Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

S jedne strane recimo da fondovi moraju pocet brani cijene radi sebe, sa druge strane problem je sto mora postojat dogovor izmedju njih o tome. Nezgodno bi bilo kad bi jedan fond branio poziciju, a drugi trpao [smiley1]. Tu su jos i margini u igri. Zahebana situacija…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Fondovi su uspjeli u manje od deset dana izgubit 10% na Magmi. To mi je prvo palo na pamet a ima ih još sigurno.

Mislim da su si fondovi i skuhali poparu, pad nek ju sad i pojedu.

No respect

Ja cijelo vrijeme razmisljam o jednom pitanju: Znaju li fond manageri sto rade? Ili lupaju ko sretni jer dobivaju bonuse ovisne o rastu imovine fonda?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Samo što većina fondova sve manje ovisi, to jest sve je manje izložena (i aktivna) domaćem tržištu. Prije godinu-dvije i na sam predznak korekcije fondovi, koji su tada s dvije trećine portfelja ovisili o domaćoj burzi, postavili bi se na kupnji (najčešće u 15.59) i ne bi dopuštali pad svojih prinosa koji bi bio rezultat pada cijena dionica (indeksa). Danas je kočnica uvelike popustila (a pitanje je i prevelikog rizika branjenja cijena na nedavnim razinama) jer nije isto imati 70% portfelja na domaćem tržišti i 30%.
Fondovi su, naravno, i dalje veliki igrači doma, ali ne više tako aktivni. Više su pasivni promatrači, pogotovo oni koji su se parkirali u nelikvidnim dionicama (a takvih nije malo) jer svaki izlazak iz takvih pozicija je skoro nemoguć bez strmoglavljivanja cijene. Mujo bi rekao:” Šuti i puši”.

"Ne brojite novac dok još sjedite za stolom."-profesionalni kockar

To je tocno kolega cvarkozder. Sada su izlozeni cini mi se samo sa 1/4 protfelja hrvatskim dionicama. Znaci, pad crobexa od 30% njih ce lupit cca 7.5%.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Ja cijelo vrijeme razmisljam o jednom pitanju: Znaju li fond manageri sto rade? Ili lupaju ko sretni jer dobivaju bonuse ovisne o rastu imovine fonda?

Mislim da su do sada bili uglavnom sretni sto rade na trzistu koje raste i na kojem ne mozes promasiti.

Tek sad cemo saznati koji su dobri a koji nisu.


Ne znam o čemu ti pričaš?? Neće fondovi intervenirati radi malih ulagača na burzi već upravo radi ulagača u njihove fondove. Vani su se tržišta lijepo počela oporavljati, a kod nas već 3 tjedan crveno i prinosi fondova padaju. Ljudi su navikli da im udjeli u fondovima rastu ili stoje, eventualno malo padaju, a ne da padaju mjesec dana ili više. Ako bi se ovakvo padanje nastavilo, počeli bi ljudi ljudi izvlačiti lovu van, pa bi tek nastala prava frka fondovima. Drugim riječima, fondovi i te kao budno paze što se događa, ponajmanje zbog malih ulagača već radi sebe. Sad puštaju da cijene polako klize jer istovremeno i kupuju dok je jeftino, ali neki veći pad neće dopustiti, upravo radi svojih pozicija.

O čemu ja pričam?
Pa pričam o tome fondovi ne igraju više što su nekad igrali.
Igra se promijenila.
Vi mislite da ovaj promet koji mi imamo, da to fondovi kupuju?
Pa dajte se saberite.
To je čisto pretakanje iz šupljeg u prazno od strane malih ulagača.
A pozicije o kojima vi pričate su sad samo mali dio fondovskog portfelja.
A biti će samo još manji

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


Ja cijelo vrijeme razmisljam o jednom pitanju: Znaju li fond manageri sto rade? Ili lupaju ko sretni jer dobivaju bonuse ovisne o rastu imovine fonda?

Fondovi su za one koji nemaju vremena ili znanja za samostalni rad na burzi te za jako bogate ljude.

No respect



O čemu ja pričam?
Pa pričam o tome fondovi ne igraju više što su nekad igrali.
Igra se promijenila.
Vi mislite da ovaj promet koji mi imamo, da to fondovi kupuju?
Pa dajte se saberite.
To je čisto pretakanje iz šupljeg u prazno od strane malih ulagača.
A pozicije o kojima vi pričate su sad samo mali dio fondovskog portfelja.
A biti će samo još manji

Znaci, da kupimo prnje i na zelenije pasnjake?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Premda se na prvi pogled čini kako je stanje polako počelo biti zabrinjavajuće (za neke) ipak sam sklon prikloniti se tezi da i fondovi imaju svoj cilj – zarada i to prvenstveno njihova (pa eto i vlasnici udjela profitiraju), a to svakako neće postići uzastopnim padanjem cijena dionica. I kao što su to već mnogi rekli, ne radi nas koji imamo ove ili one dionice, nego radi svojih klijenata koji upravo zato i ne ulažu direktno na burzu nego žele određeni stupanj sigurnosti pa novac daju fondovima na upravljanje. E sad ako se dogodi opći potop nastati će živi stampedo i fondovi će jako teško povratiti povjerenje a da ne kažem da bi vjerovatno mnogi i nestali, a to vjerujem nije od ničijeg interesa. Da ne kažem čak i državnog jer bi to sigurno utjecalo i na stanje ekonomije u HR. A to sa trenutnim tendencijama HR postaje političko pitanje i sigurno je da se predizborne izjave itekako prate i u EU.

Ovo mi se sve više čini na utjerivanje straha u kosti malim investitorima koji su ponukani velikim rastom početkom godine pohrlili na burzu u lovu na laku zaradu. Da ne kažem da su mnogi i zaobišli fondove i izložili se riziku dionica, pa sad kao da veliki poručuju gledajte što vam se može dogoditi. Tržište je palo 20%, ali vrijednost naših udjela samo 10% ili manje … ne riskirajte, uložite kod nas …

Ako do potopa i dođe i netko i izvuče koju kintu živu i zdravu možda opet na cijenu dođe dobra stara štednja a sa njom i bolje cijene dionica finacijskog sektora!?

"double bottom must be done by the market, not FED or other BS's"

da će biti takva korekcija, kada je Galinec pričao prije 3 – 4 mjeseca,mogi nisu vjerovali,a gle sad ………….
di je kraj ? a ovo da fond menadžeri znaju što rade,sigurno znaju u to ne sumnjam .


avax10: ” Ne znam o čemu ti pričaš?? Neće fondovi intervenirati radi malih ulagača na burzi već upravo radi ulagača u njihove fondove. Vani su se tržišta lijepo počela oporavljati, a kod nas već 3 tjedan crveno i prinosi fondova padaju. Ljudi su navikli da im udjeli u fondovima rastu ili stoje, eventualno malo padaju, a ne da padaju mjesec dana ili više. Ako bi se ovakvo padanje nastavilo, počeli bi ljudi ljudi izvlačiti lovu van, pa bi tek nastala prava frka fondovima. Drugim riječima, fondovi i te kao budno paze što se događa, ponajmanje zbog malih ulagača već radi sebe. Sad puštaju da cijene polako klize jer istovremeno i kupuju dok je jeftino, ali neki veći pad neće dopustiti, upravo radi svojih pozicija.” O čemu ja pričam? Pa pričam o tome fondovi ne igraju više što su nekad igrali. Igra se promijenila. Vi mislite da ovaj promet koji mi imamo, da to fondovi kupuju? Pa dajte se saberite. To je čisto pretakanje iz šupljeg u prazno od strane malih ulagača. A pozicije o kojima vi pričate su sad samo mali dio fondovskog portfelja. A biti će samo još manji

nema sumnje da i hrvatski fondovi postaju i biće sve više dio evropskog i globalnog tržišta. Pravi fond menađeri morali bi u Hrvatskoj naći firme koje imaju dobre fundamente i izglednu privatizaciju jer je to najbrži i najizgledniji put za prodaju svih dionica iz portfelja odjednom. Isto tako nesmije se zaboraviti da bi analogno tome u Hrvatsku mogli upasti još veči igraći tržišta kapitala nego što su do sada prisutni.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

New Report

Close