…vrlo je izvjesno da će primjerice jedna velika tvrtka koja je u prošloj godini komunalnu naknadu platila deset milijuna kuna, sada morati platiti od 30 do 40 milijuna kuna poreza na svoje nekretnine. To je približna godišnja dobit većih i najuspješnijih turističkih odnosno hotelskih kuća.
U Hrvatskoj se zbog prevelikih poreza ne isplati ništa raditi !
Ne ulažu domaći investitori !
Ne ulažu strani investitori !
Ne ulažu ni građani ,
rađe štede u stranim bankama sa 2-3 % kamatama , ili sav višak zarade pojedu ili popiju .
Sjetite se što sam ja pisao već na samu najavu tog novog poreza (harača) – da je cilj zapravo komunalnu naknadu uvećati barem za x3. Pa tko to može toliko zaraditi da toliko plati? Zar je to doprinos razvoju gospodarstva i poticanju zapošljavanja? Pazi što je linić napisao u Ocjeni stanja kao jedan od najvažnijih razloga uvođenja novog nameta: “porezni sustav uvijek, a posebice u vrijeme opće gospodarske krize, trebao bi djelovati stimulativno te poticati razvoj i investicije, a posebice omogućiti te poticati zapošljavanje.”
OSTAVKA drugovi – dok nije nastala još veća šteta
komunalna naknada je nepravedna i kao takva treba biti ukinuta što prije jer prema njoj nismo svi jednaki, kao što govori Ustav republike Hrvatske.
Pa zar je normalno da poduzetnik u trećoj zoni zagreba plaća komunalnu naknadu za poslovni prostor od 900m2 (proizvodnja i veleprodaja)8.000,00 kn mjesećno?
Da nejdem u detalje, poslovni prostor se nalazi u rubnom djelu Zagreba.
e moj Bandiću…………..
Pored ovog što ste naveli najveća je laž drugova da će porez za kuću u kojima stanujemo biti isti kao komunalna naknada. Računajući za kuću u Dubravi po najnižoj “tržišnoj cijeni” taj porez će biti najmanje 2x (100%)veći od komunalne naknade.
A što se tiče hotela tipične igre drugova. Prvo “dobra vijest” kao fol smanjenje PDV u turizmu a onda prava vijest porez na sve vaše nekretnine. Znači jedan korak naprijed a 4 nazad.
a izgleda da je najbolje biti socijalni slućaj
@coop
pozivaš se na Ustav a nemaš pojma kako se formira komunalna naknada.
Prije svega uzmi u ruke gradsku Odluku o komunalnoj naknadi pa iz nje iščitaj koliki je koeficijent za namjenu nekretnine prema djelatnosti. Prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu on se može kretati u rasponu od 1-5 za proizvodne djelatnosti. Određivanje tog koeficijenta je u domeni gradske vlasti. One jedinice lokalne samouprave kojima je zaista stalo do unapređenja gospodarstva obično su određivale koeficijent 2, max 3. U Nacrtu novog zakona o porezu na nekretnine, jedinice lokalne samouprave nemaju mogućnost formiranja (odabira) poreza prema djelatnosti, već kroz čl. 26-29 spomenutog zakona država određuje porezne olakšice. Zato je potrebno izvršiti simulaciju dosadašnjeg obračuna komunalne naknade sa supstitutom. Već jednostavna simulacija pokazuje da će znatno porasti komunalna naknada/porez za trgovačku djelatnost, uslužne djelatnosti, skladištenje, i sve ostale djelatnosti koje nisu pobrojane u čl. 26-28. Nadalje, centralizacija koja napadno izviruje iz gotovo svih dijelova Nacrta novog harača je sasvim u suprotnosti sa decentralizacijom i Europskom poveljom o jedinicama lokalne samouprave.
1. nisam za dodatne poreze i slična davanja!
ako već moraju biti davanja i porezi onda neka svi plaćaju isto.
Ja sam u 3 zoni, a točno 20 metara od mene je 6 zona! što znaći, da sam u 6 zoni plačao bi 2.000,00kn/mj, a ne 8.000,00 koliko plaćam sada u 3oj. dali je to pošteno?
Prema nacrtu novog poreza (tržišna napuhana cijena nekretnine) plačao bi mjesečno cca od 1500-2200 kn poreza.
i da, jako dobro znam kako se formira komunalna naknada.
Komunalna se ne računa samo prema koeficjentima djelatnosti već i po zonama (ajde i ti malo pročitaj odluku o komunalnoj naknadi).
A najgore od svega je što komunalnu naknadu razrezuju lokalni šerifi, a ovako će ipak svi biti u istom košu!