Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


mislim da je ponedjeljak točka preokreta! [smiley11]

kako volim kad sam u pravu! [smiley2]


beholder: ” Tako je, Pliva je prodana na P/E=40 zato što su ameri budale i uopće ne kuže burzu… ” Kolega beholder, racunajte malo bolje. P/E=40 je na osnovu samo 1q 2007. Dobro je barr trzio, u pola cijene barem.

što bi reklo da bi ako anualiziramo P/E trebao biti 10, zar ne?

upravo o tome je pričam, jer je P/E za 2006. i 2005. bio negativan [smiley2]

deimos:

beholder: ” Tako je, Pliva je prodana na P/E=40 zato što su ameri budale i uopće ne kuže burzu… ” Kolega beholder, racunajte malo bolje. P/E=40 je na osnovu samo 1q 2007. Dobro je barr trzio, u pola cijene barem.

što bi reklo da bi ako anualiziramo P/E trebao biti 10, zar ne?

upravo o tome je pričam, jer je P/E za 2006. i 2005. bio negativan [smiley2]

Kolega, tosu godine kad je pliva knjizila hrpu gubitaka zbog restrukturiranja i sl. Onaj tko je napravio “due diligence” je mogao znat sto ce biti sljedece godine.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

business.hr

Početna


Ponovni uzlet na svjetskim burzama
Business.hr/Hina
16.06.2007 12:08
Blago spuštanje prinosa po državnim obveznicama ohrabrilo je protekloga tjedna na vodećim svjetskim burzama kupovine dionica, dok je skok cijena nafte potaknuo veća ulaganja u energetske dionice.

U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks porastao je 1,6 posto, na 13.639 bodova, postigavši najbolju tjednu izvedbu od 19. svibnja. S&P indeks zaključio je poslovanje u petak na 1533 boda, ojačavši na tjednoj razini 1,7 posto. Tehnološki Nasdaq ostvario je dobitak od 2,1 posto na 2.627 bodova – te se nalazi na najvišoj razini u proteklih više od šest godina.

U očekivanju bržeg rasta
Prinosi po američkim državnim obveznicama s rokom dospijeća od 10 godina povukli su se sredinom tjedna s najviših razina u zadnjih pet godina. “Sve dok prinosi po obveznicama ne probijaju sve više razine, ulagačima ima smisla kupovati dionice”, ustvrdio je David Bianco, glavni strateg za dionice pri UBS-u.

Skok cijena nafte za dva posto na Wall Streetu je potaknuo kupovine dionica naftnih giganata poput Exxon Mobil Corpa. Po dobicima je predvodila dionica Exxona, koja je ojačala 1,7 posto. Barel nafte na njujorškom tržištu skočio je na 68 dolara, najvišu razinu u zadnjih devet mjeseci uslijed zabrinutosti oko niskih zaliha benzina u SAD-u te pojačanog nasilja na Bliskom istoku.đ

Razlog za dobro raspoloženje na tržištu dao je i podatak o rastu prometa u američkoj maloprodaji u svibnju za neočekivano visokih 1,4 posto. Izvješće američke vlade pokazalo je da su potrošači nastavili kupovati vozila, odjeću i građevinski materijal unatoč visokim cijenama energenata.

I ‘bež knjiga’ američke središnje banke Fed potaknula je optimizam ulagača, s obzirom na ocjene monetarnih zakonodavaca da unatoč rastu gospodarstva protekloga mjeseca nema pritisaka na inflaciju od porasta plaća. “Ulagači sve više smatraju da bi američko gospodarstvo moglo ubrzati svoje rast te da je prvo tromjesečje zaista bilo najgore razdoblje u ovoj godini. I nadalje su zainteresirani za dionice i žele kupovati”, ustvrdio je Paul Nolte, direktor ulaganja pri Hindsdale Associatesu.

Uz energetske, uvelike su se kupovale i dionice transportnih te velikih industrijskih kompanija, koje se smatraju najvećimuživateljima koristi od rastućeg gospodarstva.

Akvizicije opet potiču rast indeksa
Na europskim burzama po rastu cijena predvodile su naftne i bankarske dionice. Londonski Ftse indeks porastao je na tjednoj razini 3,8 posto, na 6732 boda – nadomak najviše razine u zadnjih sedam godina. Frankfurtski DAX dobio je 5,7 posto na vrijednosti, zaključivši trgovanje na 8031 bodu.

Podršku oporavku europskih burzovnih indeksa nakon korekcija u prethodnome tjednu pružile su vijesti vezane uz akvizicije, pri čemu se isticao energetski i bankarski sektor. Od značajnijih dobitnika valja istaknuti britanskog dobavljača plina Centricu, čije su dionice ojačale 4,3 posto i svrstale se među najveće pojedinačne dobitnice. Povod tomu bila je vijest iz Gazproma kako se ta ruska grupa za naftu i plin približava sklapanju sporazuma s ciljem povećanja svoje prisutnosti na britanskom tržištu. Ruska grupa je objavila da je zainteresirana za Centricu kao i za niz drugih europskih kompanija, što Centrica međutim nije željela komentirati.

Barclays se također isticao po dobicima, zabilježivši rast cijena dionica od 2,8 posto nakon napisa u Financial Timesu da hedge fond Atticus Capital požuruje tu britansku banku da odustane od ponude za preuzimanje nizozemske banke ABN Amro.

U bankarskom sektoru ojačale su još dionice BNP Paribasa, za dva posto, nadovezavši se na ranije dobitke te francuske banke vezano uz medijska izvješća o interesu koji za nju iskazuju njezin konkurent Societe Generale. I dionice španjolske banke BBVA našle su se među najvećim dobitnicima, poskočivši za 3,4 posto uslijed priča da meksički milijarder Carlos Slim razmatra kupovinu većeg udjela u toj banci.

U

Ha, malo je posustala ova tema nakon zelenila u četvrtak i petak. Molio bi “tim za korekciju” [smiley2] da malo prokomentira očekivanja nakon “skandala” u HFP-u. Ne bih volio da ova tema ponovno “oživi” već sutra.
Pozdrav

TRTF-R-A: Bio on crn ili bijel, tartuf je uvijek gastronomski dragulj. Ali kao i svaki drugi dragulj i tartuf se teško pronalazi.


Ha, malo je posustala ova tema nakon zelenila u četvrtak i petak. Molio bi “tim za korekciju” [smiley2] da malo prokomentira očekivanja nakon “skandala” u HFP-u. Ne bih volio da ova tema ponovno “oživi” već sutra.
Pozdrav

Ne možeš prokomentirati očekivanja. Komentira se prošlo svršena stvar a ne pretpostavka u budućnosti.

Za budućnost se iznose pretpostavke.

Ja za slijedeći tjedan pretpostavljam daljnju korekciju, ponajviše zbog afere. Nadam se da griješim,
ali ne živciram se pretjerano zbog toga. To će biti samo prolazni trend, a nemam margine.
Zapravo, nestrpljiv sam vidjeti što će biti ujutro, kao da čekam neku utakmicu, ali ne bojim se ishoda. [smiley11]

No respect

Ja za slijedeći tjedan pretpostavljam daljnju korekciju, ponajviše zbog afere. Nadam se da griješim, ali ne živciram se pretjerano zbog toga. To će biti samo prolazni trend, a nemam margine. Zapravo, nestrpljiv sam vidjeti što će biti ujutro, kao da čekam neku utakmicu, ali ne bojim se ishoda. [smiley11]

Upravo tako. Ni sam ne bih mogao bolje opisat trenutno stanje.


Ja za slijedeći tjedan pretpostavljam daljnju korekciju, ponajviše zbog afere. Nadam se da griješim,
ali ne živciram se pretjerano zbog toga. smiley11]

slažem se ma da već sada ima jako puno mogućih dokupa neke su se dionice , tako lijepo spremile za povratak po pokatateljima na ta i izvještaji su tu , a sad ono roknulo u tom je…. fondu.

Zanimljivo je kako za svaki događaj mislimo, e baš to će nam srušiti dionice. Ja sam 100% u dionicama, ljeto je, mičem se od kompjutera i do T-HT-a ne gledam cijene dionica i opće se ne bojim da će pasti. Pa ne mislite valjda da će nam netko oduzeti dionice? To bi bilo političko samoubojstvo. Sankcionirani će biti koji su krali i primali mita a ne mi.( ja bi im dao doživotnu, da ne kažem još nešto gore) Nemojte bezveze plašiti nove investitore.


Ha, malo je posustala ova tema nakon zelenila u četvrtak i petak. Molio bi “tim za korekciju” [smiley2] da malo prokomentira očekivanja nakon “skandala” u HFP-u. Ne bih volio da ova tema ponovno “oživi” već sutra. Pozdrav

Ova afera ne bi uopće trebala utjecati na burzu. Vjerujem da ćemo, kao nekoć Italija, imati slabe vlade i česte promjene a privreda će se razvijati neovisno o tome.

[color=black][/color]

daki, 17.06.2007. u 19:41

Ova afera ne bi uopće trebala utjecati na burzu. Vjerujem da ćemo, kao nekoć Italija, imati slabe vlade i česte promjene a privreda će se razvijati neovisno o tome.

Dijelimo slična razmišlajnja………….[smiley2]

[color=blue]Paaaa po lojtrici gor, pa po lojtrici dol...pa po lojtrici gooorrr i doooollll...........[/color]

tenkista :

Zanimljivo je kako za svaki događaj mislimo, e baš to će nam srušiti dionice. Ja sam 100% u dionicama, ljeto je, mičem se od kompjutera i do T-HT-a ne gledam cijene dionica i opće se ne bojim da će pasti. Pa ne mislite valjda da će nam netko oduzeti dionice? To bi bilo političko samoubojstvo. Sankcionirani će biti koji su krali i primali mita a ne mi.( ja bi im dao doživotnu, da ne kažem još nešto gore) Nemojte bezveze plašiti nove investitore.

U potpunosti se slažem tržište je lagano krenulo gore i tako bi realno trebalo i nastaviti. Nije ovo lov na dioničare nego na velike zvijerke koje su pogriješile i za to će i odgovarati ako se dokaže .Dioničari se sa time netrebaju zamarati. Jedino pokušaj plašenja paničara da opet prodaju.Zato držite čvrsto svoje dionice i neće biti pada. Ponedjeljak nadam se sigurno daljnji porast cijena up.

New Report

Close