KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zapravo su najveći dobitnici članovi uprave. Na burzi su svoje dionice prodavali po Šaranovićevoj cijeni a kontrolu u kompaniji su zadržali zahvaljujući prodaji radničkih dionica po Pivčevoj cijeni. Tako su radnici postali ovce a oni zadržali firmu i dobili novce. Osim ako netko dovoljno moćan jednog dana ne progleda i shvati kako bi lijepo bilo imati vladavinu prava čak i u maloj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu.

Oni koji rastu zadnji rastu najviše.


Dioničar br 6, član uprave, DR istovario 8645 dionica dan uoči objave dogovora esopa i Pivaca. Besramno, nema što. Takva će biti i reakcija hanfe.

Ne radi se o sitnici. Za raspolaganje povlaštenom informacijom predviđena je zatvorska kazna. Iz Kaznenog zakona:

Zlouporaba povlaštenih informacija

Članak 259.

(1) Tko raspolažući povlaštenom informacijom:

1. za vlastiti ili tuđi račun neposredno ili posredno stekne ili otuđi financijski instrument na koji se ta informacija odnosi,
2. neovlašteno otkrije, priopći, preda ili na drugi način učini dostupnom povlaštenu informaciju drugoj osobi,
3. preporuči drugoj osobi ili je navede da stekne ili otuđi financijski instrument na koji se ta informacija odnosi,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(2) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počinila osoba koja je raspolagala povlaštenom informacijom na temelju članstva u upravljačkim ili nadzornim tijelima izdavatelja, svojeg udjela u kapitalu izdavatelja, pristupa informaciji kroz obavljanje svog posla ili dužnosti ili počinjenog kaznenog djela, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(3) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je drugome prouzročena znatna šteta, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(4) Ako je kaznenim djelom iz stavka 2. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je drugome prouzročena znatna šteta, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do osam godina.

[i]"Reality is a cloud of possibilities, not a point."[/i]

Sutra ocekujem stabilizaciju cijene oko 800kn! Ipak 20% i vise je dovolhan i prevelik pad!
Vrijeme i to vrlo uskoro ce pokazati da ce se tu dionica kretati, zato ipak treba biti pazljiv i ne dozvoliti trejderima da maslo na kraju poberu.

Ma ljudi o cemu gubite energiju. Profat se moglo, zaraditi, se moglo, a jbga sada ode baba Mara sa kolacima. Ovo je burza. A zakokone i prava ajojoojj. Samo bedaci nisu unovcili.

najvrednije stvari u životu su besplatne


Ma ljudi o cemu gubite energiju. Profat se moglo, zaraditi, se moglo, a jbga sada ode baba Mara sa kolacima. Ovo je burza. A zakokone i prava ajojoojj. Samo bedaci nisu unovcili.

Ili oni koji nisu insajderi, jel tako?

Meni je slatko kako ovi iznutra nisu prodavali prije mjesec dana, nego zadnja dva dana. Bit će da je to bilo slučajno kao i sve u nas. Sreća prati hrabre… i insajdere.

Jasno je da Saranovic nije slučajno kupovao dionice, a zašto i za koga je kupovao, pokazat će vrijeme. Meni se čini da lik ima ipak malo siru sliku od Pivaca. I vjerojatno vise iskustva u ovakvim utakmicama.

@Iknow

pa Šaranović vam je svima ‘podmetnuo leđa’ i mogli ste izaći svi po 1.050 kn svih ovih dana…
to je prema valuacijama bila i više nego fer cijena, kao preuzimanje bez preuzimanja
bolje od javne ponude, u stvari vrlo galantna ponuda svima

da, prošla baba s kolačima
rijetke su takve prilike

Pa tko kaže da nismo izašli, al se sad treba znati i vratiti unutra?

Nije Saranovic došao iz altruizma i zbog Božica, nego vjerojatno da zabije klin u kamen na kojem je Kras. Po meni je najvažniji odgovor na pitanje sto on to zna, a sto mi ne znamo.

Ovo je bila faza izbacivanja radničkog dioničarstva iz utakmice i promjene filozofije i načina poslovanja. Bez toga, Kras nikad ne bi bio otvoren za drugo poluvrijeme. To je bio conditio sine qua non njegove dugoročne perspektive.

Za razliku od većine ovdje, ja mislim da je fer cijena veća i da se kreće u rangu 200 eura po dionici.

ali zašto bi se vraćao po 700+ kuna?!
gdje je ova dionica bila prije Šaranovića?
ili smatraš da bi sad bilo drugačije, zašto?

ili ajmo ovako – što ima najveći utjecaj na cijenu, pogotovo na ZSE?

prmjena filozofije i načina poslovanja?! pa dajte me nemojte… obećali su radncima još deset godina veće plaće
ono što je dobro za radnike, nije za dioničare, to su jednostavno suprotstavljeni ciljevi, trade-off koji su Pivci napravili s radnicima da se dočepaju dionica

Ovdje vise nema imperativa trgovanja.
Cijena bi mogla pasti poprilicno.

Obećali?

Nisu im obećali vece plaće, niti ti niti ja ne znamo sto piše u kupoprodajnom ugovoru. Zar ti zaista misliš ako su Pivci i Marica “varali” na cijeni i prethodnoj dokapitalizaciji da neće “varati” na odredbama ugovora?

Ne znam gdje se to prijenosom dionica sa privatnog pravnog lica na drugo pravno lice prenose radnička prava? Hoćete mi pokazati tu pravnu odredbu u zakonodavstvu? To je sve predstava za javnost i radnike.

Da se sutra pojavi novi kupac, on bi vjerojatno prenio te dionice s istom klauzulom i stimulativnim otpremninama i umirovljenjem riješio se barem trećine zaposlenih. Sto je i logično. Znaš li sto to predstavlja u RDiG i na operativnoj efikasnosti poslovanja?

Uštedu od cca 80-100 milijuna kuna i alikvotni rast Ebitde sa 120 na 200-220 milijuna kuna. Naravno, za to je potrebno vrijeme, al Kras je izuzetno dobra prilika da se skroji i oko njega napravi jaka regionalna konditorska industrija. Nema boljeg materijala za to od Kraša.

@Iknow

jel ti čitaš ove članke s desne strane? evo link: Odabirom-pivca-radnici-si-osigurali-iznadprosjecne-place-jos-10-godina

još jednom: što je dobro za radnike nije (nužno) i za dioničare, suprotstavljeni ciljevi… ovo definitivno nije

New Report

Close