KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa tvornica se da preseliti. Al nije poanta u seljenju tvornice nego činjenici koliko ja znam, a živim u blizini, nego u tome da ima 50.000-60.000 cetvornih metara zemljista koje su livada.

Al ja sam shvatio da je kolega Fazon to zemljište uzeo kao primjer podcijenjenosti, a ne kao primjer premještanja tvornice. Iako, koliko se sjećam, a sjećam se dobro, Bandić je kombinirao sa Maricom prije desetak godina izmještanje tvornice na novu lokaciju. Mislim da čak nije toliki naglasak na vrijednosti tog zemljista koliko brendova koji se u bilanci vode sa nula kuna. Bambi je očit primjer da regionalni brendovi nisu bezvrijedni nego da naprotiv postižu slične valuacijske multiple mjereno preko poslovanja, kao i neki mnogo poznatiji, medjunarodni brendovi. Naravno skalirano na regionalni odnosno lokalni Market.

@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.



@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko je netko spreman da plati za to, a što se tiče Kraša sada je veća ponuda od potražnje , pa je cijena zato pala,




@irdeto

Ja se ne bavim proročanstvima vezanim na kretanje cijene jer na cijenu mogu djelovati brojni čimbenici. Ja samo pokazujem na vrlo nedavnom primjeru da je Kras značajno podcijenjena priča sa popriličnim potencijalom rasta cijene dionice i sada, a još vise ako se dodatno racionalizira poslovanje i firma posloži kako treba. Ono sto je izuzetno značajno je interes svjetskih igrača za ovakva preuzimanja. Naravno, da taj interes ima veze i sa samim prodavateljem, sto ja neću sire ovdje elaborirati jer vidim da vi, a i većina ekipe uopće ne razumije o čemu pišem (i ne pišem) već gledaju na vrijednost i cijenu najcesece iz svojih uskorgrudnih perspektiva mogu li sto i koliko ušićariti. Kras je privatna firma sa brojnim slabostima, ali i prednostima i značajnom pozicijom na širem regionalnom trzistu. Taj polozaj i ti brendovi kojima on jest, to sto jest imaju svoju vrijednost i nisu subjektivna kategorija nego ih investitori itekako vrednuju prilikom preuzimanja. Ja smatram da je vrijednost Kraša najmanje 2-3 puta veća od tekuce trzisne cijene i mogu to čak i pokazati. A sto vi možete pokazati i dokazati? Nevrijednost? Pa onda nam je pokažite, ali na primjerima, brojevima, investicijskom tezom i odgovarajućom procjenom.

svaka stvar vrijedi onoliko koliko je netko spreman da plati za to, a što se tiče Kraša sada je veća ponuda od potražnje , pa je cijena zato pala,
[/quote]

Ponuda je zanemariva, kao i potražnja. Tih tisuću dvije komada nije novac ni količina vrijedna spomena. Radi se o manje od 0,1% od ukupnog broja izdanih dionica. Kad i ako se situacija opcenito na burzi popravi, a Kras bude dobro poslovao, cijena će brzo “put sjevera”. Ovakva cijena očito svima odgovara, trenutno, a za koji mjesec kada istekne godina od skupštinske odluke o dokapitalizaciji i stjecanja dionica, Pivci će vjerojatno nastaviti kupovati, a tada cijena sigurno neće dolje.

Nego, vratimo se mi temi, a to je vrijednost Kraša u svjetlu nedavne transakcije Bambija i Coca Cole. Ja bih volio ponešto o tome čuti, a ne stalno ispirati istu priču na koritu opće poznatog i razvidnog.

izvješće odlično.

Zanimljivo…. Marica se stavila na bid…Vaš link …

Da, sto reci…. koju posluku porati?!

Moje je mišljenje kao promatrača sa strane da obzirom na rezultate, nedavnu prodaju Bambija koja se tu spominjala i usporedno vrednovala (na najmanje x2 trenutne tržišne cijene), kao i očekivano pozitivniji outlook, cijena bi trebala ići gore, no tržišne okolnosti ne idu joj baš na ruku trenutno.

Pored toga, čini se kao da netko drži branu na 395-405 kuna.

Evo jedne istinite 😆 ….u zadnjih 2 mjeseca nigdje nema koje omiljene čokolade Dorina Domaćica u pakiranju od 300g. (Konzum, Spar, Kaufland, Plodine, …) ?!

.meni to djeluje jako jako čudno jer je donedavno te čokolade bilo bar na 5 mjesta u svakom Konzumu, pored praška za rublje, pa pored bijele tehnike…itd….da Kraš to neide lagano u qu*ac? 😁

Je, imaju stabilnu prodaju… i rotaciju asortimana. Nema vise toliko akcija, nego plati ako hoćeš jesti. Kras u posljednjih 10 godina nije bolje stajao financijski. Prodali su roll-up i nisu ništa na njemu izgubili. Stvari idu svojim tokom, kompanija očito ostvaruje znacajan rast profitabilnosti. Nije Marica slučajno kupovala.

Zanimljivo je da je Kraš 87. na rang listi 100 najvecih konditora na svijetu 2019. i da je to jedina konditorska industrija na jugoistoku Europe koja se nalazi na toj listi. To pokazuje da ni u svjetskim razmjerima, Kraš nije bas beznačajan.

https://www.candyindustry.com/2019/top-100-candy-companies

A gdje je Zvečevo?

New Report

Close