KRAS (Kraš d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KRAS (Kraš d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja mislim da ti dosta površno gledaš na situaciju i da je dosta slabo razumiješ.

I kako uopće znaš da će dokapitalizacija proći?

mislite dali će proći na skupštini ili da neće biti interesa, ali Pivici i ovako kupuju stalno i sada su 24,8% , a i evo bilo bi mi drago da i čujem vaše mišljenje , što će biti , što mislite dali će dionice Kraša rasti ili padati , obično padaju poslije roka za dividendu , ali tu je poslije pitanje dokapitalizacije

Nećeš čuti moje mišljenje, a pitanje ti je trivijalno. Dođi na skupštinu 31. kolovoza pa ćeš sve čuti vezano na dokap i nakon toga sam procijeniti što bi se dalje moglo događati. Ovako, napamet… nije baš tako jednostavno procijeniti da li će cijena gore ili dolje. Puno je tu varijabli koje mogu tada ili ubuduće utjecati na cijenu.

zahvaljujem na odgovru, ali zaključci sa skupštine će biti javno objavljeni

http://www.seebiz.eu/kras-u-dokapitalizaciju-pivac-prelazi-udjel-od-25/ar-180040/

Šteta što nema šireg dogovorasa zvečevom i kanditom da Kraš bude konsolidator cijele branše po nekom ključu…

Kras je htio prije desetak godina preuzeti Kandit pa se Grbesic nagurao i pokrenuo svoj čokoladni biznis. Kandit je nastao odvajanjem iz šećerane koju je preuzeo Pipunic (Termes i Žito), a onda je Grbesic ako me sjećanje dobro sluzi otkupio “cokoladarne” odnosno ono sto je tamo zatekao. Taj biznis mu ima odredjen rast prihoda iz godine u godinu i sad je negdje na razini 30% prodajne realizacije Kraša. Tek u 2017. godini ostvarena je prva neto dobit na razini od 2,1 milijuna kuna. S time da on stalno ulaze u tu kompaniju i “naslanja” je na Saponiju i ostale clanice grupe jer bez njih još uvijek bi bio u minusu. Kandit na 300-ak milijuna prihoda od prodaje ima i 183 milijuna kuna financijskih obveza, otprilike 2/3 od tog iznosa u korist dugorocnih financijskih obevza. Dio njih i prema vlasniku odnsono Mepas/Saponija sustavu. Kumulativno gledano, Kandit je dosad ostvario 40-tak milijuna kuna neto gubitaka u posljednjih desetak godina. Konditoraj je težak biznis sa jakom regionalnom i medjunarodnom konkurencijom. U tom smislu treba sagledavati i vrijednost Kraša koju očito je uprava zajedno sa svojim savjetnicima namjerno podcjenjuje ne bi li se sa stanovitom gospodjom zadržala sto dulje u sedlu i pritom uzela svoj zub. U tome bi je svakako trebalo pokusati spriječiti jer je jasno da ona radi protiv interesa dionicara, a u svoju korist i korist grupe ljudi iz samog Kraša, ali i van njega (BORG).

Sto se tiče Zveceva, mislim da je ono odsviralo svoje i da manja vrijednost lezi u brendovima tipa Mikado. Sve ostalo, manje vise je dalo svoje… pa otuda nije iznenadjenje obzirom na umreženost s Agrokorom i iznimno los menadžment i vlasnika da je završilo tako kako je završilo.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/braca-pivac-dobili-sansu-preuzeti-vise-od-cetvrtine-krasa-i-to-uz-jednu-veliku-pogodnost-foto-20180816

Itekako radnici i dio menadžementa Kraša vidi Pivce kao neprijatelje, a još veći neprijatelji su poslovodstvo koje upravlja ovom operacijom zajedno sa BORG skupinom. To su PR gluposti koje se serviraju prije skupštine iz štaba onih koji su se dogovorili ispod stola.

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/koja-je-tajna-veza-ante-ramljaka-marice-vidakovic-i-brace-pivac-20170524


Kras je htio prije desetak godina preuzeti Kandit pa se Grbesic nagurao i pokrenuo svoj čokoladni biznis. Kandit je nastao odvajanjem iz šećerane koju je preuzeo Pipunic (Termes i Žito), a onda je Grbesic ako me sjećanje dobro sluzi otkupio “cokoladarne” odnosno ono sto je tamo zatekao. Taj biznis mu ima odredjen rast prihoda iz godine u godinu i sad je negdje na razini 30% prodajne realizacije Kraša. Tek u 2017. godini ostvarena je prva neto dobit na razini od 2,1 milijuna kuna. S time da on stalno ulaze u tu kompaniju i “naslanja” je na Saponiju i ostale clanice grupe jer bez njih još uvijek bi bio u minusu. Kandit na 300-ak milijuna prihoda od prodaje ima i 183 milijuna kuna financijskih obveza, otprilike 2/3 od tog iznosa u korist dugorocnih financijskih obevza. Dio njih i prema vlasniku odnsono Mepas/Saponija sustavu. Kumulativno gledano, Kandit je dosad ostvario 40-tak milijuna kuna neto gubitaka u posljednjih desetak godina. Konditoraj je težak biznis sa jakom regionalnom i medjunarodnom konkurencijom. U tom smislu treba sagledavati i vrijednost Kraša koju očito je uprava zajedno sa svojim savjetnicima namjerno podcjenjuje ne bi li se sa stanovitom gospodjom zadržala sto dulje u sedlu i pritom uzela svoj zub. U tome bi je svakako trebalo pokusati spriječiti jer je jasno da ona radi protiv interesa dionicara, a u svoju korist i korist grupe ljudi iz samog Kraša, ali i van njega (BORG).

Sto se tiče Zveceva, mislim da je ono odsviralo svoje i da manja vrijednost lezi u brendovima tipa Mikado. Sve ostalo, manje vise je dalo svoje… pa otuda nije iznenadjenje obzirom na umreženost s Agrokorom i iznimno los menadžment i vlasnika da je završilo tako kako je završilo.


Ovo ste odlično se obradili. A alkoholni dio biznisa? Nebi se baš do kraja složio sa vama. Po meni Zvečevo i ma bolje čokolade od Kraša..

A kao Milka čokolade su ukusne?

Šećerna tabla bez čokoladne esencije… sa dobrom topljivoscu. Okus čokolade je osobna preferencija. Lindt ima skuplje čokolade u consumer segmentu, al ima i ukusnijih za istu cijenu, a serijske proizvodnje… tipa Ragusa i sl.

Ritter Sport nije bas preiskusna čokolade osim možda one marcipanske, tko voli marcipan. Al imaju fokus i prisutni su na vise od 100 tržišta sirom svijeta. Nekad su radili kompletan konditorei-ski asrotiman, a danas samo onu poznatu “kockastu” cokoladu koju promiču pod sloganom… quafratisch, praktisch, gut.

Imaju tri puta veći godisnji promet od Kraša, i gotovo upola manje uposlenih. To se zove marketing. Konditori se inače trže na visokim multiplama. Nažalost, Ritter je privatna kompanija pa joj ne znamo tržišnu vrijednost, ali Lindt naprimjer nije… iako je on puno veća i globalno prisutna marka. I profitabilna. Ipak, kompletni konditori sa cijelim proizvodnim programom i solidnim brendovima… i vrlo važno, dugom tradicijom poput Kraša imaju svoju vrijednost i mjesto na trzistu. Ja bih Kras u ovakvome stanju vrednovao cca osamdeset do sto eura po dionici. Da se vrednuju i brendovi i materijalna imovina u knjigama, vrlo vjerojatno i vise. No, očito Pivci nemaju love da ga preuzmu, pa im je lakše bilo dati lovu ispod stola da im se omogući postupno preuzimanje, a “balerina” da još par godina ostane u sedlu. Samo, to neće ići bas tako lako… ni brzo. Da se otovori proces prema drugim investitorima i ucini transparentnim vjerujem da bi bilo interesa od vise igrača iz biznisa. Ovako, trebat će nekako razbucat sve to jer Pivci nisu prirodni vlasnici Kraša i oni vjerojatno igraju na preprodaju firme… ali u duljem roku. Nakon sto pošalju “balerinu” u penziju.

U tvornici kip(t)i nezadovoljstvo, jer svi znaju tko najviše uzima, a najmanje daje. Nema vise strpljenja ni razumijevanja za omraženu sindikalisticu. Pogotovo otkad je izdala “zajedničke interese” i počela se druziti sa Skegrinim dečkima za koje se zna da su najobičniji gelipteri… lijeva ruka, desni džep. S kim si, takav si.

Uglavnom, bit će zanimljivo nadolazeće razdoblja i ja očekujem dosta iznenadjenja.

Zanimljivo je to da je prije tri godine ESOP kupio paket Kapitalnog po 500 kuna. To je tad “balerini” savjetovao Ramo i za to uzeo pinku koju je podijelio vjerojatno sa “Anom Pavlovom”. Sad firma na tom dealu ostvaruje znacajan kapitalni gubitak. Al to nju ne ometa u njezinim aktivnostima dogovaranja u 4 oka. Slično je i sa ESOP-om.

Zanimljivo je da na skupštini ESOP-a u lipnju ove godine nije bilo ni rijeci o dokapu, iako je već bila najavljena Glavna skupština s dokapom kao točkom dnevnog reda. To znaci da ESOP neće sudjelovati čime se, uz oslobađanje od preuzimanja, direktno pogoduje Pivcima. Pogoduje im se i prijedlogom da se mora upisati cjelovit alikvotni dio dokapa prema proprociji postojećeg udjela pojedinog dionicara. Drugim riječima, dionicari ne smiju upisati manje od onog sto im je dokapom namijenjeno prema postojećim vlasničkim udjelima.

Savjetnici su navodno Korunic (BORG) i Perić… onaj isti Peric koji je Kerumu preplatio inicijalni ulog u Hotel Marjan za 100 milijuna kuna. Dakle, Kerum je trebao platiti 180 milijuna kuna, a sljedeća ponuda pokojnog Leke i Radissona je iznosila 80 milijuna kuna. Taj isti Peric je dobio pedalu iz Plive, pa od Rajica iz Lure zbog očite nesposobnosti upravaljanja tim sustavima. Uglavnom, sve znalac do znalca… koji zna samo zaraditi kad netko drugi “pali pare” na njihovim promašenim idejama i pogrešnim procjenama.

Ovo sa Pivcima je na granici nevjerojatnog ali se ipak dešava sve pomalo.

New Report

Close