Koronavirus i hrvatski turizam i gospodarstvo

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Koronavirus i hrvatski turizam i gospodarstvo

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

klaster, 09.11.2021. u 14:22

Pandemija se po svemu sudeci polako blizi svome kraju:

Ključna analiza: Sada je jasno da lijek Paxlovid liječi covid, ostala su još dva važna pitanja


https://www.jutarnji.hr/life/zdravlje/kljucna-analiza-sada-je-jasno-da-paxlovid-lijeci-covid-ostala-su-jos-dva-vazna-pitanja-15118092

 

https://www.jutarnji.hr/life/zdravlje/pocinje-doba-tableta-protiv-covida-evo-svih-do-sada-poznatih-detalja-o-odobrenim-lijekovima-15117989

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/srbija-s-pfizerom-potpisala-ugovor-o-uporabi-eksperimentalnog-lijeka-protiv-covida-15117885

Ajme,covjece,pa to vec godinama tvrdite da ce uskoro kraj pandemije.Vecina strucnjaka smatra da ce ovaj virus,nazalost,nastaviti zivjeti sa nama i da se moramo na to priviknuti.

Dakako,stalnim cjepljenjima i epidemioloskim mjerama u slucaju potrebe ,sve ce se drzati pod kontrolom.Dok se velika vecina stanovnistva ne procijepi ,mozemo samo sanjati neki kraj epidemije.

Za necijepljene treba uvesti stroge mjere i zabrane da ne ugrozavaju druge.

bisakovi, 10.11.2021. u 08:58
Ajme,covjece,pa to vec godinama tvrdite da ce uskoro kraj pandemije.Vecina strucnjaka smatra da ce ovaj virus,nazalost,nastaviti zivjeti sa nama i da se moramo na to priviknuti.

 



 

Dakako,stalnim cjepljenjima i epidemioloskim mjerama u slucaju potrebe ,sve ce se drzati pod kontrolom.Dok se velika vecina stanovnistva ne procijepi ,mozemo samo sanjati neki kraj epidemije.

Za necijepljene treba uvesti stroge mjere i zabrane da ne ugrozavaju druge.

Ako je zaista istina sto pise u spomenutim clancima, a sva je prilika da jest jer su vec tri drzave sa Pfizerom potpisale ugovor o licencnoj proizvodnji lijeka u svojim lokalnim pogonima, onda pandemija u gospodarskom smislu prestaje predstavljati problem. Sasvim je u tom slucaju nevazno sto ce virus nastaviti zivjeti s nama kao i svi drugi dosadasnji virusi, jer ce se tada covid rjesavati ucinkovitim lijekom, kao i viroze od svih drugih virusa. Meni je jasno da vama to ne odgovora, jer ste nervozni sto cete u tom slucaju opet morati revidirati svoju (vec i sada nebulozno nisku) procjenu vrijednosti cijene RIVP dionice navise, pa i dalje inzistirate na teoriji ekonomski zauvijek “nepobjedivog” koronavirusa, beskonacnim docjepljivanjima i slicnim glupostima. Kada bi poznavali bar osnove virusologije onda bi znali da je sudbina sarscov2 virusa, kao i svakog drugog novog virusa, ionako s vremenom njegovo slabljenje do endemicnosti odnosno nestanka. Delta soj je zapravo već faza raspadanja, ili kako kaže virologija, adenuiranja (slabljenja) virusa koji, budući da je životinjskog podrijetla i da ljudska populacija nije njegovo prirodno stanište, pasažiranjem kroz istu, gubi svoju patogenost, a dobija na virulentnosti. Jednostavnijim rječnikom, zarazniji je, ali bezazleniji, na putu ka nestanku. Isto se dogodilo s virusom španjolske gripe prije 100 godina, koja je bila ptičjeg podrijetla, a koja se pred kraj svojeg postojanja pretvorila u običnu hunjavicu. Dakle, ništa novog ni nečuvenog u svijetu znanosti. Novi spomenuti lijek(ovi) na tom putu cine da se virusu, vec prije njegovog prirodnog kraja, oduzme i sposobnost repliciranja u organizmu, a time lako, brzo i sigurno izlijecenje, a to je sa stanovista nesmetanog odvijanja poslovanja i gospodarskih tokova jedino relevantno.

Hrvatska preko EU nabavlja dva nova lijeka protiv korone


https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/hrvatska-preko-eu-nabavlja-dva-nova-lijeka-protiv-korone-20211110

Hrvatska zajedno s ostalim članicama Europske unije sudjeluje u razgovoru o zajedničkoj javnoj nabavi dvaju novih lijekova protiv covid-19 bolesti, piše u srijedu Večernji list.

klaster, 10.11.2021. u 11:51

 





bisakovi, 10.11.2021. u 08:58



Ajme,covjece,pa to vec godinama tvrdite da ce uskoro kraj pandemije.Vecina strucnjaka smatra da ce ovaj virus,nazalost,nastaviti zivjeti sa nama i da se moramo na to priviknuti.

 

 

 



 

Dakako,stalnim cjepljenjima i epidemioloskim mjerama u slucaju potrebe ,sve ce se drzati pod kontrolom.Dok se velika vecina stanovnistva ne procijepi ,mozemo samo sanjati neki kraj epidemije.

Za necijepljene treba uvesti stroge mjere i zabrane da ne ugrozavaju druge.



Ako je zaista istina sto pise u spomenutim clancima, a sva je prilika da jest jer su vec tri drzave sa Pfizerom potpisale ugovor o licencnoj proizvodnji lijeka u svojim lokalnim pogonima, onda pandemija u gospodarskom smislu prestaje predstavljati problem. Sasvim je u tom slucaju nevazno sto ce virus nastaviti zivjeti s nama kao i svi drugi dosadasnji virusi, jer ce se tada covid rjesavati ucinkovitim lijekom, kao i viroze od svih drugih virusa. Meni je jasno da vama to ne odgovora, jer ste nervozni sto cete u tom slucaju opet morati revidirati svoju (vec i sada nebulozno nisku) procjenu vrijednosti cijene RIVP dionice navise, pa i dalje inzistirate na teoriji ekonomski zauvijek “nepobjedivog” koronavirusa, beskonacnim docjepljivanjima i slicnim glupostima. Kada bi poznavali bar osnove virusologije onda bi znali da je sudbina sarscov2 virusa, kao i svakog drugog novog virusa, ionako s vremenom njegovo slabljenje do endemicnosti odnosno nestanka. Delta soj je zapravo već faza raspadanja, ili kako kaže virologija, adenuiranja (slabljenja) virusa koji, budući da je životinjskog podrijetla i da ljudska populacija nije njegovo prirodno stanište, pasažiranjem kroz istu, gubi svoju patogenost, a dobija na virulentnosti. Jednostavnijim rječnikom, zarazniji je, ali bezazleniji, na putu ka nestanku. Isto se dogodilo s virusom španjolske gripe prije 100 godina, koja je bila ptičjeg podrijetla, a koja se pred kraj svojeg postojanja pretvorila u običnu hunjavicu. Dakle, ništa novog ni nečuvenog u svijetu znanosti. Novi spomenuti lijek(ovi) na tom putu cine da se virusu, vec prije njegovog prirodnog kraja, oduzme i sposobnost repliciranja u organizmu, a time lako, brzo i sigurno izlijecenje, a to je sa stanovista nesmetanog odvijanja poslovanja i gospodarskih tokova jedino relevantno.

 

Kako Vas se da pisati takve bezvezarije?Uz to naravno i neizostavno vredanje “ad hominem”?

Sto ste Vi po struci?Po nacinu kako pisete,ne vjerujem da imate vise od srednje strucne spreme,ako i to?Vaditi selektivno “copy-paste” nije rezultat zrelosti vec nemoci sagledavanja situacije i donosenja razumnih odluka.Covjece ,Vi uopce niste sposobni trgovati na medunarodnom trzistu-ima ,financijskim derivatima i dionicama,a docirate kako bi sto trebalo procjenjivati od strane iskusnih i educiranih kolega ?Vasa jedina opsesija je izgleda RIVP, ali se bojim da ni tu niste sposobni procijeniti rizike ,vezano za dugove i ne samo to,ali to nije moj problem

Cijepljenje da, mjere ne.

Epidemioloske mjere su gnjusne i neprihvatljive.

Pod hitno ukinuti, a zagovaratelje mjera poslati u gulag.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

@klaster

Kolega, može neki izvor za ovo što ste naveli vezano uz slabljenje/raspadanje virusa u vidu delta soja?

Prvi put to čujem. Dapače, sve što sam do sada čuo o delta soju je da u plućima zaraženih nalaze puno više toga i da ih daleko jače razara nego wuhanski soj.

yieldchaser, 13.11.2021. u 20:43

@klaster

Kolega, može neki izvor za ovo što ste naveli vezano uz slabljenje/raspadanje virusa u vidu delta soja?

Prvi put to čujem. Dapače, sve što sam do sada čuo o delta soju je da u plućima zaraženih nalaze puno više toga i da ih daleko jače razara nego wuhanski soj.

Mozda vam je najjednostavnije na netu pogledati opservacije na tu temu od napr. cuvene virologinje dr. Ane Gligic ili virologa nobelovca Luca Montagniera.

klaster, 17.11.2021. u 11:59

 





yieldchaser, 13.11.2021. u 20:43



 

@klaster

Kolega, može neki izvor za ovo što ste naveli vezano uz slabljenje/raspadanje virusa u vidu delta soja?

Prvi put to čujem. Dapače, sve što sam do sada čuo o delta soju je da u plućima zaraženih nalaze puno više toga i da ih daleko jače razara nego wuhanski soj.



Mozda vam je najjednostavnije na netu pogledati opservacije na tu temu od napr. cuvene virologinje dr. Ane Gligic ili virologa nobelovca Luca Montagniera.

 

 

Dr. Gligić je početkom ove godine proglasila pandemiju završenom, a nije ni blizu završeno i tko zna u kom smjeru će sve to otići. Da ću proučiti njezine novije komentare, svakako hoću, ali to ne mijenja na činjenici da je situacija dosta teška. Mislim da će kraj ovog mjeseca i iduća dva biti jako destruktivni i da nas čeka još dosta smrti. Za delta plus soj su objavili da nije opasniji od delta soja i da nema jače simptome te da je cjepivo učinkovito i protiv tog soja. Ali ne mogu zaključiti da je nešto što je opasno, ali manje opasno od nečeg drugog ili trećeg, nije uopće opasno.

Ne vidim da će individualne kompanije i/ili dionički indeksi biti jako pogođeni, ali države bi mogle biti pogođene ako/kad krene opći kolaps zdravstvenog sustava. U svakom slučaju će biti puno više mrtvih, još na ove visoke brojke. Zamislite da negdje bude prometna nesreća u koju je uključen neki autobus, tramvaj i sl.. Ljudi se polome, imaju teške ozljede, a cijepljeni su…

Što će se dogoditi s ovima koji su u bolnicama ako ponestane mjesta? Mogu oni naći mjesta i po hotelima i ne znam gdje već, ali neće biti ni dovoljno zdravstvenih djelatnika. Pa ti ljudi već sada pucaju po šavovima, s cijela zima je pred nama. Samo nam dragi Bog može pomoći u nadolazećim mjesecima. Tako ja to vidim.

gledano iz perspketive optimista, s ovim cjepivima i i ovim sojevima virusa sve će biti riješeno do ljeta i imat ćemo opet dobru sezonu. s pozicije pesimista- doći će novi zarazniji mutirani sojevi virusa, cjepiva neće djelovati i ljeto će biti puno gore nego 2020.

istina je vjerojatno negdje između toga, ali kladiti se na bilo koju varijantu je nezahvalno..nek dođe opet neka loša vijest da je virus mutirao i da cjepiva više ne djeluju i lako bismo opet gledali scenarij iz ožujka 2020.

hrvalin, 18.11.2021. u 20:57

gledano iz perspketive optimista, s ovim cjepivima i i ovim sojevima virusa sve će biti riješeno do ljeta i imat ćemo opet dobru sezonu. s pozicije pesimista- doći će novi zarazniji mutirani sojevi virusa, cjepiva neće djelovati i ljeto će biti puno gore nego 2020.

istina je vjerojatno negdje između toga, ali kladiti se na bilo koju varijantu je nezahvalno..nek dođe opet neka loša vijest da je virus mutirao i da cjepiva više ne djeluju i lako bismo opet gledali scenarij iz ožujka 2020.

Mislim da pesimisticni dio “scenarija” nije realan.Iducih mjeseci ce se cijepiti puno vise gradana (vrlo vjerovatno),zbog restriktivnih mjera.Nova cjepiva ce dolaziti kao i lijekovi ,tako da ipak vjerujem da ide na bolje.

E sad,da ce virus nestati,gotovo sigurno nece,ali treba ga drzati pod kontrolom i bice OK.

Tako nekako, da.

Bolje jeftino kupovati nego jeftino prodavati.

Imat ćemo još tisuće mrtvih prije nego ovo ludilo stane. Samo ovaj megaprosvjed jučer će rezultirati desecima tisuća zaraženih i posljedično stotinama mrtvih.

Nikome nije jasno što ta ekipa hoće. Ni njima samima nije to jasno.

Kako će se to odraziti na gospodarstvo, na tržište kapitala? Vjerojatno ne značajno. Cijena će ovaj put biti plaćena u ljudskim životima više nego u kapitalu. Sve te mjere nisu da se virus zaustavi jer je nemoguće zaustaviti virus. One su tu samo da se uspori širenje, a time i smanji broj teških slučajeva zbog bolničkog sustava. Ako bolnički sustav kolabira, tovarit ćemo mrtve od jutra do mraka. Ja sam se cijepio i docijepit ću se, pridržavam se svih mjera, nikome ne idem nit itko dolazi do mene. Ako se nešto dogodi, neće me gristi savjest jer ću znati da sam poduzeo sve što sam mogao. A oni od jučer? Jel imaju savjest? Osobno poznajem neke od tih klaunova iz svog grada. Čekamo još scenarij Rotterdama.

New Report

Close