Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Moram još ovo . Spomenut ću npr. DLKV ali odnosi se na većinu dionica. Stotinu miliona kuna su fondovi potrošili na DLKV preko 1800 kn. I sad s par miliona kuna se “ruši” cijena? Jasno ko dan je, da će fondovi natrag podići cijenu preko 1800 jer bi inače bili u velikom minusu. Neiskusni to ne vide i ne shvaćaju i zato prodaju.

a kako znaš da fondovi ulazili na 1800

..stoga sam danas ponosan čovjek jer sve što sam izgradio danas sam svojim potpisom predao hrvatskoj državi...


Vidio sam da me u odgovoru na moj prethodni post jedan od forumaša optužio da radim za CIA, ili KGB… više bih volio da me se optužuje da sam recimo ‘quant’ koji radi za neki opskurni high-tech američki hedge fond. Šalu na stranu ova investicijska groznica u Hrvata koja je kulminirala IPO-om HT-a zasigurno je barem malo skrenula pozornost raznoraznim bjelosvjetskim špekulantima i protuhama. Ali ajmo mi na korekciju. Ako nam ekipica iz mirovinskih fondova može s relativno malim kapitalom i koristiće osnovne trikove ovako shortati HT možete misliti šta bi se dogodilo da pravi ‘smart money’ doprihaja u Hrvatsku. Naši fond manageri ne bi znali s koje strane ih udara. Kad krene ozbiljan pritisak ulagača ne šaltere, uz lijep dio portfelja po brdovitom Balkanu i slabo likvidnim dionicama u nas, morali bi prodavati likvidne za isplatu. Koje bi naravno veliki medeki tiho i strpljivo skupljali. Dobar primjer kako se naši snalaze sa svjetskim krvosljednicima je Tukić iz ST investa za vrijeme dotcom sloma. A stranci lako dobiju lovicu za takve operaciju u kriznim vremenima. Bilo od bogatih WASP-ovaca sklonih riziku bilo posudbom od svojih banaka koje guraju kamate prema nuli u slučaju svjetske recesije. Zato moje drage kolege forumaši, ova korekcija koju sada vidite je posljedica neizvjesnosti i frontalnih poremećaja sa više strana. Po mom mišljenju izbori i moguća pobjeda SDP-a te plašenje od strane Mesića i Rohatinskog imaju najviše utjecaja. Ali to će proći, barem se nadam jer potpunu paniku i ponašanje krda koje bi moglo dovesti do sloma se ne može nikad predvidjeti ili isključiti. Ono što ja vidim je ozbiljna (potpuna) financijska oluja i recesija zakuhana od strane Amera i nihove sulude politike potrošnje. Naravno kako to obično biva ceh će platiti svi a ponajviše privredice poput naše. Niti imamo sirovine, niti imamo izvoz. A ljudi više ne govore ‘zaduženi ko Grčka’, nego zaduženi kao Hrvatska. Ali u jednom trenutku treba očekivati ‘decoupling’ recimo brodara koji prevoze suhi teret, svih izvoznika a naći se valjda još netko. Nemojte misliti da i meni nije jako teško gledati ovoliki minus i jad onih koji imaju dionice. Drag mi je ovaj forum i svojim sam pisanjem pokušao konstruktivno doprinijeti i upozoriti na vrijeme.

Slažem se sa tekstom, jedino što se tiče boldanog dijela mislim da su stvari puno bolje nego što se misli i govori. Hrvatska itekako ima izvoza pogotovo u zadnje 4 godine broj konkurentnih izvoznika se prilično povečao. Pored klasničnog izvoza ogromne količine deviza generira i turizam i na takav način se nadomješta robni deficit i još puno ostaje u čarapama privatnih osoba. To omogućuje i firmama i fizičkim osobama konstantno zaduživanje jer je veliki dio toga pokriven na neki način u realnom novcu. Ako pratite izlaganja Mladena Vedriša vidjećete da on konstantno priča jedno te isto o robnom deficitu zadnjih 15 godina. Svima i njemu mora biti jasno da se razlika odnekud podmiruje, a veliki uvoz roba nastaje zbog toga što su potrebe hrvatskog gospodarstva sve veće, a domaća privreda neke proizvode ne proizvodi ili ih proizvodi skuplje i nekvalitetnije od uvozne robe. Taj deficit vjerujem u budućnosti biti će sve manji, ali nikako ne stoji tvrdnja da hrvatska nema izvoza, jer mi itekako zarađujemo velikie količine stranog novca.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


od vas osim ide to down, crveni dolaze i ljube u avataru nisat pametno nisam cuo.
tako da ste za mene i dalje obican druker.ni vise , ali ni manje.
cak je i Karoje spominjao nekakvu metodu..pokusao je barem. vi ni to.

Stari, dao sam ti na pola, strane par stranica unazad, razloge zasto ide dolje i pitao te da mi das razloge zasto bi islo gore. Nisi nikada odgovorio – vjerojatno nedostatak argumenata ali nema veze. Sada bi citirao jednu poslovicu ali necu nego jednostavno Over & Out. [smiley2]

skype - ivek1234

američki indexi u padu, europski u padu. regionalni uglavnom također. dodatnu atmosferu oko pada Crobexa potpiruje neizvjestan rezultat skorih parlamentarnih izbora.
osobno sam trenutno na nuli.(sve što zaradih od ljeta naovamo istopilo se kao santa leda). ako dodjem do svježih sredstava najbolje što mogu ućiniti jest dokup dionica sa kojima sam u gubitku(ne bi li minimalizirao trenutni gubitak i eventualno maksimalizirao zaradu ukoliko Crobex ponovo krene strelovito gore). ako ne budem imao love za dokup jedino što mi preostaje jest da zaboravim info sa Burze, forum i uopće da posjedujem neke dionice tj. da zaspem u “zimski san” dok se situacija ne poboljša. ako se ne varam slično je savjetovao i Buffet u Inteligentnom investitoru. Najgore što netko može napraviti u ovoj situaciji jest prodaja pošto poto a oni koji su se malčice preračunali sad mogu vidjeti da burza ipak nije puka kladionica.[smiley5]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

tenkista:

POREZA NEĆE BITI NAJMANJE 3 GODINE BEZ OBZIRA TKO POBIJEDI NA IZBORIMA PA PRESTANITE VEĆ JEDNOM PISATI DA JE TO RAZLOG KOREKCIJE.
RAZLOG JE SAMO JEDAN: IGRA FONDOVA
LAKU NOĆ!

Prijatelju, nemoj se živcirati…
Neka piše tko što hoće. Ti znaš što je, ja znam što je, i mnogi drugi koji koriste ovakve padove. Za par mjeseci ćemo biti zahvalni na ovoj korekciji!
Pozdrav

P.S. Jel dokupljuješ Dalekovod?

Za zadnje pare nadokupio HT po 369,99 na dan izlaska izvještaja.

Nije mi jasno zašto svi imate takva očekivanja od fondova? Oni ruše, oni dižu, pa zašto ne brane…??? Ne pada vam na pamet da ekipa nakon ovolikog crvenila povlači lovu iz fondova? pa da ne brane jer nemaju s čim???? Pretpostavljam da su svi equity fondovi, a i dobar dio mješovitih, debelo investirani u dionice. A ako su mnoge od njih nelikvidne ili slabo likvidne, čak i da žele, ne mogu likvidirati svoje pozicije. Zato savcash troše na isplatu onih koji izlaze. I kako se zahtijevi za izlazak iz fondova pojačavaju, tako raste problem nelikvidnosti. A još kada banke krenu rasprodavati margine… Moglo bi biti stvarno gadno.

dali se pamti ovakova korekcija unazad 4-5 godina,molim kompetentne da komentiraju,dali moze netko reci gdje mogu gledati kretanje crobexa unazad par godina,tablicno,ne graficki,hvala

KADA NARASTEM BIT ČU BROKER

Molim nekog da mi kaže cirka realnu vrijednost HDEL-a.Por favor

Teška su vremena, izbori su tu, ali biti će bolje jer na kraju pobjede oni koji povoljno utječu na sve, a negativnost se uguši…………… Pozdrav

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Pa i vrijeme Vam je da shvatite da se treba prebacivati u regiju,ovde se došlo do vrhunca, regiju tek slijedi ono što smo mi odradili!!!

@mika

Nemojte mi previše zamjeriti jer ja ponekad volim pretjerivati kad pišem u želji da što više naglasim neke stvari koje me brinu. Naravno da nije sve tako crno, ali mora biti sto puta bolje. Moramo biti pametniji, produktivniji i pošteniji. I moramo više i efikasnije raditi.

Naše tržište kapitala je naraslo na optimizmu i popravljanju profatibinosti tvrtki samo jednim dijelom, drugi dio je makroekonomski balon nastao posuđivanjem tuđe likvidnosti. Do likvidnost su banke u stranom vlasništvu došle izvozeći inflaciju iz svojih matičnih država i to je jako ozbiljan problem za nas.

Ja sam u srcu ‘liberterian’, sloboda pojedinca, hard money i niski porezi. Draža mi je recesija i prirodni ciklusi od inflacije. Ja se stvarno nadam da će nas sve ovo opametiti, pogotovo ljude koji aktivno sudjeluju na tržištu kapitala i da će kvalitetne i profitabilne tvtke uspijeti isplivati.

Gledam tehničku analiza CROBEX-a koji probija retracement levele i ide u pravi reversal. Na INA-R-A imamo formiran ‘head and shoulders’ pattern za koji vidim da mirovinski fondovi trude svom silom obraniti slom ‘ramena’. Jer ako tu popuste imamo skoru sve uvjete za pravi ‘bear market’.

Kupujem samo onda kad u ljekarnama nestane probiotika, normabela i pelena za inkontinenciju


Pa i vrijeme Vam je da shvatite da se treba prebacivati u regiju,ovde se došlo do vrhunca, regiju tek slijedi ono što smo mi odradili!!!

Znam neke koji su prebacili pa ne mogu ni gore ni dole a nažalost ni van
[smiley3]

Glasnogovornik IGH na neodređeno

New Report

Close