KORF (Dom Holding d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska KORF (Dom Holding d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@BigBoss

Gledaj novčani tok – tamo se vide prave stvari! 😉

matekosor, 28.07.2011. u 16:32
Ove godine što bude-bude (a moglo bi biti vrlo dobro!, operativno naravno, tj. kroz tok novca jasno vidljivo, a što će malo još zezati CHF što se tiče neto, dugoročno nije važno)

Preduhitrilo me novo izvješće RIVP-a u zaključku da negativnih tečajnih razlika za Q2/2011 ne bi trebalo biti.

Čini mi se da još nitko nije primijetio da su u izvješću za Q1/2011 nestale tečajne razlike, a isto sada za RiVP u Q2/2011. Ako je vjetorovati izvješćima još od početka godine KORF grupa se štiti od promjene tečaja CHF.
Naime, u Q1/2011 tečaj CHF/HRK pao je oko -4.2% što bi prema stanju obveza u CHF na kraju prošle godine generiralo reda veličine oko 15 mil. kn. poz. teč razlika kojih u izvješću nije bilo! Cijela stavka u izvješću odgovara samo kamatama na dug koji su reda veličine 5 mil. kn. U Q2/2011 tečaj CHF/HRK je porastao što je trebalo generirati reda veličine oko 15 mil. kn. neg. teč. razlika. Međutim, u izvješću RIVP za Q2/2011 nema toga, stavka sadrži samo iznos koji redom veličine odgovara kamatama.
Pretpostavljam da se grupa početkom godine zaštitila od valutnih oscilacija prema švicarskom franku (koji su 2010. doveli do oko 75 mil. kuna neg. teč. razlika i značajno pokvarili rezultat). Zbilja ne znam na drugi način protumačiti nedostatak većih tečajnih razlika koji su se trebali javiti zbog oscilacije tečaja CHF/HRK od +/- preko 4%. Utjecaj tečaja EUR/HRK na sva promatrana razdoblja je zanemariv.

Moram priznati da ne znam objasniti niti velike oscilacije tečajnih razlika u izvješćima po kvartalima 2010. godine.
Apsolutne promjene tečaja CHF/HRK bile su
Q1 0,17
Q2 0,3
Q3 0,14
Q4 0,46
što je trebalo generirati neg teč razlike reda veličine:
Q1 13 mil
Q2 23 mil
Q3 10 mil
Q4 34 mil
međutim u izvješćima je prikazano tečajnih razlika (kada se oduzmu kamate oko 5-6 mil kvartalno koje su dio iste stavke izvještaja) reda veličine oko
Q1 ništa
Q2 40 mil
Q3 2 mil
Q4 47 mil
Ima li netko racionalno objašnjenje za ove prošlogodišnje brojke?

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom

BTW, trgovanje danas do 14:45 oko 75 i ispod, zatim sat vremena predaha i od 15:45 skok na oko 76 i zaključno oko 77. Čini mi se da je netko uložio oko 60 tisuća kn pod dojmom izvješća RIVP za drugi kvartal.

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom


Preduhitrilo me novo izvješće RIVP-a u zaključku da negativnih tečajnih razlika za Q2/2011 ne bi trebalo biti.

Čini mi se da još nitko nije primijetio da su u izvješću za Q1/2011 nestale tečajne razlike, a isto sada za RiVP u Q2/2011. Ako je vjetorovati izvješćima još od početka godine KORF grupa se štiti od promjene tečaja CHF.


Da, tako ispada – ne bi trebalo biti 😛

I tu sad piše:

1. "Navedene velike razlike u financijskim rashodima i prihodima (za polugodište i tromjesečje) proizašle su iz razloga što se za isto razdoblje prethodne godine primjenjivao drugačiji pristup knjiženja tečajnih razlika."

2. "Također, u tome periodu nije bilo značajnih promjena vlasničke strukture, nije bilo statusnih promjena, niti promjena računovodstvenih politika."

3. "Društvo nastoji neutralizirati odnosno umanjiti njihov utjecaj primjenom odgovarajućih instrumenata zaštite."

Dakle promijenio se "pristup" knjiženju tečajnih razlika ali ne promjenama računovodstvenih politika nego "instrumentima zaštite", dakle nekakav hedžing, što drugo. I očito da taj hedžing ne košta puno kad je neto financijski rezultat tako dobro ispao.

Ljudi dragi, slažem se da je ovo potencijal svih potencijala na ZSE, ali kad pogledam vlasničku strukturu odmah se spustim na zemlju….i sjetim se koliko je vremena prošlo da bi do ovoga došlo, šta se sve zbivalo u prošlosti, ali isto tako mislim da priči nije kraj. Ali svejedno sam unutra uz staru narodnu "nisam toliko bogat da kupujem jeftino". I definitivno se slažem da je 3Q most valuable za godišnje izvješće.

A što se tiče tečajnih razlika, ne brinite. Financije i računovdstvo vode pravi znalci. Kladio bih se da su se zaštitili.

Sutra se nadam mirnom danu i laganom rastu..iako je kraj sezone još daleko

matekosor, 29.07.2011. u 01:13
1. "Navedene velike razlike u financijskim rashodima i prihodima (za polugodište i tromjesečje) proizašle su iz razloga što se za isto razdoblje prethodne godine primjenjivao drugačiji pristup knjiženja tečajnih razlika."

Gluposti! Povećanje obveza se mora knjižiti onda kada je nastalo, a nastao je s promjenom tečaja zbog obveze po kreditu u CHF. Obveza je prikazana u valuti knjiženja i promjenom tečaja nastaje razlika koja utječe na kapital, a promjena kapitala prikazuje se na stavci dobit i gubitak razdoblja i iskazuje kroz račun dobiti i gubitka. Ako je "kemijan" neki "novi" pristup knjiženju on treba biti jasno naznačen. Vidi što sam napisao za prošlu godinu. Moguće "kemijanje:" da su gubici prikazivani tek naknadno. Nadam se da ipak nije tako.

matekosor, 29.07.2011. u 01:13
2. "Također, u tome periodu nije bilo značajnih promjena vlasničke strukture, nije bilo statusnih promjena, niti promjena računovodstvenih politika."

To su napisali na temelju "predloška" koji ponavljaju uz svako izvješće već dulje vrijeme. Isto su tvrdili i prošle godine.
matekosor, 29.07.2011. u 01:13
3. "Društvo nastoji neutralizirati odnosno umanjiti njihov utjecaj primjenom odgovarajućih instrumenata zaštite."

Vrijedi isto kao i za 2. točku. To im je špranca.

A najjača im je:

matekosor, 29.07.2011. u 01:13
Društvo/Grupa izložena je financijskim rizicima koji su povezani sa valutnim, …, a koji su uobičajeni za poslovanje turističkih društava …

Naravno, uobičajeno je u turističkom sektoru biti izložen 40% kreditnih obveza u CHF, valuti u kojoj se ugovara vrlo mali dio prihoda, a koja je u posljednje vrijeme vrlo volatilna i koja je ovo društvo prošle godine lijepo udesila. To je uobičajeno, nije rizik vrijedan spomena, nećemo se na to osvrtati. Zbilja nije bitno kako i koliko se štitimo od od ovog rizika, biti će kako bude. Stoga ponavljamo iste fraze već nekoliko godina, a izvještaje radimo na copy-paste metodi, koja je provjereno radi već dulji niz godina. Psst, ne talasaj vodu.

BTW, mogu se zaštiti gotovo besplatno, ako naprave "swap", pa zamjene svoju kreditnu obvezu u švicarcima sa poduzećem koje prima prihode u švicarcima, a uzelo je kredit u eurima.

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom

matekosor, 29.07.2011. u 01:28
Financije i računovdstvo vode pravi znalci.

Možda, ali u ovom zadnjem konsolidiranom i nekonsolidiranom izvješću za RIVP pogriješili su barem na stavkama AOP 075, 083, 086. Valjda će znati ispraviti.

Ne primam virtualna prijateljstva osoba pod nadimkom

A što se tiče tečajnih razlika, ne brinite. Financije i računovdstvo vode pravi znalci. Kladio bih se da su se zaštitili.

Sutra se nadam mirnom danu i laganom rastu..iako je kraj sezone još daleko

Vidimo po izvješću od RIVP kako uspješno vode te tečajne politike, vidimo da se nisu povećale dugoročne obveze prema bankama, one su iste kao i 31.12.
a kratkoročne obveze prema bankama izrazito smanjile, dok su se povećale kratkoročne obveze prema povezanim poduzetnicima što može značiti da je korf uskočio i kreditira kratkoročne obveze…

Kako sam najavljivao minimalni gubitak ili dobit za 2q tako će i biti, po ovome što sam vidio nestankom ugovora prema Valamaru, racionalizacijom troškova tj. udruživanjem svih turističkih poduzeća unutar korf stvara se vrlo veliki potencijal!

3q očekujem oko 260 milijuna Kn dobiti, možda i čak i više

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/



@BigBoss

Gledaj novčani tok – tamo se vide prave stvari! 😉

Koliko će taj novčani tok biti u ovome 3q :)…..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Pustite tečajeve-dali KORF ima veze sa BRIJUNI RIVIERA..to je projekt koji se danas potpisuje…

Loše izvješće.

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich

Fenomenalno izvješće

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

New Report

Close