Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

kad već nisam izašla na crobexu od 5400 sad ne idem van ni pod razno.

ako još cijene padnu dionice će ponovo biti podcijenjene .

još sam ukupno +9 %.

kad krenem u minus idem u dokup na ovoj rasprodaji


Damir
“Ulagatelji u fondove reagiraju krajnje racionalno-povlačenjem novca iz fondova”.Dakako,svatko tko imalo čuva svoju imovinu u današnjoj situaciji će to učiniti.Jer ako se povuče sa gubitkom,uslijed stalnog pada cijene dionica bez vidljiva dna,za isti novac za nekoliko dana može kupiti veći broj udjela u istom fondu iz kojega je izašao,pa sa dna ili blizu dna se dizati prema gore i pokrivati gubitke iz prijašnjeg ulaganja.Ceh plaćaju oni koji ostaju ili koji kupe kada dno još nije na vidiku.jasno,time se otvara začatrani krug povećanja ponude dionica i njihovog danjeg pada,jer novca na tržištu više nema koliko ga je bilo.Onaj tko ga ima,čeka dno,ako dno u ovoj siuaciji uopće postoji.Prije je sve blizu sloma nego dna.U fondovima i u cijeni dionica nije u igri virtualni,već stvarni novac,što mnogi nisu svjesni.A pad Crobexa u ovoj godini sagorio je milijarde.Fondovi novca nemaju-jer moraju isplačivati ulagače koji iz njih bježe da očekivano spase što se spasiti da-gledaju poslovanje fondova na šestomjesečnoj razini svi su u minusu,minus se počinje pokazivati i na 12-mj.razini.Najgore od svega,je što mnogi nisu svjesni da je dobit mirovinskih fondova obaveznih i dobrovoljnih za prošlu godinu istopljena i jedina utjeha je da obzirom na dugoročnost ulaganja je da će se dugogodišnje situacija popraviti.Burzu prema gore vuku nepopravlji optimisti koji kupuju u sadašnjoj situaciji i kratkoročno gube.Dugoročno-mogu dobiti ili vjerojatnije izgubiti sve.na satelitskim programima spominje se usporedba sa 1929. god.Nadam se predrastično,ali u sadašnjoj situaciji ipak je keš zakon.U banci?Upitno,jer iza burze lome se i one,potom privreda.Dakako kao najgori scenarij.Cijene nekretnina će svakako krenuti dolje,jer novca neće biti,što zbog rasta kredita koji se neće moći otplačivati,nedostatka gotovine(koliko se stanova moglo kupiti sprženim novcem u ovoj godini padom na burzi?),nemogučnosti otplate kredita.I potom kriza obescjenjenih nekretnina.

Odlična opservacija. Mene je žena rekla u 11.mj. kad je bila frka da prodam sve i pošaljem k vragu. Tada sam prodao otprilike pola prtfelja i nakon toga vrlo mali iznos povukao, a ostatak ponovo uložio i zaradio na nekim dionicama. U 1.mjesecu sam ponovo mislio sve prodat, ali sam ja ipak pametni investitor i držo sam sve do juče kad sam prodo nešto manje od pola. Ako falim falit ću pola. ali mi se čini da obzirom da će biti veća inflacija, bit će i manji rast gospodarstva, a time i dobit, a to je nešto što se prati i radi čega se ulaže u dionice. Prošle godine su firme ostvarivale 3,4, pa i višestruki rast na burzi koji nije pratio stvarni rast firmi. Ne odustajem od ulaganja, ali mislim da ćemo još čekati da se ovo vrati barem na vrijednosti koji su bili prije par tjedana. Taje period ja vidim od mjeseca pa do par mjeseci. [cry][bye]

Odličan prilog Šprajca, kratko i jasno, stručnjaci vjeruju da je ovaj trend pada burze kratkoročan.[thumbsup]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

hebeš sprajca, više me zanima plavi tvoje mišljenje


hebeš sprajca, više me zanima plavi tvoje mišljenje

Za što burzu općenito?

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Da

Možda je ovo kratkoročno ali svejedno je već sad prestrašno…

KUPUJMO I PROIZVODIMO HRVATSKO


Odličan prilog Šprajca, kratko i jasno, stručnjaci vjeruju da je ovaj trend pada burze kratkoročan.[thumbsup]

kratkoročno= u financijskom pojmovniku= period do jedne godine
FYI, od početka godine pali 20 % , tako je bar Šprajc rekao
e sad budi pametan pa probaj razumjeti u što ti stručnjaci vjeruju i što smatraju pod kratkoročno.
BTW, dobro je jedan kolega napisao, ti tzv.. stručnjaci su još pubertetske dobi i nisu
nikad ni proživjeli nikakvu krizu. više mjerodavnih je na ovom forumu nego među tim tzv.stručnjacima
[yawn]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

plavi:

Odličan prilog Šprajca, kratko i jasno, stručnjaci vjeruju da je ovaj trend pada burze kratkoročan.[thumbsup]

kratkoročno= u financijskom pojmovniku= period do jedne godine
FYI, od početka godine pali 20 % , tako je bar Šprajc rekao
e sad budi pametan pa probaj razumjeti u što ti stručnjaci vjeruju i što smatraju pod kratkoročno.
BTW, dobro je jedan kolega napisao, ti tzv.. stručnjaci su još pubertetske dobi i nisu
nikad ni proživjeli nikakvu krizu. više mjerodavnih je na ovom forumu nego među tim tzv.stručnjacima
[yawn]

Slažem se. Možda Šprajc želi smiriti paniku
Bit će sigurno trzaja prema gore, ali kriza u svijetu je puno dublja nego što se želi reći. Mislim da ovih nekoliko mjeseci nisu neka sreća za ulaganje. Ali bude, ja sam ipak optimist[wink]

kohut, Zaba i PBT ce propast vidim, pa di ces drzat pare, madrac ?

Ti “stručnjaci” su se smješkali jer su bili sretni ko mala djeca što će biti na dnevniku. Kad vidim kakvi ljudi upravljaju našim novcima zlo mi dođe. Koliko je stručnjaka predvidila pad crobexa na početku godine od kad se provode ankete za brokerske kuće? možda 2% a i tih 2% je išlo po principu “i ćorava kokoš ponekad pogodi zrno”. Neš ti stručnjaka jedni kažu da će rast a drugi da će padat? I kako se sve to razlikuje od nas “običnih ljudi”. Mislim da sam u zadnjih 2-3 mjeseca naučio više nego cijele 4 godine koliko sam na burzi. Za početak da vjerujem vlastitom instinktu češće nego inače. Prognoze o crobexu više nedajem samo se nadam će će u naredna 2 mjeseca izvešća promijeniti raspoloženje. Inače smo u banani.

BTW evo amerika se zeleni jako lijepo. baš me zanima dali će se to uopće na nas odrazit…


Da

Dolaze mi gosti uskoro pa samo kratko, jedna od stvari koje sam pročitao i upamtio, a dobro dođe u ovakvim situacijama, naime,postoji pravilo, i teorija koju su napisali američki profesori prije nekoliko godina , koji odbacuju spekuliranje na burzi na bazi tehničke analize. Ta teorija se zove random walk, buy and hold strategija. Ta teorija kaže, nije moguće predvidjeti kratkoročne, trenutne, tjedne, mjesečne tečajeve tj. trendove, ali dionice dugoročno rastu. To je tzv. (core) investiranje.
Ova teorija se može samo djelomično prihvatiti do onog trenutka kada ne dođemo sa određenom dionicom u plus, ili sa većinom portfelja sa kojim smo svojevremeno raspolagali. Potom možemo izpočetka, ili još bolje rasti na krilima bikovskog tržišta i često mjenjati dionice. Pri tome bih svakome preporučio dio portfelja za dugoročnije ulaganje ( preko 2 g. ). Bilo je nedavno i 1 ili 2 članka od nekih eminentnih burzovnih igrača sa ogromnim iskustvom ( Floričić ili Filipovič nisam siguran? ) , uglavnom poučni članci,potpuno je normalno doživjeti minus u dionici, makar on bio i poveći dugoročno gledano većina dionica je višestruko nadmašiti ulaznu cijenu. Gubitak je samo ako se proda sa gubitkom, sve ostalo su trenutna stanja.
[thumbsup][thumbsup]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close