Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


plavi: ” Zbog vanjskih zbivanja psihološke naravi, a manjim djelom je utjecaj imala INA , po običaju. ” E vidiš, i ja bih se složio, da INA nije imala dnevnu oscilaciju od 5.4%, i da se oporavak Crobexa koincidencijom nije dogodio početkom obrane INA-e na 2.600 kuna. A psihologija oko INA-e ima veći utjecaj od vanjskih zbivanja. Jučer je INA-u prvo načelo izvješće, pa onda i pad ispod psiholoških 2.8K, pa današnja najava sutrašnje objave prodaje dionica radnicima. I naravno, brže-bolje je dočekan neki “okidač” za pad svega, od strane gotovinom prekrcatih fondova, i stvar se jučer zakotrljala.

Kažem Vam kolege treba proći neko vrijeme da se Ina vrati na stare staze, točnije to očekujem već za proljeće 2008.g.



Vidim da u dubinskoj analitici tržišta imaš više znanja od mene, pa pitanja:

Zašto je FED ubacivao novac i da li je zaista efekt samo manje-više psihološkog karaktera?
Kako je FED zapravo plasirao novac na tržište? Po medijima se sve svodi na izraz “FED ubacio novac”, ne konkretizira se kamo i na koji način i kakve koristi od toga.
Imaju li te inekcije kakve kontraprodukte koji se kasnije ponovno mogu negativno odraziti?

Ukoliko netko drugi također ima odgovore, neka bude slobodan napisati i uključi se u diskusiju.

Mozda se kolega Martingale ukljuci, ali otprilike ti ide ovako:
Ubacivanje novca i smanjenje “discount rate” su ti dvije odvojene stvari. Ubacivanje novca se obicno vrsi repo aukcijama, gdje banke dobivaju novac od federalne banke (zalog su obicno obveznice ili nesto slicno) uz neku kamatu, naravno. Discount rate je stopa po kojoj FED iznajmljuje novac bankama, ali u ovom slucaju se daje samo bankama sa najboljim ratingom (sigurnim kreditima, dobro osiguranim). Zato je slab utjecaj na “sub prime” mortgages ovog poteza, ali je simbolican.

Ubacivanjem cash-a (repo) bankama omogucuju da i dalje kreditiraju svoje klijente, odnosno neto efekt bi trebao biti smanjenje kamata (povecavaju ponudu cash-a, koje banke moraju plasirati jer FED-u placaju kamata). To je vjecita igra oko kamata, obveznica i dionica.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Zašto je FED ubacivao novac i da li je zaista efekt samo manje-više psihološkog karaktera?

FED se u situacijama krize UVIJEK odlučuje na ekspanzivnu monetarnu politiku. Smanjenjem kamatne stope na posudbe komercijalnim bankama povećao je novčanu masu u opticaju, čime je pružio poticaj investicijama putem tržišta kapitala i izravno uzrokovao rast gospodarstva. A u eri globalne ekonomije se zbivanja u SAD-u prelijevaju i u druge zemlje. Na žalost, naši genijalci smatraju da je makroekonomija nevažna za tržište kapitala. Tako HNB stegne kaiš restriktivnom monetarnom politikom, a naše tržište ode UP umjesto DOWN. Da se čovjek smije od muke… [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Kažem Vam kolege treba proći neko vrijeme da se Ina vrati na stare staze, točnije to očekujem već za proljeće 2008.g.

Dragi i poštovani kolega Matrix90,

Možete li konkretno reći što znači “povratak INA-e na stare staze” i što to očekujete u proljeće? Ovako niste apsolutno ništa rekli.

Ako jamčite da će se INA do proljeća vratiti na 3.400 pa i više, a tako zvučite da ste potpuno sigurni, onda sam ja spreman uložiti visok iznos novca na sigurno.

Kod javnog bilježnika ću potpisati da vam dajem 20% dobiti od INA-e do proljeća.

Zauzvrat, a to Vam nadam se nije problem, vi meni samo potpišete da će te pokriti sve moje eventualne gubitke i izgubljenu dobit ukoliko se vaša najava ne ostvari. Mislim, čisto usput, jer nema dileme da ste u pravu, je li tako?

Može? Jamčim vam da će te biti bogato nagrađeni, a isto tako vam jamčim da će te pokriti dugovanje prema meni, ukoliko do toga dođe.

Javite se kad odlučite.

No respect


1. Ubacivanje novca se obicno vrsi repo aukcijama, gdje banke dobivaju novac od federalne banke (zalog su obicno obveznice ili nesto slicno) uz neku kamatu, naravno.
2. Discount rate je stopa po kojoj FED iznajmljuje novac bankama, ali u ovom slucaju se daje samo bankama sa najboljim ratingom (sigurnim kreditima, dobro osiguranim).

Nemam što dodati. Impresivno. Školski objašnjeno. Svaka čast kolega deimos!!! [smiley11]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


matrix90: ” Kažem Vam kolege treba proći neko vrijeme da se Ina vrati na stare staze, točnije to očekujem već za proljeće 2008.g. ” Dragi i poštovani kolega Matrix90, Možete li konkretno reći što znači “povratak INA-e na stare staze” i što to očekujete u proljeće? Ovako niste apsolutno ništa rekli. Ako jamčite da će se INA do proljeća vratiti na 3.400 pa i više, a tako zvučite da ste potpuno sigurni, onda sam ja spreman uložiti visok iznos novca na sigurno. Kod javnog bilježnika ću potpisati da vam dajem 20% dobiti od INA-e do proljeća. Zauzvrat, a to Vam nadam se nije problem, vi meni samo potpišete da će te pokriti sve moje eventualne gubitke i izgubljenu dobit ukoliko se vaša najava ne ostvari. Mislim, čisto usput, jer nema dileme da ste u pravu, je li tako? Može? Jamčim vam da će te biti bogato nagrađeni, a isto tako vam jamčim da će te pokriti dugovanje prema meni, ukoliko do toga dođe. Javite se kad odlučite.

Kolega vidim da u zadnje vrijeme dosta ‘ zabadate ‘ u mene. Ne razumijem zašto.
Što se tiče Ine ionako će biti sličan scenarij kao i ove godine…ako želite argumente javite se na PM.


deimos: ” 1. Ubacivanje novca se obicno vrsi repo aukcijama, gdje banke dobivaju novac od federalne banke (zalog su obicno obveznice ili nesto slicno) uz neku kamatu, naravno. 2. Discount rate je stopa po kojoj FED iznajmljuje novac bankama, ali u ovom slucaju se daje samo bankama sa najboljim ratingom (sigurnim kreditima, dobro osiguranim). ” Nemam što dodati. Impresivno. Školski objašnjeno. Svaka čast kolega deimos!!! [smiley11]

sve te “korekcije” su umjetne. Prvo veliki prodaju svoje dionice, a dan poslije njihov prijatelj analitičar kaže da je tržište pregrijano i da dionice moraju dolje. I onda se čeka da prdne broker u Šangaju i svi vele eto krize, nakon toga mali čovjek kreće u prodaju i prodaje dok veliki opet ne krenu kupovat dionice.
Tako je uvijek bilo i biće. Onda FED i slične banke krenu ubacivati pare na tržište i još dodatno zarade na kamatama koje velikodušno spuste pola posto. To je kolo u kojem igra čitav svijet.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Iskreno se zahvaljujem kolegama deimosu i Martingaleu na objašnjenju. Shvatio sam i čitajući se sjetio da sam to objašnjenje negdje i sam čitao u literaturama, ali očito sam slabo zapamtio.

Znam ponešto o odnosu između kamata, obveznica, dionica, pa čak i trgovine robama (zlato, srebro…) i nekretninama. Zapravo je sve to jedno klupko i svako od njih ima svoje vrijeme isplativosti.

No respect



sve te “korekcije” su umjetne. Prvo veliki prodaju svoje dionice, a dan poslije njihov prijatelj analitičar kaže da je tržište pregrijano i da dionice moraju dolje. I onda se čeka da prdne broker u Šangaju i svi vele eto krize, nakon toga mali čovjek kreće u prodaju i prodaje dok veliki opet ne krenu kupovat dionice.
Tako je uvijek bilo i biće. Onda FED i slične banke krenu ubacivati pare na tržište i još dodatno zarade na kamatama koje velikodušno spuste pola posto. To je kolo u kojem igra čitav svijet.

Drugim rijecima kolega, vi tvrdite da bi u prirodnom poredku dionice trebale samo rasti, a padovi su izazavni zavjerom na globalnoj razini?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."



Znam ponešto o odnosu između kamata, obveznica, dionica, pa čak i trgovine robama (zlato, srebro…) i nekretninama. Zapravo je sve to jedno klupko i svako od njih ima svoje vrijeme isplativosti.

Onda ste sigurno zamjetili pad cijena nafte, aluminija, bakra i slicnog koji je pratio pad dionica na burzi?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Kolega vidim da u zadnje vrijeme dosta ‘ zabadate ‘ u mene. Ne razumijem zašto.
Što se tiče Ine ionako će biti sličan scenarij kao i ove godine…ako želite argumente javite se na PM.

Da, vi ste ste se nekidan “zaboli” u kolegu Bareta, kojeg ste izuzetno ružno ismijali zbog njegove svesredne pomoći ljudima bez Mosticha pro na temi “Kupnja-prodaja”. I to mi se nije svidjelo. Iako i sami tražite usluge Bareta i drugih kolega na spomenutoj grupi.

Vi, koji svaki dan dokupljujete Ingru.

Neisplati vam se uzeti Mostić Pro? Za jednu dionicu Ingre, imali bi ste desetogodišnju pretplatu na Pro paket.

Lijepo se zahvaljujem na ponudi argumenata za INA-u, ali – ne hvala.

No respect


mika: ” … sve te “korekcije” su umjetne. Prvo veliki prodaju svoje dionice, a dan poslije njihov prijatelj analitičar kaže da je tržište pregrijano i da dionice moraju dolje. I onda se čeka da prdne broker u Šangaju i svi vele eto krize, nakon toga mali čovjek kreće u prodaju i prodaje dok veliki opet ne krenu kupovat dionice. Tako je uvijek bilo i biće. Onda FED i slične banke krenu ubacivati pare na tržište i još dodatno zarade na kamatama koje velikodušno spuste pola posto. To je kolo u kojem igra čitav svijet. ” Drugim rijecima kolega, vi tvrdite da bi u prirodnom poredku dionice trebale samo rasti, a padovi su izazavni zavjerom na globalnoj razini?

tvrdim da je dobar dio tih padova izazvan dogovorima velikih, ali ne mora nužno biti izazvan na takav način.
11.09. je bio nešto drugo i to je bio dobar razlog da tržište rikne. A kad jedan francuski fond izgubi koju mlrd dolara u SAD to nije problem čitavog svijeta. Dva dana poslije Francuzi kažu da im to nije nikakav problem a do onda je čitav svijet “izgubio” tisuće mlrd. Kako god bilo vjerujem da na svijetu postoje igrači koji su sposobni izazvati ovakve krize bez problema.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

New Report

Close