LEDO (Ledo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LEDO (Ledo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

[emo_cool]Automatska getriba s 10 brizina na bidu

Ne pratim bas Ledo, ali pogledam ga kao investiciju s vremena na vrijeme i … nikad ga ne kupim?
Zasto? Odlicna kompanija, profitabilnost, manje-vise odlicni proizvodi, marketing, inovacije, trzisni udjel, sirenje na regiju… Sve 5.
Ali, u vlasnistvu je Agrokora.

Malo bas gledam zadnje FI. Prihodi, rashodi, dobit – sve super. Prema dobiti neka od oka valuacija 6000-9000Kn

Pogledom na bilancu se stvari mjenjaju.
500 mil danih zajmova povezanima (Koliki je ovo rizik?)
200 mil Potrazivanja od kupaca (naraslo za 100 mil u dvije godine – garantirano da je kupac Konzum)
230 mil obveze prema povezanim? (U Agrokoru sve te obveze isprepletene i pitanje je tko je kome i koliko duzan).

Ista stvar je kod svih Agrokorovih kompanija.
Sada ispada da Ledo treba u dokapitalizaciju da bi skupio par stotina milijuna, a 500 je vec pozajmio povezanima?

Ne znam tko ce kupovati Ledo po 8000, ali valjda su nasli neke naivne mirovince koji ce dati tudje pare. Ovo je defacto obican kredit kao da im nije dosta povrh ovih Milijardu EUR ove godine.

Cijena na trzistu? Bit ce ista kao prije. To ce biti kao da su mirovinci kupili Ledo prije 5 godina za 8000. Pa nece valjda ici prodavati na burzi sutra? Ili ici kupovati po 6, 7 ili 9 tisuca. Pa skupit ce ovako kroz dokapitalizaciju dovoljno.

Jos jedan put cu zaobici ovu pricu. Kada bi ledo bio izvan Akrokor koncerna – bila bi to vrhunska dionica.

Pračka se nateže. Uskoro ponovno iznad 7000.

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich


Jos jedan put cu zaobici ovu pricu. Kada bi ledo bio izvan Akrokor koncerna – bila bi to vrhunska dionica.

da je Ledo izvan Agrokora, uz uvijet većeg free floata i jednakih poslovnih performansi tvrtke, cijena dionice bila bi realno valuirana na tržištu, pa samim time to ne bi više bila vrhunska dionica. 😉

A kad konsolidiraju sektor, onda bi mogli konacno vidjeti i konsolidirano[emo_novac][emo_novac][emo_novac][emo_novac][emo_novac]

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

opet se punpa!!
ko sad kupuje?
P/E je iznad 10

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

Čini se da se cijena stabilizirala na razini (ili mrvicu niže) koja je negdje u sredini od preduzletne i priželjkivane. Tržište je uvijek u pravu. Ako se bid i ask zadrže u ovom balansu, mirni smo do 14. prosinca.

Agrokor ulagačima prepušta 30 posto jedne od najuspješnijih perjanica

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija i odgovornosti, tekst je podložan raspravi

Obožavam Ledo sladoled, jedem ga zimi i ljeti, njihova vanilija je najbolja ikada, kakav Haggen Dazs.

To rečeno, uvijek treba kupovati firme koje znate da proizvod valja, i kada proizvod kupujete kao dionicu, škrto i ekonomično ali znate da valja.

Tako da eto, zakon je Ledo, necu ponoviti grešku sa ZVZDom.

No, sada možemo dalje.

Dva modela izračuna vrijednosti firme; jedan iznutra jedan izvana. Jedan kroz burzu drugi kroz sektor.

1. EV = assets = EBITDAx ( u ovom slučaju 6) = 160*6=960 mil – dug(dobili equity)= 960-18= 942 milijuna kuna tj = 4278 hrk per share.

2. ajmo kroz MCAP – equity + debt – cash = EV
MCAP= 1500 milijuna kuna + debt – cash = 1500+18-500 milijuna kuna= 1018 milijuna kuna tj oko 4625 kuna per share.

Firma radi jako dobro, tipična Buffet firma, jasan posao, prepoznatljeiv brend, odličan okus… super.

Stavio sam -500 milijuna kuna koji se računa kao cash jer spada dug prema povezanim poduzetnicima kao kratktrajna financijska imovina.

Neto dobit je odlična. Da li platio 8000 kn za dionicu? Ne.

Da li je Ledo odlična firma? da.

Zanimljivo je da najveći dio equitya je u kratkotrajnoj imovini.

Biti unutar Agrokora je mozda loše u nekom slučaju ali opet, imati sve te dučane gdje se mogu prodati sladoledi nije loše.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Domach ti si mi jedan od najdrazih forumasa, jer imas znanje, a i razum.
No kod leda ne baratamo ni ti ni ja konsolidiranim podacima

evo jedan citat iz intervjua s Todorićem

kad su preuzeli Ledo, imao je 15 milijuna eura prometa, a danas ima 300 milijuna, dodaje Todorić, dok je EBIT tada iznosio milijun eura, a danas je 50 milijuna eura. “Hrvatsku čeka ulazak u Europsku uniju, ali mi smo kao poslovni subjekt već dvadeset godina u Europskoj uniji“, istaknuo je Todorić.
http://www.business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Todoric-kupuje-mesni-biznis-u-Rusiji-za-200-milijuna-eura?homesrclink=carousel [business.hr]

Ovo nam samo ukazuje dasu konsolidirane brojke puno bolje od nekonsolidiranih

Pa mislim da puno toga Iz ovog intervjua se da vidjeti da ledo konsolidirano ima 300 milijuna eura prihoda, a na zse za ledo hrvatska vidimo 1,2 milijarde kn što je cca 160 milijuna eura ili gotovo 50% manje. Nadalje ledo hrvatska ima ebitda cca 160 milijuna kn što je cca 22 milijuna eura a ovdje se vidi da ima 50 milijuna eura ebit-u što bi iznosilo cca 370 milijuna kn

Ako prođe ovaj dokap (a pretpostavljam da su već sve dogovorili), koliko je realno očekivati rast cijene LEDA na burzi do 8000 kn prije skupštine, ako je 8000 kn minimalna cijena po kojoj će ići dokap?

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

@Reisman – tnx;)

Da, jedino kaj moze biti je da potencijalni kupci Leda imaju konsolidirani rezultat.

Ajmo probati račun sa EBIT-om koji navodiš i vidjeti rezultat.

375*6-18= oko 2300 milijuna kuna/220170=10446 – (obveze tj oduzeti ću onih 500 milijuna prema povezanim poduzetnicima); 2300 – (500 mil)= 1800 milijuna tj 8175 po svakoj dionici..

MOzda smo i razbili misteriju zasto netko i bi platio ovu cifru – ako su točni ovi navodi gore i EBIT je 50 milijuna eura tj EBITDA nesto viša, taman ispada 8 000 kn.
Dobro smo ga razvalili.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close