Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


P/E…… ADRIS 17,04
HT 15,00
RIVP 15,54
Za RIVP u 2017.možemo očekivati manju dobit
Za ADRIS bi trebalo biti nešto povoljnije
HT ..ne može se očekivati znaćajnije promjene
Ostale dionice iz crobexa 10:
LEDO P/E 7,54 najbolji,a možda i najgori

Da, ali kad iz Adrisovog P u P/E izbaciš 347 HRK novca kojeg imaju, dobiješ P/E = 4.73.
S druge strane, kad od Ledovog budućeg E oduzmeš milijardu ili koliko su već posudili Agrokoru, dobiješ P/E puno viši od 7.54.


Kaj može lošije biti? 30% mi je pao portfelj u 2 tjedna.

Ajme najbolje bi bilo da ugasis komp poslje kise dolazi sunce 🙂

Nemojte slusati zorangutana zbog njega su neki ljudi izgubili novaca na Agrokoru provjerite sta je tamo pisao



P/E…… ADRIS 17,04
HT 15,00
RIVP 15,54
Za RIVP u 2017.možemo očekivati manju dobit
Za ADRIS bi trebalo biti nešto povoljnije
HT ..ne može se očekivati znaćajnije promjene
Ostale dionice iz crobexa 10:
LEDO P/E 7,54 najbolji,a možda i najgori

Da, ali kad iz Adrisovog P u P/E izbaciš 347 HRK novca kojeg imaju, dobiješ P/E = 4.73.
S druge strane, kad od Ledovog budućeg E oduzmeš milijardu ili koliko su već posudili Agrokoru, dobiješ P/E puno viši od 7.54.
[/quote]

Pokazatelj P/E pokazuje koliko ti treba godina da vratiš sve uloženo pod uvjetom da dobit svake godine kroz cijeli taj period ostane konstantna. Dakle, u P/E se niti ubacuje niti izbacuje ništa iz njega. Oduzimanje postojećeg novca po dionici iz P je donekle ok, ali E se u primjeru Leda ne bi mijenjao sve i kad bi ostali bez te milijarde.

TRTF-R-A: Bio on crn ili bijel, tartuf je uvijek gastronomski dragulj. Ali kao i svaki drugi dragulj i tartuf se teško pronalazi.

Todex solidno nastradao, ali može to još izgledati i gore iako mislim da nećemo još puno padati, osim ako ne griješim. Došao Armageddon da malo presloži portfelje ovih koji su mislili da su u sigurnim dionicama. Čini se u ovom trenutku da su sigurnije ove koje inače i nisu tako sigurne poput brodara ili građevinara.

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))


Todex solidno nastradao, ali može to još izgledati i gore iako mislim da nećemo još puno padati, osim ako ne griješim. Došao Armageddon da malo presloži portfelje ovih koji su mislili da su u sigurnim dionicama. Čini se u ovom trenutku da su sigurnije ove koje inače i nisu tako sigurne poput brodara ili građevinara.

kako da ne, nakon +400% rasta od dna baš su super sigurne na ovim razinama za kupnju

Ignore: KressoM, delux



Todex solidno nastradao, ali može to još izgledati i gore iako mislim da nećemo još puno padati, osim ako ne griješim. Došao Armageddon da malo presloži portfelje ovih koji su mislili da su u sigurnim dionicama. Čini se u ovom trenutku da su sigurnije ove koje inače i nisu tako sigurne poput brodara ili građevinara.

kako da ne, nakon +400% rasta od dna baš su super sigurne na ovim razinama za kupnju
[/quote]
Kolega, osjećam da sam sebe uvjeravaš u nešto u što ni sam ne vjeruješ…
ATPL će prije na 600 kn nego što će se LEDO vratiti na 8.000 kn.

ex. maratonac (05.10.2007.)... :-)))

ATPL će prije na 600 kn nego što će se LEDO vratiti na 8.000 kn.

pratit cemo @,,ja sam neutralan,nemam niti jedno 🙂




P/E…… ADRIS 17,04
HT 15,00
RIVP 15,54
Za RIVP u 2017.možemo očekivati manju dobit
Za ADRIS bi trebalo biti nešto povoljnije
HT ..ne može se očekivati znaćajnije promjene
Ostale dionice iz crobexa 10:
LEDO P/E 7,54 najbolji,a možda i najgori

Da, ali kad iz Adrisovog P u P/E izbaciš 347 HRK novca kojeg imaju, dobiješ P/E = 4.73.
S druge strane, kad od Ledovog budućeg E oduzmeš milijardu ili koliko su već posudili Agrokoru, dobiješ P/E puno viši od 7.54.
[/quote]

Pokazatelj P/E pokazuje koliko ti treba godina da vratiš sve uloženo pod uvjetom da dobit svake godine kroz cijeli taj period ostane konstantna. Dakle, u P/E se niti ubacuje niti izbacuje ništa iz njega. Oduzimanje postojećeg novca po dionici iz P je donekle ok, ali E se u primjeru Leda ne bi mijenjao sve i kad bi ostali bez te milijarde.
[/quote]
A kako bi se onda prikazao taj gubitak?
Izgubiti milijardu kuna znači izgubiti milijardu kuna i to se može računati u P/E ili tako da se P-u doda izgubljen novac, ili da se smanji E kroz sljedećih par godina.
Istina, ovaj prvi način bi vjerojatno bio bolji.
Ali poanta je da firme s istim P/E nisu iste ako imaju različit iznos casha ili duga, i to treba uzeti u obzir.

Kako računate p/e kod Adrisa kad ima povlaštene i redovne dionice?

@what

P je cijena dionice i ako tu cijenu želiš promatrati kroz prizmu da je dio nje i novac po dionici kojeg firma posjeduje (jer si ga zapravo “kupio” zajedno sa dionicom) onda si od P možeš oduzeti tu vrijednost. U tom slučaju, ako želiš uspoređivati, onda moraš isti “kriterij” upotrijebiti za obje dionice. Konkretno:

za adris – (P minus novac po dionici)/E
to je zato što firma ima stvarni cash po dionici

za ledo – P/E
to je zato što je firma posudila stvarni cash koji neće vratiti i zapravo ga više nema pa ga niti ne oduzimaš od P

Nadam se da sam bio jasniji. Ne možeš uspoređivati istu stavku (cash po dionici) na način da jednom “prčkaš” sa njom po brojniku, a drugom po nazivniku.

Zaključno, takav način promatranja tog pokazatelja i dalje ne mijenja na ledu trenutni P/E, ali ga mijenja na adrisu. U primjeru gubitka spominjane milijarde, promijeniti će se neki sasvim drugi pokazatelji.

TRTF-R-A: Bio on crn ili bijel, tartuf je uvijek gastronomski dragulj. Ali kao i svaki drugi dragulj i tartuf se teško pronalazi.

ako se danas ovo ne odbije sa 2050, možemo lagano krenuti na temu, Kolike minuse ostvarujemo.

cijelo tržište prati ledo osim atpl

New Report

Close