Europska dužnička kriza , Večenji :
Javni dug u 2010.godini :
Hrvatska ……….45 % BDP-a………….. 20 miliardi eura
Poljska …………55 …………………..196
Austrija ………..72 …………………..205
Grčka …………143 …………………..329
Belgija …………97……………………341
Nizozemska ……63 …………………..371
Španjolska……. 60 …………………..639
V Britanija …….80 ………………….1351
Francuska……. 82 …………………..1591
Italija ……….119 …………………..1843
NJemačka …….83 …………………..2080
______________________________________
Guske , nejdite u EU Maglu , pričekajte Švicarsku i Norvešku !
baš kao što sam najavljivao……..sad će i negativni gdp odjednom biti uspjeh…….a prije se pljuvalo po 0,5% rasta
u jesdepeu su oduvijek bili profesionalno ugroženi
Malo je smiješno da od Linića tražite potvrdu prognoza iz navedenog teksta. On je sigurno daleko manje upućen u situaciju u Hrvatskoj od njegovog autora (MMF da i ne spominjemo, vidi njegovo zadnje izvješće iz travnja prošle godine).
Pored toga, ideja očuvanja kreditnog rejtinga je već sama po sebi tragikomična – Hrvatska ima tri deficita (budžetski, vanjskotrgovinski i tekućeg računa bilance plaćanja) a također i negativan rast.
Milanović bi trebao dati Liniću radni zadatak: pažljivo pročitati original teksta u Fnancial Timesu (“12 for 2012: How will the eurozone crisis affect central and eastern Europe”, 06. January 2012) i predložiti tri najvažnije stvari koje je Hrvatska već poodavno trebala poduzeti glede rješenja.
Dajte, molim vas, bar vi ne budite toliko površni. Ne tvrdi Financial Times nešto, nego im gostujući komentator odnosno bloger Michael Landesmann. Dotični je iznio tek analizu svoje ustanove, Bečkog instituta za međunarodne gospodarske usporedbe.
A kada je taj institut o Hrvatskoj išta napisao što je držalo vodu? Usporedite samo prognoze, analize i stvarnost njihovih suradnika Hermine Vidovic i Vladimira Gligorova. Po njima bi Hrvatskoj uzor trebala biti Makedonija, a metode mjerenja su im iz stoljeća kada se razmišljalo u kategorijama merkantilizma.
Predlažem također da Zdeslav Šantić napiše za Financial Times svoj osvrt na stanje i očekivanja hrvatskog gospodarstva. FT će mu to rado objaviti. A i njemu će biti pametnije da sastavi nešto vlastitoga, namjesto da bude svakom loncu poklopac.
Ma zaboga kolega tko kaže da FT nešto tvrdi (osim naslova iz Poslovnog dnevnika)? Po pravilima argumentirane diskusije treba odgovoriti na svaki prezentirani argument. Ako mislite na moju rekciju, ja sam krenuo od toga da je ideja očuvanja kreditnog rejtinga smiješna. Upozorio sam i na posljednje Izvješće MMF-a koje ima niz elemenata o kojima s ekod nas šuti.
Ne bih ulazio u analiziranje a još manje komentiranje radova suradnika Bečkog instituta jer ih uopće ne pratim (da ne znam da Vladimir Gligorov ponekad objavljuje članke u našim novinama ne bih niti znao da taj institut postoji).
Ali me uvijek zanima kada netko radi komparativne analize, a kod toga se držim principa Non quis sed quid.
Predlažem također da Zdeslav Šantić napiše za Financial Times svoj osvrt na stanje i očekivanja hrvatskog gospodarstva. FT će mu to rado objaviti. A i njemu će biti pametnije da sastavi nešto vlastitoga, namjesto da bude svakom loncu poklopac.
Istina, prozvani lik naprosto iritira načinom i količinom ulizivanja svojim gospodarima