKRI jeste bilo riječi. Možda ćemo nešto više znati u bliskoj budućnosti ali LKPC nikako ne vidim u njihovim planovima luke koja bi bila njihova za tranzit u EU. Inače, sve skupa mi je to smušeno jer kad pogledam kolike su njemačke luke onda se pitam gdje bi to uopće smjestili kod nas da im otmemo makar i pola prometa.
Što se tiče bilo kakve naše autonomije, a ne samo LKRI svaku šansu smo odavno prokockali.

kolege,

samo sam želio uputiti na članak.
I meni je dosta SF i teorija zavjere.

Ali, država treba imati interes stvarati ugodan makroekonomski okvir za svoje građane, koji se ne svodi samo na stabilnost tečaja i cijena.To apsolutno da, ali kao preduvjet za ono ključno što svakom društvu treba,a to je zapošljavanje ljudi.
Koliko me sječanje služi, to ne ide nikako bez razvoja i investicija.
Tu dolazimo do multiplikativnih efekata koje privredne grane imaju, neke niže, a neke više.
Uglavnom morske luke definitivno mogu biti katalizatori razvoja kraja, regije i cijele zemlje.
Aktualna vlast, čini se ima dobre volje, pitanje je koliko ima znanja i spretnosti, imaju na raspoložbi sve potrebite alate i instrumente.
Pitanje nije dali država treba zadržati vlasništvo u trgovačkim društvima, već želi li ona razvitak društva u cjelini, poglavito kroz tržišno zapošljavanje svog stanovništva.

U skladu s tim ne mogu ne promatrati Luku Rijeka, a prije svega onu kvalitetniju, Luku Ploče.

Izašlo izvješće..
Ono što je meni zanimljivo je sljedeće; Financijski prihodi u polugodišnjem izvješću iznose 6,74 mil kn, a financijski rashodi 0,96 mil kn. Zbunjujuće, u izvješću za devet mjeseci financijski prihodi iznose 0,12 mil kn, a financijski rashodi 8,99 mil kn. Taj dio iz izvješća ne znam protumačiti, jasno mi je da je počelo otpuštanje radnika i isplata otpremnina i da to vode pod financijski trošak ali da istovremeno izbrišu financijske prihode i da ih možebitno prebace u poslovne, to mi je već malo teže shvatljivo.
Kako god, izvještaj je loš, ne toliko možda zbog smanjenog prometa i prihoda koliko zbog slabe transparentnosti pri zbrinjavanju viška radnika. Ukoliko su potrošili cca 8 mil kn na zbrinjavanje trideset radnika koliko ih je sada manje zaposleno u odnosu na drugi kvartal, to znači da prosječno po radniku imaju trošak od preko 260 tisuća kuna. Ne znam kakve kolektivne ugovore imaju tamo ali to mi se čini puno previše. Osobno mi je drago da radnici profitiraju ali zaista je bez veze da se program zbrinjavanja viška radnika vodi na način da se otpušta one kojima treba isplatiti maksimalne iznose otpremnina. Moguće griješim pa neću dalje pričati o ovome ali eto čisto jedan kritički osvrt.
Ostalo je u skladu s onime što je kolega Alin pisao na forumu zadnjih mjeseci,a to je dosta smanjeni promet s kojim LKPC može poslovati na pozitivnoj nuli što je u svakom slučaju dobro.
I za kraj još nešto, što mislim već duže vrijeme, a pišem rijetko. Nadam se što skorijem odlasku ove postojeće uprave jer mi se čini da osim što su kompromitirani lop..skom privatizacijom apsolutno nisu u stanju prilagoditi se novonastaloj situaciji kada treba aktivno tražiti klijente, a ne čekati da padnu s neba samo zahvaljujući geografskom položaju koji Luka ima.


Uglavnom morske luke definitivno mogu biti katalizatori razvoja kraja, regije i cijele zemlje.

U skladu s tim ne mogu ne promatrati Luku Rijeka, a prije svega onu kvalitetniju, Luku Ploče.


Izbacio sam dijelove na koje se ne namjeravam osvrtati da ne trošimo bandwith i da bude preglednije.

Morske luke svakako jesu katalizatori dodatnog razvoja u državama s rastućom ekonomijom bez obzira radi li se o uvozu, izvozu ili oboje ali obzirom da je naša ekonomija živi mrtvac luke teško imaju šansu postati neki predvodnik. Posebno se to odnosi na LKPC jer je glavno tržište, zbog kojeg je i napravljena u još gorem rasulu od našeg, prometna infrastruktura se svodi na željeznicu, a cestovni C V će se još načekati. Ako govorimo o tržištima srednje i istočne Europe imamo konkurenciju u crnomorskim lukama pa su mađari donedavno uvozili rudaču za svoje željezare preko luke Constanta u Rumunskoj i od nje šlepovima Dunavom. Obzirom da su zbog svjetske krize i smanjenog prometa pale cijene prijevoza morem angažirali su capesize brod pa je u LKRI nedavno uplovio i iskrcao teret brod Cape Veni od 160 000 tona, a uskoro se očekuje još jedan takav. U slučaju da budu zadovoljni naš konkurent dobit će dodatnih najmanje milion tona prometa godišnje.Jedan od naših osnovnih problema je što imamo četiri željeznička operatera od toga tri u zemlji gdje se entiteti bodu ko rogovi u vreći pa ne možemo biti konkurentni cijenom, a stvar će se dodatno pogoršati ulaskom u EU (ako uđemo) jer je onda roba koja je tranzitu kroz drugu zemlju daleko jače podvrgnuta kontroli što je usporava s tim da bi zbog togaa dio robe čak mogle preuzeti luke Drač i Bar. Mađarska nam je odskočna daska za prodor dalje i tu nas opet konkurencija tuče pošto uvidom u Paneuropske koridore sjeverna konkurencija ima kraću udaljenost i još im pruga prolazi kroz našu zemlju pa s tim nema ni problema više željezničkih operatera dok im je auto cesta već dovršena. Unatoč mom izraženom lokalpatriotizmu u doglednoj budućnosti ne vidim šanse za veći prosperitet naše luku niti razumijem tvrdnje da je kvalitetnija od konkurencije.

@Maldion
“U skladu s tim ne mogu ne promatrati Luku Rijeka, a prije svega onu kvalitetniju, Luku Ploče.”

Netočan i proizvoljan zaključak!!!
Po meni,LKRI ima daleko bolju perspektivu i položaj.
Poslovni devetomjesečni rezultati za 2012 su vrlo loši i mislim da je sukladno tome trenutna cijena na burzi previsoka.Što je još gore,ne vide se naznake poboljšanja poslovanja.
Pozdrav


@Maldion
"U skladu s tim ne mogu ne promatrati Luku Rijeka, a prije svega onu kvalitetniju, Luku Ploče."

Netočan i proizvoljan zaključak!!!
Po meni,LKRI ima daleko bolju perspektivu i položaj.


Kad je čovjek utukao ko zna koliko novaca u skupe dionice pa sada sam sebe tješi.

PETINA, 31.10.2012. u 16:14
alt333@

PETINA, 31.10.2012. u 16:14
…….kažem ja..lako je bilo dok je luka bebić sjedio u saboru,sad je sve to puno drugačije,ipak je luka za luku značio mnogo,to se i sada vidi…

Stvarno pišeš …….Upravo zbog Luke i Sanadera je cijela država u 3pm.
Nitko ništa o rezultatima.Vidim ja da nece nitko pa eto ja cu.

Sve u svemu loše[emo_vrtimise]
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/LKPC-fin2012-3Q-NotREV-N-HR.pdf


…Vidim ja da nece nitko pa eto ja cu.
Sve u svemu loše[emo_vrtimise]
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/LKPC-fin2012-3Q-NotREV-N-HR.pdf

Naravno da je izvještaj loš, pa ovdje smo svi i znali da će takav biti.
Ali ja zaista ne želim niti pisati o njemu niti ga analizirati sve dok vidim onakve nelogičnosti oko financijskih prihoda i rashoda o kojima sam pisao u prošlom postu. Ako su htjeli financijske prihode pribrojati poslovnim da prikažu poslovne prihode na razini sto miliona kuna pa da ispadne da je gubitak zbog financijskih rashoda, a ne stvarnog poslovanja onda su zaista otišli na ocat.. Preko vikenda ću se pokušati malo raspitati mogu li se na taj način frizirati izvještaji pa ću im vjerojatno poslati mail ili još bolje preporučeno pismo s povratnicom:)

Aline,

ne razumijem zašto je toliko važno baviti se mojim objavljenim razmišljanjima i mojim stavovima.
Naime, ja ono što napišem uistinu i mislim, te me se teško može pokolebati u stavu.
Kad već pitate, da jesam već šest ili sedam godina dioničar Luke Ploče i nije bilo godine da nisam kupovao dionice LKPC, a prodao nisam niti jednu.
Vidite tako je i u 2012., a nadam se da će tako biti i u 2013.
Sugeriram da se bavite više meritumom i nastavite pisati konkretno, kako iz svog kuta, pa čak i svojim očima možete vidjeti poslovanje Luke.
Priznajem kad ste u formi da to radite dosta dobro i volim pročitati što je novo.
Zapamtite,mene su stari majstori naučili da se morate sami poštivati, pa će vas i drugi.
Ako sam ja iz zagrebačke perspektive prepoznao potencijal kojeg Luka Ploče ima, a vi kroz svoju prizmu to ne vidite, onda je to žalosno.
Za mene je Luka Ploče, prvenstveno dugoročna investicija i dugoročno ulaganje i biti će sigurno još dosta kupusa na putu, osobno mislim da valja iskoristiti priliku ovih niskih,da ne kažem bagatelnih cijena.
Za mene su orjentir fundamenti, aktualna cijena i kao dugoročnom investitoru perspektiva.

kad sam ja govorio da se bilanca frizira zbog što boljeg odaziva za dokap,onda su me neki ismijavali,sad kada stvarno stanje dolazi na vidjelo,vidi se da su podaci bili frizirani..po meni,izvješće je za 20 ak % lošije nego sam ja očekivao,ali i dalje to nije toliko katastrofično kako može niti,sada je lkpc ostala s tim da joj aluminij čini više od 50% prometa,to nije dobro..npr meni niti jedan kupac ne čini više od 3% cjelokupnog prometa,ali kad glavninom ovisiš o samo jednom ili par kupaca,onda situacija ne može biti dobra,pogotovo kad aluminuj mostar plaća sve skuplju i skuplju struju….


kad sam ja govorio da se bilanca frizira zbog što boljeg odaziva za dokap,onda su me neki ismijavali,sad kada stvarno stanje dolazi na vidjelo,vidi se da su podaci bili frizirani..

Polako, polako… Ja ne govorim da je bilanca frizirana..
Osvrćem se jedino na nelogičnosti kod financijskih prihoda i rashoda. Naime ako jedna firma ima nakon 6 mjeseci financijske prihode 6,74 mil kn, po mom shvaćanju stvari ne može nakon 9 mjeseci imati ukupne financijske prihode 0,12 mil kn. To bi značilo da su u posljednja tri mjeseca financijski uprihodili -6,62 mil kn što je notorna glu..st. Može se imati negativni predznak ali jedino kao razlika između financijskih rashoda i prihoda na način da se povećaju rashodi, a ne da se smanjuju financijski prihodi koji su već tako jednom bili sprovedeni. Ja zaista ne znam je li to knjigovodstveno dopušteno tako prikazivati ali nisam još vidio niti jedno poduzeće na ZSE da tako nešto izbaci.

kolega NevenS,

slažem se s Vašim zapažanjem i zaključkom.

Ja bih dodao:
1. Poslovni prihodi su za prvih 9mj.2012. u odnosu na 2011. pali 13.7%.
2. Poslovni rashodi su promatranom razdoblju pali 10.7%
3. Financijski su prihodi 2011. bili 8.778.378kn, a ove godine su 0kn.
4. Financijski su rashodi 2011. bili 1.283.569kn, a ove godine 8.587.554kn.

Zanima me što je ušlo u izvještaj pod stavku ” nerealizirani gubici od financijske imovine” u iznosu od 7.478.516kn.

New Report

Close