Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vidim da me se proziva na ovom forumu. Nisam mislio tipkati, ali ću morati.
Kao prvo korekcija mi ne odgovara da ne bi rekli da drukam jer sam u kešu. I sam sam uletio u HT jer sam računao da je to fundamentalno potcijenjena dionica i ako dođe do korekcije ona će se dogoditi na precijenjenim dionicama. Tada još nije bilo vidljivo da će fondovi početi povlačiti prodaju naniže. Iako sam to kupovao da bih duže držao i kratkoročno padanje mi ne smeta, smeta mi to što nisam predvidio toliki pad i kupio jeftinije. Računao sam da će ići kao sa INA-om.
Prije sam sumnjao, ali danas, nakon ovog IPO-a, sam siguran da je sve ovo odigrano u režiji fondova. Iskorištena je situacija u svijetu, izbori, predizborne najave, non-stop smo zasipani katastrofičnim člancima o prenapuhanosti tržišta. Zapravo fondovi u cijeloj toj stvari nisu trebali raditi ništa samo se povlačiti prema dolje pazeći da se ne ode u blokadu. Pisano je o tome kako se stranci iskrcavaju. U to sumnjam. Koliko ja znam iskrcava se samo HAAB, a stranci ako ih i ima mogu se pobrojati na prste jedne ruke. Mogu li oni izazvati toliki pad? Netko je ovdje spomenuo kartelski nastup i slažem se sa time.
Govorilo se na ovim stranicama i o situaciji win-win i sa tom hipotezom se slažem. Nakon ovog izlistanja ATGR-a je vidljivo kao dan da fondovi ne žele samo jeftinije dokupiti dionice ATGR i HT, nego i da utjeraju strah u kosti malim ulagačima i na samu pomisao o povlačenju udjela iz sigurne zaštite fond menadžera što zbog IPO-a, što zbog samostalnog trgovanja.
Dakle cilj svega ovoga po mome mišljenju je bio hlađenje tržišta, vraćanje udjelničara u fondove, jeftin dokup dionica HT-a i ATGR-a uz, po mogućnosti, ne izazivanje panike i znatnijeg povlačenja novca iz fondova.
Prestanak crvenila očekujem uskoro. Najkasnije slijedeći tjedan i to neovisno o rezultatima izbora. Crobex računam da će se spustiti ispod 4500. Što bude niži od te vrijednosti krivulja u povratku će biti strmija.
Razlog je čista psihologija. Većini su ove sadašnje cijene preniske jer smo navikli na više i svi će se truditi što prije kupiti na tako niskim cijenama, ali mnogi opečeni se neće vratiti na burzu.
Koliko će se krivulja vratiti i koliko dugo će trajati rast? Imam stav i o tome, ali u ovom trenutku ne bih.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

,


iako nisam jedan od tih, smatram da su pametno napravili jer je velika sansa da ce ATGR kupovati povoljnije ili od tog novca kupiti neke dionice koje su vise desetaka posto ispod fer cijene, za razliku od ATGR, pa samim time imaju i veci potencijal rasta nakon korekcije.


Nije mi želja drukanje prema dolje, ali bojim se da zdrav razum nalaže da ovo danas definitivno nije bilo dno te da ćemo propadati još dublje,a dragi nam fondovi čekaju razvoj situacije,jer im se nigdje ne žuri.Godina je pri kraju a oni su odradili manje više uredan posao do sad.Nadam se da sam u krivu, ali bojim se da nisam.

ako su fondovi na godisnjem nivou ostvarili dobar prinos, ne znaci da su im svi ulagaci pristupili na pocetku 2007.g.
vjerujem da oni ulagaci koji su ulozili nakon Svibnja 2007. i nisu pretjerano odusevljeni prinosom.

mislim da u ovoj igri fondovi dosta riskiraju pa sam optimistican
[smiley2]
uostalom, onaj tko je mislio u cash prije izbora, a imalo je iskusan, vjerojatno nije to planirao uciniti posljednji tjedan.

POREZA NEĆE BITI NAJMANJE 3 GODINE BEZ OBZIRA TKO POBIJEDI NA IZBORIMA PA PRESTANITE VEĆ JEDNOM PISATI DA JE TO RAZLOG KOREKCIJE.
RAZLOG JE SAMO JEDAN: IGRA FONDOVA
LAKU NOĆ!

Je im dobra strategija.Kupi po 100, prodaj odmah po 90 u nadi da će kupiti nešto što bi možda moglo biti 101.


Alien Je, pametno je to rekao. Fakat ne znam sto misle ovi koji su prodavali ispod cijene na IPO-u. Pa nije ovo olimpijada pa da je “vazno sudjelovati”. [smiley1: ” ” iako nisam jedan od tih, smatram da su pametno napravili jer je velika sansa da ce ATGR kupovati povoljnije ili od tog novca kupiti neke dionice koje su vise desetaka posto ispod fer cijene, za razliku od ATGR, pa samim time imaju i veci potencijal rasta nakon korekcije.

Moram još ovo . Spomenut ću npr. DLKV ali odnosi se na većinu dionica. Stotinu miliona kuna su fondovi potrošili na DLKV preko 1800 kn. I sad s par miliona kuna se “ruši” cijena? Jasno ko dan je, da će fondovi natrag podići cijenu preko 1800 jer bi inače bili u velikom minusu. Neiskusni to ne vide i ne shvaćaju i zato prodaju.

Alien
Je, pametno je to rekao. Fakat ne znam sto misle ovi koji su prodavali ispod cijene na IPO-u. Pa nije ovo olimpijada pa da je “vazno sudjelovati”. [smiley1:

iako nisam jedan od tih, smatram da su pametno napravili jer je velika sansa da ce ATGR kupovati povoljnije ili od tog novca kupiti neke dionice koje su vise desetaka posto ispod fer cijene, za razliku od ATGR, pa samim time imaju i veci potencijal rasta nakon korekcije.

Pametno bi bilo da nisu uopce sudjelovali na IPO ako su mislili da ce biti na trzistu cijena manja od IPO. Ovak ovo je debilana totalna. Nisam sudjelovao na IPO niti sam danas kupovao ATGR da ne bi bilo zabune.

Točno tenkista samo se pitam tko će kupovati dionicu Dalekovoda po 1800 kn, ja sigurno ne![smiley2]
Fond menadžeri trebaju završiti malo jači tećaj od vikend tečaja da nešto nauće! Uostalom to nije njihova lova![smiley13]


Lijepo je Emil rekao, drago mi je zbog ovih što su odmah prodali, takav kapital mi ne treba u fimi!

Lijepo vas je Emil opelješio, to je jedino što je lijepo u ovom ipou.

Trend is your friend.


POREZA NEĆE BITI NAJMANJE 3 GODINE BEZ OBZIRA TKO POBIJEDI NA IZBORIMA PA PRESTANITE VEĆ JEDNOM PISATI DA JE TO RAZLOG KOREKCIJE.
RAZLOG JE SAMO JEDAN: IGRA FONDOVA
LAKU NOĆ!

Prijatelju, nemoj se živcirati…
Neka piše tko što hoće. Ti znaš što je, ja znam što je, i mnogi drugi koji koriste ovakve padove. Za par mjeseci ćemo biti zahvalni na ovoj korekciji!
Pozdrav

P.S. Jel dokupljuješ Dalekovod?

shipro:

Alien
Je, pametno je to rekao. Fakat ne znam sto misle ovi koji su prodavali ispod cijene na IPO-u. Pa nije ovo olimpijada pa da je “vazno sudjelovati”. [smiley1:

iako nisam jedan od tih, smatram da su pametno napravili jer je velika sansa da ce ATGR kupovati povoljnije ili od tog novca kupiti neke dionice koje su vise desetaka posto ispod fer cijene, za razliku od ATGR, pa samim time imaju i veci potencijal rasta nakon korekcije.

Pametno bi bilo da nisu uopce sudjelovali na IPO ako su mislili da ce biti na trzistu cijena manja od IPO. Ovak ovo je debilana totalna. Nisam sudjelovao na IPO niti sam danas kupovao ATGR da ne bi bilo zabune.


slazem se, nitko ozbiljan nije ocekivao neki veliki rast, a pogotovo veci pad prvog dana.
vjerujem da su danas prodavali spekulanti, a u svom prethodnom postu sam dao svoje vidjenje takovog razmisljanja. osobno ne prodajem vec samo zbrajam zrtve, ali da sam prodavao prosli tjedan, danas sam mogao isti portfelj kupiti 5 – 8 % jeftinije i velika je vjerojatnost da cu kroz par dana moci ustvrditi ovo isto
[smiley6]

Da je sve to samo igra fondova ne bih se složio.
Fondovi po meni moraju jako paziti (jer tko je god ušao u slobodno mogu reći bilo koji fond nakon 30.04.2007. ne bilježi neki rast) da im se ne dogodi suprotan efekt tj. stampedo prodaje udjela razočaranih udjeličara koji u posljednjih šest mjeseci nisu zaradili ni kunu, a da ne navodim one koji su kupovali prije mjesec dana kada su fondovi bili na najvišim razinama.
Moje mišljenje je da su jednostavno sve dionice bile prenapuhane i samo je bilo pitanje vremena kada će se ovako što dogoditi. I dogodilo se naravno potpomognuto nestabilnom situacijom u cijeloj regiji počevši od slovenije, pa do makedonije.

New Report

Close