Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Srećom pa je Alan Greenspan poznat kao nepouzdan prognozer.[smiley2]

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

Svako neka slobodno izabere hoće li prema DOLJE ili prema GORE![smiley2]
To je demokracija!
Ne možeš izgubit taman i da hoćeš![smiley13]

Ako se uzme da sljedeći četvrtak završava upis dionica t-ht-a, a za lijeganje novca na račun od prodaje, plus prebacivanje za kupnju treba t+3 + barem 1 (dan), onda se lako može pretpostaviti da lupanje “velikih majstora” po asku (prodaji) počinje već u (ovu) srijedu, a pogotovo u četvrtak-petak., jer bi nakon toga prodaja trebala stati, a cijene bi do tada trebale dotaknuti dno. Trebale…. Mislim da će se stvari događati ovako nekako. Čini mi se da “veliki” već naveliko kupuju, a to će se nastaviti i ovih dana još intenzivnije… a kad završi rasprodaja za t-ht, onda ostaje očito jedino lupanje po asku


Ako se uzme da sljedeći četvrtak završava upis dionica t-ht-a, a za lijeganje novca na račun od prodaje, plus prebacivanje za kupnju treba t+3 + barem 1 (dan), onda se lako može pretpostaviti da lupanje “velikih majstora” po asku (prodaji) počinje već u (ovu) srijedu, a pogotovo u četvrtak-petak., jer bi nakon toga prodaja trebala stati, a cijene bi do tada trebale dotaknuti dno. Trebale…. Mislim da će se stvari događati ovako nekako. Čini mi se da “veliki” već naveliko kupuju, a to će se nastaviti i ovih dana još intenzivnije… a kad završi rasprodaja za t-ht, onda ostaje očito jedino lupanje po asku

Kolega, radite racun bez krcmara. Po vasem ispada da je jedina funkcija velikih da lupanjem po asku vama dignu vrijednost portfelja. Medjutim, ima nekih naznaka da i veliki zele zaraditi. Drugim rijecima, nece olako dati svoj novac vama. Osim toga, IPO HT-a je sigurno nagrizao cash fondova, a osim toga svi ocekuju da ce ulupati par milijardi dizuci svima vrijednost dionica HT-a. Jeste li stavili brojke na papir?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

HT je velik i značajan kolač sa sve dioničare, male i velike.
Veliki moraju ispuniti plan, odnosno kupiti HT koliko su zacrtali. Neće se dovesti u napast i sada kupovati druge “jeftine” dionice, a za HT smanjiti sredstva. Kupovat će HT na IPO i na burzi sve dok ne ispune zacrtano.
Mali dioničari nemaju snage okrenuti trend. Neki još uvijek rasprodaju, a neki će to tek učiniti idućih dana, nebi li ušli u HT.
Mali dioničari koji su s dijelom novca ipak odlučili kupiti jeftine dionice, čine to na način da su se postavili nisko na kupnji, i čekaju. Nitko ne lupa po prodaji, nitko ne diže cijene. A svi bi htjeli da to netko drugi učini i pomogne da vrijednost njihovih portfelja naraste.
Neka se jave oni koji su ovih dana kupovali ili misle kupovati lupanjem po prodaji[smiley2]

Iz prošlosti se može izvući samo pouka, da ljudi nikad neće izvući pouke iz - prošlosti. wb

umjesto “veliki kupuju na ovim cijenama” bolje je reći “veliki preslaguju na ovim cijenama”…tj. ne čine to samo po ask-u-točnije zauzimaju pozicije.
danas ste mogli gledati “preslagivanje” na KODT, ULPL, LEDO…

Da li će se spuštanje Crobexa nastaviti i slijedećih dana ili će konačno okrenuti smjer?
Nemoguće je to sa sigurnošću znati, ali uvijek možemo nagađati. Moram priznati da me je današnji značajan pad neugodno iznenadio. Istina povećao se i promet, ali to ne mora značiti da će se automatski i obrnuti trend kretanja krivulje iz negativnog u pozitivni.
Našli smo se u situaciji da dionički fondovi više nisu u mogućnosti braniti cijene zbog velikog odljeva sredstava i priprema za HT. Velika većina malih investitora skuplja novac za HT ili ga je već uložila za taj IPO. Jedan dio investitora špekulira i čeka dno krize da bi jeftinije kupila dionice, neki nestrpljiviji ipak dokupljuju, a neki uplašeni predizbornim najavama izvlače sredstva i alociraju ih dalje.
Primjetio sam da se neke cijene brane pod svaku cijenu na nekakvim zamišljenjim zadnjim crtama što je najvjerovatnije zasluga mirovinskih fondova.
Svaki brži pad cijena dionica povlači i rizik akceleriranja pada. Tome mogu pripomoći margin calls i rasprodaja dionica u vlasništvu investitora slabijih živaca. Ako bude došlo do masovnije pojave da se moraju namiriti margin krediti tad smo u gabuli. Ne znam u kojoj mjeri su oni zastupljeni na našem tržištu kapitala, ali sumnjam da je postotak zanemariv. U tom slučaju sumnjam da će skoro doći do reverziranja i uistinu bi se moglo dogoditi da dođe do panike i Crobex potone jako duboko.
Tome još treba dodati da opasnost u SAD-u još uvijek nije prošla i da je optimizam ulagača kod nas poljuljan višemjesečnim padanjem Crobexa i predizbornim najavama.
Sve u svemu nisam optimist iako bih volio biti. Sve to me tjera da sačekam još nekoliko dana i da vidim hoće li Crobex promijeniti smjer, i na temelju kretanja odlučim da li ići u HT i koliko. Uistinu se može dogoditi da mi sredstva ostanu imobilizirana u dionicama HT-a prije nego se bude isplatilo izvući ih i time ne budem u mogućnosti kupovati možda i povoljnije dionice.
Ako ne potonemo previše i promijeni se smjer skroz do izbora ne očekujem neki veći rast. Srednja žalost. Ovisno o političkoj kampanji.
Ja znam da na forumu ima optimista, koji bi svim silama htjeli zarađivati na rastućoj krivulji, i da su prošle tri godine burze u Hrvatskoj bile Eldorado. Ulagati treba hladne glave i nastojati realno procijeniti situaciju. Treba prihvatiti i mogućnost da se na ulaganju izgubi. Neki su to u zadnje vrijeme već shvatili.
Mislim da su zlatna vremena iza nas i da će zarađivati samo oni koji znaju procijeniti situaciju i/ili imaju sreće.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]

Mnogi još nisu svjesni da sadašnje stanje nije održivo i da pojedine dionice koje su za 6-7 mjeseci narasle 50 – 200% sa ovom korekcijom, koja će potrajati za njih, nikada više neće dostići svoje prijašnje vrijednosti!
Zato kako je rekao srce mamino ( Rojs ) ko se nije skrio magarac je bio!
U isto vrijeme ima petnajstak dionica koje obećavaju ljep i kontinuirani rast![smiley2]
E, samo ih treba prepoznat![smiley1]
Tko ih prepozna, čisti dobitak![smiley13]
Fondovi su morali nabit cijenu da mogu polako izlaziti!? ( pošto imaju ogromnu kolićinu lovice! ). Samo je sada pitanje tko će kupovati na tim razinama, ništa više!
Bit će bolje![smiley1]


Srećom pa je Alan Greenspan poznat kao nepouzdan prognozer.[smiley2]

Da, ali je “opinion maker”. To treba dodat u jednadzbu.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

E, kako bi rekao Šeki ( Šeks, vođa ljepe naše ) rekao: ” Nemojte zamjeniti teze!” ili ti ga po naški “pobrkati lončiće“[smiley2]
Vidite kako njemu ljepo ide! ( a i nama s njim[smiley13])
Zato će biti bolje![smiley13][smiley13][smiley13]
Ustvari sve je stvar percepcije![smiley2][smiley2]
I loše je dobro a i dobro loše!
Svi sretni i zadovoljni!



tony:

Ako se uzme da sljedeći četvrtak završava upis dionica t-ht-a, a za lijeganje novca na račun od prodaje, plus prebacivanje za kupnju treba t+3 + barem 1 (dan), onda se lako može pretpostaviti da lupanje “velikih majstora” po asku (prodaji) počinje već u (ovu) srijedu, a pogotovo u četvrtak-petak., jer bi nakon toga prodaja trebala stati, a cijene bi do tada trebale dotaknuti dno. Trebale…. Mislim da će se stvari događati ovako nekako. Čini mi se da “veliki” već naveliko kupuju, a to će se nastaviti i ovih dana još intenzivnije… a kad završi rasprodaja za t-ht, onda ostaje očito jedino lupanje po asku

Kolega, radite racun bez krcmara. Po vasem ispada da je jedina funkcija velikih da lupanjem po asku vama dignu vrijednost portfelja. Medjutim, ima nekih naznaka da i veliki zele zaraditi. Drugim rijecima, nece olako dati svoj novac vama. Osim toga, IPO HT-a je sigurno nagrizao cash fondova, a osim toga svi ocekuju da ce ulupati par milijardi dizuci svima vrijednost dionica HT-a. Jeste li stavili brojke na papir?

pročitajte moj tekst još jednom pomno. Nigdje nisam napisao da tuku po asku, nego kad prestane lupanje po bid-u zbog ht-a ili xyz… razloga, onda se kolo okreće…

Bero:

Srećom pa je Alan Greenspan poznat kao nepouzdan prognozer.[smiley2]

Da, ali je “opinion maker”.

Moj nije.[smiley2]

If I go there will be trouble, an' if I stay it will be double, so you got to let me know, should I stay or should I go

New Report

Close