Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ulaganje u dionice je jednostavnije nego u nekretnine. Prvo za nekretninu ti treba puno više novaca.

verdi:

Šta mislite zašto poslovni prostor u Prištini košta isto ko u Parizu? Zato što je to jedan od načina ulaganja u u ekonomski siromašnim zajednicama: Da se kojim slučajem ima ulagati u bilo što pametnije niko si nebi blokirao ili čuvao novac u takovim stvarima nego u nečemu što se brže vrti ali kad nemaš izbora i ovo je dobro jer je sigurno.

ne kužim, kako to misliš poslovni prostor u Prištini košta kao i u Parizu ? … znam da stanovi u centru Pariza su 2500 eura/m2 , van centra od 4000-10000 eur/m2 … , ja mislim da će cijene nekretnina na pravim lokacijama još rast, kao i one uz more, a ovo tipa špansko, prečko padat


Moj prijatelj u Beču je kupio stan za 1270€ po kvadratu a mjesečno može zaraditi kao grafičar cca 4000€. Istina bok Austrija ima odličnu socijalnu politiku no svejedno probaj mi reći po čemu je Zagreb bolje mjesto za život od Beča pa da ima iste cjene kvadrata? ovaj moj prijatelj radi 2 posla(jeden mu je na crno) i kad mu treba lova može ju zaraditi što je kod nas već malo teže. jos samo rečenica: Pariz trebaš gledati iz Londonske perspektive da bi shvatio koliko je to jeftino. Englezi kupuju kuće u Normandiji jer su jeftinije i od tuda idu na posao na otok.

who dares, wins


Ulaganje u dionice je jednostavnije nego u nekretnine. Prvo za nekretninu ti treba puno više novaca.

Je, zato ne bih htio da se netko uvrijedi.
I ja sam krenuo u nekretnine sa 44 tisuće maraka, što je sad 22K eura, a što i nije neka astro cifra.
Eh… ali sad je malo teže s tim nešto napraviti.[undecid]

No respect

Ja sam kupio za 15.000 € stan od 46m2 u poznatom hercegbosanskom skijalištu prije 1,5 godinu. sada vrijedi duplo, ali nije jednostavno prodati. možda i bolje da nisma uspio, već bi izgubio dosta u ovoj korekciji.

asdfgh123:

Ulaganje u dionice je jednostavnije nego u nekretnine. Prvo za nekretninu ti treba puno više novaca.

Je, zato ne bih htio da se netko uvrijedi.
I ja sam krenuo u nekretnine sa 44 tisuće maraka, što je sad 22K eura, a što i nije neka astro cifra.
Eh… ali sad je malo teže s tim nešto napraviti.[undecid]

i ja sam krenuo sa 55k maraka sto je danas vise ne moguce i zato sam odustao od toga, vratio sam se tu i [cry]

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

Trebalo bi gledati omjer rate kredita prema prosječnoj plaći i to usporediti sa okolnim zemljama. zato su nama naše nekretnine skupe, a strancima jeftine i od tuda rast. ima puno prijatelja u Dubrovniku. Prosječna plaća je puno manja nego u zagrebu, ali cijena kvadrata je veća. i sad ti kupi stan ili kuću. Nema teorije.


Trebalo bi gledati omjer rate kredita prema prosječnoj plaći i to usporediti sa okolnim zemljama. zato su nama naše nekretnine skupe, a strancima jeftine i od tuda rast. ima puno prijatelja u Dubrovniku. Prosječna plaća je puno manja nego u zagrebu, ali cijena kvadrata je veća. i sad ti kupi stan ili kuću. Nema teorije.

Istina.
U nekim atraktivnim središtima na Jadranu, starosjedioci su jednostavni protjerani na periferije. Dobili su ponude “koje nisu mogli odbiti”. Za stan u centru, dobili su novca da dignu kuće trokatnice na ulazu u mjesto, samo 4-5 kilometara dalje u unutrašnjosti.
No sad je taj Grad postao ljetna spavaonica, a tijekom većeg dijela godine je sablasno prazan.
Starosjedioci su postali samo kuhari i vrtlari u svom rodnom Gradu. Žalosno, ali je tako.

No respect

ja na placu kupujem kod tipa iz Sukošana koji ima proizvodnju povrća prvi red do mora. sve okolo apartmani. svaka mu čast, rijetki su takvi.


asdfgh123: ” Trebalo bi gledati omjer rate kredita prema prosječnoj plaći i to usporediti sa okolnim zemljama. zato su nama naše nekretnine skupe, a strancima jeftine i od tuda rast. ima puno prijatelja u Dubrovniku. Prosječna plaća je puno manja nego u zagrebu, ali cijena kvadrata je veća. i sad ti kupi stan ili kuću. Nema teorije. ” Istina. U nekim atraktivnim središtima na Jadranu, starosjedioci su jednostavni protjerani na periferije. Dobili su ponude “koje nisu mogli odbiti”. Za stan u centru, dobili su novca da dignu kuće trokatnice na ulazu u mjesto, samo 4-5 kilometara dalje u unutrašnjosti. No sad je taj Grad postao ljetna spavaonica, a tijekom većeg dijela godine je sablasno prazan. Starosjedioci su postali samo kuhari i vrtlari u svom rodnom Gradu. Žalosno, ali je tako.

Vrlo jednostavno pravilo za procjenu vrijednosti nekretnina je: 15 godisnja najamnina = fer cijena nekretnine. To naravno vrijedi za prosjek trzista. Naravno da postoje dobre lokacije koje ce drzat cijenu znatno iznad toga (zapravo tamo nitke nece ni iznajmljivat). Ali, ako gledamo ponudu stanova za stanovanje, ta formula vam okvirno govori kolko vrijedi nekretnina negdje.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Vrlo jednostavno pravilo za procjenu vrijednosti nekretnina je: 15 godisnja najamnina = fer cijena nekretnine. To naravno vrijedi za prosjek trzista.

Deimos, to je uobičajen način procjene u SAD-u. Kod nas to ipak malo drugačije funkcionira.
Kako stvari stoje, kod nas bi se računalo “najamnima x 20-25 godina. IMHO[smiley]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


Vrlo jednostavno pravilo za procjenu vrijednosti nekretnina je: 15 godisnja najamnina = fer cijena nekretnine. To naravno vrijedi za prosjek trzista. Naravno da postoje dobre lokacije koje ce drzat cijenu znatno iznad toga (zapravo tamo nitke nece ni iznajmljivat). Ali, ako gledamo ponudu stanova za stanovanje, ta formula vam okvirno govori kolko vrijedi nekretnina negdje.

ma daj…pa drugačije su najamnine ako stan iznajmjljem pod poslovni prostor po cca 13 Eur /m2 a drugačije ako isti stan iznajmujem kao stambeni prostor..u ovom drugom slučaju cijena može biti čak tri puta niža..
aj ti meni sad po toj tvojoj teoriji odredi fer cijenu nekretnine koju prodajem

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

i više od 25 godina.

ja za svoj stan tražim 100.000 €.

Mjesečna najamnina koju mogu dobiti je 300€. Recimo da je stan pun 11 mjeseci godišnje, da mi jedna najamnina pokriva održavanje stana, a dvije su za plaćanje poreza. ostaje mi 2.400 € godišnje. To mi daje povrat vrijednosti za 41 godinu.

New Report

Close