Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jel netko primjetio kako se prorijedila bila kupnja u petak? To je bila katastrofa, na podravci se vidio nalog po 300 i nesto kn u jednom trenutku (u prvih 5). INA 2100. Ostalo isto izgledalo katastrofalno. Jel moguce da su se fondovi uspanicili ili su jednostavno htjeli malo pojacat paniku? Mislim, nije im bas neka igra, da netko poklopi par dionica u blokadu…

Primjetio sam ja to na svojim dionicama još negdje od utorka.

Kupnje nigdje, a redovni promet u petak 95 milijuna. Igre-igrice…

No respect

CROBEX je u petak probio SMA70, zadnji put kada je probio bila je prva polovina 11 mjeseca 2006 g
nakon toga je sljedilo vraćanje vrijednosti indexa na početno stanje prije probijanja SMA70 biti će zanimljivo pratiti situaciju sledeći tjedan i oćeli se CROBEX vratiti na razine od 5000 bodova

SAM PROTIV SVIH

Mislim da se zavaravate sa nekim stvarima.
Čitajući poneke postove ponekad mi se čini da su svi fondovi u dosluhu, i nastupaju zajednički na tržištu prema Crobex-u, prema indivudalnim investitorima i prema svojim članovima. Zar tu ne postoji nekakva konkurencija?
Domet do kojeg oni mogu djelovati po mom skromnom mišljenju je da jedino što mogu učiniti je da pokušaju dokupom braniti cijene pojedinih dionica koje imaju u portfelju kako ne bi imali negativne(loše) prinose. Jedini je problem što ih taj pokušaj može skupo koštati jer im se može dogoditi da i pored toga cijena dionice potone, a oni su je skupo plaćali.
Jedna stara i velika Londonska tvrtka je navodno propala zbog takvih pokušaja fond menađera na Dalekom Istoku. Bio je i film o tome. Tip je svim silama branio cijene pojedinih dionica, zaduživao se u centrali u Londonu, iskazivao enormne prinose. Ponekad mu je obrana uspijevala, ali je na kraju cijelu firmu doveo do bankrota. To je zapravo izazvalo i slom burzi na Dalekom Istoku.
Čak štoviše ti isti fondovi mogu ubrzati pad iskrcavajući se isto kao mali dioničari. Soros je to radio. Drži dionice dok ne osjetiš da će pasti, a tad ih se rješavaj i baš te briga jesi li ubrzao korekciju. Bitno je da si se prvi iskrcao i zaradio.
Ali daleko od toga da su fondovi baš potpuno nemoćni. Naravno da količina novca kojeg imaju nije zanemariv faktor, ali to ne znači i da su svemogući pa da si mogu naštimavati Crobex po volji. “Sad ćemo dopustiti da se malo spusti pa idemo u jeftiniji dokup, pa će se sve opet vratiti nazad.” Oni imaju novac, ali mogu i ostati bez njega. Ti kupuješ dionice, a netko se iskrcava. Koliko kupiti, a da se zadrži cijena? Hoće li se zadržati?
Tu je uvijek konkurencija i špekulacije takve vrste koje spominjete mislim da su hod po tankom ledu. Moguće, ali i opasne. Jesu li fondovi spremni preuzeti toliki rizik i braniti indekse pod cijenu mogućeg bankrota?

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]


Kada bi se dogodio duži period pada cijena došlo bi do “fund run-a” tj počelo bi lagano povlačenje novaca investitora iz fondova, to bi fondove tjeralo da prodaju dionice kako bi mogli isplatiti investitore, ta prodaja bi dovela do daljnjeg pada cijena, što bi dovelo lančano do još većeg povlačenja sredstava investitora. Iz gore navedenog razloga mislim da je za fondove puno bolja i prihvatljivija opcija “blitz” korekcije gdje se tržište sruši 15, 20 ili 30 % u par dana a nakon toga kreće lagano opet prema gore. U tom slučaju investitori ne stignu reagirati i povući novce u tih par dana a nakon toga im se ne isplati povlačiti sredstva jer im se imovina počinje oporavljati tako se imovina fondova nebi dodatno značajno smanjila osim za promjenu cijene. Ovakav razvoj situacije nudi i najveću mogućnost zarade za investitore koji će znati prepoznati ili imati sreće izaći prije te korekcije i onda opet kupovati po puno manjim cijenama.

Izvanredan uvod u temu korekcija!!! Nevjerojatno da sam ga tek sada pročitao, nakon što sam napisao 20 poruka na temi. Slažem se da su “blitz” korekcije najbolja opcija za fondove. Samo će im teško biti opravdati pad od preko 10%, a da ne priznaju da su napumpali cijene. A to neće priznati. Zato će se služiti dvodnevnim “blitz” mini-korekcijama od oko 5% na svaki povod, uz polagano vraćanje na prijašnju razinu cijena.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Što ti sve brojiš u “likvidna sredstva Fonda”?

Cash+Deposits+Short-term securities. Zbroji mirovinske, dioničke i mješovite fonodove. [smiley11]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Inače, što se tiče IPO-a situacija nije baš bajna.
Kako pratim brodarski sektor tako sam i vidio vijesti da je PSL odustao od IPO-a vrijednog
1 milijardu dolara a MISC vrijednog 750 milijuna zbog nepovoljne situacije u svijetu.
Planiraju financiranje izvršiti putem banaka jer je IPO u ovom trenutku preriskantan po njihovom mišljenju.
Inače prva je najveća tajlandska kompanija a druga malezijska.
Da li mislite da su i predstojeći IPO-i kod nas došli u pitanje?

NE CVETA CVEĆE NI U NAŠE PREDUZEĆE


Conan O’B: ” Kada bi se dogodio duži period pada cijena došlo bi do “fund run-a” tj počelo bi lagano povlačenje novaca investitora iz fondova, to bi fondove tjeralo da prodaju dionice kako bi mogli isplatiti investitore, ta prodaja bi dovela do daljnjeg pada cijena, što bi dovelo lančano do još većeg povlačenja sredstava investitora. Iz gore navedenog razloga mislim da je za fondove puno bolja i prihvatljivija opcija “blitz” korekcije gdje se tržište sruši 15, 20 ili 30 % u par dana a nakon toga kreće lagano opet prema gore. U tom slučaju investitori ne stignu reagirati i povući novce u tih par dana a nakon toga im se ne isplati povlačiti sredstva jer im se imovina počinje oporavljati tako se imovina fondova nebi dodatno značajno smanjila osim za promjenu cijene. Ovakav razvoj situacije nudi i najveću mogućnost zarade za investitore koji će znati prepoznati ili imati sreće izaći prije te korekcije i onda opet kupovati po puno manjim cijenama. ” Izvanredan uvod u temu korekcija!!! Nevjerojatno da sam ga tek sada pročitao, nakon što sam napisao 20 poruka na temi. Slažem se da su “blitz” korekcije najbolja opcija za fondove. Samo će im teško biti opravdati pad od preko 10%, a da ne priznaju da su napumpali cijene. A to neće priznati. Zato će se služiti dvodnevnim “blitz” mini-korekcijama od oko 5% na svaki povod, uz polagano vraćanje na prijašnju razinu cijena.

ovakvim korekcijama testira se i spremnost ostalih ulagača na prodaju dionica. Npr. na petrokemiji ima fizičkih osoba koje su vlasnici 5, 10, i preko 20 tisuća dionica. Možda u takvim trenucima nekom popuste živci i stave sve na prodaju što bi veći brzo pojeli. Tako se pokušava par puta godišnje što govori da je blitz korekcija dobra za fondove i vjerujem da se tako ponašaju na većini dionica. Pogotovo bi im trebale biti interesantne dionice koje su podcijenjene a sprema se privatizacija ili prodaja jer je to siguran cash zbog prodaje svih količina dionica odjednom.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


ovakvim korekcijama testira se i spremnost ostalih ulagača na prodaju dionica.

Naziva li to Pravilnik o sprečavanju manipuliranja tržištem “stvaranje privida cijene” na temelju čega je Interfinance došao pod uvjetnu kaznu pred oduzimanje dozvole za rad? Zaboravio sam da su manipulatori samo oni koje “šerif Buffalo Sam o’ Dol” svrsta u tu kategoriju… [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Nevjerovatno, jos uvijek sve poruke navijaju za dokup, i sve ce ici up, up..
Nitko ne kaze: PRODAO. Nevjerovatno.
Pa zar stvarno nitko ne misli da ce se kula od karata srusiti?
Meni se cini uzasno visoka, tj. uzasno visoka mi je vec bila prosle godine, stanje ove godine je totalno ludilo. Mislim da je proslo vrijeme kupnje, sada treba biti u cashu i cekati dno. Savjeti bi trebali biti prodaj, prodaji sve. Mislim da ce likvidne ici dolje 40% (INA je prema tome pola puta do dna vec prevalila), a nelikvidne 80%. Tada ce hitno trebati kupovati jer ce krenuti ostro gore, iako ne do starih cijena. Taj trenutak treba vrebati.

Netko ima potpis: Nisi izgubio dok nisi prodao. Ja bih dodao: Nisi zaradio dok nisi prodao.[color=black][/color]


Nevjerovatno, jos uvijek sve poruke navijaju za dokup, i sve ce ici up, up.. Nitko ne kaze: PRODAO. Nevjerovatno. Pa zar stvarno nitko ne misli da ce se kula od karata srusiti? Meni se cini uzasno visoka, tj. uzasno visoka mi je vec bila prosle godine, stanje ove godine je totalno ludilo. Mislim da je proslo vrijeme kupnje, sada treba biti u cashu i cekati dno. Savjeti bi trebali biti prodaj, prodaji sve. Mislim da ce likvidne ici dolje 40% (INA je prema tome pola puta do dna vec prevalila), a nelikvidne 80%. Tada ce hitno trebati kupovati jer ce krenuti ostro gore, iako ne do starih cijena. Taj trenutak treba vrebati. Netko ima potpis: Nisi izgubio dok nisi prodao. Ja bih dodao: Nisi zaradio dok nisi prodao.[color=black][/color]

Kakvo dno, fondovi neznaju kamo će sa lovom, i po čemu smo to mi dosegnuli vrhunac ? Tvrtke tek počinju objavljivati bolje rezultate poslovanja, idemo u EU, pa kako to razmišljate kolega? Pogledajte indekse zemalja koje su prošle predpristupni tijek i sada su u EU.Mase ljudi tek otkrivaju čari investiranja i počinju sa ulaganjima bilo preko fondova ili direktno, ja se sa time susrećem svakodnevno. Pa naravno da će to djelovati pozitivno na burzu, koliko li je još novaca po raznim štednjama u bankama, ima još jako veliki dio kolača koji će se preliti na tržište, bilo direktno u fondove ili putem vlastitih ulaganja.
Nedavno sam negdje lijepo pročitao, hrvati su prvo otkrili financijski inženjering, potom kladionice, i naposljetku dionice ( su tek počeli otkrivati ).
[smiley2]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]


Nevjerovatno, jos uvijek sve poruke navijaju za dokup, i sve ce ici up, up.. Nitko ne kaze: PRODAO. Nevjerovatno. Pa zar stvarno nitko ne misli da ce se kula od karata srusiti? Meni se cini uzasno visoka, tj. uzasno visoka mi je vec bila prosle godine, stanje ove godine je totalno ludilo. Mislim da je proslo vrijeme kupnje, sada treba biti u cashu i cekati dno. Savjeti bi trebali biti prodaj, prodaji sve. Mislim da ce likvidne ici dolje 40% (INA je prema tome pola puta do dna vec prevalila), a nelikvidne 80%. Tada ce hitno trebati kupovati jer ce krenuti ostro gore, iako ne do starih cijena. Taj trenutak treba vrebati. Netko ima potpis: Nisi izgubio dok nisi prodao. Ja bih dodao: Nisi zaradio dok nisi prodao.[color=black][/color]

U potpunosti se slažem. U Hrvatskoj su dionice toliko napuhane, da stvarno ne znam koji bi rezultati to opravdali. Od velike INE, pa do malog ADPL, svih banaka, građevinskih firmi. Teško će ovo tržište samo tako gore jer koliko god mnogi to potiskivali, prošli smo i odradili najveći dio rasta. Sada slijedi stagnacija i pad, i tako neko vrijeme dok se ne iskristaliziraju neke stvari.

Kakvo dno, fondovi neznaju kamo će sa lovom, i po čemu smo to mi dosegnuli vrhunac ? Tvrtke tek počinju objavljivati bolje rezultate poslovanja, idemo u EU, pa kako to razmišljate kolega? Pogledajte indekse zemalja koje su prošle predpristupni tijek i sada su u EU.Mase ljudi tek otkrivaju čari investiranja i počinju sa ulaganjima bilo preko fondova ili direktno, ja se sa time susrećem svakodnevno. Pa naravno da će to djelovati pozitivno na burzu, koliko li je još novaca po raznim štednjama u bankama, ima još jako veliki dio kolača koji će se preliti na tržište, bilo direktno u fondove ili putem vlastitih ulaganja.
Nedavno sam negdje lijepo pročitao, hrvati su prvo otkrili financijski inženjering, potom kladionice, i naposljetku dionice ( su tek počeli otkrivati ).
[smiley2]

Slazem se s tobom medjutim jedno malo ALI – ne treba smetnuti s uma predstojeci “GREMLIN SHOW” koji ce nam bez obzira na krajnji rezultat uskoro upriliciti Stanlio i Olio (Ljubo & Zoky) sto ce se odraziti na psihu burze.

skype - ivek1234

New Report

Close