LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iz top 5 danas niko nijednu dionicu nije prpda

Kako sam i rekao… Broj 5 iz Top10 je trejdao tih 4000 i nesto dionica i sad su stali… Ostali su Broj 6 i Broj 9 koji skracuju pozicije, ali nista spektakularno… Mirovinci miruju i nista nisu rasprodavali 9, 10, i 13.11. To su bili datumi sa prometima od 5,4M, 3.8M i 2.4M… Dalje od toga mi se cini da se mali izmedju sebe premecu nesto jer su prometi smijesno mali (1M i 0.9M)…

https://www.mojedionice.com/trg/IzvDionicariPromjene.aspx?sifSim=LEDO-R-A

I to je to sto se tice Top10… Nema tu nikakve velike panike… Veliki su opet osisali male, kao i svaki put do sada…

@calypso

to je razvidno iz samog trgovanja , kad se prati tokom dana , ovdje će morati ponovno zaigrati cijenu do 1700-1800 kn -ako netko želi igru , onda se sam za igru i pobrine ..

Za očekivati je opet snažno dizanje cjena i onda smireno u nekoliko dana prodavati po bidu i spuštati cjenu po 100 kn



Naravno da nije tako .
Vlasnici Leda su dioničari. Ledo je dao solidarno jamstvo za Agrokor i njegove dugove. Agrokor je dužan Ledu isti iznos koji se odnosi sa solidarna jamstva. Prvo će se iscrpiti kapital Agrokora među kojim je i 48% Leda, osim Konzuma, Tiska, Mercatora……., a dokapitalizacija Leda se može utvrditi većinom dioničara ne vjerovnika . Znači koliko je Ledo “dužan” po jamstvima toliko je Agrokor dužan Ledu. Kako se imovina Agrokora poklapa s priznatim tražbinama, a dodatno će su umanjiti nagodbom od jamstva ništa, ali uvjeiriti ćete se i sami . Ledo će možda ići u dokpaitlizaciju, ali ne za pokrivanje jamstva.
Dodatno, ukoliko se 66% ili više vjerovnika ( vijeće vjerovnike ) dogovori za nagodbu, znači bez Sber banke, jamstva automatizmom otpadaja jer nagodbe i je svrha poništenja jamstva.
Da će nakon svega biti puno tužbi, hoće, ali tu su sada druga pitanja.

tako je Grga, dobar post, i samo bi dodao , ako će se ići u dokapitalizaciju onda je to radi prikupljanja operativnog kapitala ali tek po postignutoj nagodbi

[/quote]

Barbosa,
Ovo je ono o čemu sam ranije pisao i što mi je uopće gledano najveća nepoznanica. Odnosno, kako postići nagodbu i po toj nagodbi preuzimati Agrokorove vlasničke udjele u povezanim poduzećima kada su ti udjeli nakon aktivacije raznih kolaterala sada puno manji. Ranije, dok je Agrokor imao puno veće vlasničke udjele u povezanim poduzećima (Belju, Vupiku, Ledu itd.) naplata dugova preuzimanjem tih udjela bila je puno logičnija. Po mojoj logici se svaka dokapitalizacija kojom bi se postojeći vlasnici razvodnili trebala izglasati na glavnoj skupštini što je nemoguće očekivati sada kada Agrokor više nije većinski vlasnik. U Jamnici je to moguće, u Ledu donekle ali u Vupiku, Belju, Agrolaguni itd. nije. Ali izgleda da se člankom 43. Zakona o postupku izvanredne uprave… tome želi stati na kraj pa je tako međuostalim predviđeno da izvanredni povjerenik uz suglasnost vjerovničkog vijeća može predložiti da se …obveze dužnika pretvore u kredit ili zajam odnosno temeljni kapital dužnika ili nekih od njegovih ovisnih društava odnosno u kapital novoosnovanih društava…
E sada znači li to da se dokapitalizirati može bez pristanka većine dioničara ne znam. Nisam se osobito bavio proučavanjem tematike jer sam izložen Agrokoru tek manjim dijelom portfelja ali sigurno bi bilo zanimljivo vidjeti što mislite o tome. Puno je nepoznanica ovdje i moglo bi se dogoditi da se u narednom razdoblju razbukta sukob postojećih dioničara (pogotovo u Belju i Vupiku) i Agrokora (tj. izv. povjerenika) što bi moglo imati za posljedicu drugačije pristupe u postizanju nagodbe odnosno moglo bi se dogoditi da se u onim društvima koja Agrokor vlasnički više ne kontrolira dopusti aktivacija jamstava i praktički stečaj, a u onima koje kontrolira da se dokapitalizacijom i pretvaranjem duga u kapital to izbjegne. No je li to uopće moguće i koliko to komplicirano treba biti?
[/quote]

Mogu. Čl. 43. St.19. U slučaju da je za provedbu nagodbe potrebno donošenje odluka bilo koje treće osobe ili tijela, uključujući, ali ne i ograničeno na članove i/ili dioničare dužnika i povezanih i ovisnih društava, prihvaćena nagodba će na odgovarajući način zamijeniti takve odluke i predstavljati valjani pravni temelj za provedbu potrebnih promjena pri nadležnim tijelima, registrima, javnim knjigama, upisnicima i očevidnicima.


što je nemoguće očekivati sada kada Agrokor više nije većinski vlasnik. U Jamnici je to moguće, u Ledu donekle ali u Vupiku, Belju, Agrolaguni itd. nije.

Sta nije obratno? U ledu ima samo 50tak % kolega.


Nisam se osobito bavio proučavanjem tematike jer sam izložen Agrokoru tek manjim dijelom portfelja

Nebi ti puno ni pomoglo. Ovdje svako nesto na sitno nabacuje, citira neke clanke zakona a situacija je tolko pravno, ekonomski i svakojako komplicirana da ti treba jedan genijalac iz prava i jedan iz ekonomije u najmanju ruku, i to jos koji poznaje konkretnu situaciju, sve moguce ugovore i prilike iz povezanih drustava, sudsku praksu (koje kod nas za ovakvu situaciju mozda i nema), da bi MOZDA nesto pametno mogao zakljucit/predlozit a sta se na kraju zbog velike kompliciranosti i ne dogodi.

To mi je kao kad ovi protivnici cjepljenja krenu zamisli na youtube se informirati o cjepivima, pa onda krenu ni manje ni vise od sastava cjepiva. Sve sami strucnjaci.



@calypso

to je razvidno iz samog trgovanja , kad se prati tokom dana , ovdje će morati ponovno zaigrati cijenu do 1700-1800 kn -ako netko želi igru , onda se sam za igru i pobrine ..
Za očekivati je opet snažno dizanje cjena i onda smireno u nekoliko dana prodavati po bidu i spuštati cjenu po 100 kn

rasta će biti TEK kad veliki iskrcaju još 15.000-20.000 komada…a to će biti kad cijene padnu još dolje gdje će drugi veliki od njih preuzeti te količine

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....


Barbosa,
Ovo je ono o čemu sam ranije pisao i što mi je uopće gledano najveća nepoznanica. Odnosno, kako postići nagodbu i po toj nagodbi preuzimati Agrokorove vlasničke udjele u povezanim poduzećima kada su ti udjeli nakon aktivacije raznih kolaterala sada puno manji. Ranije, dok je Agrokor imao puno veće vlasničke udjele u povezanim poduzećima (Belju, Vupiku, Ledu itd.) naplata dugova preuzimanjem tih udjela bila je puno logičnija. Po mojoj logici se svaka dokapitalizacija kojom bi se postojeći vlasnici razvodnili trebala izglasati na glavnoj skupštini što je nemoguće očekivati sada kada Agrokor više nije većinski vlasnik. U Jamnici je to moguće, u Ledu donekle ali u Vupiku, Belju, Agrolaguni itd. nije. Ali izgleda da se člankom 43. Zakona o postupku izvanredne uprave… tome želi stati na kraj pa je tako međuostalim predviđeno da izvanredni povjerenik uz suglasnost vjerovničkog vijeća može predložiti da se …obveze dužnika pretvore u kredit ili zajam odnosno temeljni kapital dužnika ili nekih od njegovih ovisnih društava odnosno u kapital novoosnovanih društava…
E sada znači li to da se dokapitalizirati može bez pristanka većine dioničara ne znam. Nisam se osobito bavio proučavanjem tematike jer sam izložen Agrokoru tek manjim dijelom portfelja ali sigurno bi bilo zanimljivo vidjeti što mislite o tome. Puno je nepoznanica ovdje i moglo bi se dogoditi da se u narednom razdoblju razbukta sukob postojećih dioničara (pogotovo u Belju i Vupiku) i Agrokora (tj. izv. povjerenika) što bi moglo imati za posljedicu drugačije pristupe u postizanju nagodbe odnosno moglo bi se dogoditi da se u onim društvima koja Agrokor vlasnički više ne kontrolira dopusti aktivacija jamstava i praktički stečaj, a u onima koje kontrolira da se dokapitalizacijom i pretvaranjem duga u kapital to izbjegne. No je li to uopće moguće i koliko to komplicirano treba biti?

taj članak zakona se odnosi na imovinu dužnika i obaveze dužnika, osnovno pitanje oko ćega mi tu vodimo polemiku je tko je tu točno dužnik i koji je pravni status jamstva kojima su opterečena doslovce sva ovisna društva

ja se uopće ne želim baviti špekulacijama i konstrukcijama tipa što bi bilo, kada bi bilo, nego prvenstveno na temelju javno objavljenih (službenih) informacija izdavatelja donosim stav i odluku

iz javno objavljenih (službenih) informacija izdavatelja do danas je razvidno:

– da je agrokor d.d. dužnik i da su ovisne tvrtke predmetna zaduženja pokrila jamstvima
-da su predmetna jamstva uvijetna tražbina koja će se riješavati nagodbom na razini matice i kao takva ih revizori nisu niti uračunavali u financijske izvještaje a agrokor ih je tek zabilježio
-da će prijedlog nagodbe biti namirenje vjerovnika kroz dobiti budućih razdoblja i pretvaranja duga u kapital agrokora d.d kao krovnog društva i su/vlasnika u 160 ovisnih društava
-da će shodno tome, ovisna društva provesti operativno i financijsko restrukturiranje
-da su ovisna društva također međusobno isprepletena jamstvima i da imaju pravo regresa prema agrokoru kao krovnom društvu te međusobno kao ledo prema piku

nigdje, ali baš nigdje iz službenih informacija nije razvidna niti najmanja mogučnost da će se ovisna društva teretiti niti će sudjelovati u pokrivanju agrokorovih dugova intervencijom u kapital ovisnih društava, što je izmišljotina forumskoh trolova, nego upravo suprotno, stabiliziranje i restrukturiranje na bazi koncerna i pokriće dugova iz dobiti budućeg razdoblja i ulaskom u vlasništvo, pretvaranjem dugova u kapital krovnog društva, tj. agrokora d.d

sve ove insinuacije da će svi ostati bez svega su tek podle konstrukcije male grupe forumskih spamera koji se time zabavljaju i dijela trejdera ne bi li u panici kupili jeftinije…evo, promjene u top 10 su minorne, ukupno nekih 2,5% od otvaranja trgovanjaniti a az od petka nije kratio poziciju a i pbz skrbnićki su se smirili…

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Zašto mi se ovo na bidu čini kao navlakuša. Kad se podigne cijena samo će se prebacit na ask.




@calypso

to je razvidno iz samog trgovanja , kad se prati tokom dana , ovdje će morati ponovno zaigrati cijenu do 1700-1800 kn -ako netko želi igru , onda se sam za igru i pobrine ..
Za očekivati je opet snažno dizanje cjena i onda smireno u nekoliko dana prodavati po bidu i spuštati cjenu po 100 kn

rasta će biti TEK kad veliki iskrcaju još 15.000-20.000 komada…a to će biti kad cijene padnu još dolje gdje će drugi veliki od njih preuzeti te količine
[/quote]

Slažem se! Pitanje je samo KOME će oni prodati 15.000-20.000 komada s obzirom da su dosadašnjim taktikama praktično ubili ASK (ne računam navlakuše gdje prodaju sami sebi da stvore privid interesa) i koliko još imaju VREMENA na burzi da izađu prije nego budu prisiljeni prodati po cijenama koje će im diktirati veliki.

Ovo treba promatrati i ne dirati jer će cijena ići još dolje…


….ja se uopće ne želim baviti špekulacijama i konstrukcijama tipa što bi bilo, kada bi bilo, nego prvenstveno na temelju javno objavljenih (službenih) informacija izdavatelja donosim stav i odluku

vidimo kamo su te javno objavljene informacije izdavatelja dovele ne samo velike banke i ostale vjerovnike, nego i nas male dioničare… i kamo nas je dovelo povjerenje u službena FI objavljena na ZSE?!
tako da dok se ne potpiše i ne objavi nagodba, sve ostaje u sferi nagađanja… mi koji smo unutra naravno vjerujemo u najbolji scenarij za nas (dokap na razini agrokora), a da li će tako i biti, ostaje za vidjeti….

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....





@calypso

to je razvidno iz samog trgovanja , kad se prati tokom dana , ovdje će morati ponovno zaigrati cijenu do 1700-1800 kn -ako netko želi igru , onda se sam za igru i pobrine ..
Za očekivati je opet snažno dizanje cjena i onda smireno u nekoliko dana prodavati po bidu i spuštati cjenu po 100 kn

rasta će biti TEK kad veliki iskrcaju još 15.000-20.000 komada…a to će biti kad cijene padnu još dolje gdje će drugi veliki od njih preuzeti te količine
[/quote]

Slažem se! Pitanje je samo KOME će oni prodati 15.000-20.000 komada s obzirom da su dosadašnjim taktikama praktično ubili ASK (ne računam navlakuše gdje prodaju sami sebi da stvore privid interesa) i koliko još imaju VREMENA na burzi da izađu prije nego budu prisiljeni prodati po cijenama koje će im diktirati veliki.

Ovo treba promatrati i ne dirati jer će cijena ići još dolje…
[/quote]

fondovi ovo mogu dignuti do ponovno – 1700 kn u roku od dva dana , kažem da sami kreiraju i upravljaju igrom , i takve oscilacije smo već vidjeli prije dva tjedna – kad su digli cjenu sa 600 kn na 1725 kn,

ništa nemoguće i neostvarivo – pitanje od njihovih dogovora i preslagivanja

Fond-ovi i dalje igraju igru, oprezzz

New Report

Close