Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Onda ste sigurno zamjetili pad cijena nafte, aluminija, bakra i slicnog koji je pratio pad dionica na burzi?

Da, u određenim situacijama pratim korelacije i zbivanja na raznim tržištima. Dobro, naftu hoćeš-nećeš pratiš svakodnevno, jer je neizbježna u raznim business vijestima. Ali ne pratim svakodnevno metale, goveda i ostalo. Osim kad nema nekih drastičnih promjena, pa i to postane važnija vijest dana.

Ipak, kako se moje ulaganje svodi na samo dvije vrste, često zanemarujem pratiti ostale, dok sve štima. Tek u situacijama korekcija, pogledam i ostala zbivanja.

No respect


tvrdim da je dobar dio tih padova izazvan dogovorima velikih, ali ne mora nužno biti izazvan na takav način.
11.09. je bio nešto drugo i to je bio dobar razlog da tržište rikne. A kad jedan francuski fond izgubi koju mlrd dolara u SAD to nije problem čitavog svijeta. Dva dana poslije Francuzi kažu da im to nije nikakav problem a do onda je čitav svijet “izgubio” tisuće mlrd. Kako god bilo vjerujem da na svijetu postoje igrači koji su sposobni izazvati ovakve krize bez problema.

Hm, moguce, tesko cemo dokazat tu tvrdnji ili dokazati suprotno. Samo bih napomenuo da je u kontroliranom eksperimentu gdje je grupi ljudi dano da trguju fiktivnom dionicom pokazano da ce dignut cijenu znacajno iznad fundamentalne vrijednosti, nakon cega sljedi slom. Interesentno, kad su ponovili isti pokus sa istim ljudima, sve se odigralo isto [smiley16]. Neki nobelovac, mozda nadjem link pa nabacim…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


mika: ” … tvrdim da je dobar dio tih padova izazvan dogovorima velikih, ali ne mora nužno biti izazvan na takav način. 11.09. je bio nešto drugo i to je bio dobar razlog da tržište rikne. A kad jedan francuski fond izgubi koju mlrd dolara u SAD to nije problem čitavog svijeta. Dva dana poslije Francuzi kažu da im to nije nikakav problem a do onda je čitav svijet “izgubio” tisuće mlrd. Kako god bilo vjerujem da na svijetu postoje igrači koji su sposobni izazvati ovakve krize bez problema. ” Hm, moguce, tesko cemo dokazat tu tvrdnji ili dokazati suprotno. Samo bih napomenuo da je u kontroliranom eksperimentu gdje je grupi ljudi dano da trguju fiktivnom dionicom pokazano da ce dignut cijenu znacajno iznad fundamentalne vrijednosti, nakon cega sljedi slom. Interesentno, kad su ponovili isti pokus sa istim ljudima, sve se odigralo isto [smiley16]. Neki nobelovac, mozda nadjem link pa nabacim…

Kažu neki da kad je ubijen J.F.K.pokojni Tito se trebao naći sa njim. Tito je iznenada otkazao sastanak
a dalje znamo šta se dogodilo. Istinu nikad nećemo saznati ali takve stvari se i danas događaju. Netko na nivou svijeta vodi brigu da stvari previše ne odu kontroli ili obrnuto da namjerno stvari postanu kompliciranije nego što moraju biti. Tržište dionica je jako ranjivo i par igrača brzo izazove nepotreban kaos koji netko koristi.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


matrix90: ” Kolega vidim da u zadnje vrijeme dosta ‘ zabadate ‘ u mene. Ne razumijem zašto. Što se tiče Ine ionako će biti sličan scenarij kao i ove godine…ako želite argumente javite se na PM. ” Da, vi ste ste se nekidan “zaboli” u kolegu Bareta, kojeg ste izuzetno ružno ismijali zbog njegove svesredne pomoći ljudima bez Mosticha pro na temi “kupnja-prodaja”. I to mi se nije svidjelo. Iako i sami tražite usluge Bareta i drugih kolega na spomenutoj grupi. Vi, koji svaki dan dokupljujete Ingru. Neisplati vam se uzeti Mostić Pro? Za jednu dionicu Ingre, imali bi ste desetogodišnju pretplatu na Pro paket. Lijepo se zahvaljujem na ponudi argumenata za INA-u, ali – ne hvala.

Kolega nikoga nisam ismijao, očito imate problema s čitanjem,ali da se i to korigirati, laserskom operacijom, trenutno najmodernije i najučinkovitije.
Nabavio sam mostich pro, znači rješio sam taj problem.
A što se Vas tiče ako niste zainteresirani, Vaš problem.
Nadam se da ćete naići na investiciju koja će Vam omogućiti lagodnije trgovanje vrijednosnim papirima.


Kažu neki da kad je ubijen J.F.K.pokojni Tito se trebao naći sa njim. Tito je iznenada otkazao sastanak
a dalje znamo šta se dogodilo. Istinu nikad nećemo saznati ali takve stvari se i danas događaju. Netko na nivou svijeta vodi brigu da stvari previše ne odu kontroli ili obrnuto da namjerno stvari postanu kompliciranije nego što moraju biti. Tržište dionica je jako ranjivo i par igrača brzo izazove nepotreban kaos koji netko koristi.

Ahaha, David Icke se čita?

No respect


mika: ” Kažu neki da kad je ubijen J.F.K.pokojni Tito se trebao naći sa njim. Tito je iznenada otkazao sastanak a dalje znamo šta se dogodilo. Istinu nikad nećemo saznati ali takve stvari se i danas događaju. Netko na nivou svijeta vodi brigu da stvari previše ne odu kontroli ili obrnuto da namjerno stvari postanu kompliciranije nego što moraju biti. Tržište dionica je jako ranjivo i par igrača brzo izazove nepotreban kaos koji netko koristi. ” Ahaha, David Icke se čita?

Icke je premlad da bi znao neke stvari

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


tvrdim da je dobar dio tih padova izazvan dogovorima velikih, ali ne mora nužno biti izazvan na takav način.
11.09. je bio nešto drugo i to je bio dobar razlog da tržište rikne. A kad jedan francuski fond izgubi koju mlrd dolara u SAD to nije problem čitavog svijeta. Dva dana poslije Francuzi kažu da im to nije nikakav problem a do onda je čitav svijet “izgubio” tisuće mlrd. Kako god bilo vjerujem da na svijetu postoje igrači koji su sposobni izazvati ovakve krize bez problema.


Odmah si me sjetio kako je Sorros zatresao Malezijsko financijsko tržište i skoro ih uništio špekulacijama….pitam se kome je to trebalo (ako znamo da je iz Clintonovog tabora koji je tada bio na vlasti) i kako se elegantno povukao i iz naših krajeva sa krajem mandata…[smiley2][smiley2][smiley2]

Pretpostavljam da će nam Engdal na tu temu za par godina napisati knjigu…[smiley2][smiley2]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Icke je premlad da bi znao neke stvari

Dobro, on se bavi današnjim globalnim urotama.

No respect

U šta ste se začakulali!!!!!
Ali moram priznat da sam zadnjih par stranica od cuga pročita!!!!!!
[smiley2][smiley2]

Nikad se ne znojim dok plaćam ,znojim se dok cijenu dogovaram.

Stocks have reached what looks like a permanently high plateau.” – Irving Fisher – 1929 Five days before Black Tuesday.

Za prijatelja deimosa.

Nije li malo čudno da je ovaj gazda pet dana prije najavio raspad burze. Ili je jako pametan ili mu je neki ondašnji Floričić rekao da to kaže. Zvuči kao namjera izazivanja sloma.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Moram priznati da sam zadivljen znanjem nekih ljudi na ovom forumu. Teoretskim, praktičnim i time koliko su toga u stanju pratiti. (Svaka čast Deimos)
I mene je iznenadilo to što su se događanja u svijetu prenijela kod nas. Mislio sam kao i većina kako je optimizam ulagača visok, kako fondovi imaju dosta novaca itd.
Računao sam na lagan pad prije IPO HT-a, zatim rast do izlistanja, onda možda opet mali pad zbog preslagivanja portfelja, pa onda INA …

Međutim da li je optimizam bio na vrhuncu prije ovih događanja? Prije 3 mjeseca Crobex je postigao maksimum i nakon toga statira. Stalno se vrti oko horizontale na 5000. I Richardson je rekao da je najteže zarađivati kad je krivulja ravna. Znači ako je netko uložio u dionice iz Crobexa prije tri mjeseca njihova se ukupna vrijednost malo promijenila(pala) do prije neki dan. Kad je sa drugih burzi prenešen tranzijent odjednom su se neki ‘sjetili’ da u zadnje vrijeme baš i nemaju nekakve prinose i da je vrijeme reinvestirati dijelove portfelja u druge opcije, pogotovo što se ne zna kako će to završiti.
Svi mi znamo da postoji psihologija masa. Ulaži kad svi ulažu i to po mogućnosti u dionice u koje svi ulažu ne pitajući koliko ona zapravo vrijedi. Što više ulagača, veći su i prinosi dok ne pukne. Kad pukne svi van. Tko zadnji ostane je magarac. Ako se pojavi panika teško je ostati stoik, čak štoviše postoji mogućnost samo još većih gubitaka, ali se javlja i mogućnost za zaradu.
Jedna poruka onima koji ne znaju ili znaju, ali misle da se to njih ne tiče: Na burzi ne zarađuju svi. Čak štoviše rijetki zarađuju. Lako je zarađivati u doba bikova, ali to doba nije uvijek.(Poslušajte savjete Samuela na str278)

Fondovi imaju puno novca? Da, imaju. Jedini je problem što sad vidim da ga najvjerovatnije čuvaju jer ga namjeravaju plasirati za HT i možda u INU i da nisu baš voljni kupovati dionice po bilo kojoj cijeni. Nisu valjda svi blesavi kao onaj moj obvezni koji navodno Magmu kupuje za 350? Hm, morati ću i po njemu jednom presurfati da vidim taj portfelj i razmisliti vrijedi li još uvijek biti u njemu.
Neki fonodovi su se navodno odlučili alocirati dio sredstava u regiju.
Koliko vrijedi neka stvar? Upravo onoliko koliko je kupac spreman platiti za nju. Isto je i sa dionicom. Nema veze ako su fodovi puni novca ako ne namjeravaju dati novac za nju po nekoj cijeni. I to je to. Zašto ne bi moglo doći do korekcije iako su “fondovi puni novca”?

Da, lako je biti general nakon bitke. Sad se sve vidi. Vidi se da fondovi gomilaju keš, ne kupuju previše dionice što zbog HT-a, što zato jer se ne žele upuštati u špekulacije, a naš Crobex se zamrznuo, zapravo je lagano otklizao dolje pogotovo nakon ova zadnja dva dana.

Kako će se dalje odvijati? Tko može predvidjeti ponašanje masa? Da li se situacija uistinu stabilizirala?
Vrijeme će pokazati. Ja imam svoje mišljenje, ali ne bih više prognozirao.

Najsigurniji način da udvostručite novac je da ga presavijete i vratite nazad u džep. [i]židovska poslovica[/i]


Stocks have reached what looks like a permanently high plateau.” – Irving Fisher – 1929 Five days before Black Tuesday. Za prijatelja deimosa. Nije li malo čudno da je ovaj gazda pet dana prije najavio raspad burze. Ili je jako pametan ili mu je neki ondašnji Floričić rekao da to kaže. Zvuči kao namjera izazivanja sloma.
beholder, 18.08.2007. u 13:30

Nije on najavio pad burze, nego trajnu stabilnost i rast…uglavnom fulao čovjek 100%…taj potpis kolege deimosa stoji kao upozorenje neopravdanom optimizmu…[smiley11]

New Report

Close