Korekcija

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ZSE: oprez ulagača, moguć oporavak Crobexa

ZAGREB, 11. veljače 2008. (Hina) – Nakon oštre prošlotjedne korekcije cijena dionica na Zagrebačkoj burzi, danas većina analitičara predviđa moguć oporavak Crobexa, ali i nastavak oštrih oscilacija cijena te oprez ulagača.

Od 11 analitičara brokerskih kuća koje je Hina anketirala, njih pet očekuje danas porast Crobexa, četiri stagnaciju, a dvoje pad.

“Tržište je trenutno rob vijesti koje stižu iz svijeta, regije i same Hrvatske. Moguć je oporavak Crobexa, no i dalje očekujem da će biti prisutne velike oscilacije cijena i oprez ulagača”, kaže Marko Mišulić, analitičar Apex vrijednosnica.

A o kako oštrim oscilacijama se radi najbolje ilustriraju zbivanja na Zagrebačkoj burzi u petak. Nakon jutarnjeg optimizma uslijedilo je nagli pad Crobexa do minus 3,8 posto, pa potom njegov oporavak, tako da je do kraja dana smanjio minus na 1,34 posto. Tjedan je zaključio s gubitkom od 8,25 posto, na 4.108 bodova.

“Takve oscilacije posljedica su neizvjesnosti. Ulagači su i dalje oprezni, iščekujući nove vijesti iz svijeta i iz regije”, ističe Mišulić.

Kako dalje navodi, uz prošlotjedni niz makroekonomskih i poslovnih vijesti iz svijeta, pojavile su se i glasine o odgađanju ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU). Smatra kako je moguće da je i to dijelom razlog zabrinutosti na tržištu.

“No, mislim da za paniku nema mjesta. Korekcije su sastavni dio tržišta kapitala, drugi je problem što domaći ulagači nisu navikli na nju, jer u proteklih nekoliko godina ovako intenzivnu korekciju nisu iskusili”, ocjenjuje Mišulić.

Govoreći o tome, napominje kako se zbiva povlačenje novca iz investicijskih fondova, koji su prisiljeni likvidirati pozicije na domaćem tržištu, rušeći na taj načinu cijene dionica, a male ulagače pritom hvata panika te se zatvara krug koji je i potaknuo oštru korekciju cijena.

U Hininoj anketi pojedini analitičari ističu da očekuju danas veći fokus ulagača na građevinski sektor, nakon snažnog pada cijena tih dionica u zadnjih nekoliko dana.

Veći interes očekuje se i za prehrambeni sektor, u očekivanju vijesti iz Turske o mogućem Agrokorovom preuzimanju turskog maloprodajnog lanca Migrosa.

Prošli tjedan nastavljen je oporavak indeksa vozarina sipkog tereta BDI, koji je samo u petak narastao za više od 3,5 posto.

“Zato mislim da bi ovaj tjedan u fokusu mogle biti brodarske dionice, naravno, ovisno o ukupnom raspoloženju na tržištu. Trenutno je raspoloženje na tržištu takvo da dobre vijesti jako slabo odjekuju”, zaključuje Mišulić.

Wile E. Coyote: Carnivorous Vulgaris; Apetitius Giganticus; Eatius Birdius

Do sada su se progoze analitičara pokazale 100% točnima pa ovo trebate isprintati i čuvati ko sveto pismo…

Svakim padom burze ,sve više ulažem u znanje, iščekivajući onaj dan koji će mi donijeti godine veselja... ;)

GROBEX -4.44%

14.04.2008.

ovo je dogovoren izostanak kupnje,na vecini dionica..i neka je..jos par dana svaka neka potone po 10-tak%,i mozda ova ironija zavrsi..Ako fondovi postave kupnju,prodaja ce se istovarati pola godine..

KADA NARASTEM BIT ČU BROKER

strašno……………….bilo kakav komentar suvišan [cry]

[color=blue][b]Čovjek uči dok je živ :) a ja sam prava mala štreberica :D[/b][/color]

nitko ne komentira koliko su izgubili oni o kojima se je pisalo da su nekad zaradili jako puno ( Dropolič…..)[cool]

Moram ponovo staviti graf
Nadam se da je sad dosta;

Odkud znaš da večinu dionica več nisu unovčili[bye]

Čini mi se da će u ovoj korekciji čarobna brojka za crobex biti 3800


nitko ne komentira koliko su izgubili oni o kojima se je pisalo da su nekad zaradili jako puno ( Dropolič…..)[cool]

ne, ne, mi smo zavidni samo kad drugi zaradjuju[wink]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

majko mila…sad sam upalio kompjuter….bolje da nisam…..ovo je VAN svake pameti…..[pray]

DOKUP!


nitko ne komentira koliko su izgubili oni o kojima se je pisalo da su nekad zaradili jako puno ( Dropolič…..)[cool]

niš oni nisu izgubili oni su davno prodali sada pomalo skupljaju od bezveznjaka[thumbsup]

dan je pametniji od noći

New Report

Close