Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



@super

Kad se krene gomilat cash po bankama, pa onda iz banaka u madrace to je vjerojatno zato što ljudi očekuju da će cijene (pogotovo dionica i nekretnina) rasti pa s velikim užitkom gube. [cool]

mislio sam sa stajališta monetarne politike..

i još bi me zanimalo o scenariju deflacije.. u Hr.. ne bi li tom slučaju neke naše firme postale respektabilni izvoznici?

i kako se u oba scenarija zaštiti od gubitka vrijednosti?

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


Tko su udjelničari? nije retail problem, problem su napravili mirovinci izvlačeći iz OIFova, retail povlačenje je posljedica, ne uzrok. Naravno da kasnije i taj retail odljev dodatno stvara pritisak ali institucinalni igrači mogu intervencijom kratkoročno promjeniti trend i time zaustaviti retail odljev. Tako da taj retail odljev je problem, ali osim u slučaju nekoj kataklizmičnog udara (bank run/fund run) on je manje značajan od međuinstitucionalnih odnosa.

Nazalost, ono sto su napravili mirovinci je u dobroj mjeri destabiliziralo trziste
jer OIF su bili (pre)nakrcani dionicama i nisu imali cash da podmire zahtjeve (mozda da uvedu ozbiljne RM procedure)
onda je pocele isplate malih;
Cini mi se da trenutno imamo situaciju da OIF ne kupuju sada jer sad “pusu i na hladno” bez obzira na sav cash koji sada imaju…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Astralis:

Sve to stoji, ali tko ulaže u fondove? Općenito udjeličari ako se uspaniče i počinju prodavati udjele fond manageri su nemoćni ma koliko god željeli dizati cijene. Pad imovine naravno niti jednom fond manageru nije u interesu, ali ne može protiv tržišta. Tako da opet ponavljam fond manageri nisu svemogući. Da su ZABA, PBZ, Raiffeisen i ERSTE najveći igrači na tržištu to apsolutno nema dileme, ali gotovo sva njihova imovina ovisi o drugima (tako je sa svim financijskim institucijama) i zato je tržište svojevrstan mix. ”

Tko su udjelničari? nije retail problem, problem su napravili mirovinci izvlačeći iz OIFova, retail povlačenje je posljedica, ne uzrok. Naravno da kasnije i taj retail odljev dodatno stvara pritisak ali institucinalni igrači mogu intervencijom kratkoročno promjeniti trend i time zaustaviti retail odljev. Tako da taj retail odljev je problem, ali osim u slučaju nekoj kataklizmičnog udara (bank run/fund run) on je manje značajan od međuinstitucionalnih odnosa.

I da nije bilo takvog ponašanja mirovinaca tržište bi svejedno palo (zbog povlačenja stranog kapitala – bilo retail bilo institucionalnog), ali istina ne u tolikoj mjeri. Mirovinci su svojim ponašanjem dodatno srušili cijene i koliko vidim po podacima za 2. mjesec imaju 511 milja kn casha što je najviše još od 2002. Tako veliki cash je razumljiv u ovakvom razdoblju i čim se situacija na globalnom tržištu stabilizira potegnut će i mirovinci – bez brige [smiley].

You either do it right or you get eliminated!

mirovnici redovno kupuju,
samo nemaju potrebe za agresivnom kupnjom,
ionako ima dosta onih koji im nude blokove;…

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

RealBear:

ali je ova japanska trajala cijelo desetljeće, a neki Japanci kažu da dan danas traje.

Japan je jedna od iznimno rijetkih zemalja koja poznaje pojam deflacije. Inače Nikkei 225 je danas na 12,260.44, a to je čak 68,5 % manje nego u 12. mjesecu 1989. kad je bio na ATHu od 38,957.44. Sad zamislite koliki je tamo balon postojao u tom trenutku da cijene nakon 20 godina vrijede više od 2/3 manje.

Nisi u pravu. napravljena je neka vrsta stock splita. Tako sam pročitao u nekoj knjizi.

zapali knjigu!


Nisi u pravu. napravljena je neka vrsta stock splita. Tako sam pročitao u nekoj knjizi.

Ja ne znam za to, ali moguće da je i to u pitanju…

You either do it right or you get eliminated!


mirovnici redovno kupuju,
samo nemaju potrebe za agresivnom kupnjom,
ionako ima dosta onih koji im nude blokove;…

Jedino mi onda nikako ne ulazi u glavu ono njihovo uletavanje ko sivonje prvi dan kada im je odobren JDD…. prolazili su blokovi na strašno visokim cijenama uspoređujući ih s ovima danas

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Jedino mi onda nikako ne ulazi u glavu ono njihovo uletavanje ko sivonje prvi dan kada im je odobren JDD…. prolazili su blokovi na strašno visokim cijenama uspoređujući ih s ovima danas


ni meni…
kao da je… manipulacija trzistem….
1. prvo ulet
2. Pa povlacenje casha iz oif
3. Bilo bi zanimljivo pregledati koji fond je kako odigravao,,,,

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


vipy: ” mirovnici redovno kupuju, samo nemaju potrebe za agresivnom kupnjom, ionako ima dosta onih koji im nude blokove;…” Jedino mi onda nikako ne ulazi u glavu ono njihovo uletavanje ko sivonje prvi dan kada im je odobren JDD…. prolazili su blokovi na strašno visokim cijenama uspoređujući ih s ovima danas

pa čuj, morali su malo ući i odmah, inače bi bilo preprozirno. godinama su moljakali da im to omoguće.

osim toga možda nisu još ni sanjali da če rušenje (potpomognuto stanjem u svijetu) ići tako glatko.

a možda su tek kasnije razradili strategiju.

na kraju, svejedno je njima, ionako su u samoposluzi. mogu uzeti recimo ingru 100% po 35000 ili 20% po 55000 a 80% po 30000. ionako je dubina pada samo stvar njihove dobre volje.

ako baš hoće, moći će kupovati dionice i skoro pa po nominali. samo neka još koji put povuku onako lovu iz OIF-ova i evo nas niže (iako možda im samodol sada ipak uspije stati na kraj). pitanje je samo koliko su pohlepni i drski.

a siguran sam da će im se isplatiti i to što su kupili po 55000. samo što im taj dio investicije recimo u godinu dana neće donijeti 75% nego valjda 10%. a ovako će im ingra donijeti nekih 75%. ili više, vidjet ćemo na kojoj cijeni će navaliti.

Ako se smijem nadovovezati, sve mi to izgleda kao kompromisno rješenje između dioničkih i mirovinskih fondova, dakle mirovinci žele novac tj cash, ok fer rješenje je kupit ćemo mi mirovinci od vas dioničkih fondova dio po najvišim cijenama, ali nakon toga računajte da želimo naš novac dakle vuk sit a ovca cijela, dionički su dijelom prodali dionice po izvrsnoj cijeni, a dijelom su morali prodavati po nalogu mirovinaca i time su skoro srušili burzu.
Ovo naravno nije međufondovska urota protiv malih, ali siguran sam da nekoliko najvećih fondova je igralo ovakav scenarij.
Najveće žrtve su svakako mali dioničari i mali fondovi koji nisu uključeni u tu igru.
Sve legalno, igrači zadovoljni i eto meni to izgleda logično i odgovor na vašu raspravu u bezglavom ulijetanju mirovinaca

Meni nije jasno zašto su OIF-ovi, nakon što su im mirovinci u 12.mjesecu vratili lovu u fondove, počeli kupovati kao da nema sutra (to je bilo potkraj 12 mjeseca). Ili voditelji OIF fondova nemaju pojma ili su dogovoreno omogučili insiderima da iziđu na ATH.
U svakom slučaju – manipulacija tržištem.
Tko je to uočio- spasio se, tko nije – taj je izgubio.

New Report

Close