LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Neosigurani vjerovnici imaju jamstva. Ovisna društva u vlasništvu koncerna su ti u četvrtak popodne poslala dopise burzi koji su javno objavljeni na njezinim internet stranicama u kojima stoji da su jamstva kojima jamče ta ovisna društva uvodjenjem postupka izvanredne uprave, dospjela.

Evo primjera tog dopisa: http://zse.hr/userdocsimages/novosti/L8x8lzpXlDogUBK5jdgiAg==.pdf

Odlično pročitano – krivo protumačeno!

U postupku izvanredne uprave – to je već viđeno i u primjerima mnogih PSN u Hrvatskoj – SVI moraju prijaviti potraživanja, dugovanja pa i potencijalna dugovanja koja proizilaze iz jamstava. Što ne znači da će SVE biti prihvaćeno od strane Ramljaka odnosno suda.

Iz dopisa burzi jasno je da su jamstva data Agrokoru u Hrvatskoj pa je mjerodavno Hrvatsko pravo odnosno ako se jamstva odbace od strane Ramljaka onda se na Hrvatskim sudovima prema Hrvatskom pravu sudi N godina – minimalno 10-ak prema sadašnjem stanju.

Jamstva se u Hrvatskoj tretiraju u Zakonu o obveznim odnosima

Pravo jamca na prethodno osiguranje

Članak 122.

I prije nego što namiri vjerovnika, jamac koji se obvezao sa znanjem ili odobrenjem dužnika ima pravo zahtijevati od dužnika da mu dade potrebno osiguranje za njegove eventualne zahtjeve u sljedećim slučajevima:
– ako dužnik nije ispunio svoju obvezu o njezinoj dospjelosti,
– ako je vjerovnik zatražio sudskim putem naplatu od jamca i
ako se dužnikovo imovinsko stanje znatno pogoršalo nakon sklapanja ugovora o jamstvu.

Dakle LEDO i svi ostali sukladno Zakonu mogu zatražiti osiguranje imovinom Agrokora.
Vjerovnici mogu na sud sudskim putem tražiti naplatu i to im nije najpametnije jer se ledo naplaćuje iz imovine Agrokora, a onda vjerovnicima otpada naplata iz imovine Agrokora.

Nitko se ne može DVA puta naplatiti!

Vrlo jednostavna matematika – ako je Uprava LEDA prijavila JAMSTVA po Agrokorovom dugu onda je u skladu s Zakonom o obveznim odnosima članak 122. u istom iznosu morala prijaviti i potraživanja LEDA od Agrokora!

Ukupan iznos kad se zbroji dugovna i potražna strana je jednako 0,00 kuna!

Pa da, jamstva uopće ne postoje. Čak i da je tako kako si ti to sebi zamislio ta potraživanja su bezvrijedna i ne mogu se naplatiti. Dakle, potencijalna ili stvarna obveza nakon aktiviranja jamstava na ovisnim društvima bi postojala kao i njihovo potraživanje od Agrokora, al obzirom da Agrokor nema imovine iz koje bi se naplatili ostao bi im opet stvarni dug. Obzirom da su ovisna društva produktivna i zaradjuju i imaju imovinu na temelju koje to ostvaruju opet bi se vjerovnici Agrokora na kraju price naplatili iz nje.

Pročitaj cl. 111 istog tog Zakona na koji se pozivaš (posebno obrati pozornost na stavak 2):

Članak 111.
(1) Od jamca se može zahtijevati ispunjenje obveze ako je glavni dužnik ne ispuni u roku određenom u pisanom pozivu.
(2) Vjerovnik može zahtijevati ispunjenje od jamca iako nije prije toga pozvao glavnog dužnika na ispunjenje obveze, ako je očito da se iz sredstava glavnog dužnika ne može ostvariti njezino ispunjenje ili ako je glavni dužnik pao pod stečaj.
(3) Ako se jamac obvezao kao jamac platac, odgovara vjerovniku kao glavni dužnik za cijelu obvezu i vjerovnik može zahtijevati njezino ispunjenje bilo od glavnog dužnika bilo od jamca ili od obojice u isto vrijeme.
(4) Jamac za obvezu nastalu iz trgovačkog ugovora odgovara kao jamac platac, ako nije što drugo ugovoreno.

I cl. 114 istog Zakona:

Stečaj glavnog dužnika

Članak 114.
(1) U slučaju stečaja glavnog dužnika vjerovnik je dužan prijaviti svoju tražbinu u stečaj i o tome obavijestiti jamca, inače odgovara jamcu za štetu koju bi ovaj imao zbog toga.
(2) Smanjenje obveze glavnog dužnika u stečajnom postupku ne povlači za sobom i odgovarajuće smanjenje jamčeve obveze, te jamac odgovara vjerovniku za cijeli iznos svoje obveze.

Ja pretpostavljam da uprave ovisnih društava nisu na svoju ruku objavile obavijesti burzi u četvrtak nego su se pretpostavljam konzultirale s pravnicima.

A ako nisu onda ti kao dionicar, ako si dionicar, možeš to od njih zahtjevati, ako ne prije, onda na Glavnoj skupštini društva.

Vau
Nije li Ramljak u izvjestajima svih clanica koncerna pa tako i Leda otpisala medjusobno potrazivanja?
Ako sam ti dao jamstva da ces ti platiti dug i ti to ne platis nisam li ja vlasnik tvoje imovine ako sam platio tvoj dug?
Ako je imovina Agrokora zalozena nisam li i ja jedan od vjerovnika ili si mene nekim cudom izvlastio iako ja moram platiti tvoje dugove.
Ako je agrokor vrijedan 0 odnosno – onda se nece nitko naplatiti jer sam i ja vjerovnik. A ako ja platim tvoje dugove onda zelim biti i vlasnik nekog dijela ma kakav je. Onda sam i ja u poziciji vjerovnika,aki i duznika
Zelim reci da je stvar dosta komplicirana i da je ramljak kao i s kreditom tak i sa ovim izvjestajima, vise skrio nego li dostavio kroz izvjesca.
I nasa hanfa i dalje suti. Ogradili su se objavom o jamstvima iako da pitas mateka da ti ih objasni sutio bi ko telac
To je sramotno, opet kriminal na dijelu

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.


Vau
Nije li Ramljak u izvjestajima svih clanica koncerna pa tako i Leda otpisala medjusobno potrazivanja?
Ako sam ti dao jamstva da ces ti platiti dug i ti to ne platis nisam li ja vlasnik tvoje imovine?
Ako je imovina Agrokora zalozena nisam li i ja jedan od vjerovnika ili si mene nekim cudom izvlastio iako ja moram platiti tvoje dugove.
Ako je agrokor vrijedan 0 odnosno – onda se nece nitko naplatiti jer sam i ja vjerovnik. A ako ja platim tvoje dugove onda zelim biti i vlasnik nekog dijela ma kakav je. Onda sam i ja u poziciji vjerovnika,aki i duznika
Zelim reci da je stvar dosta komplicirana i da je ramljak kao i s kreditom tak i sa ovim izvjestajima, vise skrio nego li dostavio kroz izvjesca.
I nasa hanfa i dalje suti. Ogradili su se objavom o jamstvima iako da pitas mateka da ti ih objasni sutio bi ko telac
To je sramotno, opet kriminal na dijelu

Nije Ramljak ništa otpisao nego revizor u izvjescu za 2016. godinu. Izvanredna uprava je uvedena u travnju ove godine i onda su jamstva tek dospjela, koliko ja razumijem slijed dogadjaja.

to sa žigovima i pečatima je izvalio onaj rudlavi na novoj tv(a đe ga nađo onakvoga) ali naravno da nije rekao da su to založna prava za onih 500m senioriteta i da se upravo ta jamstva prva skidaju jer su prvi u redu isplate

a za ostala jamstva, negdje sam pročitao da se radi o ukupno 20 milijardi potraživanja po jamstvima za koje solidarno jamće ovisna društva a tu su i dospjela unutarnja jamstva pa je najbolje da prićekamo objavu ovaj tjedan pa ćemo biti pametniji a i gazda je tim parama kupovao po srbiji, bosni i sloveniji tako da to nisu propale pare i to nešto vrijedi

Dirty Sanchez is a term for a sex act when a man, after the anal sex, takes his penis and rubs it on the girls upper lip leaving a moustache.

caccone, 05.11.2017. u 12:28

Vauvau

Vau
Nije li Ramljak u izvjestajima svih clanica koncerna pa tako i Leda otpisala medjusobno potrazivanja?
Ako sam ti dao jamstva da ces ti platiti dug i ti to ne platis nisam li ja vlasnik tvoje imovine?
Ako je imovina Agrokora zalozena nisam li i ja jedan od vjerovnika ili si mene nekim cudom izvlastio iako ja moram platiti tvoje dugove.
Ako je agrokor vrijedan 0 odnosno – onda se nece nitko naplatiti jer sam i ja vjerovnik. A ako ja platim tvoje dugove onda zelim biti i vlasnik nekog dijela ma kakav je. Onda sam i ja u poziciji vjerovnika,aki i duznika
Zelim reci da je stvar dosta komplicirana i da je ramljak kao i s kreditom tak i sa ovim izvjestajima, vise skrio nego li dostavio kroz izvjesca.
I nasa hanfa i dalje suti. Ogradili su se objavom o jamstvima iako da pitas mateka da ti ih objasni sutio bi ko telac
To je sramotno, opet kriminal na dijelu 

caccone, 05.11.2017. u 12:28

Nije Ramljak ništa otpisao nego revizor u izvjescu za 2016. godinu. Izvanredna uprava je uvedena u travnju ove godine i onda su jamstva tek dospjela, koliko ja razumijem slijed dogadjaja.

[/quote]
Ok nije kruh nego je lebac
Dali imaju i medjusobnih jamstava?

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

Ne znam. Treba pogledati financijska izvješća ovisnih društava. Moguće da da jer ukupni iznosi jamstava za koja pojedina društva jamče nisu identični. A sad da li su neka jamčila vise od drugih za obveze koncerna, ne znam.

Bit će objavljena tablica sa tražbinama i pretpostavljam pravima, pa ćemo onda vidjeti tko kome duguje i koliko.

Dajmo udzbenicki primjer – recimo da se solidarna jamstva maknu – otpis od 70% za Ledo, znacio bi cca 6 milijardi kuna koje bi trebalo nekako namiriti ilitiga vratiti. Posto Ledo ima dominantne prihode time i cash flow, a posljedicno i EBITDA u Grupi Prehrana on bi u dug servisirao na nacin da se od otpisanih jamstva 48% pretvori u kapital Leda i Agrokora (smanjenjem kapitala i rezervi) i izdavanjem novih dionica, dok bi 52% otpisanih jamstva islo otplatom iz poslovanja kroz godine koje slijede. U sam Agrokor bi isao iznos od 52% od 48% otpisanih jamstava Leda ilitiga 1.5 milijardi kuna, dok bi delta od 1.33 milijarde isla spomenutom dinamikom smanjenja kapitala i rezervi za iznos i izdavanjem novih dionica. 52% iliti 3.12 milijardi bi isao na otplatu iz redovnog poslovanja.

Pretpostavka je da dug za navedeno soladrno jamstvo preuzme samo Ledo (malo vjerojatno). Cisto na prvu nabacio brojke na papir, kako bi potaknuo konstuktivnu diskusiju.

http://www.seebiz.eu/grbavac-izlozenost-mirovinskih-fondova-prema-agrokoru-beznacajna/ar-165249/

@ klitschko

Mislim da se ne može pretvarati samo dio jamstava u kapital. Tehnički to ide da se sva jamstva ako su dospjela i ako su dug knjiže kao gubitak koji se pokriva iz knjigovodstvenog kapitala i rezervi i kad se na taj i takav način temeljni kapital smanji onda se društvo dokapitalizira uplatama novih dionicara ili vjerovnika odnosno pretvaranjem duga u novi kapital. To je pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala.

Nisam siguran da je ovo sto si ti napisao moguće jer bi se na taj način isti kapital vlasnika tretirao različito.

Ja nisam pravni stručnjak i nemojte moje mišljenje uzimati kao ispravno i točno. Samo rezoniram po logici stvari i slijedu dogadjaja.

New Report

Close