Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Po meni nesto jako mudro , sa moj novac

Default Odgovor na: Predizborna korekcija ili…?
Nekoliko je bitnih sastavnica ove korekcije. Prva i najvaznija je, moram li uopce govoriti, skupoca cijelog trzista. Generalno, trziste nam je precijenjeno kao sto sam vec i napisao na temi trziste. Nadalje, kvartalni rezultati koji su do sada pristigli u najmanju ruku nisu spektakularni da opravdavaju ovolike cijene, opet generalno gledano. Treci razlog, za kojeg jos nisam primijetio da ga je itko istaknuo je HT. Ako je netko to vec napisao, onda moje isprike zbog ponavljanja.
Zasto HT? Kod HT-a se jos od kotacije dogadja jedna stvar koju ni ja osobno, a ocito niti cijelo trziste nismo ocekivali. Za ocekivati je bilo da ce se dionica HT-a vrlo brzo ustabiliti na razinama dosta iznad 400 Kn, sto bi onda za rezultat imalo veliko oslobadjanje sredstava od strane pravih investitora koja bi se potom plasirala na trzistu. To bi dakako stabiliziralo tadasnju razinu cijena i cak dalo impuls za rast. kako je medjutim Ht vec skoro mjesec dana ispod 400 Kn, dogadja se upravo kontraefekt. Pri toj je cijeni on jeftiniji od jedno 90% trzista i prema tome atraktivniji za ulaganje. Tako da se dogadja da i fondovi i velik dio privatnih investitora prebacuje novce iz drugih pozicija u HT. Drugim rijecima, HT usisava u sebe novac s trzista, a glavnina oslobodjenog novca se povlaci s burze i ide na zatvaranje kredita, potrosnju, banku i sl. Kako se radi o ozrazito velikoj dionici s velikim free floatom, jasno je koliko novca on u sebe moze usisati. Dnevno je to sad 20-30 milijuna, a u pocetku je bilo i jos vise. problem ce nastati ako se ovaj trend nastavi jos nekoliko tjedana pri ovim volumenima jer onda stvarno ne znam kako ce domace trziste bez vanjske pomoci uspjeti lansirati HT na vise razine, a nece niti imati snage za oporavak ostatka dionica. Tu jos nadodajte i taj izborni rizik i sve ostale koje sam spomenuo na temi trziste i evo uzroka posljednje korekcije sto se mene tice.

pozdrav,

play

najvrednije stvari u životu su besplatne

kolega Nevera,

slažem se, ima nešto i u tome.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

I ja se u većini slažem, ali stvarno mislim da nedostaje u jednadžbi Atlantic.

Ja još uvijek ne vidim korekciju većih razmjera.
Ali puno toga će mi biti jasnije već sredinom slijedećeg tjedna.

No respect


Po meni nesto jako mudro , sa moj novac

Slažem se,zanimljiv komentar.Ima smisla

Molim Vas da ne ocjenjujete moje glupe komentare jer bi ja sam sebi dao nulu da mogu

a možda fondovi sele istočnije….

danas objavljeno u PD:

inozemnim ulagačima predsjednica UO KBC za Srbiju izjavila je kako raspolažu s više milijardi eura
Posredstvom belgijske financijske grupacije KBC, koja je u Srbiju dovela 57 potencijalnih investitora, zainteresiranih za kupnju dionica na Beogradskoj burzi predstavilo se devet domaćih kompanija, dionicama kojih se najviše trguje na burzi, a to su: Komercijalna banka, Tigar, Dunav osiguranje, Energoprojekt, Sojaprotein, Telefonija, Privredna banka, AIK banka i Agrobanka. Od spomenutih poduzeća tri se nalaze na prestižnoj A kotaciji Beogradske burze. Tigru i Energoprojektu pridružila se i novobečejska kompanija Soja protein koja je takav status stekla prošlog petka. KBC je vlasnik domaće A banke.
Korist od A kotacije
Izlaskom na A kotaciju Beogradske burze nijedna kompanija nije postigla očekivano povećanje cijena dionica, ali ulagači imaju najveće povjerenje u njihove vrijednosne papire. Cijene bilježe blagu oscilaciju najviše zbog velike ponude, dok je potražnja smanjena. Isto se odnosi i na pad indeksa Belex 15 na kojemu se trguje dionicama najlikvidnijih poduzeća. Pad vrijednosti je registriran u trinaest uzastopnih dana. Pozvanim inozemnim investitorima Ana Tripković, predsjednica UO KBC za Srbiju, izjavila je kako raspolažu kapitalom od pola do više milijardi eura. Njihov dolazak poklopio se uoči najavljene dokapitalizacije Komercijalne banke koja će emitirati dionice u vrijednosti 100 milijuna eura. U njoj je najvećim dijelom zastupljen državni kapital, dok Europska banka za obnovu i razvoj ima 25 posto vlasništva. Prodajom dionica iz nove emisije odnos vlasništva između dva najveća dioničara se neće promijeniti, što je sukladno sa sklopljenim “džentlmenskim” sporazumom. Prema kazivanju Predraga Mihajlovića, potpredsjednika Komercijalne banke, razgovori s potencijalnim kupcima dionica gotovo su svakodnevni, a istovjetna je situacija i s Telefonijom koja je nagovijestila izlazak na A kotaciju Beogradske burze. Direktor Telefonije Branimir Bošković očekuje kako će za kupnju dionica Telefonije biti zainteresiran netko od investitora što ih je dovela grupacija KBC

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Bas sam htio napisat da mozda nasi fondovi oslobađaju novac za ulet na srpsko tržište

za one koji neznaju korekcija (koja uopće nije korekcija), završava sutra u 14:00, najkasnije u 16:00
s obzirom da ZSE ne radi 1.11 i 2.11 prvo zelenilo se očekuje 5.11 odmah iza 10:00

živi bili pa vidjeli, slobodno me popljujte 5.11[smiley16]

Heaven or Las Vegas


za one koji neznaju korekcija (koja uopće nije korekcija), završava sutra u 14:00, najkasnije u 16:00 s obzirom da ZSE ne radi 1.11 i 2.11 prvo zelenilo se očekuje 5.11 odmah iza 10:00 živi bili pa vidjeli, slobodno me popljujte 5.11[smiley16]

kako si rekao: “živi bili pa vidjeli”[smiley6]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Slažem se sa zadnjim Neverinim postom i sa SLK kad kaže da treba uzeti i Atlantic u jednadžbu. Malo lakše će se disati nakon 08.11. kad se vrate preplaćena sredstva od Atlantica, ali sumnjam da ćemo više obarati rekorde. Valjda će posljedično tomu i cijena HT-a narasti tako da će se moći kapitalizirati dobit i pokušati sreću na drugim pojeftininjenim dionicama.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]


Po meni nesto jako mudro , sa moj novac

Default Odgovor na: Predizborna korekcija ili…?
Nekoliko je bitnih sastavnica ove korekcije. Prva i najvaznija je, moram li uopce govoriti, skupoca cijelog trzista. Generalno, trziste nam je precijenjeno kao sto sam vec i napisao na temi trziste. Nadalje, kvartalni rezultati koji su do sada pristigli u najmanju ruku nisu spektakularni da opravdavaju ovolike cijene, opet generalno gledano. Treci razlog, za kojeg jos nisam primijetio da ga je itko istaknuo je HT. Ako je netko to vec napisao, onda moje isprike zbog ponavljanja.
Zasto HT? Kod HT-a se jos od kotacije dogadja jedna stvar koju ni ja osobno, a ocito niti cijelo trziste nismo ocekivali. Za ocekivati je bilo da ce se dionica HT-a vrlo brzo ustabiliti na razinama dosta iznad 400 Kn, sto bi onda za rezultat imalo veliko oslobadjanje sredstava od strane pravih investitora koja bi se potom plasirala na trzistu. To bi dakako stabiliziralo tadasnju razinu cijena i cak dalo impuls za rast. kako je medjutim Ht vec skoro mjesec dana ispod 400 Kn, dogadja se upravo kontraefekt. Pri toj je cijeni on jeftiniji od jedno 90% trzista i prema tome atraktivniji za ulaganje. Tako da se dogadja da i fondovi i velik dio privatnih investitora prebacuje novce iz drugih pozicija u HT. Drugim rijecima, HT usisava u sebe novac s trzista, a glavnina oslobodjenog novca se povlaci s burze i ide na zatvaranje kredita, potrosnju, banku i sl. Kako se radi o ozrazito velikoj dionici s velikim free floatom, jasno je koliko novca on u sebe moze usisati. Dnevno je to sad 20-30 milijuna, a u pocetku je bilo i jos vise. problem ce nastati ako se ovaj trend nastavi jos nekoliko tjedana pri ovim volumenima jer onda stvarno ne znam kako ce domace trziste bez vanjske pomoci uspjeti lansirati HT na vise razine, a nece niti imati snage za oporavak ostatka dionica. Tu jos nadodajte i taj izborni rizik i sve ostale koje sam spomenuo na temi trziste i evo uzroka posljednje korekcije sto se mene tice.

pozdrav,

play

Sve si upropastio u početku napisavši da je tržište precijenjeno a Crobex je na razini 4-5 mjeseca. Neke dionice iznad a neke ispod. Neke su precjenjene ali više od 50% ih je podcjenjeno. Izvući ćemo ovaj post za 2 mjeseca.

Izbori gurnuli burzu u crveno

Autor Ljubica GATARIĆ
Željko Kardum

Skori parlamentarni izbori spominju se kao jedan od razloga zbog kojih je došlo do korekcije cijena dionica na Zagrebačkoj burzi. T-HT se danas spustio i do 362 kune, samo 4 kune više od najniže vrijednosti.

Do kraja dana oporavio se na 368 kuna. Izbori nose neizvjesnost koju ne treba previše zanemariti pa je moguće da će se korekcija nastaviti. Nitko ne želi zauzimati dulje pozicije dok se ne vidi tko će pobijediti kaže analitičar Hypo banke Hrvoje Stojić. Među uzrocima korekcije, koja je peti dan zaredom zahvatila većinu najlikvidnijih dionica, Stojić iščitava i “pametno taktiziranje” fondova koji su se povukli u stranu i puštaju da tržište još padne prije nego što krenu u kupnju.

Fondovi su puni keša koji će morati investirati i u Hrvatskoj i u inozemstvu ističe Stojić. Likvidnost tržišta poboljšao je i veći broj IPO-a, što je također utjecalo na konsolidaciju cijena. Crobex je protekle dvije godine rastao 60 do 70 posto godišnje, pa je, kaže, normalno da nastupe periodi unovčavanja dobiti poput ovoga.

Korekcija je bila očekivana i za glasnogovornika burze Željka Karduma koji kaže da se brzo zaboravlja da su samo prije dva tjedna cijene skakale i više od 20 posto. Podaci SDA otkrivaju da su kupci dionica u državnim IPO-ima ulagači na dulje staze. Inu je, na primjer, dosad prodao tek svaki peti dioničar.

Burza je kocka, ma koliko mi šutjeli o tome........

Izbori gurnuli burzu u crveno

http://www.vecernji.hr/home/manager/2944652/index.do

No respect

New Report

Close