KSST (Kaštelanski staklenici d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KSST (Kaštelanski staklenici d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ti nikako ne razumijes problem.Ali ajmo sad i na ovaj scenarij. Zemljiste na kojem si uknjizen kao vlasnik je tvoje zemljisno knjizno. To sto se kupac nije uknjizio je njegov problem i rizik/nemar kupca/vlasnika(vlasnistvo daje prava ali i obveze).Ako ga prodas 10 puta(hoces li primjer iz prakse za stan u Splitu??? da si lakse predocis “happy end”) pocinio si kazneno djelo prevare prema clanku 236. kaznenog zakona RH( rizik ti je robija do 8 godina i povrat novca pa riskiraj). Onaj koji prvi u zemljisnik donese ugovor je vlasnik tog zemljista. Zato danas i postoji sat,minuta i sekunda(prije samo dan) kad su isprave podobne za uknizbu predane na zemljisnik da se izbjegne da u istom danu dva buduca potencijalna vlasnika predaju ugovor o kupnji za odredjenu(istu nekretninu),a vlasnik ce biti onaj koji je prvi donio ugovor ili ispravu podobnu za uknjizbu.Ostalih 10 kupaca kojima si ti mozebitno prodao svoju nekretninu ce te tuzit i trazit povrat novca(ako ga ti nisi u medjuvremenu pojeo i ….). Taj postupak ce kao i svi dobri sudski postupci u RH trajat 10 godina i oni ce vjerojatno uspjet u postupku.Problem je sto ti do tada neces imat lipe od tog novca.Kako glavnice jos i manje zatezne kamate. Znaci ostalih 9 kupaca/nevlasnika pusiona.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

@ Frankie

Jako dobro razumijem problem. Zemljišnik radi sporo i sa velikim kašnjenjem. Omogućuje “zabune”, “slučajnosti” i teške kriminalne aktivnosti.
Primjenom “povjerenja u zemljišne knjige” i “kupnje u dobroj vjeri” možeš napraviti velike greške.
Kasnije ispravljanje takvih grešaka je vrlo upitno.
Zato postoje podaci katastra koji su točni i ažutirani.
Za sređivanje zemljišnika i početak primjene “povjerenja u zemljišne knjige rok je 2015. godina.

Evo dole pa ti i dalje vozi po svom

.
Zaštita povjerenja u zemljišne knjige i istinitost i potpunost zemljišnih knjiga jedan je od glavnih preduvjeta za pravnu sigurnost prometa nekretnina. Većini građana poznato je da su zemljišne knjige (gruntovnica), knjige koje vode Općinski sudovi o pravnom stanju nekretninama na području Republike Hrvatske. Zemljišne knjige sadrže mjerodavne podatke o pravnom stanju svih nekretnina koje mogu biti u pravnom prometu. Konkretno, koji su ti mjerodavni podatci? U zemljišne knjige upisuju se: 1. Stvarna prava na nekretninama (pravo vlasništva, služnosti, založno pravo itd.) 2. Druga prava za koja je to zakonom određeno (pravo prvokupa, zakupa, najma itd.) 3. Druge činjenice važne za pravni promet za koje je to zakonom određeno (npr. maloljetnost, skrbništvo, vođenje spora itd.). Jednom kada su ti mjerodavni podatci upisani u zemljišnim knjigama, oni postaju vidljivi i dostupni javnosti. Važnost njihove vidljivosti i dostupnosti svima upravo je u zaštiti prava na nekretninama. Primjerice, da bi netko mogao zaštititi svoje pravo vlasništva svima mora biti poznato da ono postoji na određenoj nekretnini. U skladu s navedenim, Zakon o zemljišnim knjigama određuje da svatko može zahtijevati uvid u zemljišnu knjigu i sve pomoćne popise u nazočnosti voditelja zemljišne knjige i iz nje dobiti izvatke odnosno ispise i prijepise. Nadalje, podaci iz zemljišnih knjiga, izvaci, ispisi i prijepisi iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru i imaju dokaznu snagu javnih isprava. Zemljišne knjige uživaju javnu vjeru kao jedina propisana evidencija za utvrđivanje pravnog stanja nekretnina i kao jedina relevantna evidencija za pravni promet nekretnina. Zakon o zemljišnim knjigama određuje da se smatra da zemljišna knjiga istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje zemljišta. To jest, kao javne knjige zemljišne knjige trebaju sadržavati istinite i potpune podatke o pravnom stanju na nekretninama, a zemljišnoknjižno stanje treba odgovarati stvarnom i izvanknjižnom pravnom stanju nekretnina. Temelj zaštite povjerenja u zemljišne knjige upravo je činjenica njihove javnosti te potpunosti i istinitosti. Svrha načela povjerenja u zemljišne knjige je zaštita trećih poštenih osoba koje su postupale s povjerenjem u potpunost i istinitost zemljišnoknjižnog stanja, a kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od onog stvarnog, zbiljskog pravnog stanja određene nekretnine. Ta zaštita djeluje u smislu zaštite povjerenja u istinitost – zaštita kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od izvanknjižnog zbog nevaljanog, neistinitog upisa, to jest kada je u zemljišnim knjigama upisan netko tko nije stvarni nositelj toga prava i zaštite povjerenja u potpunost – zaštita kada je zemljišnoknjižno stanje nepotpuno, jer nisu upisana sva prava i pravne činjenice vezano za određenu nekretninu. Obzirom da se smatra da zemljišna knjiga istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje nekretnine – pravno je zaštićen stjecatelj nekog prava na nekretnini koji je u dobroj vjeri postupao s povjerenjem u zemljišne knjige. Postupanje u dobroj vjeri podrazumijeva da stjecatelj nije znao niti je obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da ono što je upisano u zemljišnoj knjizi nije potpuno ili da je različito od izvanknjižnoga stanja. Pri tome treba objasniti, da se ne može nikome prigovoriti nedostatak dobre vjere samo zato što nije istraživao izvanknjižno stanje. Posebno napominjemo, da određena prava na nekretninama mogu biti propisana posebnim zakonima i djeluju apsolutno (prema svima) i bez upisa u zemljišnu knjigu. Znači, moguće je postojanje apsolutnih prava na nekretninama bez obzira na njihov upis u zemljišnu knjigu, pa je svakako moguće govoriti o oborivosti pretpostavke o istinitosti i potpunosti zemljišnoknjižnog stanja. Također, moguće je govoriti i o pravnim stanjima koja nisu upisana u zemljišne knjige i koja ipak djeluju apsolutno, prema svima, obzirom da u pravnom sustavu Republike Hrvatske ne postoji obveza upisa promjena u pravnom stanju nekretnina u zemljišne knjige, niti postoji određeni rok u kojem se promjene u pravnom stanju nekretnina moraju upisati u zemljišne knjige.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

@ Frankie

Nekoliko primjera:
– Posjednik sam parcele u Zagorju, a vlasnik je neki barun (stanje prije 1945.) koji je davno umro.
– Posjednik sam parcele u Dalmaciji, a vlasnik dijela je Crkva (stanje iz stare Jugoslavije).
Te parcele moram srediti do 2015. u zemljišnim knjigama. To je samo formalnost koja sa sobom donosi neke troškove.
Ako od mene kupis te parcele postati ćeš bez problema i posjednik i vlasnik.

Objasni mi jednu stvar.
Što ako odlučis kupiti neku od parcela koje su posjedovno dio KSST, a u zemljišnim knjigama su upisane razne obitelji?
Imaš sasvim drugačiji problem.
Pokušaj mi odgovoriti kako ćeš to izvesti.
Molim bez neistina i dovođenja čitatelja u zabludu. To bi ljude moglo koštat grdih novaca.

p.s. Pročitaj svoj post od 23.8.2013 9:04
Kolika jaja trebaš imati da to kupis?

Kupis od vlasnika(onog koji je upisan u zemljisnim knjigama,povjerenje u zemljisnim knjigama-procitaj gore) i knjizim se kao vlasnik jer je prema zakonu o zemljisnim knjigama takav ugovor podoban za uknjizbu za razliku od tvoga kad kupis od nekoga tko je posjednik. Kasnije KSST tuze(a do sada nisu jer nema zabiljezbe) mene da je to njihovo i gube spor jer sam ja kupac u dobroj vjeri i nisam znao da su oni vanknjizni vlasnici.(procitaj gore sto sam ti postao)
A sud ce ih dalje uputit da prvo dokazu u jednom postupku da su bili stvarni vlasnici i tek tada da potraze naknadu od onog koji je meni prodao ako taj bude do tada imao lipa,a meni ostaje zemlja.Ako ovo ne razumijes pitaj bilo kojeg odvjetnika.Svak ce ti reci isto.
Csti primjer sam ti vec dao gore za kucu koju sam kupio. Kupca interesira samo sto je u knjigama,a vlasnik kojem nije u interesu upisat svoje vlasnistvo po meni,a ni po zemljisnim knigama ni nije vlasnik.
Tko god od tebe kupi neku od tih tvojih parcela postat vlasnik nece jer se takvim ugovorom nece moci knjzit,a vlasnikom se tek postaje uknizbom u zemljisnim knjigama.Idemo dalje.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

@ Frankie

Zašto onda ne kupis neku od takvih parcela? KSST ih imaju oko 200.000 m2 , a i “vlasnici” će sigurno dati jeftino. Javi kad kupis, a javi i kad upišeš vlasništvo.

procitaj pod 8. i 9. ovo su osnove.Izgleda da svi lazu ko i ja,a ti si jedini u pravu kupuj i prodaji prema posjedovnom stanju(katastru). Da kupim upisao bih se bez problema. Hocu li kupit ne znam ima daleko boljih prilika. Nije ni cudo da ste pogubili brdo novaca na ovom best buyu. Zapitajte se zasto. Zasto cijena konstatno pada ,a ovo vrijedi miljarde. Knjigu u ruke i educirati se. Znanje je moc.
http://pia.uredjenazemlja.hr/faq.html

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

KAŠTELANSKI STAKLENICI D.D./REDOVNA DIONICA KSST-R-A

Vlasnik/nositelj računa (OIB) / Suovlaštenik/imatelj VP (OIB)

Stanje

[%]

Vrsta računa

1. AUDIO (75666130770)/REPUBLIKA HRVATSKA (52634238587) 84.683 74,55 Zast. račun
2. AUDIO (75666130770)/DRŽAVNA AGENCIJA ZA OSIG. ŠTEDNIH ULOGA I SANACIJU (94819327944) 4.051 3,57 Zast. račun
3. AUDIO (75666130770)/HZMO (84397956623) 3.235 2,85 Zast. račun
4. VODOVOD I KANALIZACIJA D.O.O.SPLIT (56826138353) 1.992 1,75 Osnovni račun
5. AJDUKOVIĆ MATO (36931547986) 692 0,61 Osnovni račun
6. GOLUB VLADO (28286201940) 611 0,54 Osnovni račun
7. GOLUB SNJEŽANA (40320848696) 505 0,44 Osnovni račun
8. KRAMAR IVAN (89399989504) 399 0,35 Osnovni račun
9. TESKERA MIŠO (61467721901) 366 0,32 Osnovni račun
10. JURIĆ ZORAN (89802654910) 363 0,32 Osnovni račun
Ukupno: 96.897 85,30

Mato je opet podebljao, sigurno nije čitao Frenkijevu visoko stručnu analizu. A ko mu je kriv?[emo_smijeh]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Što je Mate čitao je njegov problem. Ja čitam ono što je bitno(zemljisne knjige jer ovo je navodno nekretninski fond i nikakva proizvodnja tu nikoga ne interesira,svi prizivaju stečaj). Po meni ključan dokument koji mi je promakao,ali na tragu onoga što sam pisao u pogledu vlasništva. Pozorno obratite pažnju na pomno biranu riječ raspolagati sto je po meni svijetlosnim godinama daleko od riječi imati.Raspolagati=koristiti=posjed za razliku od imati=vlasništvo. Jer raspolagati možeš i nečim što nije tvoje.
Površine s kojima će Društvo raspolagati u tom trenutku su sljedeće: pogon Resnik
165.11 O m2, pogon Kaštela 117.490 m2, pogon Knežine 257.345 m2, te pogon Brnik 49.417
m2, Sto sve ukupno iznosi 589.362 m2
http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/FDs1bhqvdvNgnEtgNw0m6g==.pdf [zse.hr]

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

@ Frankie

Čestitam Frankie.
Uspio si doći do podatka da KSST posjeduju neko zemljište.
Sada još saznaj da je to zemlja koja je nacionalizirana poslije 2. svj. rata.
Zatim saznaj da je od tog vremena u sklopu državnih poduzeća.
Zatim saznaj da KSST imaju kontinuitet postojanja iz tog vremena ( pod drugim imenom ).
Kada sve saznaš, zaključi da “vlasnicima” zemlja nikada neće biti vraćena.
Ako sve saznaš i doneseš pravilan zaključak imati ćemo identično mišljenje o KSST.
Pozdrav.

Pa ocito jedini dolazim do pravih podataka jer znam gdje treba gledat(imam oci i vidim za razliku od nekih),a tu je razlika izmedju ulagaca i ovih nazovi ulagaca mada je to isto ok.S obzirom da sve znas vidim da dominiras i zakonom o poljoprivrednom zemljistu pa zato ajmo opet na malu skolu prava.
Zakonom o poljoprivrednom zemljistu («Narodne
novine», broj 34/91.)
Člankom 2. propisan je objekt prava vlasništva:
«Poljoprivrednim zemljištem u smislu ovoga Zakona, smatraju se
oranice, vrtovi, voćnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare koje
nisu posebno vrijedni biotopi, kao i drugo zemljište koje se koristi ili ne koristi, a može
se privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
Poljoprivrednim zemljištem u smislu ovoga Zakona smatra se i
neizgrađeno građevinsko zemljište osim uređenog građevinskog zemljišta užih
dijelova starih gradskih jezgri koje će utvrditi skupština općine.
Obradivim poljoprivrednim zemljištem u smislu ovoga Zakona, smatraju
se oranice, vrtovi, voćnjaci, vinogradi i livade.
Kultura poljoprivrednog zemljišta utvrđuje se prema podacima iz
katastra zemljišta, dok se ne dokaže suprotno.
Za poljoprivredno zemljište upisano u katastru kao građevinsko, a koje[/b]
još nije izgrađeno, uzima se kao katastarska kultura ona koja je u katastru bila[/b]
upisana prije promjene u građevinsko zemljište.»[/b]
Člankom 3. stavkom 1. propisano je stjecanje prava vlasništva za korist[/b]
Republike Hrvatske.[/b]
«Na poljoprivrednom zemljištu u društvenom vlasništvu na teritoriju[/b]
Republike postaje nositelj vlasničkih prava Republika Hrvatska.»[/b]
Uknjižba prava vlasništva Republike Hrvatske na poljoprivrednom zemljištu[/b]
– uvjerenje nadležnog ureda državne uprave nadležnoga za[/b]
graditeljstvo, da je nekretnina iz prijedloga bila izvan zone građevinskog područja na[/b]
dan 23. srpnja 1991. godine[/b]Pa da ovo serviram na tebi razumljiv nivo evo i novinski clanak.
http://www.kastela.org/gradski-vodic/14-gospodarstvo/10148-pensa-kastelanski-staklenici-nisu-vlasnici-zemljista#!kmt-start=0

Sada ako ti se da trazit nadji kad je ovo uslo u gradjevinsko,ali nema veze i to cu ti servirat(Kaštelanski staklenici su u veljači 1999. godine((znaci 8 godina kasnije ovo mozda postaje gradjevinsko mada i dan danas nije prema prostornom planu)) HFP-u dostavili prijedlog za obnovu postupka pretvorbe i naknadnu procjenu vrijednosti zemljišta te povećanje temeljnog kapitala poduzeća, navodeći da je u prvotnom postupku pretvorbe učinjena pogreška jer se, po njihovom obrazloženju, radi o građevnom, a ne poljoprivrednom zemljištu.),a ja ti kazem da je to bilo dosta kasnije. Denacionalizacija u potpuosto osnovana i biti ce naturalni povrat.I zato ovo nece u privatizaciju tako skoro da sutra netko ne ispostavi odstetne zahtjeve(bivsi vlasnici ili buduci vlasnici) prema RH.
Indikativno je sto svi sanjate da je ovo nekretninski fond jer znamo i sami kako proizvode,ali za divno cudo jako malo nekretnina ima taj fond upisano na svoje ime,a imat ce i manje u buducnosti. Sto zelim reci ovi nece kupit ni kvadrata nego ce eventualno pogubit,prodat,zalozit,izgubit denacionalizacijom. Ali samo vi sanjate te vase hotele,plaze,baze, aerodrome,apartmane. Eto samo sta nije.Ali sacuvaj Boze da ti ja nagovaram da mene slusas. Da sam na tvom mjestu ja bi me stavio na ignore.A kad za 6 mjeseci otvoris oci cijena ce bit najmanje 1500,2500,3500,7000,12000. Strani investitori cekaju u redu ispred kapije jer ko prvi njegova divojka.
A da ja ne prdim bezveze u latu procitaj sto mi se susidu na Solti dogodilo.Doduse ovdje se radi o sumama,ali princip je isti( i za sume i za poljoprivredno zemljiste) sve su ostalo nijanse.
http://www.jutarnji.hr/ulozio-sam-10-milijuna-eura–izgradio-hotel-i-zaposlio-30-ljudi–onda-su-dosli-iz-hrvatskih-suma-i-rekli—to-je-nase–/1124474/

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

@ Frankie

Previše čitaš zakone.
U Hrvatskoj zakoni postoje samo zato da bi se mogli promijeniti u najprikladnijem trenutku.
A i kada se mijenjaju to se radi na način da se ljudima još nešto uzme ili naplati, a ništa ne daje.
Ti sanjaj “uređenu zemlju”, a ja ću ostati na nivou koji je najprikladniji za zemlju u kojoj živim i baziran je na životnom iskustvu.
Pozdrav.

New Report

Close