Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

meni je samo bitno da crobex lagano raste
a mislim da i nismo puno pali s obzirom na sve okolnosti koje se doticu naseg marketa
ugodan vikend svima[smiley2]

Postanite Eu-robovi

blago nama moguć još jedan IPO

AGROKOR
Preuzimanje Migrosa putem kredita ili – IPO?
Autor/izvor: Josip Jagić, Igor Prstec
Agrokor je, nakon što su se nekoliko dana u medijima pojavljivale špekulacije o tome da će kupovati turski Migros Turk, jučer kasno poslijepodne objavio da je ušao u drugi krug natječaja kao potencijalni kupac za tu kompaniju u“ konkurenciji jakih globalnih igrača“. Kako je vrijednost kompanije oko tri milijarde dolara prema navodima Agrokora, postavlja se pitanje ima li Agrokor novca za takvu akviziciju, a kao mogući financijer spominje se – UniCredit.
Zagrebačka banka „Možemo potvrditi da je UniCredit savjetnik Agrokora u okviru nastojanja Tvrtke da akvirira turski Migros. U okviru UniCredito Grupe, Zagrebačka banka ima svoju odgovarajuću ulogu.“

Turska kompanija KOC prodaje 50,83 postotni udjel u Migrosu, pa bi cijena paketa u preuzimanju mogla doseći više od 1,5 milijardi dolara. Ukupne obveze Migrosa iznosile su na polugodištu čak 992,9 milijuna eura, a neto dobit kompanije iznosila je nešto više od 43 milijuna eura.

Tako „potporu“ u kupovini Agrokor ima od Zagrebačke banke, što je potvrđeno i kratkim odgovorom na niz pitanja upućenih Zabi u vezi sudjelovanja u kupovini od strane SEEbiza -na konkretno pitanje o tome hoće li UniCredit financirati preuzimanje Migrosa nisu željeli dati neki konkretniji odgovor, no i iz ovoga se može ponešto zaključiti.

Kratak odgovor Zabe glasi: „Možemo potvrditi da je UniCredit savjetnik Agrokora u okviru nastojanja Tvrtke da akvirira turski Migros. U okviru UniCredito Grupe, Zagrebačka banka ima svoju odgovarajuću ulogu.“ Inače, UniCredit je s KOC-om jedan od vlasnika treće najveće turske banke YKB. Todorićev odabir banke je tako dosta logičan, jer UniCredit očito na turskom tržištu ima značajan utjecaj, a Agrokoru za ulazak u maloprodaju na tom tržištu očito treba odobrenje KOC-a, koji je prošle godine ostvario čak 13 posto BDP-a Turske.

Sredinom prošle godine vlasnik Agrokora Ivica Todorić prodao je udjel od 8,33 posto u Agrokoru EBRD-u za 110 milijuna eura, a iste je godine od sindikata banaka, koji je uključivao ABN AMRO, Bank Austria Creditanstalt, Raiffeisen Zentralbank, PBZ i Societe Generale – Splitsku banku, Agrokor uzeo i kredit u visini 475 milijuna eura. Taj je kredit bio namijenjen otplati Agrokorove obveznice u iznosu 230 milijuna eura s kamatom 11 posto te refinanciranju kratkoročnih zaduženja. Uz to, za financiranje poslovanja Belja i PIK Vrbovca potpisan je s International Finance Corporation i ugovor o dugoročnom kreditu u visini 40 milijuna eura.
Skoro je sigurno da bi IPO Agrokora izazvao neviđeno zanimanje domaćih i stranih institucionalnih, a u slučaju stock splita i malih ulagača

Prema cijeni koju je za udjel od 8,33 posto u Agrokoru platio EBRD prošle godine, cijena jedne dionice Agrokora se kreće oko 29800 kuna (negirajući tečajne razlike), što znači da bi, da se na burzi cjelokupni paket dionica Agrokora, tržišna kapitalizacija tvrtke iznosila 9,6 milijardi kuna.

No da se Agrokor odluči na izlazak na burzu, vjerojatno bi tražili i puno više, kaže jedan neimenovani izvor SEEbiza, koji je ipak izrazio sumnju u to da bi se Todorić zaista odlučio na tako nešto. No, skoro je sigurno da bi IPO Agrokora izazvao neviđeno zanimanje domaćih i stranih institucionalnih, a u slučaju stock splita i malih ulagača.

Izvor SEEbiza nije siguran koliko je zaista sigurna bankovna potpora tvrtki koja je dosta zadužena, što bi mogao biti i dodatni argument u prilog tezi da bi Agrokor mogao napraviti IPO (pri tom spominje Londonsku burzu), ili bi kredit UniCredita mogao biti osiguran dionicama Agrokora ili povezanih društava.

Kad prodreš plitko, na jakom si terenu


Ako SDP dobije očekujem malo stabilnije tršište i korekciju kod dionica tipa IGH

Priznajem, nisam čitao ovu temu, samo sam kratko navratio i uočio ovu tvrdnju s kojom se slažem jer dionice u kojima vlada politički utjecaj i olakšano dobivanje poslova preko državne administracije kojom dominira HDZ sigurno moraju strahovati pred eventualnom pobjedom ili solidnim rezultatom SDP-a.

Dakle, mišljenja sam da, ako i bude daljnje korekcije, to će se odraziti prije svega selektivno, samo na gore spomenute dionice.

Za sada vam prilažem TOP gubitnike u zadnjih 7 dana.
Tu su i IGH i Viadukt što bi možda moglo ukazivati na gornje predviđanje. Za ostale ne znam neko pojašnjenje, volio bih čuti vaša mišljenja zašto su pali.

Što se tiče Tankerske plovidbe, ona slabi jer je tankersko tržište i tankerske vozarine (za razliku od nevjerojatno rastućih vozarina za rasute terete izražene indexom BDI-jem, a odnosi se npr. na ATPL i JDPL) u krizi. Tankerske vozarine su, globalno i dugoročno gledajući, pale.

Jučer je naime na US-burzi izišlo izvješće za poznatu tankersku kompaniju TopTankers koje je bilo potop… -63%
TNPL doduše neće doživjeti takav fijasko jer u floti ima nešto brodova za rasuti teret pa će to popraviti krvnu sliku, ali vidite i sami da su dioničari, čini se, postali oprezni…nema veze s politikom, niti s korekcijom…


Za sada vam prilažem TOP gubitnike u zadnjih 7 dana.
Tu su i IGH i Viadukt što bi možda moglo ukazivati na gornje predviđanje. Za ostale ne znam neko pojašnjenje, volio bih čuti vaša mišljenja zašto su pali.

izgleda samo zato da se neko povoljnije ukrca [smiley2]

Zanimljivo je da ADRS-P-A i dalje crveni – kod njega korekcija traje od 6 mjeseca

[smiley9]

mislim da ćemo sad par dana gledati oporavak cijena a onda pred izbore sve su varijante moguće
no globalno gledano mislim da uopće nema straha već da od početka 2007. sve se vraća na stare pobjedničke staze
imho

Postanite Eu-robovi

Za sve koji se žele družiti u petak u 20.00 sati u konobi Didov san neka malo pogledaju temu Okupljanje forumaša na dijelu Ležerno.

Trenutno ima 25 uplata. Krajnji rok za prijavu konačnog broja ljudi je sutra u 13.00 sati. Svi koji mislite nam se pridružiti uplatite najkasnije sutra do 12.00. Broj mjesta je ograničen na 50.

Inače izvadak iz cjenika:
– žabe pržene umotane u pršutu – 80 kuna
– 1l domaćeg bijelog vina Kujunđuša (vino je odlično) – 60-70 kuna

ako je dugogodišnji prosjek u dobiti u dionicama 12-15 % onda kako je naše tržište išlo gore u posljednje tri godine bi korekcija mogla trajati poduže možda i godinu dana , mada nevjerujem

——————————————————————————–
Novac | Tržište kapitala

Oporavak europskih burzovnih indeksa
Piše: NT/Hina

——————————————————————————–

Nakon pada na najniže razine u posljednjih dva mjeseca, europski su indeksi tijekom jutarnjeg trgovanja počeli djelomično vraćati izgubljeno.

Nakon što su se europski burzovni indeksi u ponedjeljak tijekom jutra spustili na najniže razine u zadnjih gotovo osam tjedana, njihov je oporavak, predvođen londonskim burzovnim indeksom, uslijedio pod utjecajem jačanja dionica posrnulog bankarskog sektora.

Londonski FTSE 100 ojačao je za gotovo 0,2%, na 6.313 bodova. Frankfurtski DAX bio je pak do 14 sati još na gubitku od oko 0,4%, te je iznosio 7.776 bodova, dok je pariški CAC 40 još 0,3% u minusu u odnosu na otvaranje.

Oporavak londonskog FTSE 100 indeksa podupro je 14-postotni skok cijena dionica Standard Life-a, nakon što se taj osiguravatelj povukao iz borbe oko preuzimanja konkurenta Resolutiona, teške 4,9 milijarde funta.

U bankarskom sektoru su dionice u prosjeku bile na dobitku od 1,1%, nakon što su u posljednjih sedam dana trgovine izgubile ukupno 12 % na vrijednosti. Pritom su dionice Barclaysa, Royal Bank of Scotlanda i UBS-a redom ojačale između 2,5 i 4,1%. Riječ je o sektoru preplavljenom gubitcima koje su prouzročili problemi na kreditnim tržištima.

“Shvativši da će raspoloženje ulagača i dalje biti pod utjecajem straha od nepoznatog, prednost dajemo bankama čija je izloženost američkom tržištu sekundarnih hipotekarnih kredita kvantificirana te je, po našem mišljenju, rizik koji se može riješiti”, kratko su pojasnili analitičari Cazenova u zabilješci o europskim bankama.

“Po našem mišljenju, banke koje su o svojim gubitcima izvijestile tijekom proteklih mjesec dana ohrabrile su ulagače da je njihova izloženost ograničena i/ili daljnji otpisi manje vjerojatni”, dodaje se u toj zabilješci.

Još su ojačale i dionice rudarskog sektora, predvođene Rio Tintom, nakon što je BHP Billiton objavio detaljne planove akvizicije te rudarske kompanije. Dionice su mu stoga ojačale 3,5%. BHP Billition zabilježio je rast cijena dionica od 2,6%.

No gubitnika je bilo u sektoru nafte uslijed pada cijena barela nafte na američkom tržištu na 95,7 dolara. To je spustilo cijene dionica BP-a, Totala i Enija između 0,9 i 1,4%.


ako je dugogodišnji prosjek u dobiti u dionicama 12-15 % onda kako je naše tržište išlo gore u posljednje tri godine bi korekcija mogla trajati poduže možda i godinu dana , mada nevjerujem

Prijatelju, naš prosjek je puno veći jer smo mi tek burza u razvoju. I još će biti tako 4-5 godina.

zg828, 13.11.2007. u 12:32

bojan02: ” ako je dugogodišnji prosjek u dobiti u dionicama 12-15 % onda kako je naše tržište išlo gore u posljednje tri godine bi korekcija mogla trajati poduže možda i godinu dana , mada nevjerujem ”

tenkista: Prijatelju, naš prosjek je puno veći jer smo mi tek burza u razvoju. I još će biti tako 4-5 godina.


Mislim da si u zabludi. Cijene naših dionica već godinama nadvisuju fundamente. Ili će cijena pasti, ili će fundamenti narasti, ali naći se moraju. Izglednijom smatram prvu opciju. Mislim da na nju nećemo čekati ovih tvojih 4-5 godina, već da je na pragu.

glupo mi je otvarat novu temu za samo jedno pitanje, pa ću vas pitat tu. Zanima me jel postoji neki program u koji bi uvrstili dionice i fondove koje smo kupili, pa da nam program izračuna dobit za taj dan. Jel vi koristite kakve programe za izračun stanja? Prešo sam 12 stranica al nisam našo nikakvu takvu temu. Znam za hrportfolio, ali tamo mogu izračunat samo fondove.

..........................................................................................


borism, 13.11.2007. u 13:45

bojan02: ” ako je dugogodišnji prosjek u dobiti u dionicama 12-15 % onda kako je naše tržište išlo gore u posljednje tri godine bi korekcija mogla trajati poduže možda i godinu dana , mada nevjerujem ”

tenkista: Prijatelju, naš prosjek je puno veći jer smo mi tek burza u razvoju. I još će biti tako 4-5 godina.


Mislim da si u zabludi. Cijene naših dionica već godinama nadvisuju fundamente. Ili će cijena pasti, ili će fundamenti narasti, ali naći se moraju. Izglednijom smatram prvu opciju. Mislim da na nju nećemo čekati ovih tvojih 4-5 godina, već da je na pragu.
[/quote]

tako i kolega galineg vec tri godine tupi u to-one istu pricu
te burza je visoko slijedi oporavak dalje ne moze
i tako iz godine u godinu
pametan decko skidam mu kapu
zna znanje
sto se tice korekcije ovo je prva godina da nema ono jacih korekcija kao prije dvije godine kad je bilo aktualno sa džonijem kešom
al bumo vidli

Postanite Eu-robovi

New Report

Close