Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

zg28:

koja je poanta za ht?

Sta 27.11.
Onda mi je rodjendan, kako god ja cu slaviti.

A ovo nije dobro, zaista nije dobro.
A nema veze, glavno da smo zdravi jelda.
Ivan ima penziju od 1200 kn i skuplja boce.

IDEMO DALJE

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep


…jučer su vam izašla dva certifikata vani, a to znaći da bi adris i renet trebali pasti danas za 5%…a kako će nam to pomoći…bojim se nikako[smiley2]

izašla vani ? misliš izašli s hrv. burze ?
zašto se to onda danas odražava na cijenu a ne jučer??

Evo moj post od 31.10 na ATPL:

Vidim ostali samo iskusni i oni koji vjeruju u ATPL, bez daljnjega sjajna dionica kao i DLKV koji sam imao do danas jer jučer nisam bio u mogučnosti prodati. Ponavljam sjajne dionice, ali kako ih vi zovete drhtave ručice rasprodale i srušile cijenu dionica, pa tko nebi prodao priča se naveliko o financijskom slomu, pa zar mislite da če to burzu zaobiči, ja osobno ne mislim. oni koji nisu ovisnici o burzi rasprodaju samo da dobe CASH-R-A, eto ja idem korak dalje 80% u EUR-R-A i pod jastuk a 20 % ču se polako igrat pa šta bude. Još samo da napomenem ona korekcija koja je trajala od 5mjeseca do 10 odnesla mi je previše živaca i dobiti naravno, a dok još k tome dodam izbore koji su tu, mislim da je svima sve jasno.

A kakva reakcija je bila na to možete i sami pročitat na stranicama ATPL.

Da bude svima jasno ni meni nije ova situacija draga, ali je bila predvidiva i tada imate dva izbora prvi je ovaj moj, a drugi je da uložite u dionice koje vjerujete i strpljivo čekate rasplet situacije.


Sta 27.11. Onda mi je rodjendan, kako god ja cu slaviti. A ovo nije dobro, zaista nije dobro. A nema veze, glavno da smo zdravi jelda. Ivan ima penziju od 1200 kn i skuplja boce. IDEMO DALJE

Ne zafrkavaj nego napiš jedinu istinu, a to je da smo u K O R E K C I J I.Izgleda loše na gotovo svim dionicama, za sada kako stvari stoje ronit čemo još, pitanje je samo dokle?

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

Quo vadis Crobex?

Bojan Bajgorić Šantić
bojan.santic@business.hr
15.11.2007 16:28
Pročitaj komentare(19)

Burzovni indeks Zagrebačke burze u zadnjih mjesec dana pao je gotovo deset posto. Dok analitičari objašnjavaju uzroke pada, mnogi se ulagači pitaju je li to početak duljeg pada ili je riječ o privremenoj korekciji.
Razlozi ovog pada kriju se u nizu čimbenika koji su se poklopili, a koje ovdje nabrajamo uz napomenu kako nisu nabrojeni po važnosti, te im različiti analitičari pridaju različitu važnost.

Prvi razlog krije se u precijenjenosti hrvatskog tržišta kapitala, na kojem je razina opreza ulagača povećana nakon više napisa u medijima koji upozoravaju na mogućnost ispuhivanja balona, što je rezultiralo pretjeranim oprezom ulagača, zbog čega je dio njih spreman povući svoja sredstva s burze na najmanji znak nestabilnosti. Informacija o mogućem krahu burze (do kojeg može doći u nedefiniranom trenutku) ponavljanjem je dopirala do sve većeg broja ljudi i opravdano utjecala na razmišljanja ulagača, a broj autoriteta u svijetu kapitala koji upozoravaju na “balon” također se povećao. Zadnji među njima, koji je osim na prenapuhanost tržišta vrijednosnica upozorio i na precijenjenost nekretnina, bio je guverner HNB-a Željko Rohatinski.

Nastavi čitatiOglas:

Drugi razlog krije se u stanju na globalnom tržištu kapitala gdje vlada kriza koju su pokrenuli problemi na tržištu hipotekarnih kredita. Prognoze o kretanjima na tržištima kapitala u istočnoj Europi koje su tom prilikom davale ustanove poput Europske banke za obnovu i razvitak također nisu išle u prilog kretanju cijena.

Treći razlog krije se u neizvjesnosti koju uzrokuju izbori, kao i pitanje izbornog pobjednika. Osim što izbori često znaju djelovati na tržišta kapitala, ovdje postoje još dva detalja koja naglašavaju njihovu važnost. Direktor Zagrebačke burze Roberto Motušić svojedobno je naglasio kako je uvođenje poreza na kapitalnu dobit (koji namjerava uvesti SDP) u nekim državama znalo uzrokovati višepostotni pad na burzi, dok se drugi razlog krije u ponašanju građana koji vrijedi vjerojatno za veći broj dionica, ali je najvidljiviji u slučaju HT-a, za koji je veliki broj građana isticao kako će ga “prodati prije izbora”, jer se stječe dojam kako se do izbora ne smije dogoditi ništa loše (kako vladajući ne bi izgubili glasove), dok nakon njih političarima neće biti toliko važno jesu li ljudi nešto izgubili. Točnost takvog mišljenja ovisi o stvarnoj snazi utjecaja politike na snage prisutne na tržištu kapitala, ali neovisno o tome koliko je točno sigurno utječe na ponašanje ulagača. Određene političke izjave izrečene proteklih dana poput onih predsjednika Republike također su utjecale na vrijednost nekih dionica.

Četvrti razlog krije se u promjeni načina na koji razmišlja dio građana. Osim što zbog ograničenosti sredstava masa novca dostupnog za ulaganje u tržište kapitala ne može beskonačno rasti po dosadašnjoj stopi, neki građani su promijenili način ponašanja. Nakon ranijeg ulaganja u fondove, dio građana preorijentirao se na “brza” ulaganja u IPO-e, te su povukli novac iz fondova kako bi ulagali u IPO-e, prodajući dionice i ulažući u svaki sljedeći IPO. Višak sredstava dijela građana također čeka “negdje sa strane”, te to potkrepljuje povrat novca od Atlantica, za vrijeme kojeg je Crobex samo na trenutak zanemarivo porastao, nakon čega je nastavio pad.

Stanje u regiji u kojoj postoji određena neizvjesnost zbog stanja na Kosovu vjerojatno nema važniju ulogu, ali se ipak ne može zanemariti te bi to mogao biti peti razlog.

Ono što je najnezahvalnije u slučaju tržišta kapitala su prognoze budućih događanja. Bude li dovoljno velik broj ulagača mislio kako je riječ o kraćoj korekciji, moglo bi se očekivati da će cijena dionica početi rasti nakon izbora, što bi se moglo naslutiti već pred izbore, počnu li najnestrpljiviji početi ulagati u dionice kako bi pretekli većinu koja će to učiniti nakon izbora. Ako prevlada oprez i mišljenje

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

Ako je ovo izborna korekcija,što će se dogoditi ako pobijed SDP


blueman: ” Sta 27.11. Onda mi je rodjendan, kako god ja cu slaviti. A ovo nije dobro, zaista nije dobro. A nema veze, glavno da smo zdravi jelda. Ivan ima penziju od 1200 kn i skuplja boce. IDEMO DALJE ” Ne zafrkavaj nego napiš jedinu istinu, a to je da smo u K O R E K C I J I.Izgleda loše na gotovo svim dionicama, za sada kako stvari stoje ronit čemo još, pitanje je samo dokle?

Ako probije 350 kuna, jao si ga nama, ali ne i zauvijek.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Cuj plavce i oni poceli panicarit,ajde decki na pivo ,procitajte novine,pogledajte kojeg komada jednostavno popravite si raspolozenje za vikend .U ponedeljak ce bit jos gore[smiley2]

Ako me nema ,znaci da nisam tu.

trenutačno značajno ojačale pozicije kupnje na burzi.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

plavi:

blueman: ” Sta 27.11. Onda mi je rodjendan, kako god ja cu slaviti. A ovo nije dobro, zaista nije dobro. A nema veze, glavno da smo zdravi jelda. Ivan ima penziju od 1200 kn i skuplja boce. IDEMO DALJE ” Ne zafrkavaj nego napiš jedinu istinu, a to je da smo u K O R E K C I J I.Izgleda loše na gotovo svim dionicama, za sada kako stvari stoje ronit čemo još, pitanje je samo dokle?

Ako probije 350 kuna, jao si ga nama, ali ne i zauvijek.

probija sigurno[smiley16]

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada


blueman: ” Sta 27.11. Onda mi je rodjendan, kako god ja cu slaviti. A ovo nije dobro, zaista nije dobro. A nema veze, glavno da smo zdravi jelda. Ivan ima penziju od 1200 kn i skuplja boce. IDEMO DALJE ” Ne zafrkavaj nego napiš jedinu istinu, a to je da smo u K O R E K C I J I.Izgleda loše na gotovo svim dionicama, za sada kako stvari stoje ronit čemo još, pitanje je samo dokle?

Koje je tvoje mišljenje o razlozima korekcije:
-predizborna nervoza?
-vanjski utjecaji?
-naštimavanje prinosa fondova, odnosno ostavljanje prostora za 2008.?
-nešto treće?
jer rezultati firmi za3Q i nisu tako loši.

Trend is your friend.

New Report

Close