LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ali pojasni mi ovo ako adris koji je da agrokoru 2milijarde kuna aktivira jamstva to sam uzeo primjer,uzme u svoje vlasnistvo npr ledo i nastavi raditi, ledo ka firma nije izgubija mali dionicari nisu nista izgubili a ledo je samo promjenija vlasnika i nastavina raditi i promjenom vlasnistva rijesija se duga.

Zanimljivo. Teoretski, jel moguce da non core firme (spomenute u zadnjem izvjescu) idu u nagodbu po sistemu zamjena za vlasnicki udio/dokap?

Dužna je firma, a ne pojedini dionicar. Ako firma ne može vratiti ili vracati dug i ako se iz tog razloga na teret gubitaka smanjuje kapital te firme onda svi dioničari gube taj kapital i Todorić i mirovinci i svi mali dioničari. Firma se može izvuci dokapitalizacijom, al postojeći dioničari će izgubiti svoju vrijednost. Ako je ta dokapitalizacija velika u odnosu na postojeći preostali kapital nakon otpisa gubitaka onda de facto dioničari gube sav kapital, a cijena dionice ide prema nuli.

Druga je stvar ako je jedan recimo većinski dionicar založio udjel kojem je vlasnik u ovisnom društvu. Onda bi se naplata tog udjela trebala odigrati u slučaju nevraćanja pozajmice preuzimanjem tog udjela. Al taj udjel zbog većih obveza od imovine i negativnog kapitala takodjer može biti bezvrijedan. To je nešto kompleksnija situacija koja se nažalost izgleda dogodila u praksi.

I opet naglasavam da ce se ici na skidanje jamstava i ulaz u vlasnistvo iskljucivo AGROKORA!

Ne znam da li je moguce samo na razini Agrokora ostaviti dug, bez debt to equitya direktno u svaku od pojedinih kompanija i otplatu istog kroz buduce razdoblje? Ok, vjerovnicko vijece o tome odlucuje, tako i uz 70% otpisa, mora biti vakuma…

Ali kad je adris dao novac i trazio je pod jamstvo ajmo reci protuvrijednost dionica leda ili jamnice.Ali dug se ovdje ne treba vracati dug se naplacuje imovinom koju je agrokor založija i adris npr ne trpi tu štetu a jamstva koja su tražena su valjda u visini datoga kredita.Vau govorim o kredima na koja su založena jamstva.Znam da ce tu nastradat mali vjerovnici koji nemaju nikakvih jamstava.

http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=1005430

I tome sam pisao
Niti jedan fond da izadje pred novinare.. Niti jedan da ospori jamstva ili barem pokaze namjeru sa se misli boriti za poziciju…

Ivo Sanader je otišao jer mu je tako naredio Chuck Norris.

To je kao ti u banci dignes kredit založis stan kojem je vrijednost veca od kredita.Sta bi banka tribala propast ako ti kredit nemozes vraćati.Banka proda stan napla ti se a ti u tom slučaju si agrokor.

A sto u tom modelu dobivaju vjerovnici?

To je moguće ali će tada trebati dokapitalizirati Agrokor. A tko će ga dokapitalizirati? Netko unošenjem svježeg novca i/ili vjerovnici pretvaranjem potraživanja u kapital. Al onda se postavlja pitanje zašto bi vjerovnici to učinili i zadržali postojeći vlasnički udjel u ovisnim društvima?

Novce za preostali dug i dalje će vracati ovisna društva, a ne matica jer ona samo upravlja sustavom i nema značajne produktivne imovine. U toj varijanti ne vjerujem da bi neosigurani vjerovnici pristali na skidanje jamstava.

Ne Spalato. Najviše će nastradati dioničari jer su posljednji u redu naplate. Svi se prije njih naplaćuju čak i ovi najmanji neosigurani vjerovnici. To sve ako promatramo trenutno Agrokor kao da je u Stečaju.

Ti miješaš dugove koncerna i jamstva ovisnih društava za obveze koncerna sa financiranjem koncerna davanjem udjela u zalog. Ta priča s Adrisom ti nema veze s ovim prvim čija je posljedica da je Agrokor zalagao uloge ne bi li nastavio dalje poslovati do trenutka uvodjenja izvanredne uprave i de facto stečaja koncerna.

Ovdje mozemo pricati i komentirati kolika je vrijednost jamstva u odnosu na kredit.Ali tu moze postojati nekakav gubitak ako su jamstva manja od kredita

Vau kao prvo dionicari se nemaju što naplatiti jer meni i tebi ili malim dioničarima agrokor nije nista duzan,u ovoj poziciji mi smo ajmo reci mali suvlasnici .Drugo koncern se upravo tako i zaduživao šta je svoje firme unutar koncerna zalagao za jamstva.Mislim da ovdje mozemo raspravljati o jamstvima kojima je koncern jamčija i o visini jamstva u odnosu na kredit.Volija bi jos nekoga da se ukljuci i da mi razjasni dali ja pixdarije pisem ili sam u pravu.Vau nisam siguran da si u pravu ali neka neko drugi iskomentira.Slazem se mali vjerovnici kojih je puno oni ce ostat kratkih rukava,mene zanimaju veliki sa jamstvima kako oni mogu bit ošišani.

New Report

Close