Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

plavi:
Nedavno sam negdje lijepo pročitao, hrvati su prvo otkrili financijski inženjering, potom kladionice, i naposljetku dionice ( su tek počeli otkrivati ).
zg828:
Financijski inženjerinzi su donijeli gubitke mnogima. Oni prvi su zaradili.
I dionice će donijeti gubitke mnogima, a oni prvi će ponovno zaraditi.
Mislim da naše dionice ne rastu zbog P/E, ROE i sličnih skraćenica. Svi fundamenti su ionako loši, preloši. Naše dionice rastu zbog potražnje. Pa i kumice s placa kupuju dionice. A samo treba čekati trenutak kada nestane potražnje, kada nestanu nalozi s KUPNJE. Tada su sve ovo bezvrijedni papiri. Tada će padati i ispod fundamenata, tada će trebati kupovati.
Zavaravanje je da su Hrvati superorganizirana nacija, koja može ostvarivati prinose bolje od stranaca, i još u poduzećima sa starim tehnologijama, sa neradničkom atmosferom, i sa samo 7% visokoobrazovanih. Pa dovoljno je da dođe nova rafinerija kao Greenfield investicija, i da vlada jedne godine ne odobri proizvodnju goriva koje ne odgovara našem hrvatskom pravilniku. I ode INA. Najlikvidnija dionica. Ponos nacije. A ona je u prvoj kotaciji. A kao INGRA je nešto drugo. Pa oni su još uvijek na usporednom tržištu, čak nisu niti u prvoj kotaciji. Kao ono dan je nalog upravi da se stvore uvjeti za ulazak u prvu kotaciju. Ma naravno..
Ne treba zaboraviti Plivu. Cijena koju su htjeli stranci platiti je išla do točno određene granice. Nije išla u nebo. Actavis nije htio platiti 825kn, rekli su: i 820 je preskupo. Gledali su naime fundamente. I Plivine i svoje. Što im donosi gašenje, pripajanje ili nezavisan nastavak. Cijenu Plive nije napumpala luda potražnja.
A fondovi su u lovi jer znaju da će trebati puno isplaćivati kad ljudi počnu masovno izlaziti, a dionice nitko ne bude htio kupiti. Tada se više cash neće moći namaknuti prodajom dijela portfelja.
Kod nas još NITKO nije izgubio na dioničkom tržištu. A to nije normalno stanje.

Ima jedna stara: Nikad nema za sve.

Ja osobno kažem NE – Sanaderu. Dosta je bilo njihovih svinjarija iz dana u dan.

Da im dam još jedan mandat, za nagradu?
Ne pada mi na pamet.

Promjena, pa i pod cijenu PKD, koji bi i HDZ uveo, samo se sad pravi pametan.

No respect

Stalno vikati jedno te isto je smiješno, a lošiji rezultati INE cijelo tržište povuče dolje. Smatram da tržište zbog takvih i sličnih navlakača uskoro neće omogućiti nikome ništa da kupuje, jer čak i da dionice nisu precijenjene, onda su itekako fer vrednovane. Što to znači? Što onda kupiti? Koliki PS, PB, PE trebamo očekivati, ako već sada svaki od tih pokazatelja bilježe veliki rast. Meni se čini da će uskoro doći do globalnog zamrzavanja. Pa nisu budale i neki veliki koji spominju da je nemoguće i neodrživo ovo stanje na duge staze, pa čak i da potraje, srušit će se kao kula od karata. I treba, samo da pokaže kako nije kupovina dionica, kupovina loto listića, kladioničkog listića i slično, jer zbog takvih imamo tržište takvo kakvo imamo. Kupiti dionicu znači dati truda i vremena u analizu te dionice, budućeg poslovanja i svega potrebnog, a ne kupovati jer je netko na forumu rekao da je to super, jer raste, jer je to super firma i slično.
Uzmimo primjer da nam netko u Centru Zagreba prodaje stan za 10.000 eura (iako je realna vrijednost 2500 eura) po kvadratu. Mi mislimo, prijatelj mi je rekao to neće propasti, to ima vrijednost, to je nekretnina, to treba kupiti i ja kupim. Za pola godine treba mi novac i odlučim prodati nekretninu, ali što se dešava, kupac maksimalno nudi 2600 eura i to je plafon gornji. Onako, zbunjen, jer mi je rekao prijatelj da to vrijedi, gledam u digitron i ono bilježim minus 7400 eura po kvadratu. Kako sada toliko manje?
Da skratim, to će biti uskoro i kod nas. Pretplatio. I to prilično.

plavi:
Kakvo dno, fondovi neznaju kamo će sa lovom, i po čemu smo to mi dosegnuli vrhunac ?
zg828:
Kada će vrhunac? Kada će pad? To nitko ne zna. Ili bolje: ja to ne znam. Ali usporediti dobit i cijenu mogu super lako. U banci imam 5%. Nije mi logično da na dionicama imam 0,5%. 50 kuna dividende za dionicu od 10.000kn. A u banci bi dobio 500kn. I da nije precjenjena? Pa sve su to stare tehnologije: nafta, građevina, prijevozništvo.. Nema vrhunske tehnologije i novih otkrića zbog kojih bi trpio nepostojanje dividende, i računao sa rastom vrijednosti.

Vi koji ste u dionicama budite spremni na jedan dan dobrih vijesti nakon kojeg slijedi dva dana loših
i tako do kraja devetog mjeseca.
Ja za to nemam želudac.
Plavi je inače napisao jednu vrlo kontradiktornu rečenicu koju ću citirati:
” fondovi ne znaju kamo će s lovom i po čemu smo mi to dostignuli vrhunac? ”
Pa upravo po tom smo dosegli vrhunac!
Da li vi smatrate da fondovi sav priljev novaca od građana investiraju u Hrvatskoj?
Od svih tih silnih cifri koje se spominju samo je mali dio investiran u HR.
I oni su čuli za diverzifikaciju rizika.
Mislim da ste jako zabrijali i vrlo je opasno razmišljanje da likvidnost i količina novaca na tržištu nešto garantira.
Jer likvidnosti nestane preko noći.

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


Da li vi smatrate da fondovi sav priljev novaca od građana investiraju u Hrvatskoj?

Slažem se sa kolegom. Evo, za primjer ” Struktura imovine dioničkih otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom”.

Označio sam redove sa domaćim i stranim dionicama. Pogledajte promjenu trenda u travnju.

No respect

Evo i “Struktura imovine mješovitih investicijskih fondova s javnom ponudom”.

Ulaganje u domaće dionice je u padu od svibnja na ovamo.

Pogledajte omjer ulaganja u domaće i strane na početku ove godine i trenutno.

No respect


Evo i “Struktura imovine mješovitih investicijskih fondova s javnom ponudom”. Ulaganje u domaće dionice je u padu od svibnja na ovamo. Pogledajte omjer ulaganja u domaće i strane na početku ove godine i trenutno.

Definitivno postoje razlozi za izlazak fondova preko grane, ali ima jedna stvar da se nasi fond menadzeri u HR “bore” s vecinom “malima” cije znanje se svodi na “mora to ici gore”. Vani ipak nije takva konkurencija te se susrecu s drugom konkurencijom kojom je to domilicilno trziste. Bas me zanima koliko ce oni biti uspjesni u “borbi” sa lokalnim igracima. Zivi bili pa vidjeli.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Nova korekcija na tržištima i to jako zelena……….
http://finance.yahoo.com/intlindices?e=asia
Pozdrav[smiley2]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Asian stocks were on track for their biggest rally in more than three years on Monday after the U.S. Federal Reserve slashed a key U.S. bank lending rate, helping soothe jitters about a worldwide credit shortage.

Tokyo stocks began the rally by surging more than 3 percent in morning trade.

Japan’s Nikkei average was up 3.7 percent by the end of morning trade, on track for its biggest daily percentage rise since March 2002, and recovering from its biggest one-day fall in nearly six years on Friday.


Stalno vikati jedno te isto je smiješno, a lošiji rezultati INE cijelo tržište povuče dolje. Smatram da tržište zbog takvih i sličnih navlakača uskoro neće omogućiti nikome ništa da kupuje, jer čak i da dionice nisu precijenjene, onda su itekako fer vrednovane. Što to znači? Što onda kupiti? Koliki PS, PB, PE trebamo očekivati, ako već sada svaki od tih pokazatelja bilježe veliki rast. Meni se čini da će uskoro doći do globalnog zamrzavanja. Pa nisu budale i neki veliki koji spominju da je nemoguće i neodrživo ovo stanje na duge staze, pa čak i da potraje, srušit će se kao kula od karata. I treba, samo da pokaže kako nije kupovina dionica, kupovina loto listića, kladioničkog listića i slično, jer zbog takvih imamo tržište takvo kakvo imamo. Kupiti dionicu znači dati truda i vremena u analizu te dionice, budućeg poslovanja i svega potrebnog, a ne kupovati jer je netko na forumu rekao da je to super, jer raste, jer je to super firma i slično.
Uzmimo primjer da nam netko u Centru Zagreba prodaje stan za 10.000 eura (iako je realna vrijednost 2500 eura) po kvadratu. Mi mislimo, prijatelj mi je rekao to neće propasti, to ima vrijednost, to je nekretnina, to treba kupiti i ja kupim. Za pola godine treba mi novac i odlučim prodati nekretninu, ali što se dešava, kupac maksimalno nudi 2600 eura i to je plafon gornji. Onako, zbunjen, jer mi je rekao prijatelj da to vrijedi, gledam u digitron i ono bilježim minus 7400 eura po kvadratu. Kako sada toliko manje?
Da skratim, to će biti uskoro i kod nas. Pretplatio. I to prilično.

Pametno, pametno.

Pad domačeg tržišta , nisu i neće izazvati mali , srednji i veliki ulagači u domače dioničko tržište . Oni su definitivno čuvari ostataka Ekonomskog suvereniteta ![smiley2][smiley2][smiley2]

New Report

Close