Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Meni nije jasno zašto su OIF-ovi, nakon što su im mirovinci u 12.mjesecu vratili lovu u fondove, počeli kupovati kao da nema sutra (to je bilo potkraj 12 mjeseca).

to je i meni bilo nelogično. a možda je razlog jednostavan: OMF povukli lovu iz OIF u 11. i to je naglo počelo rušiti tržište. možda su svi vidjeli da izmiče kontroli pa vratili lovu? tu paniku i pad su tad zaustavili ovi veliki bankovni OIFi. eto, moj guess – iznenadila ih reakcija.
drugo objašnjenje je da su planski zaljuljali tržište povlačenjem i vraćanjem. e sad tko je od koga koliko povukao i vratio ili ne vratio – zna HANFA.
sve zajedno je bilo dovoljno da zaljulja napregnuto tržište, plus ostale stvari … i ono što je moralo doći kad tad je došlo.

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch


Jedino mi onda nikako ne ulazi u glavu ono njihovo uletavanje ko sivonje prvi dan kada im je odobren JDD…. prolazili su blokovi na strašno visokim cijenama uspoređujući ih s ovima danas
Pumpanje rezultata za kraj godine jer su znali da će ova biti u banani. Pierre: ” Meni nije jasno zašto su OIF-ovi, nakon što su im mirovinci u 12.mjesecu vratili lovu u fondove, počeli kupovati kao da nema sutra ” Isti odgovor kao i gore.
[/quote]

isto mislim…punpanje rezultata zaključno na dan 31.12.07. mislim da im se i bonusi po tome računaju.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Ma kakvo pumpanje rezultata. Pa zar mislite da se rezultat pumpa sa ukucavanjem 20miliona kuna u THNK kroz blok transakcije na 11,000 ili 11,500? Pa još 20 na ADPL, pa DLKV itd… Još ako su očekivali pad u 2008oj zašto bi to radili? Koju logiku moraš imati da uložiš ogromne svote u nešto što znaš da će značajno pasti i da ćeš imat totalni pušing na tome? Žrtvovati ogromne gubitke u 2008oj kako bi još malo popravili već dovoljno dobar rezultat u 2007oj? Ne vjerujem. Nešto fali u toj priči, a to nešto je logika.

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Ovu temu treba ugasiti, više nema smisla pričati o nečemu čega nema. Ovo je bila korekcija, nikakav slom na burzi.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Dobro, oba dva poteza, i povlacenje love iz OIF-ova i kupovanje dionica od OIF-ova po visim cijenama je napravljen da bi netko profitirao. Tko je profitirao, a tko je izgubio?

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Mogući razlozi:

Naivnost – 4 MFa, svaki misli da će druga 3 sada ukucavat lovu u JDD i dizat cijene pa se krcaju jer se boje da im ne pobjegne vlak

Špekulantski motivi – uletit cemo 15 dana prije kraja godine i onda iskrcat par % iznad zbog Santa Clause rally

Zauzimanje pozicija – nekad je velikom investitoru primarni cilj uzeti značajan paket a tek sekundarni cilj profit na tom paketu, a u svrhu kasnijeg utjecaja na formiranje cijene, utjecaja na poslovanje društva, boljeg odnosa sa upravom i bolju mogućnost uvida u poslovanje itd…

Dogovor s OIFovima – povući ćemo naše udjele a za uzvrat uzimamo ove pakete od vas kako vi imali casha za isplatit nas

Ovo su neki od mogućih razloga…. jedan od njih je svakako i ovo što su dečki već spomenuli – pumpanje rezultata – samo me je začudilo da su se svi uhvatili tog pumpanja kao da je upravo to i samo to siguran razlog takvog ponašanja…ja mislim da je jedan od – možda, jedan jedini – nije sigurno

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Moguce da pumpanje rezultat igra, ja isto mislim da je to bar dio price. Vidjeh u firmama u kojima sam radio kako pred kraj godine pumpaju, pokusavajuci izdat racune za sve sto mogu pred kraj godine. Jest da si taj prihod uzeo od sljedece pa si onda u banani, ali bonus je sad, a za godinu dana, tko zna oces uopce radit u istoj firmi.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

ne znam zašto se tako čudite tome.

ako ti se nudi nešto što vrijedi 1000 kuna i za što računaš da će za neko vrijeme vrijediti 1200, pa kupiš dio po 1000 a ostatak na rasprodaji (koju sam izazoveš) po 500, napravio si sjajan posao.

vidite kako sada raste pritisak na mirovince, u hanfi, medijima itd. trebalo je ljudima da skuže. a da nisu ništa kupili na početku (poslije toliko inzistiranja) nego očito rušili, odmah bi sve bilo jasno i hanfa bi možda odmah reagirala. bio bi to preveliki rizik – a sve samo da bi imali još malo niži prosječni ulaz od ionako smiješno niskog koji će imati sada.

i oni sigurno paze da ne prijeđu neke granice.

zašto provalnik što brže pobjegne kada nađe pod madracom 10000 eura a ne skuplja još sitniš iz svih ladica po stanu?

naravno postoji i mogućnost da su pritom nekima omogućili i da se iskrcaju. to je vjerojatno bio samo usputni detalj, iako bi na tome usputnom trebao poraditi uskok.

mislim da sve govori činjenica da su dionice u koje su ulazili mirovinci i najviše roknule, ili?

&

Eto.

Analiza: Raiffeisen OMF smanjio imovinu u fondovima za pola milijarde kuna

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=cd6069db-a1c6-4ed9-8deb-fed2c7695b33&open=sec

Mudro je zborio stari Seneca: "Per ipiz dudatis eneus iri!"


ne znam zašto se tako čudite tome.

ako imaš nešto što vrijedi 1000 kuna i računaš da će za neko vrijeme vrijediti 1200, pa kupiš dio po 1000 a ostatak na rasprodaji (koju sam izazoveš) po 500, napravio si sjajan posao.

Ovo se i uklapa u tezu o zauzimanju pozicija. Jer s tim paketom koji si kupio na višim cijenama možeš stvarat pritisak pa i rušit cijenu i kupit puno veće količine na puno nižim cijenama.

Ono što me šokira u cijeloj priči je da ipak govorimo o mirovincima koji bi trebali biti stablizator, market maker, long term igrači…. Da su nam ovo napravili “hedge fondovi” (da ih npr imamo u HR) rekao bi svaka čast dečki, pobjedili ste cijeli market ali mirovinci bi ipak trebali igrati na drugačiji način…

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


mislim da sve govori činjenica da su dionice u koje su ulazili mirovinci i najviše roknule, ili?

tako je. pokazali su nam jasno koje ih dionice zanimaju (a i rekli, pisalo je po novinama poimence), i onda su te iste krenuli rušiti.

New Report

Close