Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Meni pomalo nije jasno da velikoj vecini nije jasno sto se ovdje zapravo dogadja. Dogadja se klasicna zivotna prica u igri koja se zove burza. Burza je igra slicna sahu. Kao u svakoj igri postoje velemajstori, majstorii i amateri.

Ova gruba podjela nije bazirana na znanju zbog procitanih knjiga, proucavanju FA, TA i ostaloga nego iskljucivo na MOCI koja se nalazi u rukama ovih grupa a moc predstavlja novac. Svugdje u svijetu uspjesni se mjere sa svega par postotaka, visa srednja klasa je nesto veca a siroki puk predstavlja najdublji sloj. Uspjesni su uspjesni samo zato jer su nasli nacin kako da najvise izvuku iz puka. Visi srednji sloj to cini slabije ali ih ima vise. A puk je krava muzara koja hrani prva dva sloja i jedva prezivljava. Prica iz zivota ali itekako se da primjeniti na burzi.

Duboko vjerujem da nam se “velemajstori” smiju zbog silnih rasprava ovdje tipa gdje, tko, kako i zbog cega pa se zaklinjemo u FA i u TA itd.

Pa da podjelimo uloge.

Velemajstori: OMF, fondmanageri – odnosno fondovi,

Majstori: mocni pojedinci tipa Rajic, Lukovic, Opennheim + gomila skrbnickih racuna vidljivih i nevidljivih, insajderi, manekeni itd.

Amateri: svi MI ostali – ima nas daleko najvise i svakim danom nas je sve vise – mi smo krave muzare.

Prva i druga grupa je vrlo limitiran broj ljudi koji se najvjerojatnije vrlo dobro osobno poznaju i pronasli su savrsen nacin da u jednoj legitimnoj igri na vrlo profinjen i kontrolirani nacin konstantno povecavaju svoje bogatstvo uzimajuci novac od sve sire populacije zasljepljene snovima o brzom bogacenju i ulasku u krug bogatih i uspjesnih.

Ako samo malo proanalizirate trgovanja zadnja 3-4 mjeseca sve vodi prema zakljucku da je upravo takav scenarij na snazi. Usli su davno prije mnogih. Sada se istresaju gotovo na ATH koristeci guzvu u svijetu i odrzavajuci crobex na razinama na kojima je sada.

Mnogi su primjetili da idemo jedan korak gore pa dva dolje. Toplo – hladna metoda. Prvo nam tjeraju strah u kosti “naglim padom” na malom prometu recimo u pocetku dana a onda se pred kraj dana “trend okrece” i promet raste kao mutav jer “evo prilike za ukrcaj stvar je krenula UP, UP, UP”. [lol] [lol] [lol] U isto vrijeme stigla je “konjica” sto su u zadnje vrijeme OMF koji NASIM parama kupuju uzasno skupe dionice od vrlo vjerojatno privatnih lica. Zivo me zanima tko je kupio Lukoviceve dionice? ZB Aktiv??? AZ OMF?? Isto tako sam uvjeren da ta privatna lica imaju jako dobre veze sa velemajstorima i da se ispod stola svasta dogadja. Ovo je ipak Balkan a budimo iskreni nije niti svijet bolji. Mislite da je u US puno drugacije? Cisto sumnjam.

Ovakvo stanje ce trajati do onoga trenutka dok se veliki igraci ne iskrcaju skoro do kraja. Nakon toga ce sa nesto preostalih dionica roknuti crobex dolje da ga pociste od ostalih amatera u igri. Nastaje panika i svi bjeze glavom bez obzira van.

U drugoj fazi, oni ce opet prvi ulaziti unutra kupujuci od tih istih fondova i OMF-ova po jos nizim cijenama. Tj. OMF-ovi ce prodavati NASE dionice po discountu privatnim licima a mi stoka sitnog zuba cemo gledajuci iz prikrajka zakljuciti nakon nekog vremena da je mozda vrijeme da se vratimo. Dotle ce se ovi vec nakrcati i krecemo u drugi ciklus muznje. Always same old story.

Ja zato sada nista ne kupujem. Cekam da vi i OMF-ovi (na koje na zalost nemam nikakav utjecaj a i moja lova je unutra) odkupe dionice svojih rodjaka, teta, striceva i prijatelja na ATH ili nesto malo nize pa da onda roknu Crobex bolno dolje da bi ponovno prodali dionice tim istim tetama, babama, stricevima, frendovima, rodjacima po daleko vecem diskontu a tek onda dolaze amateri koji ce dici vrijednost i ponovno se uloviti u istu mrez po tko zna koji puta.

Za mene ovo sada nije prilika za kupnju, to vrijeme tek dolazi!

skype - ivek1234

Ivek, ovo sve stoji.
Medjutim, sto ako cijene dionica odu gore, jer vjerovao ili ne ima dosta kompanija koje opradavaju ili jos imaju prilike za rast?

Ako mi ostanemo u cash-u – npr godinu dana, Hr firme ce prikazati u prosjeku puno bolje rezultate u 2007 nego u 2006 (pogledaj npr rast dobiti prvih 500 kompanija). Ako se u 2008, nastavi trend rasta GDP od realno 5,5% te inflacija bude 4%, ukupno imamo vise od 9,5% rasta nominalnog GDP, pojednostavljeno komapnije ce u prosjeku ostvariti oko 10% vece prihode. Ako se nastavi rast efikasnosti poslovanja kompanija u HR (koja je jos uvijek jaaaako niska – usporedi P/S nasih kompanija i na razvijenim trzistima) moje procjena da ces imati porast dobiti u prosjeku oko 20%…

Vratimo se na pocetak, mi jos imamo cash, samo nam je inflacija pojela 4% no realno smo izgubili jos vise jer smo mogli u banci dobiti za godinu dana 6% znaci ukupno 10%.

Osobno vjerujem da ce biti manje kolebanje (Crobex ne nizi od 4800 i ne visi od 5200) do a) prvih fin izvjestaja b) ako brodari potegnu gore. C) toda kupi turke svojim smjeskom

Ako se moje pretpostavke ne ostvare onda smo blizi tvojem razmisljanju
Pa onda, bumo vidli

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Uh ivek , zabrinuo si ti mene .
Ostaje mi nada da bar djelomicno nisi u pravu ; jer u suprotnom nema nade za NAS.
mogli bi izgubiti na burzi a sta mi ne izgubimo izgubit ce nam OMF.
Imali nade za nas [thumbsup][angry]

najvrednije stvari u životu su besplatne

ivek, gotovo u potpunosti da se slažem sa tvojim viđenjem.


TodaVoda će se držati čvrsto samo do 10:00 h u ponedjeljak, nakon toga jazovka. Mislim ja ne prodajem svoje, ja čekam Belje na 1.000, Pivk na 2.000, Ledo na 50.000 i Konzum na 250.000. Tako da ne mislite da drukam za pad cijena (koji je ionako neminovan)[lol] [lol] [lol] IMHO

[lol] [lol] [lol] [lol]

Ma dajte ljudi, indijanci moji, (Hrvati su prvi doronili do Amerike, kakav Ge Ronimo, on da je nas znao bi gdje se roni).
Ne vjerujte njegovom zadnjem postu, Vidite kolikose izlijo i bas pod nase drvo, Taj mlaz je toliko sirok mora bit od njegve Skwo.
Samo jedna rijec za Todavodenicare PRENAKUPOVANO!!! ako ne vjerujete izbrojite se. Koliko kupaca trebate da vas pokupuju i k tome jos po cijeni koja bi vama odgovarala.

Dragi moji .. vi vec znate koji. Ne gubite vrijeme, ucinite sto treba. (Uzet lovu i zaronit u onu koja ce dizat Crobex.)

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

@Vipy

Nije niti ovo tvoje bez veze. Ali, mi se povucem o sa kupnje opet ce OMF-ovi kupovati NASIM parama ili fonodovi opet NASIM/VASIM parama. Tu smo u NO WIN situaciji dok se ne uvede red – u sto cisto sumnjam. Ali tu vidim pattern i pokusavam ga slijediti. Do sada mi je vise manje uspjevalo. Zato tvrdim suborcima (stoci sitnog zuba u koju i sam spadam) da je ovo debelo prerano za ulaziti ako je netko u cashu. Ako je u poziciji neka sam odluci. Ovog trena MI KUPUJEMO OD NJIH to je sigurno.

Medjutim, treba biti svjestan da je opet solidan broj malih ulagaca na burzi i da ih ima sve vise. Dizu se margin krediti sto je za ovu umrezenu ekipu DOUBLE WIN situacija jer te muzu sa dvije strane.

Zato koristim cikluse o kojima sam pisao jer oni se nekim cudom izmjenjuju sa vecim ili manjim intenzitetom svake 4 godine. Guess why?

U cijeloj prici meni je nebitan fundament i TA. ATH je samo psiholoska navlakusa za amatere. Ono sto je bitno je DELTA i tu ova ekipa nabija profit jer nemaju brige. Izlaze oko ATH ulaze na DNU jer znaju kada je to. OMF-ovi imaju stalni pritok kapitala na mjesecnoj bazi, mogu kontrolirati kako hoce a NASA lova je tamo ZAROBLJENA.

Sve ovo su jako lijepo kopirani modeli i strategije sa zapada uz malo dorade na balkanski nacin. Najvise sto se moze uciniti je pokusati provaliti logiku na koju rade pa vise manje uspjesno ili neuspjesno slijediti.

Biti ce tu jos ljuljanja i uzimanja casha od sirotinje ali sto ja tu mogu osim napisati ovdje pa neka svatko sam razmisli i odluci. Sve su mi sumnjiviji agresivni napadi pojedinaca da budem iskren. I NJIHOVI citaju forume izgleda. [cool][cool]

skype - ivek1234

@vipy

Ako pogledas multiple po kojima se trenutno trze nase firme, sto mislis koliki rast je vec uracunat u ovoj cijeni?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Uh ivek , zabrinuo si ti mene .
Ostaje mi nada da bar djelomicno nisi u pravu ; jer u suprotnom nema nade za NAS.
mogli bi izgubiti na burzi a sta mi ne izgubimo izgubit ce nam OMF.
Imali nade za nas [thumbsup][angry]

Ma prijatelju, pobrini se sam za sebe i zaboravi OMF. Ako si sam ne zaradis penziju na@ebo si! Dosla takva vremena.

skype - ivek1234


Ivek, ovo sve stoji. Medjutim, sto ako cijene dionica odu gore, jer vjerovao ili ne ima dosta kompanija koje opradavaju ili jos imaju prilike za rast?

Ne da ih ima, nego samo malo prolistaj tisak pa ćeš vidjeti što je sve na obzoru i što nam rade firme: cestogradnja, stanogradnja, vojna industrija, prehrambena industrija, turistički sektor, financijaska industrija + hrpa preuzimanja, spajanja. Ja mislim da polako dolaze svijetliji trenutci za hr gospodarstvo (ne govorim ovdje o stanovništvu, da me ne bi krivo razumijeli).

Može li itko zamisliti što znači iskorak IGH ili Agrokora na strana tržišta? Koji je to impuls za naše gospodarstvo a time i tržište kapitala?

I love the Smell of Profits in the Morning



@vipy
Ako pogledas multiple po kojima se trenutno trze nase firme, sto mislis koliki rast je vec uracunat u ovoj cijeni?

Evo ja mislim da se sve todine dionice trže po super niskim multiplama ako on uspije preuzeti Migros. Pa čovječe, ledo će morati štancati sladoled u 4 smjene samo da bi opskrbio Istambul! A Jamnica?

I love the Smell of Profits in the Morning

Hvala ti Ivek veliko na ovom postu.

Razmišljate ljudi, nije teško izračunati koliko love treba ući u fondove da bi se ostvario rast CROBEX-a od 25%. Skoro pa ista količina koja je ušla cijele prošle godine. Po mojim proračunima od 5. mjeseca 2007. u fondove je ušlo 5 milijardi kuna a CROBEX je osta isti. IPO ovi i iskrcavanje igrača su pojeli sve to, a šta su dobili novi udjelničari ? Šipak.

Uzmite da uđe novih 10 milijardi kuna u fondove, nek se isplate svi Flokiji ove zemlje i nek odu u Mađarsku. Šta ćemo onda, tko će onda piramidu nastaviti. Ako će OMF fondovi nastaviti potpomagati iskrcavanja onda će to biti jedan od najvećih zločina koji je počinjen u ovoj državi. Ne smiju sudjelovati u pumpanju, nek se očisti šta se treba očistiti i nek pokupuju jeftino. Jer ako oni to ne naprave kupit će nas hedge fondovi i strane banke.

Ne zaboravite da oni mogu printat lovu i uzmati kredite kod svojih centralnih banaka a Rohatinski ne smije.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju

Ma, naravno Ivek da smo u svijetu (burzi) gdje velike ribe jedu male i da nemamo instituciju koja bi dovela do reda jer hrpa stvari prolazi nekaznjeno i gde svakojaki belosvetski hostapleri [lol] mogu raditi sto hoce i koristiti iskonsku pohlepu balkanskog covjeka [lol] . Zbog toga se sigurno dogadjaju stvari o kojima pricas

deimos, nisam rekao da ce cijela burza ici gore, jer ima stvarno firmi koje ne zasluzuju biti na ovim cijenama, pa sve i da slijdecih 10 g umjesto hlaca proizvedu istu tezinu zlata, a da se troskovi ne promijene (ne mislim na Varteks)[lol]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

New Report

Close