Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

30.11.2007 Igor Vukić

Vlada: Dogodine rast osobne potrošnje, cijena dionica i stanova
Inflacija bi u sljedeće godine trebala biti oko 3,1 posto, a gospodarski rast 6,1 posto
Privatni sektor i osobna potrošnja bit će u idućoj godini glavni generator privrednog rasta koji bi trebao iznositi oko 6,1 posto, očekuje Vlada Ive Sanadera koja je na jučerašnjoj sjednici usvojila Pretpristupni ekonomski program za razdoblje 2008. do 2010. godine. U sjeni političkih pregovora o sastavu novog kabineta Vlada je održala redovitu sjednicu u nastojanju da javnosti pošalje poruku kako se tekući poslovi, osobito oni vezani za pristupanje Europskoj uniji, odvijaju bez zastoja.
Ministri Šuker i Čobanković
Ministri Šuker i Čobanković
Smanjivanje deficita
Prema Pretpristupnom programu glavne se odrednice Vladina rada neće mijenjati. Naglasak je na makroekonomskoj stabilnosti, smanjivanju deficita, smanjivanju udjela države u vanjskom dugu i reformama uprave, pravosuđa te privatizaciji sektora ovisnih o državnim potporama. Osobna potrošnja dala je bitan doprinos rastu BDP-a koji je iznosio 6,8 posto u prvoj polovini 2007. godine, priznaje Vlada. U 2008. godini očekuje se realni rast osobne potrošnje od 5,4 posto, a u 2009. i 2010. oko 5,1 posto. Rast potrošnje očekuje se zbog projiciranog rasta mase plaća zbog rasta zaposlenosti i plaća, koji uzrokuje pojačana ekonomska aktivnost. Vlada smatra da će osim povećanja raspoloživog dohotka, na optimizam potrošača povećati i daljnji rast njihove imovine. Procjena se odnosi na cijene nekretnina i na povećanu vrijednost financijske imovine poput dionica i udjela u investicijskim fondovima. Navodi se da su krajem 2006. domaće fizičke osobe posjedovale dionice tržišne vrijednosti od gotovo 24 milijarde kuna, a tome treba pribrojiti i vrijednost njihovih udjela u investicijskim fondovima. Pozitivni efekt očekuje se i zbog napretka u pregovorima o ulasku u Europsku uniju. No u 2008. godini očekuje se nešto veći postotak inflacije, na godišnju razinu od 3,1 posto, i to zbog posljedica ovogodišnje suše i snažnog rasta cijena energije. Moguće je, smatraju vladini planeri, da će zbog izražene konkurencije u trgovini na malo trgovci žrtvovati dio svojih marži na prehrambene proizvode. Očekuje se da će dugoročni ugovori kojima su vezani proizvođači i trgovci također ublažiti pritiske na rast cijena u nastavku ove godine. Vlada je intervenirala izvoznom carinom na pšenicu, novčano je pomogla proizvođače te sniženim trošarinama držala pod nadzorom cijenu bezolovnih benzina.
Cijena struje
Očekuje se da će jaki tečaj kune prema dolaru ublažiti pritisak cijena sirove nafte. Inflaciju bi, međutim, mogla potaknuti potpuna liberalizacija cijena električne energije: od 1. srpnja 2008. i mali potrošači dobit će pravo na izbor dobavljača električne energije. Ako se iduće godine ne ponovi suša, Vlada očekuje da će u 2009. inflacija spuznuti na 2,6 posto te usporavati na 2,5 posto godišnje u 2010. godini. U sklopu reformskih postupaka koji trebaju osloboditi prostor privatnom poduzetništvu, Vlada je jučer usvojila i nacionalni program identifikacije zemljišnih čestica. Za utvrđivanje stvarnog stanja u sektoru poljoprivrede, snimanje iz zraka i izradu karata, digitalizaciju katastarskih planova i druge mjere u dvije godine potrošit će se oko 120 milijuna kuna. Cilj je dobiti precizne podatke o stanju poljoprivrednih posjeda, što bi bio temelj za planiranje proizvodnje i dobivanje subvencija iz europskih fondova.

Sa današnjim danom mislim da smo završili sa korekcijom!

Nadalje predviđam da slijedi blag opravak burzem i tako sve do Nove Godine….[wink][smiley]

Pametan covjek zamjecuje sve. Glupi na sve ima neku zamjerku


Sa današnjim danom mislim da smo završili sa korekcijom! Nadalje predviđam da slijedi blag opravak burzem i tako sve do Nove Godine….[wink][smiley]

Cool[cool][thumbsup]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Pošto je korekcija isključivo psihološki fenomen, trajat će tako dugo dok bude ovca za šišanje. Makar vjerujem da ih je svakim danom sve manje. U svezi trenutačnih političkih previranja primijetio sam da je počelo vladati ravnodušje. Svi se spore oko pobjede HDZ-a ili SDP-a: ako HDZ pobijedi burza će buknuti prema gore, a ako SDP buknut će prema dolje. Sa što više ljudi pričam, uviđam da im je sve više totalno svejedno. I da svi nešto čekaju, ali ne pobjedu neke stranke nego da neko počne masovno kupovati ili prodavati. Pa da opet ovčice mogu za vođom krda…

Zato je moje predviđanje da će burza stagnirati. Ili će rasti. Ili će padati. Whatever…

Glavno da sve raste i da niko ništa ne dela ( neka dela Bambinjo! )[pray]


” Ja sam na više mjesta pročitao da je to bio IPO a ako vi znate točnije, onda OK, prihvaćam prigovor.

Nije bio IPo nego je kod izlistavanja na burzi primjenjena MPC* metoda trgovanja,a ne kontiunirano trgovanje te je zato lakše i naraslo…

*Metod Prevladavajuće Cijene

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Ameri se polako oporavljaju….Citygroup +3,63%
Evo i rekordera NFI-NovaStar Financial Inc. +61,76% ( bave se financiranjem kuća)

Glasnogovornik IGH na neodređeno


Ameri se polako oporavljaju….Citygroup +3,63%
Evo i rekordera NFI-NovaStar Financial Inc. +61,76% ( bave se financiranjem kuća)

He, he, vidi sto google finance kaze za financijski sektor…To se zove korekcija.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Nazalost mnogi fondovi su se privremeno iskljucili sa burze i sve prepustili malima.
Pisem nazalost, jer ce svaka vijest, a pogotovo ona u ocima mase ‘negativna’ jako vuci burzu, sa malim volumenima.
Najbolje bi bilo kad bi stagnirali do Nove Godine, ali osjecam da ce biti jos ‘trzavica’; mozda vec od ponedjeljka.
Ja sam manji dio vec vratio nazad na burzu, te ga do daljnjega zasigurno ne diram, a ostatak ce (nadam se) takodjer nazad prije NG.

Stara kineska: Pas koji laje, nije dovoljno kuhan!

Promet na burzi ovih dana govori sve.
Ono što se meni čini, je da nam slijedi još koji val panike, i crvenila, pa da se otrese šta se otresti da.
Ko je u dionicama neka skupi živce u zbor, a ko je u kešu neka polako peca.
Ako nas ne opizdi neka globalna kriza biće to sve OK, i više od toga.
Ipak smo mi “kandidat”.


Promet na burzi ovih dana govori sve.
Ono što se meni čini, je da nam slijedi još koji val panike, i crvenila, pa da se otrese šta se otresti da.
Ko je u dionicama neka skupi živce u zbor, a ko je u kešu neka polako peca.
Ako nas ne opizdi neka globalna kriza biće to sve OK, i više od toga.
Ipak smo mi “kandidat”.

Da, promet je uistinu na niskim razinama. Čak ne vjerujem da je namjera fondova da “otresu što se otresti da”, jer na ovako malom prometu ne mogu puno zaraditi, a i sami sebi kvare rezultat. Mislim da fondovi čekaju rasplet oko nove vlade (npr. ako Sanader oformi vladu, građevinci će opet u nebo), a sprema se i dosta promjena oko samog tržišta (ukidanje JDD, ukidanje ograničenja investiranja mirovinaca u prvu kotaciju, uvođenje ograničenja OIF na dionice se velikim free-floatom itd.). Stoga je očito da fondovi trebaju malo pričekati nova pravila prije nego otvore vreću s novcem.

Malo mi je cudno da recimo da su “crvene”izborne jedinice (istra,zagreb,varazdin)razvijenije od “plavih”(lika,dalmacija,slavonija,bosna) .zar je tolko los taj sdp komunizam recimo istrijanima ?

Stvari nisu onakve kakvima se čine...

New Report

Close