LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Manje-više. Iz objave je vidljivo da se dodatno osiguravaju jer iako imaju prvenstvo naplate po rool-up modelu kredita svejedno se osjećaju ugroženi od ostalih vjerovnika u ovoj zavrzlami. Osiguranja nikad dosta jer je imovine premalo za sve sudionike.



Molim, proučite stranicu 6 ovog dokumenta.
Naročito posljednju rečenicu!

Možda će vam biti jasniji status jamstava u nagodbi. 🙂

Ukratko, jamstva nisu priznata zato što sto su društva pod kontrolom povjerenika i Lex Agrokora…
[/quote]
Ukratko,jamstva su aktivirana i prakticno postala dug za jamce!
Procitajte dopis uprave prije pocetka trgovanja.



Molim, proučite stranicu 6 ovog dokumenta.
Naročito posljednju rečenicu!

Možda će vam biti jasniji status jamstava u nagodbi. 🙂

pa jamstva nisu dug pobogu! ali jamstva jamaca mogu postati dug ako se dug ne plati od strane dužnika!
[/quote]
Procitati dopis uprave prije pocetka trgovanja.
Jamstva su dospjela donosenjem zakona(aktivirana)!

A zasto je donesen Lex, a nismo ostavili Alvereza i SBER Bank?
Zato jer bi u tom slucaju samo SBER.ova jamstva po PIK kreditu dospjela, a ovako su izbacili SBER i neutralizirali njihova jamstva s jamstvima svih ostalih koja su eventualno trebala dospjeti od 2018 do 2020 god,

Jamstvo im svima sluzi kao papir u roli, sto se njegove naplate tice.

Nadalje lesinarski Knighthead je u igri sve zajedno s 200 milijuna EUR, zaba, vtb s po 180 od 960.
Agram Grupa ima nominalno cca 70 milijuna Eur (nabrzinu pregledano) vlasnistva (trenutno vrijedi 7).
Pa tko ocekuje predaju vlasnistva bez borbe, a svaki rat moze trajati, a rok za nagodbu je 3-4 mjeseca.
Trenutno nitko nije nista zaradio, samo se izgubilo, a na kraju i lesinari mogu izgubit svojih 100 milujna EUR-a ili dio, ako nebude nagodbe.

@Jmz
Vi ste u pravu da se banke nece uspjeti namiriti mozda niti 40 %,ali sto to znaci dosadasnjim dionicarima ako gube sve ili gotovo sve?
SBERBANK je mega banka u svjetskim okvirima sa pretezno drzavnim vlasnistvom i ne bi ih potcjenjivao.Sada se tvrdi da je Mercator odjednom nebitan?Pa ostale firme izvan Hrvatske da vrijede malo?Da li je tome bas tako?
Ako se SBERBANK “privoli na suradnju” sanse za opstojnu nagodbu bi bile daleko vece!


Prije nekog vremena sam tu na forumu pisao o tome da ta jamstva koja se stalno potenciraju nisu toliko bitna jer to nije dug kada gledamo koncern u cjelini nego to može samo poslužiti kao "alat" da se dug raspodijeli. Potencirati snagi jamstava nema smisla, jer vjerovnici da nje bilo Lex Agrokora nebi previše naplatili tim jamstvima. Tvrtke bi bile blokirane, sve bi stalo i u konačnici bi se od svega naplatilo jako malo. Sve ove tvrtke vrijede ako rade, a ako stanu ne vrijede puno. Vjerovnici se mogu dijelom naplatiti u novcu, dio će morati oprostiti, a dio će naplatiti ulaskom u vlasništvo. To je jasno.
No prema onome što sada znamo a to je da će se koncern održati nema nekog smisla da vjerovnici dokapitlaiziraju direktno tvrtke kćeri. Ima tu više razloga.
Prvo kako je netko to napisao nedavno, a ja sam to pitanje postavio još prije dosta vremena je da ako bi se dokapitalizirale tvrtke kčeri Agrokor ostaje prazna ljuska i samim timplanovi koji su predočeni nemaju smisla. Kao drugo da bi se neka tvrtka dokapitallizirala to se mora naraviti po nekim ekonomskim pravilima propisanim u ZTD. Kapital se može umanjiti za gubitak, a dug nije gubitak. Znači da u ovom slučaju Ledo i preuzme po nagodbi na sebe 5 milijardi duga po jamstvima otvara se sa druge strane potraživanje prema onome tko je jamstvo dao i prema ostalim solidarnim jamcima. No tek kada bi se onda ta potraživanja otpisala to bi se moglo pretvoriti u gubitak koji bi umanjio kapital da bi se dokapitalizacija izvršila po toj smanjenoj vrijednosti kojom bi se razvodnili sadašnji dioničari. No to onda implicira neke drue stvari tj onome kome se ti dugovi otpišu to je prihod i dobit.
Ja ne govorim kako će biti nego pokušavam otvoriti diskusiju kako bi se to moglo provesti.
Svaka od tvrtki je u drugačijoj poziciji, ali evo kako vi to vidite na Ledu?
Meni model da svi ti vjerovnici dokapitaliziraju direktno Ledo nema previše smisla. Ledo je već otpisao dio potraživanja i prikazao gubitak po tome, ali to nije bitno promijenilo kapital. BV je još dosta visok u odnosu na cijenu.

Točno , iće se najvjerojatnije na Agrokor kao cjelinu , i micanje jamstava sa tvrtka kćeri..
prema tome cilja i udruga dioničara da se jamstva maknu ..

gospodo , neglede na to tko druka ili ne druka , treba se strpit još par dana do GS i onda ide lagani rasplet – ide se prema ukidanju jamstava , i normalnim uvjetima trgovanja – cjena sastavnica agrokora

Dali to odgovara nekim članovima foruma ili ne – to je drugi par rukava – želja , mogućnosti i realnih prilika ..

ako netko očekuje rast od trenutnih cjena može kupiti dionice , ako netko očekuje pad od trenutnih cjena može prodati

udruga je osnovana , jaki igrači su unutra , i bit će jako napeto idućih dana

Novac nema ideologije
10000 gubitnika (malih dionicara) + njihova uza obitelj mogu biti kamencic koji jako žulja (to je 4-5% glasačkog tijela). To se ne podcjenjuje.

U HR je i dalje sve politika bez obzira na sve.



Prije nekog vremena sam tu na forumu pisao o tome da ta jamstva koja se stalno potenciraju nisu toliko bitna jer to nije dug kada gledamo koncern u cjelini nego to može samo poslužiti kao "alat" da se dug raspodijeli. Potencirati snagi jamstava nema smisla, jer vjerovnici da nje bilo Lex Agrokora nebi previše naplatili tim jamstvima. Tvrtke bi bile blokirane, sve bi stalo i u konačnici bi se od svega naplatilo jako malo. Sve ove tvrtke vrijede ako rade, a ako stanu ne vrijede puno. Vjerovnici se mogu dijelom naplatiti u novcu, dio će morati oprostiti, a dio će naplatiti ulaskom u vlasništvo. To je jasno.
No prema onome što sada znamo a to je da će se koncern održati nema nekog smisla da vjerovnici dokapitlaiziraju direktno tvrtke kćeri. Ima tu više razloga.
Prvo kako je netko to napisao nedavno, a ja sam to pitanje postavio još prije dosta vremena je da ako bi se dokapitalizirale tvrtke kčeri Agrokor ostaje prazna ljuska i samim timplanovi koji su predočeni nemaju smisla. Kao drugo da bi se neka tvrtka dokapitallizirala to se mora naraviti po nekim ekonomskim pravilima propisanim u ZTD. Kapital se može umanjiti za gubitak, a dug nije gubitak. Znači da u ovom slučaju Ledo i preuzme po nagodbi na sebe 5 milijardi duga po jamstvima otvara se sa druge strane potraživanje prema onome tko je jamstvo dao i prema ostalim solidarnim jamcima. No tek kada bi se onda ta potraživanja otpisala to bi se moglo pretvoriti u gubitak koji bi umanjio kapital da bi se dokapitalizacija izvršila po toj smanjenoj vrijednosti kojom bi se razvodnili sadašnji dioničari. No to onda implicira neke drue stvari tj onome kome se ti dugovi otpišu to je prihod i dobit.
Ja ne govorim kako će biti nego pokušavam otvoriti diskusiju kako bi se to moglo provesti.
Svaka od tvrtki je u drugačijoj poziciji, ali evo kako vi to vidite na Ledu?
Meni model da svi ti vjerovnici dokapitaliziraju direktno Ledo nema previše smisla. Ledo je već otpisao dio potraživanja i prikazao gubitak po tome, ali to nije bitno promijenilo kapital. BV je još dosta visok u odnosu na cijenu.

Točno , iće se najvjerojatnije na Agrokor kao cjelinu , i micanje jamstava sa tvrtka kćeri..
prema tome cilja i udruga dioničara da se jamstva maknu ..

[/quote]
Ma, ne mozete vi “maknuti” jamstva.Vi ih niste ni stavili niti ona vama nesto jamce.
Budite realni ,jer nerealnim zahtjevima se stvari mogu samo zakomplicirati.
Mislim da ce GS biti za mnoge “otreznjenje”!

Agram je dobro detektirao slabu točku jamstava
1. Ledo i ostali za izdana jamstva imaju pokriće kroz udio vlasništva u kapitalu Agrokora. To predstavlja ozbiljan problem vjerovnika jer jedno poništava drugo
2. Jamstva bez protučinidbe po našim zakonima ne prolazi
3. Nagodba bez skidanja jamstva nije moguća
4. Dokapitalizacija Leda bez velike većine dioničara nije moguća

Osim toga imovina Agrokora i sudužnika u inozemstvu nije ni izbliza dostatna za Sber banku čime je primorana sudjelovanja u Nagodbi


Ja ne govorim kako će biti nego pokušavam otvoriti diskusiju kako bi se to moglo provesti.
Svaka od tvrtki je u drugačijoj poziciji, ali evo kako vi to vidite na Ledu?
Meni model da svi ti vjerovnici dokapitaliziraju direktno Ledo nema previše smisla. Ledo je već otpisao dio potraživanja i prikazao gubitak po tome, ali to nije bitno promijenilo kapital. BV je još dosta visok u odnosu na cijenu.

Svaka cast. To bi trebala bit prava funkcija foruma ali nazalost bojim se da se nema tko nadovezati na ovu raspravu i to je ono najzalosnije sta svi nesto tvrde a zapravo nitko se nemoze ni osnovama pohvaliti.

Cak i ovaj gospon koji vas dosta najvise svrbi (bisakovi) skoro sam 100% siguran da se na ovo nadovezati nemoze, iako je spreman sa prilicnom sigurnoscu pisati da ce biti ovaj ili onaj scenarij.
A to je zapravo kljuc. Ko se u ovaj dio ne razumije nemoze tu nista sa sigurnoscu tvrditi.
Ja se s njim slazem u djelu da mi je vjerovatnije ono sta ce biti crnje za nas miseve, samo ponavljam, nitko od nas se nije pomaknuo dalje od zdravoseljacke logike osim ovog tvog pokusaja.

New Report

Close