LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nemogu je otvorit


nemogu je otvorit

Mora ići jer se radi o običnoj .jpg slici. Pokušaj je snimiti pa onda otvori u kompjuteru. Evo ja pokušao za probu i sve se vidi.


kolege,

molim vas da svi pogledate tablicu koju je kolega Petina ljubazno stavio na forum, pa razmislite i prokomentirajte činjenicu neopravdanog, strmoglavog pada naše dionice u 2011.
To se naravno odnosi na one pismene i razborite.
Osobno sam nepismen ili u najboljem slučaju jedva polupismen jer ja to nemogu ni blizu objasniti…

za taj pad zahvali upravi jer da je napravila dokap po 1200 kn umjesto po 850 kn, sad bi cijena na burzi bila iznad 1000-1100 kn
dakle, hvala upravo koja si napravila dokap po 850 kn i uništila LKPC na burzi!

Čuvajte hlače da ne odu i gaće!

ljudi da li je kolega plavi živ?……ako ga netko vidi neka samo javi da je dobro……

ipak je on to kupovao hrpimice na 1.800 [bye]

a i taj s bloga vam je jača uzdanica…….samo da ne pogine na “uklanjanju nepravilnosti” [pray]
pardon neefikasnosti [wink]

Kada vec citiramo gospodina s bloga, malo sam raspravljao o LKPC i ovo je ukratko njegovo vidjenje:

efodix, 10.11.2011. u 11:43
Nije mi atraktivna u odnosu na druge prilike, a evo i zašto. U situcijama turnarounda, ili ostvarenja potencijala, što su prilike koje me uglavnom zanimaju na hrvatskom tržištu (za raziku od, nazovimo ih tako, etabliranih, dionica kao HT, ERNT itd.) je bitno sljedeće:
1. Najprije mogućnost ostvarenja znatno većeg prihoda (za neke je tu predvjet dolazak do kapitala).
2. Ako su prihodi već veliki, ostvaranje znatno veće profitabilnosti
3. Ako je profitabilnost ostvarena, ili moguća, otklanjanja okolnosti koje stoje između dioničara i ‘otključavanja vrijednosti’.

Luke po svom vidu poslovanja mogu biti vrlo profitabilne (u smislu Ebitda, ili čak neto marže) tako da recimo P/S = 2 može biti i ne tako velika valuacija za luku (kao što je sada zaLKPC). Ali takva valuacija ima smisla samo kad se zaista razviju, ili ako to tržište anticipira, značajno veći prihodi (koji su preduvjet za veću profitabilnost, znači nužan, ali ne i dovoljan uvjet), te ako se ti prihodi konzistentno pretoče u vežu dobit.

Koraci 1-2-3 gore su jako veliki i možemo se nadati da će i LKPC uspjeti ići tim putem. Ali za sada vidimo da se čak i prihodi jako sporo povećavaju (prihodi ovih 9 mjeseci realno 0 rasta, jer je inflacija bila oko 2%). Tako da tu još ima puno velikih ‘ali’ i ‘kada’, te mi je apsurdno kladiti se na LKPC (po ovim cijenama – jer po mom sudu one kao da već uvažavaju praktički i ostvaranje koraka 3) kad imam alternaive kao što su:
– KORF (već debelo u koraku 3)
– PTKM (debelo riješio 2, i zagazio u korak 3)
– DDJH (radikalno riješio / unaprijedio 2 i na 3 uprava ili mora isporučiti ili mora otići – stav mene kao dioničara, nemam ‘političko’ zaleđe).
– ADPL (izvanredno riješio već sva 3)

a za koje smatram da im cijena još nije, za neke od njih i radikalno, uvažila te dosege.

Stoga mi se to čine superiorna ulaganja. (Imam dionice ADPL, DDJH, KORF i PTKM i ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju istih).

to je kao da uđete u slastičarnicu i imate uvele i sasušene kolače, neke osrednje i neke jako dobre (recimo iste vrste, ali svježije i s boljim receptom), ali po istim cijenama. Ali resursi (kapacitet želuca) su vam ograničeni. Zašto pojesti osrednje kolače? Da li i u banci idete za štednjom po 3% kamata umjesto po 8% samo zato ‘jer ima i banka koja daje samo 1%’?

Mogu reci da se donekle i slazem s time, uostalom LKPC mi nije jedina pozicija. No mislim da je bitno napomenuti da je, govoreci u njegovim terminima, LKPC dokapom realizirao prvu fazu i da tu postoji prostor za solidan rast profitabilnosti. Trziste to vec dijelom i anticipira, zato se LKPC dosta dugo i trzio po poprilicno visokim koeficijentima. No ovaj pad je zapravo prilika da se udje po jeftinim razinama koje su i vise nego prihvatljive.

Takodjer mislim da je bitno napomenuti kako luka ima dvije prednosti nad nekim dionicama koje gospodin preferira, a to su sigurnost i privatna vlasnicka struktura. Naime tesko da moze bankrotirati jer je njen posao ipak sigurniji od firmi koje proizvode npr. auto dijelove, a s druge strane drzava vise nije vecinski vlasnik kao npr PTKM ili DDJH.

I na kraju krajeva, iako postoje dionice ciji fundamenti su bolji, fundamenti LKPC nisu losi (indirektno to kaze i on sa 8%/3%/1% – nadodao bih jos i -1%/-3%/-8% u slucaju nekih drugih firmi). U svakom slucaju, mislim da bi pametni investitor koji zeli distribuirati svoj portfelj izmedju ostalog trebao uzeti u obzir i LKPC kao stabilnu firmu koja generira dobit. U situaciji kad vecina firmi generira gubitke, to je zapravo odlicnan rezultat.

kolege,

referiram se na kolegu efodixa s pitanjem da kako je moguće 31.12.2010. LKPC vrijedi 1668,00kn ( paralelno konzum vrijedi 178,40, kras 434,00, viro 359,60, petrokemija 165,40…a danas vrijede jednako ili više), a u cijeloj 2011. Luka Ploče bilježi isključivo dobre vijesti i danas je cca 740kn:

– bolji financijski rezultati u prvih 9 mjeseci 2011 u odnosu na 2010.
– država nije više većinski vlasnik
– prikupljena sredstva za nezapamćene investicije
– investicije u tijeku za terminale kontejnera, rasute terete, tekuće terete
– lučka uprava prati projekt s kreditima
– uprava u mogučnosti kupovati dionice do 10% ukupno izdanih

kolege,

oprostite što vulgariziram forum ali recite

a) car je gol ( pa da se okuražimo i poduplamo portfelj )
ili
b)car nije gol ( čekamo i dalje )

P.S. Moje mišljenje je da ponovo neko sustavno ruši cijenu, te da aktualna cijena definitivno ni blizu ne predstavlja pravu vrijednost kompanije


kolege,

referiram se na kolegu efodixa s pitanjem da kako je moguće 31.12.2010. LKPC vrijedi 1668,00kn ( paralelno konzum vrijedi 178,40, kras 434,00, viro 359,60, petrokemija 165,40…a danas vrijede jednako ili više), a u cijeloj 2011. Luka Ploče bilježi isključivo dobre vijesti i danas je cca 740kn:

– bolji financijski rezultati u prvih 9 mjeseci 2011 u odnosu na 2010.
– država nije više većinski vlasnik
– prikupljena sredstva za nezapamćene investicije
– investicije u tijeku za terminale kontejnera, rasute terete, tekuće terete
– lučka uprava prati projekt s kreditima
– uprava u mogučnosti kupovati dionice do 10% ukupno izdanih

Nije bitno kako je moguce, bitno je da je ovo dobra prilika za kupovinu. Dionica je skoro pa dotakla dno (zadnji otpor je bio ako se ne varam na 666kn 2009. godine i tehnicki je proboj tog dna poprilicno neizgledan). S druge strane, ako krenemo gore mogli bismo zatvoriti W u kojem slucaju o targetima uopce necu ni govoriti da me netko ne optuzi za besramno drukanje.

Inace, kad gledamo fundamente trebamo primjetiti jednu zanimljivu stvar. Dokapitalizacijom je P/B pao sa 1.5 na 0.8, medjutim P/S je i dalje na relativno visokih 2. Ubacivanje svjezeg kapitala, naravno, ne moze rezultirati instant promjenom dobiti nego je potrebno neko vrijeme da se taj novac pretoci u kapitalne objekte koji generiraju promet i zaradu. Pretpostavimo li da poduplavanje novca znaci i poduplavanje kapitala, a putem toga i prometa i zarade (ukoliko investicija nije promasena), dolazimo do zakljucka da bi P/S mogao biti blizu 1. A u tom slucaju se P/E zbog efekta masovne proizvodnje vjerojatno ne samo poduplava nego pada na razine debelo ispod 8.

Hvala na jedinicama (znamo i od koga su dosle), ali molio bih da mi doticni mudraci i objasne zbog cega smatraju da moje procjene nisu tocne a ne samo da drukaju dole radi jeftinijeg dokupa.


Hvala na jedinicama (znamo i od koga su dosle), ali molio bih da mi doticni mudraci i objasne zbog cega smatraju da moje procjene nisu tocne a ne samo da drukaju dole radi jeftinijeg dokupa.

Ne uzbuđuj se. Ovo je virtualni svijet i tu nemaš utjecaja. Ako jedan ili dvoje loše misli o tebi ne znači da ostali ne dijele ili uvažavaju tvoje mišljenje.


kolege,
referiram se na kolegu efodixa s pitanjem da kako je moguće 31.12.2010. LKPC vrijedi 1668,00kn ( paralelno konzum vrijedi 178,40, kras 434,00, viro 359,60, petrokemija 165,40…a danas vrijede jednako ili više), a u cijeloj 2011. Luka Ploče bilježi isključivo dobre vijesti i danas je cca 740kn:

– bolji financijski rezultati u prvih 9 mjeseci 2011 u odnosu na 2010.
– država nije više većinski vlasnik
– prikupljena sredstva za nezapamćene investicije
– investicije u tijeku za terminale kontejnera, rasute terete, tekuće terete
– lučka uprava prati projekt s kreditima
– uprava u mogučnosti kupovati dionice do 10% ukupno izdanih

Kolege ,

Kao što sam već pisao , problem je u pljački naše zajedničke imovine koju su napravili zaposlenici kada su među sobom podjelili dionice LKPC po cjeni od 400 kn !

Ako su zaposlenici kupili dionice po 400 kn pa neće drugi mali dioničari valjda plačati dionicu 4 puta skuplje . ( 4 x 400 = 1600 kn !)

Očekujem i dalje pad dionice LKPC.

Pozdrav

.

New Report

Close