Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Nastavak pesimizma na regionalnim burzama Potop indeksa na Sarajevskoj burzi i dalje se nastavlja – SASX-10 -3,04 posto Banjolučka burza je također duboko u crvenom teritoriju. BIRS -3,47 posto U Beogradu peti dan zaredom pada Belex 15 -2 posto U Makedoniji MBI 10 -1,81 posto Kao što možete vidjeti iz priloženog nismo sami u korekciji odnosno mislim da cijelu priču treba sagledati iz šireg kuta. Burze u cijeloj regiji se opasno crvene, dijelom zbog neriješenih geopolitičkih pitanja a dijelom zbog opće precjenjenosti (regionalni indeksi su rasli i preko 100% ove godine). Najvažnije pitanje je tko su generatori ovogodišnjeg rasta na svim tim burzama uključivši i na našoj? Pa naravno – hrvatski, slovenski i poneki strani investicijski fondovi. Ti isti fondovi su natukli u prosjeku 40-ak % prinosa u ovoj godini što im je sasvim dosta tako da iduće godine ne moraju podizati ljestvicu na 50-60-70%. Najbolji način da u slijedeću godinu uđu spokojni je da jednostavno “ohlade” tržišta na koja ulažu (i mnoge novopečene ulagače željne brze zarade) što svojim igricama na K/P, što svojom neaktivnošću. U toj odluci ih je dodatno motiviralo neizvjesno stanje na Kosovu a povezano s time i u republici srpskoj, odn. efekt Kosova na susjedne države i burze na kojima ulažu (Makedonija, CG, BIH). Na sve ovo gore navedeno, što se tiče ZSE, za uzroke korekcije dodajte i HT, Atlantic, neizvjesni izbori u RH, itd. Bojim se da bi stagnacija mogla potrajati barem do izbora ako ne i do razrješenja regionalnog geopolitičkog pitanja Kosova zbog svih gore navedenih uzročno-posljedičnih veza. Ako se ta priča povoljno razriješi a cijene dionica u regiji dovoljno “ohlade” očekujem početkom 2008. godine eksploziju zelenila na ZSE. IMHO

meni kao newcomeru nije jasno sljedece,fondovi imaju oko cca 27 miljardi kn pod upravljanjem,a koliko imaju neinstitucionalni igraci ???? ljudi poput nas ovdje na forumu…
i kako sad mi mozemo utjecati na pad i rast dionica kad oni mogu dogovorno spustati i dizati cijene,na nacin da trguju izmedu sebe,prvo se nakrcaju sa velikim kolicinama i onda sa manjim prometima dizu cijene kako njima odgovara.Da li se onda investiranje svodi na pogađanje koje ce dionice fondovi dignuti a koje spustiti…?
evo npr.Ingra trzisna kapitalizacija joj iznosi tri cjelukupne aktive… i bas neki dan gledam pbz equity,i imam sta vidjeti u deset najvecih pozicija se odjednom pojavila INGRA dionica koje je u godinu dana narasla za 900%…

kao i u životu zakon jačega pobjeđuje.u puno slućajeva radi se o neiskustvu dionićara.dovoljno je da fond stavi nalog na prodaju od recimo 500 ili 1000 kom i totalna panika drhtave ručice sve rasprodaju.a za par dana kad krene gore palčaju po 10% više jer nije bitno glavno da je zeleno i da ide gore.vrhunski strućnjak Benjamin Graham napiso je u svojoj knjizi Inteligentni investitor da investitor koji godišnje više od tri puta radi promjene u portfelju očito je pogriješio pri odabiru dionica.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.

Graham i hrvatsko tržište kapitala?!
Koliko tu ima dodirnih točaka?

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb


Graham i hrvatsko tržište kapitala?!
Koliko tu ima dodirnih točaka?

čuj do prije godinu dana za ulagat u dionice nisi trebao znati ništa.mogao si odabrat bilo koje solidnije dionice i iamt dobit 100%.znam da su američko i hrvatsko tržište kapitala dva svemira ali sam isto tako uvijeren da će u budučnosti zarađivat samo znalci dok će neki zbrajati gubitke.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.

Htio bih čuti i tuđa mišljenja o padu regionalnih burzi zbog stanja u BiH u sljedećih par tjedana.


Htio bih čuti i tuđa mišljenja o padu regionalnih burzi zbog stanja u BiH u sljedećih par tjedana.

Sranje u BIH, sranje na Kosovu, izbori u RH, Jurčić…. NE DOBRO. [smiley7]

La vita e bella!

Savage:

Htio bih čuti i tuđa mišljenja o padu regionalnih burzi zbog stanja u BiH u sljedećih par tjedana.

Sranje u BIH, sranje na Kosovu, izbori u RH, Jurčić…. NE DOBRO. [smiley7]

jos bi dodao,skok nafte,slabljenje dolara,sranje u turskoj…[smiley16]

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

Fondovi će ove loše vijesti iz bliže regije iskoristiti za još veći pritisak na kratkoročno spuštanje cijena.
Mislim da nam slijedi mini-korekcija, izazvana umjetno.

IMHO

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Savage:

Htio bih čuti i tuđa mišljenja o padu regionalnih burzi zbog stanja u BiH u sljedećih par tjedana.

Sranje u BIH, sranje na Kosovu, izbori u RH, Jurčić…. NE DOBRO. [smiley7]

Gledam sve neke ankete opet daju prednost SDP. Slazem se s tobom – NE DOBRO. [smiley6]

skype - ivek1234


Sranje u BIH, sranje na Kosovu, izbori u RH, Jurčić…. NE DOBRO. [smiley7]

Mislim da su plovidbe najmanje pogođene regionalnim, a više globalnim zbivanjima.
To se pokazuje po njihovim oscilacijama cijena prema brodarinama, cijeni nafte i drugim makroekonomskim zbivanjima. Smatram da je to i logično, jer gotovo da i nemaju veze sa matičnim zemljama.

Tijekom posljednje korekcije, vidi se kako je na njih najmanje djelovala, zapravo – na neke i nije.

Ne govorim zato što sam u njima, nego zato što sam to ugradio u odluku pri samom ulasku unutra.

No respect

sto se tice izbora nemojte zaboravit DIJASPORU[smiley11][smiley11]

sranje i u svijetu, pa što da radimo?

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close