Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


To će zahtijevati mudar odgovor političara …

znači, nema spasa. [smiley7]

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

SLK:

To će zahtijevati mudar odgovor političara …”

znači, nema spasa. [smiley7]

Pogledom kroz tamu bludim, stojim, plasim se i cudim…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


i takvim tempom cemo stici recimo Austriju negdje tamo 2345.

Malo okrenite brojeve kolega…..[smiley2]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Alien:

i takvim tempom cemo stici recimo Austriju negdje tamo 2345.

Malo okrenite brojeve kolega…..[smiley2]

5432.? Ma nije bas tak crno [smiley1]


5432.? Ma nije bas tak crno [smiley1]

Nije tako cno,sivo je 3542…[smiley2][smiley2]

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

Ricardo:
“napisao sam post na jednoj drugoj temi ali evo i ovdje jer me zivo zanima vasa procjena razvoja situacije na ZSE do kraja godine. Da li ocekujete veliki porast na ZSE? burzama u regiji? boom u cijenama nekretnina?”

Svi očekuju nekakav boom kako bi se obogatili na brzinu. I današnji ulagači koji su ostvarili promet od skoro 250mil. kuna. Izgleda da je cijena po kojima se kupuju dionice u drugom planu. Pitam se odakle se samo izvlači toliki novac? Ma nije problem što se ulaže toliko sredstava nego što sve izgleda kao da je upravo rasprodaja po bagatelnim cijenama. Najvjerovatnije je to najvećim dijelom djelo fondova koje je prošla frka izvlačenja sredstava za IPO HT-a, ali mi se čini da ima i onih kojima je Knjaz objasnio što su to dijonice. Za fondove, uz časne izuzetke, mi nije čudno. Ipak to nisu osobna sredstva fond menadžera i stvarno treba biti maher i imati mnogo lošije rezultate od Crobexa kako već nekim fond menadžerima to i uspijeva. Oni ionako imaju svoju proviziju bez obzira na rezultat.
Što očekivati do kraja godine? Ne znam. Mogu samo ponavljati ono što sam već mnogo puta napisao da su sve samo nagađanja. Na ovom forumu ima sva sila predviđanja. Netko možda i pogodi.
Ja, recimo, nisam očekivao ovoliki rast Crobex-a skroz do početka vraćanja preplaćenih sredstava. Mislio sam da će fondovi ipak čekati rasprodaju dionica HT-a, kako bi ugrabili što veći dio HT-a. Što se to dogodilo da su ipak ovako uletjeli na market? Sredstava za HT imaju dovoljno ili im on nije zanimljiv?
32,5% HT-a uz cijenu 320 kn izlazi oko 8,5mlrd kn. Toliko sredstava bi se trebalo sliti u proračun. Odakle će se to uzeti ako ne najvećim dijelom sa burze? Ako uzmemo da su fondovi prije ovih događaja bili u kešu nekih 7mlrd. kn i da je dobrim dijelom taj novac izvučen, te ako i sami sudjeluju u IPO-u koliko im onda ostaje slobodnih sredstava za otkup dionica HT-a nakon izlistanja?
Postoji mogućnost da se investitori koji su se nadali brzopoteznoj zaradi nađu u čudu što im se planovi ne ostvaruju, ali postoji i, u suprotnom slučaju, mogućnost i da dionice i priče o zaradama na burzi postanu nezaobilazna tema u birtijama, na kavama sa susjedama, u poduzećima među djelatnicima…
Kako je Baruch 1929. uspio sačuvati bogatstvo? Tako što je dobio preporuku od čistača cipela koje dionice da kupi. To mu je bio signal da rasproda sav svoj portfelj.
Često se proziva neiskusne ulagače da ne podliježu panici, ali koliko je meni poznato prije će se špekulanti iskrcati ako osjete promjenu trenda od neiskusnih ulagača. Neiskusni ulagači uvijek kupuju skupo sa zakašnjenjem i isto tako sa zakašnjenjem jeftino prodaju.
Svatko ima svoj način zarađivanja. Bez obzira koliki god se pokazivao potencijal rasta tržišta ja nemam namjeru ulagati u precijenjene dionice. Možda griješim sad kao što sam griješio recimo kad su bila aktualni financijski inženjerinzi koji su nudili mjesečnu kamatu i preko 30%. Ali doslovno mjesečna kamata. To bi značilo da uložite li npr. 100 novčanih jedinica za mjesec dana imate 130, a za godinu dana 100x(1,3 na 12-u) što je 23.298. Neki su i zaradili, ali velika većina je izgubila. Iako tad kao student nisam imao baš neka prevelika sredstva nisam se upuštao u takve stvari.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

Nekretnine? I nekretninama, kao i dionicama, cijena raste i pada. Uložiti u nekretninu ne znači automatski sigurnu zaradu. Pri tome ne računam na ono kad imate tip da će se za neko zemljište izvršiti prenamjena, pa mu cijena poraste 10 puta.
Čitao sam o nekretninama u Americi i kako im je cijena godinama neprekidno rasla i onda je drastično pala. Obzirom da su se mnoge nekretnine kupile na kredit jednostavno se više ne bi isplatilo plaćati kredit jer se moglo mnogo jeftinije doći do nekretnine. To je pokrenulo val noćnih selidbi. Obitelj bi se preko noći iselila u drugu saveznu državu ostavivši kuću praznu i na skrb banci.
Svatko tko ima viška sredstava razmišlja kako ih oploditi. Kod nas je do nedavno bio dobar potez kupovina nekretnine. Kupiš nekretninu kojoj cijena raste i još zarađuješ na najmu. U zadnje vrijeme težište ulaganja se zbog velikih prinosa prenijelo na burzu smanjujući promet nekretninama. Tu mislim prije svega na cijene stanova. Znam da su u mom mjestu prebivanja cijene u zadnje vrijeme spustile za oko 10%. Zagreb mi nije jasan. U godini dana cijene stanova su narasle za 40%, dok se kupovina istovremeno smanjila isto tako za 40%. Čini mi se da će cijene nekretnina u Zagrebu pasti prije ili kasnije zbog smanjenje potražnje. Pogotovo kad i ako se sagrade Bandićevi stanovi u Sesvetama.
Ako cijene padnu i ulaganje u nekretnine ponovno postane zanimljivo moguće je da će to utjecati i na hlađenje burze.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

Ipak je kraj? [smiley11]

http://www.poslovni.hr/55273.aspx

Dnevnim rastom vrijednosti od 2,7 posto, CROBEX se na kraju jučerašnje trgovine, po prvi puta u posljednjih šest tjedana, domogao granice od 5000 bodova, ne ostavljajući mjesta nikakvim nedoumicama. Jer paralelno s približavanjem krajnjeg roka za upis T-HT-ovih dionica, raspoloženje investitora sve je bolje, a rastuće tenzije uoči nadolazećeg uvrštenja dionica nekadašnjeg telekomunikacijskog monopolista relativno se lako pretvaraju u opipljivu podršku brojnim izdanjima, osiguravajući kontinuiranu ofenzivu optimista. Kojom je CROBEX namaknuo seriju od sedam dana uzastopnog rasta vrijednosti. Jedna od njih svakako je Ingra (INGR-R-A), kojoj je najava uvrštenja u najvišu burzovnu kotaciju donijela doista impresivan rast cijene. Uostalom, još početkom ovoga tjedna granica od 50.000 kuna činila se prilično dalekom, da bi već jučer, na krilima snažne potražnje, temeljene u prvom redu na očekivanjima o velikom interesu institucionalnih investitora, dogurala do rekordnih 54.000 kuna. Tek sto kuna nižom zaključnom cijenom stopa rasta na dnevnoj razini iznosila je 4,7 posto, a odličan dojam nedvojbeno je podebljao podatak o 17,4 milijuna kuna prometa, što je uvjerljivo najbolji ovogodišnji rezultat, a tome svakako valja pridodati i podatak kako su dionice u svega dva dana namaknule dvoznamenkasti rast cijene.
Daleko od vrha ljestvice dobitnika (s rastom od 2,2 posto), Ericsson Nikola Tesla (ERNT-R-A) se okitio naslovom najlikvidnijeg domaćeg izdanja, pri čemu promet od 21,5 milijuna kuna predstavlja najbolji rezultat od srpnja. A kad već prebrojavamo izdanja koja su tijekom jučerašnje trgovine preskočila prag od milijun kuna prometa, valja istaknuti kako je ta skupina ponovo sadržavala dvadesetak imena. No kao kuriozitet figurira činjenica da je u toj skupini tek jedno ime bilježilo negativan rezultat u kategoriji dnevne promjene. Čak i kada se lista proširi na Top 30 najlikvidnijih izdanja, na koja otpada nešto više od 114 milijuna kuna prometa, odnosno, čak 90 posto ukupnog redovnog prometa na ZSE, broj gubitnika svejedno ostaje isti. Jedina iznimka u ovoj skupini, gubitnik koji nije bitnije pokvario opisanu idilu, bio je Đuro Đarković Holding (DDJH-R-A), čije su dionice, na tragu smanjenog udjela HFP-a u vlasničkoj strukturi (prema SDA), zabilježile pad cijene od 0,9 posto, zaustavivši se na sredini fluktuacijskog raspona (205,5 – 215 kuna), budući da se time se nanovo aktualizira mnogima bolna tema raspodjele dionicama braniteljima. Pomalo zaboravljena Luka Ploče (LKPC-R-A), koja se svojedobno proslavila najavom dokapitalizacije s cijenom od 400 kuna po dionici, jučer je također figurirala kao istaknuti dobitnik, namaknuvši uvjerljivih 8,9 posto rasta i popravivši pritom za nekoliko kuna prijašnji rekord od 5498 kuna. Uzgred budi rečeno, Luka Rijeka (LKRI-R-A) je u znatno manjoj mjeri iskoristila posvemašnju euforiju, te uz peterostruko slabiji promet (tek 625 tisuća kuna), ubilježila relativno skromnih 1,8 posto rasta (na 809 kuna). A pozitivnog se teritorija, usprkos malim problemima na startu, domogla i INA (INA-R-A), dočekavši kraj trgovine u plusu od 0,7 posto (na maksimalnih 2855 kuna).

Pessimism Is Your Friend

………….”To je pokrenulo val noćnih selidbi. Obitelj bi se preko noći iselila u drugu saveznu državu ostavivši kuću praznu i na skrb banci…………….”

Ne mogu vjerovati što sve čitam ovdje.
Hans Christian Andersen ?

Ne. Georg Soros. Ako je on lagao. Lažem i ja.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]


………….”To je pokrenulo val noćnih selidbi. Obitelj bi se preko noći iselila u drugu saveznu državu ostavivši kuću praznu i na skrb banci…………….”

Ne mogu vjerovati što sve čitam ovdje.
Hans Christian Andersen ?

A je, ima i toga, al tamo su se krediti davali šakom i kapom samo uz hipoteku.
Kod nas su se banke malo drugačije osigurale.

Imam dojam da ovo fondovi dižu ne bi li se sa velikim plusem iskrcali prije HT-a jerbo će biti puno HT-a na prodaju.

Baš me zanima što će donijeti četvrtak 04.10.

Nisi izgubio, sve dok nisi prodao.

New Report

Close