LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ bisakovi
Ukupan najveći mogući iznos jamstva Jamca ograničen je do iznosa dopuštenog
primjenjivim prisilnim propisima, a u skladu s odredbom članka 10.02 o ograničenju
odgovornosti jamaca temeljnog ugovora za izdanje navedenih obveznica Vladajućeg
društva (,,Indenture “).
Vaš link …


@ bisakovi
Ukupan najveći mogući iznos jamstva Jamca ograničen je do iznosa dopuštenog
primjenjivim prisilnim propisima, a u skladu s odredbom članka 10.02 o ograničenju
odgovornosti jamaca temeljnog ugovora za izdanje navedenih obveznica Vladajućeg
društva (,,Indenture ").
Vaš link …


Dakako,temeljem ugovora,dakle po pravilima obveznog prava uz nadleznost ugovorenog(u pravilu stranog)suda!
Dakle,pojednostavljeno,odgovaraju za sve na sto su se ugovorom obvezali!!!



@bisakovi

stvarno volite biti u pravu ?
Probajte se postaviti u poziciju da ste vlasnik banke ? Da li vam odgovora stečaj ili mužnja Leda ?
Naravno da će banke prve napraviti sve da Ledo, Jamnica, Belje, Vupik nastave punom parom. Morati će preuzeti upravljački paket dionica ili 100% Agrokora, eventualnu prodaju Mercatora, dok Kunzma opet čisto sumnjam, ali svakako će se tražiti kupci po grupama Agrokorovih perjanica. Mogu i prodati 48% Leda , 75% Jamnice itd.., ali naplata jamstva je van svake pameti . To bi bio otvoreni rat protiv države, ali to je i za njih previše.

Opet neke vase “projekcije” koje su “krhke”!
Da sam vlasnik banke ili fonda,ucinio bih sve da naplatim dug,koristeci sva pravna sredstva!
Nista ne bih preuzimao,jer to nije posao banaka!Banke ne preuzimaju dionice i u pravilu ne restruktruriraju!Prodaja samo dijela vlasnistva Agrokorovih kceri-jamaca u ovim slucajevima je apsurdna,po meni,ako jamac jamci cjelom imovinom!
Ovo su dugovi privatne tvrtke i nemaju veze s Drzavom,a Hrvatska obzirom da je u EU, ima velika ogranicenja vezano za “privatni sektor”i ne bi smjela sanirati propale tvrtke!
Obzirom da je najveci dug u rukama stranih banaka i fondova,ugovorene su nadleznosti stranih sudova,tako da nasi sudovi ne bi imali nadleznost u tim slucajevima!

evo jutros odma na otvaranju +11%
https://www.boerse-stuttgart.de/en/Agrokor-dd-bond-XS0836495183

@Prdekalo
Obveznica i dionica nisu isto !
Veca je ,u pravilu vjerovatnost,da ce se drzaoci obveznica naplatiti u odredenom postotku nego dionicari!
Osim toga ,vrijeme dospjeca raznih obveznica je u ovom slucaju jako bitno,jer je za pretpostaviti,da one koje dospjevaju prije,imaju bolje sanse za (djelomicnu )naplatu od onih koje dospjevaju kasnije!
Osim toga,ovdje se ocito radi o spekulativnom ruskom fondovskom kapitalu.Dakle,ne ulazu svoje novce!
Vrijednost dionica i dionicari su ovdje,na zalost” zadnji u redu”!

BISAKOVI: po tvome obveznice vrijedile 5% ili 90% je svejedno?

@Prdekalo
Za dionicare je gotovo svjedno,ali ako ste kupili obveznicu ,nije svejedno za vas kao vlasnika obveznice!
Dakle,ako mislite spekulirati s obveznicama,kupujte njih,a ne dionice!



@ bisakovi
Ukupan najveći mogući iznos jamstva Jamca ograničen je do iznosa dopuštenog
primjenjivim prisilnim propisima, a u skladu s odredbom članka 10.02 o ograničenju
odgovornosti jamaca temeljnog ugovora za izdanje navedenih obveznica Vladajućeg
društva (,,Indenture ").
Vaš link …


Dakako,temeljem ugovora,dakle po pravilima obveznog prava uz nadleznost ugovorenog(u pravilu stranog)suda!
Dakle,pojednostavljeno,odgovaraju za sve na sto su se ugovorom obvezali!!!
[/quote]
Strani vjerovnici su odobrili kredite Agrokoru pa će se od njega i naplatiti.Ako to žele napraviti odmah
morati će otpisati više i naplatiti će se manje.Kada se vjerovnici dogovore o načinu podmirenja svojih
potraživanja,automatski će se izbrisati i jamstva koja su ionako besmislena jer su vjerovnici dobili
garancije i jamstva u većem iznosu od jamstvenog kapitala.
Ako je npr Koka-Cola spremnakupiti JMNC,jasno je da će se od tog novca namiriti vjerovnici,pa će i se njihova jamstva smanjivati.Ako se budu prodavali djelovi koncerna van Hrvatske jamstveni će se smanjivati,proporcionalno naplati.
Eventualni otpis potraživanja ,naravno u dogovoru vjerovnika,koji bi na taj način naplatili više nego
u eventualnom stečaju će automatski smanjiti i jamstva.
Nikao nebi trebalo zanemariti da strane vjerovnike,banke i bondove,zanima samo naplata u što većem iznosu i to što prije,a za to treba svjež kapital.A tko ga ima,pa mirovinski fondovi i mali investitori,pa
nebi bilo mudro da male ulagače potpuno oderu,dapače trebaju im likvidni partneri.Oni nama papire,
mi njimanovac.BELJE po 8,VPIK po 19,LEDO po 3700.Malo morgen,jer ako tako budu prodavali naplatiti će se oko dvadesetak posto.A obveznice već kotiraju na 44% nominale.A onaj koji kupuje
očekuje da će dodatno zaraditi.
Sperbanka prodaje svoj potraživanja u Agrokoru.Sa koliko % diskonta.20,30 ili 50%.Povoljnije je kupovati obveznice,ali teško je dobiti veća glasačka prava u vjerovničkom vijeću kroz kupnju
obveznica,pa onaj tko je zainteresirtan za znaćajniji utjecaj bi mogao platiti Sperbanki više pa dioskont možda bude i manji.
Ako je cilj bio da se smanji ruska dominacija i širenje.Oni se povlače.Nadam se da ćemo biti korektni i nastaviti sa suradnjom,jer bez njih Agrokor bi bio pukao i ranije,što bi bilo bolje nego sada.Ne treba
zanemariti činjenicu da je Sperbanka najveća banka u Europi.


evo jutros odma na otvaranju +11%
https://www.boerse-stuttgart.de/en/Agrokor-dd-bond-XS0836495183

daj malo bolje pogledaj…meni izgleda jako veliki minus

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...


@ Alanama
Vlds i Ledo ne mogu na istu burzu. VLDS je izgledao i mirisao kao govno. Ledo je počeo malo mirisati.
Problemi leda su dana jamstva Agrokoru. Vjerojatno Ledo odgovara za ta jamstva do nekog maksimalnog iznosa po ugovoru a ne za cjelokupni iznos ugovora ili kredita. Koliko iznosi taj maksimalni iznos ni otprilike nemam pojma.
Problem Leda je što ima kratkoročnih financijskih ulaganja u Agrokor 1 200 000 000 kn.
Problem Leda je što ima cca 150- 200 000 000 kn robe u konzumima i mercatoru
Ledo plaća koncernu 50 000 000 kn godišnje naknade.
Ledo isplaćuje 130 000 000 kn dividende.
Sam Ledo za sebe je ferarri, Ledo je tvornica smrznutih prozvoda, ups pardon pogreška Ledo je tvornica novca. Budimo realni tvornica novca, dok je Vlds bio tvornica dreka.
U nekom grozno crnom najcrnjem scenariju neznači da Ledo neće postati novi Vlds.
Mišljenja sam da će Ledo opstati, hm sad kako će mu bilanca izgledat za godinu, dvi nemam pojma.
Mišljenja sam da će i Ledo morati dosta otpisati svojih potraživanja prema Agrokoru isto kao svi dobavljači i kreditori. Koliki će to biti iznosi? 30% 50% ??? Veliki u svakom slučaju, čak ni to Ledi nebi bio nepremostiv problem (ako neko ima volje dati dugoročni kreditić za likvodnost)
Veća su neizvjesnost potencijalna jamstva nitko ništa nezna hoće-neće puknut jamstva i kako će se to odrazit na ledu.
Uglavnom ako se aktiviraju jamstva u knjigama lede pojavit će se obaveze prema društvu xy i potraživanja prema agrokoru.
Po meni špekulativno se isplati biti u Ledi.
Ta jamstva oće neće, možda oće možda neće
Ako hoće ide sve u papar ako neće sa par nepar dionica se može zaraditi desetak tisuća kuna dok si polizao sladoled.
Ps. Kad dolaze prvi bondovi na naplatu? Preko njih će se moći odokativno 'procjeniti' stanje situacije za Ledu.

Prvo da pozdravim “starog znanca”:))
To što si napisao, meni a vjerujem i svim iskusnijim kolegama je posve jasno.
Usporedba Leda i Validusa
Validus je “govno” kako ti kažeš ali omjer obaveza i imovine je bila 2:1
Ledo puno bolje miriši uz omjer 6:1
Pravno sve stoji kako si napisao, a kolega bisakovi je to pojasnio do zadnjeg slova zakona.
Onu “siću” od 10 kom, sam jučer prodao….zarada za skromni večernji izlazak.
Kada smo već kod “fekalija” a što mi ti preporučuješ da kupim na zse?
P.S. Jedino privlačno kod leda je što drugo poluvrijeme “sudi” Plenki (iako sam mišljenja da se u sve to nije trebao petljati)
Pozz. tebi i Splitu

Ljudi lakše prebole ako im oduzmete novac nego iluzije.

Do petka smo vjerajatno na 3000, a bilo bi lijepo kada bi se bid maknuo već sada do 3000 jer ovo po 10% dnevno dolje je sporo …

Ako je vjerovati rusu da su dugovi agrokora šest puta veči nego je dionička imovina ,onda nam se crno piše,bit će ovo još za 500 kuna

New Report

Close