Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade.
Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu.
Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno.
Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima.
Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada.
Meni odgovara.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade. Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu. Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno. Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima. Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada. Meni odgovara.

Potpuno se slažem s tobom,ova korekcija nema veze s izborima ili atlanticom,kako Kardum priča,ovo su igre fondova,jer se puno novaca povuklo iz fondova za ht. Meni isto odgovara ova korekcija jer je stigao friški cash,pa odoh u dokup pojedinih dionica.

Ova situacija me dosta podsjeća na prošlu godinu i prodaju Plive (čini mi se da je bilo to točno u ovom razdoblju godine) kad se očekivao kunski stampedo na ZSE koji je izostao, jer su fondovi malo prikočili, a kad su otpustili početkom 2007. znamo kako se završilo…[smiley2]

Chávez grew up in a small house composed of large palm leaves.


Svjedoci smo činjenice, da je dolaskom i prolaskom iPO HT-a na burzu došlo mnoštvo novih i neiskusnih ulagača, željnih brze zarade.
Sve te ili većinu njih fondovi bi željeli priskrbiti sebi , kako bi si povećali imovinu/ zaradu, a ne pustiti ih same da ulažu.
Pa ajmo malo napraviti pomutnju, po izlasku dobrih izvješća cijenu prema dolje , i sl. , napraviti pravu pomutnju na tržištu, dokazati novima da za njih nije burza. Jer tu nema logike jednostavno.
Ali zato tu postoje dioničarski fondovi koji će za njih ulagati i profesionalno voditi brigu o njihovim novcima.
Nekako se puno reklamiraju u zadnje vrijeme , a opet smo svjedoci ulaza bez plačanja naknada.
Meni odgovara.

I meni.
Jedino se znojim izmisljajuci nova sredstva za ulaz jer ovih dana prava je milina za ulaz..A znoj zato jer neznam da li cu stici osloboditi nova sredstva prije engo sve ponovo krene nazad…A stvarno je tesko reci, uz sve ove anomalije..
[smiley7]

Ne trgovati sobom na trzistu rada - trgovati za sebe na trzistu kapitala :)

Netko je spomenuo omjer kupnje/prodaje

ATPL:
kupnja 5.172 prema 2.255 komada
želeći valjda pokazati kako je omjer dobar.

A on ne znaći baš ništa jer je današnji pad na ATPL 2,17%

Drugim riječima netko se postavio dosta nisko sa svojim nalogom (ili više njih) a prodavačima se žuri.

Mislim da su ovo sve zakuhali fondovi koji hlade tržište.
To je vrlo logično s obzirom na događaje koji nas uskoro očekuju.
A svi znamo što je pred nama….[smiley7]

La vita e bella!

luki007:

Kasniš…..[smiley2]

Da, ali je dobro da odu na link i vide Kardumov pogled. [smiley11]

Hahaha. Pogled je legendaran. Uspio mi namamiti ogroman osmijeh usred crvenila 🙂
HT ruše po 63 komada malo pomalo, što je i prije bilo samo što su izgleda fondovi shvatili da ljudi prodaju po 360 isto kako su i po 390 pa zašto ne kupiti jeftinije
Pa cemo tako i mi sa svime, te kad krene vlakic ukrcamo se.

Da, fondovi vode igru. Skužili su da imaju dosta novca i da trebaju malo ohladiti tržište za lakši ulaz.
Ova besparica prije IPO Atlantica im je prava prilika za povlaćenje, laganu korekciju cijena kako bi uletjeli u kupnju prije povratka sredstava.
Ja računam da bi se crvenilo moglo nastaviti još danas i prvu polovicu slijedećeg tjedna, da bi se u drugoj polovici drugog tjedna ponovno zazelenjelo.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

Vaš link

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

Nastavak pesimizma na regionalnim burzama

Potop indeksa na Sarajevskoj burzi i dalje se nastavlja – SASX-10 -3,04 posto
Banjolučka burza je također duboko u crvenom teritoriju. BIRS -3,47 posto
U Beogradu peti dan zaredom pada Belex 15 -2 posto
U Makedoniji MBI 10 -1,81 posto

Kao što možete vidjeti iz priloženog nismo sami u korekciji odnosno mislim da cijelu priču treba sagledati iz šireg kuta. Burze u cijeloj regiji se opasno crvene, dijelom zbog neriješenih geopolitičkih pitanja a dijelom zbog opće precjenjenosti (regionalni indeksi su rasli i preko 100% ove godine).
Najvažnije pitanje je tko su generatori ovogodišnjeg rasta na svim tim burzama uključivši i na našoj? Pa naravno – hrvatski, slovenski i poneki strani investicijski fondovi.
Ti isti fondovi su natukli u prosjeku 40-ak % prinosa u ovoj godini što im je sasvim dosta tako da iduće godine ne moraju podizati ljestvicu na 50-60-70%. Najbolji način da u slijedeću godinu uđu spokojni je da jednostavno “ohlade” tržišta na koja ulažu (i mnoge novopečene ulagače željne brze zarade) što svojim igricama na K/P, što svojom neaktivnošću.
U toj odluci ih je dodatno motiviralo neizvjesno stanje na Kosovu a povezano s time i u republici srpskoj, odn. efekt Kosova na susjedne države i burze na kojima ulažu (Makedonija, CG, BIH).
Na sve ovo gore navedeno, što se tiče ZSE, za uzroke korekcije dodajte i HT, Atlantic, neizvjesni izbori u RH, itd.

Bojim se da bi stagnacija mogla potrajati barem do izbora ako ne i do razrješenja regionalnog geopolitičkog pitanja Kosova zbog svih gore navedenih uzročno-posljedičnih veza. Ako se ta priča povoljno razriješi a cijene dionica u regiji dovoljno “ohlade” očekujem početkom 2008. godine eksploziju zelenila na ZSE.

IMHO

[b]The bigger the smile, the sharper the knife. [/b]["Rules of Acquisition"]

Ferengi u sridu!

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

FED SMANJIO REFERENTNU KAMATNU STOPU S 4.75 NA 4.50 POSTO
HNA

WASHINGTON,31. listopada 2007.(Hina) – Federalne rezerve (FED),
američka središnja banka, u srijedu su smanjile referentnu kamatnu
stopu s 4,75 posto na 4,50 posto kako bi pomogle oživljavanju
stambenog i kreditnog tržišta u SAD-u, pogođenog krizom s
visokorizičnim hipotekarnim kreditima.#L#

Očekivana odluka FED-a o novom smanjenju kamata donesena je usprkos
iznenađujućem rastu američkog gospodarstva od 3,9 posto u trećem
tromjesečju, što je najviše u posljednjih 18 mjeseci.

U rujnu je FED prvi puta smanjio referentnu kamatnu stopu nakon
četiri godine, sa 5,25 na 4,75 posto.

Odluku FED-a, donesenu nakon dvodnevnog sastanka njegove uprave na
čelu s predsjednikom Benom Bernankeom, financijski analitičari su
ocijenili hrabrom i usmjerenom ka obnovi povjerenja u stambeno tržište
SAD-a, koje već 13 mjeseci bilježi pad cijena i prodaje. Ta se kriza
izravno pripisuje rastu kamata FED-a u razdoblju od 2004. do 2006.
godine, koje su stalno podizale cijenu hipotekarnih kredita.

Kriza je posebno pogodila obitelji s niskim prihodima, koje su kupile
kuće uz pomoć visokorizičnih kredita s promjenjivom kamatom, a koje
nakon dvostrukog ili većeg rasta kamata ne mogu vraćati, pa im banke
plijene kuće.

(Hina) xdh ybs

Wile E. Coyote: Carnivorous Vulgaris; Apetitius Giganticus; Eatius Birdius

Pozdrav svima,

ja ovde više niš ne kužim.
Friški sam (ušao početkom godine – bez znanja – grlom u jagode s par tisućica). Tu i dalje gubim nekih 25% [smiley16].
Bio u Magmi s malo više, Veterinu preskočio, T-com bio – dokupio po 363 i opet ću ako se spusti na te grane. Veterinu planiram sad kupiti (ajde da ne otkrivam baš sve što namjeravam napraviti) [smiley12]
Kad sam u počecima čitao o korekciji mislio sam da je to “mali krah” gdje sve padne za 10-20% u kratkom vremenskom razdoblju ( do max. mjesec dana). Vi ovdje pričate o korekciji kad dionica padne 2-3 % na tjedan. Čije shvaćanje korekcije je tu krivo??
S moje točke gledišta ovo je idealna situacija za kupnju dionica koje vrijede i koje će kad opet dobe zamah, a dobit će ga – jer (ukoliko nisam krivo shvatio burzu) u pitanju je kotač koji se stalno okreće i to od pradavnih vremena i Virginia Company i Amsterdama … Jedini je problem što nemam znanja da shvatim koje dionice vrijede. Jedino što sam osjetio na vlastitoj koži s prvom koju sam kupio – ne kupuj nelikvidnu dionicu !!! [smiley2]
Dakle da ponovim – totalni sam početnik (neuk, neinformiran, ne baš tako mlad, do prije par mjeseci mislio sam da je burza hrpa luđaka koji se deru i mašu papirima) – ne smatram ovo što se događa problemom, očekujem rast u najkasnije narednih mjesec do dva koji će “pojesti” pad koji će se do tad eventualno događati. Da se mene pita ne bih prodavao nego kupovao. Naime smatram da se u “korekciji” ovog tipa da najbolje zaraditi. Može li netko tko je igrač dulje vrijeme malo prokomentirati ovo što sam napisao? (i nabaciti par dionica koje vrijede). Možda koji primjer – da li se dogodila kriza koja nije uspjela vratiti cijene na stanje prije krize više od 12 mjeseci?

Thanks

Robert

New Report

Close