Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


darkus: ” ima li tko predstavu(očekivanja) o vremenskom okviru u kojem bi nas mogao zadesiti sličan scenarij s padom cijena nekretnina i o kakvim razmjerima tog pada se radi(%) ” pitanje hoće li se to dogoditi .. jer dok god kupci/korisnici mogu otplaćivati kredite problema nema .. a kod nas su banke dobro osigurane za slučaj da netko ne može otplatiti kredit .. da se dogodi kriza sa nekretninama na način kako se to u americi dogodilo , treba puno kredita “popucati” .. a tog nema ni na vidiku u Hr.. to je što se tiče “hipotekarne krize” a što se tiče ponude i potražnje .. to je Alien opisao , potražnja jenjava, porast cijena je isto usporio , a kad će i hoće li se cijene korigirati na dolje .. budemo vidjeli .. u nekim područjima bi mogle prema dolje .. dok u drugim podcijenjenima će prema gore (Lika, okolica Siska, atraktivna mjesta na obali )

Mrzli, napisao si kljucnu stvar: “dok god kupci mogu otplacivati kredite…”. I to je to.

Hipotekarna kriza kako tako, ali najveci problem prijeti od strane vladajuce stranke. Nedavno su pritiskali Rohatinskog glede deprecijacije kune, kao treba nas izvoz uciniti konkurentan. Sreca da je Rohatinski pametan covjek (najbolji sluzbenik drzave ikad!) i ne dozvoljava takve mjere. Ne zbog toga sto misli da kunu ne treba deprecirati, vec zbog toga sto zna kakve bi posljedice to imalo na puk, obicnog malog covjeka. Zamisli da kuna deprecira 20 %, place naravno ostaju iste, a rata kredita raste. Ne moramo crtati kakve bi to posljedice imalo…

I eto, po ne znam koji put, u Rvackoj imamo ironicnu situaciju. Vladajuci (nasljednici istih onih koji su nas bacili u govna tamo 90 stvarajuci jaku kunu) zele slabljenje kune, dok Rohatinski, koji zna da bi to trebao biti gud potez (ali bi prouzrocio nesagledive posljedice) im to ne omogucuje jer bi nastao takav kurslus u Rvackoj da bi to bila opca tragedija.

I tako, Rohatinski mora braniti govna koja su ucinjena 90-ih da ne bi bilo jos vecih govana 2000-ih.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

http://www.poslovni.hr/76324.aspx

Dakle sve je jasno, CROBEX je imao najveći pad od svih svjetskih indeksa. Američki indeksi su već na manje od 10% pada, globalni indeksi su se oporavili gotovo u potpunosti izbrisavši gubitke. Jedino mi ronimo na -35%. A emerging fuckin market.

Ništa ovdje više nema veze s zdravom pameću

Hell is Empty and all the Devils are Here

[bye][bye][bye]
Dow Jones indeks pao je 49 bodova ili 0,39 posto, na 12.527 bodova. S&P indeks pao je, pak, 0,81 posto, na 1.354 boda, dok je Nasdaq indeks izgubio 1,13 posto, te zaronio na 2.322 boda.

[color=blue]Ulagače je ponajviše razočaralo upozorenje United Parcel Servicea, najveće svjetske poštanske kompanije, da će zbog slabljenja gospodarstva i visoke cijene nafte poslovni rezultati tvrtke u prvom tromjesečju biti slabiji nego što se procjenjivalo[/color]. Dionica UPS-a pojeftinila je 3,7 posto, a pale su i cijene većine drugih dionica u sektoru transporta. Zbog toga je Dow Jones transportni indeks potonuo 3,5 posto.

Nastavi čitatiOglas:

[color=blue]
“Pod pritiskom su i industrijski te građevinski sektor jer se ulagači plaše da će se posljedice krize na tržištu nekretnina proširiti na cjelokupno gospodarstvo
[/color]”, kaže Stanley Nabi, potpredsjednik u tvrtki Silvercrest Asset Management.

Ulagače je uznemirio i rast terminske cijene barela nafte na rekordnih 112 dolara, što bi moglo povećati troškove poslovanja kompanija i tako smanjiti njihovu dobit.

“[color=blue]Na tržištu počinje dominirati mišljenje da je situacija u gospodarstvu gora nego što se mislilo i sada su osnovna pitanja koliko će trajati i koliko će biti duboka recesija”, kaže Joseph Quinlan, strateg u Bank of America[/color].

Jučer su pale i cijene dionica u financijskom sektoru nakon što je Morgan Stanley upozorio da je u prvom kvartalu još jedan dio njegove imovine postao nelikvidan. Dionica te investicijske banke pala je 2,6 posto, a S&P indeks financijskog sektora 1,8 posto.

I na europskim su burzama u srijedu cijene dionica pale. FTSE indeks Londonske burze pao je 0,11 posto, na 5.983 boda. DAX indeks Frankfurtske burze izgubio je, pak, 0,75 posto, te zaronio na 6.721 bod.

——————————————————————————–
Nazad

Pesimizam je obijležio i trgovanje na Wall Streetu. Cijene dionica pale jer su poslovni rezultati nekoliko tvrtki razočarali ulagače, koji se, uz to, plaše i da će rekordne cijene nafte povećati troškove poslovanja kompanija. Barel sirove nafte na NYMEX-u jučer je stajao 110,65 dolara. Dow Jones indeks pao je 49 bodova ili 0,39 posto, na 12.527 bodova. S&P indeks pao je, pak, 0,81 posto, na 1.354 boda, dok je Nasdaq indeks izgubio 1,13 posto, te zaronio na 2.322 boda.

Američki trend preslikao se i u Europi. FTSE indeks Londonske burze pao je 0,11 posto, na 5.983 boda. Indeks Frankfurtske burze DAX izgubio je, pak, 0,75 posto, te zaronio na 6.721 bod.

i ja razmišljam o kupnji neke nekretnine krajem ove godine…osim toga nekoliko znanaca prodaju veće stanove 90+ m2 u dobrim djelovima grada i ne mogu više dobiti ni 1700 eura (po toliko su sada spremni prodati)
nema kupaca i nema novaca…ja očekujem neku stabilizaciju cijene na 1400 eura u zagrebu do 1800 na izvrsnim lokacijama i to vrlo brzo


Jel mi može netko na ovaj lijevi graf ucrtati “dot-com”? [rolleyes]

ne znam što si mislio po “ucrtati dot-com”, ali se iz tvog desnog grafa lijepo vidi da kao i sve drugo i nekretnine za investiciju treba kupovati u pravom trenutku valjda se i TA tu može primjeniti. povremeno su iznad prosjeka a povremeno ispod. long-term rastu, kao i npr. dionice.

još tri linka oko procjene nekretnine kao investicije:
Vaš link
Vaš link
Vaš link

ne tvrdim ja da će cijene kod nas pasti, nego da “FA” pokazuje da su skupe. možda se npr. stanarine povećaju drastično pa se taj pokazatelj popravi.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

Ma Tuna lol [thumbsup]
Živio.

No respect

Normalno da cijene stanova trebaju pasti i to drastično. Pa za cijenu penthouse-a možeš kupiti cijelu Mladinu na burzi

Hell is Empty and all the Devils are Here

1. prva stvar koju treba uzeti u obzir da kod nas ne postoje bullet repayment krediti, koji je su relativno znacajni nacin financiranja kupnje nekretnina u EU, posebno UK
2. koliko je od nekretnina kupljeno za stanovanje, a koliko za “investiranje”

Kad smo vec kod nekretnine, hocu kupiti nesto vec dvije godine i u to vrijeme je otislo 60% gore… Kazem mu ja, sad je kriza, nekretnine ce padati, a on meni vec dvije godine [lol]

s druge strane, stanovi na pojedinim dijelovima grada su 20% nizi nego prije dvije godine

a obzirom da imam dosta informacija, mogu reci da je pocela segmentacija…
steta sto kod dionica nije tako

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Pada se polako ali sigurno!

http://finance.yahoo.com/intlindices?e=europe
[bye][bye][bye]


i ja razmišljam o kupnji neke nekretnine krajem ove godine…osim toga nekoliko znanaca prodaju veće stanove 90+ m2 u dobrim djelovima grada i ne mogu više dobiti ni 1700 eura (po toliko su sada spremni prodati) nema kupaca i nema novaca…ja očekujem neku stabilizaciju cijene na 1400 eura u zagrebu do 1800 na izvrsnim lokacijama i to vrlo brzo

Beholder, javi se na private…

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Šta mislite zašto poslovni prostor u Prištini košta isto ko u Parizu? Zato što je to jedan od načina ulaganja u u ekonomski siromašnim zajednicama: Da se kojim slučajem ima ulagati u bilo što pametnije niko si nebi blokirao ili čuvao novac u takovim stvarima nego u nečemu što se brže vrti ali kad nemaš izbora i ovo je dobro jer je sigurno.

ne kužim, kako to misliš poslovni prostor u Prištini košta kao i u Parizu ? … znam da stanovi u centru Pariza su 2500 eura/m2 , van centra od 4000-10000 eur/m2 … , ja mislim da će cijene nekretnina na pravim lokacijama još rast, kao i one uz more, a ovo tipa špansko, prečko padat

Cookie Monster

New Report

Close