Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

a da nije možda previše ljudi na planetu pa da je vrijeme za neki ratić? [lol]



A vezano za ukupni vanjski dug, činjenica je da sve manji udio zauziam država, ma šta mi mislili o tome!

Bitan je ukupni dug, koji raste, kao i dug drzave. Drzava se zaduzuje u Hrvatskoj, sto onda gura firme i banke da se zaduzuju vani. To je preljevanje iz supljeg u prazno. Osim toga, svojim neplacanjem drzava generira sve veci unutrasnji dug.
Sad je g. Rohatinski upozorio drzavu da je bolje da se zaduzi vani, pa sljedi 11 mlrd kn zaduzenja vani, od kojih 8 mlrd ide na otplatu starih dugova.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

evo ima tu nešto o zaduživanju:
Vaš link

nije baš prikladno za ovaj bull run, ali …

Never pay the slightest attention to what a company president ever says about his stock. Bernard Baruch

u svakom slučaju i dalje vlada oprez na tržištu, a medvjedi i dalje opušteno odmaraju i čekaju bolje dane

Buco:


A vezano za ukupni vanjski dug, činjenica je da sve manji udio zauziam država, ma šta mi mislili o tome!

Bitan je ukupni dug, koji raste, kao i dug drzave. Drzava se zaduzuje u Hrvatskoj, sto onda gura firme i banke da se zaduzuju vani. To je preljevanje iz supljeg u prazno. Osim toga, svojim neplacanjem drzava generira sve veci unutrasnji dug.
Sad je g. Rohatinski upozorio drzavu da je bolje da se zaduzi vani, pa sljedi 11 mlrd kn zaduzenja vani, od kojih 8 mlrd ide na otplatu starih dugova.

Slažem se ja tu s tobom, slažem se i da je dobro da se daljnje zaduženje obavi vani s obzirom da se naše tržište “istrošilo” zadnjih godina, ali ima i pozitivan dio… domaća zaduženja su se jednim dijelom potrošila i na financiranje kapitalnih projekata, stvorila veliki prihod domaćim firmama, koje na temelju referenci iz RH mogu sada raditi te poslove i vani (IGH, Končar, Konstruktor, HDEL, Dalekovod) te time poboljšati VTB. S druge strane, kamate koje će država platiti ostat će ponovo domaćim vjerovnicima koji će i platiti porez ovdje i vjerojatno profit reinvestirati velikim djelom opet u domaće firme. Ako se mora zaduživati, ja sam generalno za domaće zaduživanje, ali u ovom trenutku, oportunije je vani.

Zaduživat se uz ovakvo poslovanje mora! Jedino rješenje je racionalizacija poslovanja državnih firmi. Po procjenama ljudi iz struke i pametnih ljudi (tko vjeruju vjeruje, tko ne, sta mu ja mogu) HEP bi mogao uz stare cijene struje generirati između 1000,000,000 i 1,500,000,000 kn dobiti, INA i puno više (samo se sjetimo da godišnje na plinu gubi milijardu jer daje djabe talijanima, umjesto da napravi skladište koje košta pola milijarde)… a gdje su šume, koje neki tajkuni iskorištavaju djabe za svoj SOLIDniUM namještaj, pa vode koje su jedan od najvećih parazita, pa HAC… itd. Nek racionaliziraju svoje poslovanje, ili laički, nek kradu samo 50 % manje, i u 10 godina vraćen će biti cijeli državni dug!

Eto, to je moje mišljenje… idem prileći
Lijep pozdrav bivšem vuku, ako se dobro sjećam
[thumbsup][wink]

Dobro, vise manje se slazemo… Jedino, sto se tice HEP-a, tu si krivo informiran. HEP trenutno prodaje struju ispod proizvodjackih troskova, cak ispod uvozne cijene. Mjesta za racionalizaciju ima, ali nece okrenut generalno sliku.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Buco: ” … A vezano za ukupni vanjski dug, činjenica je da sve manji udio zauziam država, ma šta mi mislili o tome! ” Bitan je ukupni dug, koji raste, kao i dug drzave. Drzava se zaduzuje u Hrvatskoj, sto onda gura firme i banke da se zaduzuju vani. To je preljevanje iz supljeg u prazno. Osim toga, svojim neplacanjem drzava generira sve veci unutrasnji dug. Sad je g. Rohatinski upozorio drzavu da je bolje da se zaduzi vani, pa sljedi 11 mlrd kn zaduzenja vani, od kojih 8 mlrd ide na otplatu starih dugova.

bitna je i struktura toga duga…jer nije isto što je neki hans sam sebi posudio lovu da kupi vilu u opatiji…
dug se definitivno treba strukturno rasčlaniti da bi se bilo kakva suvisla analiza mogla raditi…
dig stišće ali ako dođe do globalne hiperinflacije kako neki medeki predviđaju, još ćemo i profitirati [thumbsup]


Dobro, vise manje se slazemo… Jedino, sto se tice HEP-a, tu si krivo informiran. HEP trenutno prodaje struju ispod proizvodjackih troskova, cak ispod uvozne cijene. Mjesta za racionalizaciju ima, ali nece okrenut generalno sliku.

proizvođački trošak je službeno 0,25xx kn po kwh… nije baš ispod…ako ja i ti plaćamo 0,55kn struju
A pametnjakovići grade HE lešće čija izgradnja će trajati 6 godina, kapacitet će joj biti približno isti kao i jednoj elektrani kod mostara koja se prodavala prije 1,5-2 godine, za osjetno manji iznos od cijene HE Lešće…
to je samo jedan od primjera, vjeruj kolega, za hep sam jako dobro upućen!
Tamo su jednostavno gazde koji nemaju pojma o ničemu—> jer nije njihovo pa ih boli uvo!

Tesko prijatelju da je 0,25 kn po KWh, iz uvoza je recimo 60 EUR/MWh. Krsko i Plomin su jeftiniji, oko 20 EUR/MWh. 50-60 EUR kosta MWh iz nafte. Plin je skuplji, HE jeftiniji, ali su prazne akumulacije…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

Ja dobivam energiju fisijom iz nuklearnih svinja.
Kobasice+pršut=energija[lol] [thumbsup]

"Naucio sam…da dobre prilike nikada nisu izgubljene: netko ce se uvijek posluziti onima koje ti propustis."

“Kod tvrtki je riziku izložen samo kapital investitora, što predstavlja manju štetu”
[proud]….lako je bilo prije dok je “država” drmala….


Tesko prijatelju da je 0,25 kn po KWh, iz uvoza je recimo 60 EUR/MWh. Krsko i Plomin su jeftiniji, oko 20 EUR/MWh. 50-60 EUR kosta MWh iz nafte. Plin je skuplji, HE jeftiniji, ali su prazne akumulacije…

Nađi prosjek toga i to je to, a inače podatak sam našao kao prosječni u nekim materijalima HERA-e, toliko se smatra prosječna, a tražio sam ju kao bazu za izračun za neke druge izvore …blabla, to ti je sto posto.

A nitko te ne ograničava od koga ćeš kupiti struju, postoji burza u austriji (graz) i kupiš struje kolko te volja, a ovisi o količini plaćaš od 0,2-0,4Eura po kWh. Pa računaj…U svakom slučaju to je krasna marža do 55 lipa, s tim da je naravno domaća struja još jeftinija (ako troškove korigiraš za mrs kojekakvih “eksperata” i putne troškove…[sealed][huh]

A da ne govorim da neki privatnici koji imaju dozvole, njih 3-4 dilaju struju sa istoka talijanima reko naše mreže, a ne plaćaju naknade za prijenos, bar ne službeno…

Jako duga priča o hep-u , ali da ga deru k’o krmača masnu torbu–>deru!
Lijep pozdrav

New Report

Close