Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

migra
Možemo sad špekulirati koliko hoćemo. Nije bitno. Glavno da imamo ekonomski rast koji evo ubrzava čak i po izvještajima onih instituta koji su to propuštali primjetiti sve do prije koji mjesec.
Pa mora i burza malo prikočiti, konsolidirati. Da je nastavilo onim tempom Crobex bi bio preko 3000 već ove godine! Ne može to tako. Nije zdravo. Idemo dalje. Očekujem određeni rast nakon sezone FI-eva, a onda mnogo jače potkraj ljeta i najesen.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Gospodo, što se čeka?

Cini se da je “svjezi kapital” na marendi danas.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.


Gospodo, što se čeka?

kolega zar ne vidite da stagniramo
to vam je kada se novčanik puni sa svježim cash-om i u jednom trenu ako ne želiš
da ti pukne i da se lova rasprši moraš ga olakšati,mislim ispustiti cash na market.
u prosincu se tako punilo ,napuhavalo, upumpavalo…..
i kad je netko otvorio novčanik (izgledno i više njih simultano) začas smo praskočili dvije stepenice a umalo i treću.
to vidim i dalje kao najizgledniji scenarij.
možemo i otvoriti anketu?
kako vi procjenjujete razvoj događaja?
i sljedeće veliko pražnjenje novčanika za:
a) 3 tjedna

što više odgovora prikupimo dobit ćemo predvidljiviji rezultat
može i na privat da ne “privatiziramo” ovdje pa ću objaviti rezultate.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

G. Marić o headhunterima, donji video, od 25:27:

G. Maric – konferencija


pročitao sam jučer članak oko ulaganja u kontinentalni turizam
prvenstveno ulaganja u infrastrukturu i kapacitete u toplicama
proširenje i izgradnja novih hotela
i čini mi se da se radi oko 800 miliona kuna samo u tu vrstu građevinskih radova
znači skoro milja na jednom dijelu RH i samo u jedan sektor
pa neće to doći raditi Albanci i njihove tvrtke, sve će to ili uglavnom raditi hrvatski građevinari
za očekivati je puno, pu8no posla u slijedećem periodu a to znači i konačan izlazak i uzelet građevinara

U turistički sektor se ulaže 700 mil EUR.Većinu tih poslova treba odraditi do 1.5.Da li će građevinski sektor to moći odraditi,jer dolazi ljetna zabrana gradnje u u turističkim mjestima..Srećom poslovi va za poboljšanje energetske učinkovosti će se početi tek polije 1.7.Tajming je super jer mali i sarednji
kao podizvođaći moći odraditi poslove u predsezoni u turističkim objektima.
Mislim da će se prašiti od poslova u Dalmaciji..Ipak se bojim da građevinari ne prekorače rokove.
Ali ugovaranje slijedeih poslova će biti sa većim maržama.Ove godine možemo očekivati veći obim poslova,a iduće i znaćajniji rast dobiti.
Pričekajmo 31.07. tada će biti sve jasnije. To bi trebao biti prvi test zahuktavanja građevinara.
Med i mlijeko,sada pomalo,za godinu dana potoci.

malo od toga će raditi firme koje su na ZGburzi.to će raditi masa manjih uspješnih firmi koje nisu na burzi.
uspješnih firmi i iz drugih branši koje nisu na burzi a velikim dijelom pridonose izvozu i rastu BDP-a ima masa -ŠESTAN-BUSH,HS PRODUKT,HITTNER,EKO MEĐIMURJE itd.samo kad utipkate najbolje građevinske firme u HR izbacit će vam masu firmi za koje nismo ni čuli a rade i zarade,isto tako sam utipkao najbolje firme u međimurskoj i varaždinskoj županiji po dobiti i vidim da ih ima barem 15 sa 10 -30mil kuna dobiti a ne kotiraju na burzi.zato nemojmo misliti da se sve vrti oko ovih na burzi,najveći dio odrade oni iz sjene i njima možemo zahvaliti za gospodarski oporavak.

razlozi demotiviranosti i neprepoznavanja prednosti izlistavanja na burzi su razni ali i nedovoljna duga tradicija,očekjem da će se to promjeniti u bliskoj budućnosti kada će nove generacije pokazati starim generacijama što propuštaju.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/na-zagrebackoj-burzi-moci-ce-se-ulagati-u-startup-kompanije/923513.aspx

a tko će više zaraditi izlistani ili neizlistani držim da je to ipak manje bitno kada je svima jasno da će svi zarađivati više a neki izgledno značajno više.
koji točno najviše?
svi mi imamo nekih svojih favorita iz nekih naših razloga.
vrijeme će pokazati kako je tko vidio.
pred građevinom je svjetla budućnost a točno koliko pojedinačno svjetla?
gdje bi bila tada draž investiranja da se to već sada zna?
🙂

p.s.
postoji i mogućnost diverzifikacije građ sektora za one koji su zadovoljni da zarade a ne moraju nužno najviše zaraditi.
koliko vidim razvoj događaja u zadnjih mjesec dana baš potvrđuje da je to bila dobra a možda i najbolja strategija.
neki razočarani rastom svojih pojedinih građ favorita to dokazuju.
nisam taj
🙂

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Sto se tice izlistavanja, obicno se to dogadja kad firmama treba kapital, nude dionice, a pravdaju projektima, sirenjem itd. Da je Todoric tako radio vise danas bi bio u manjim problemima.
Inace, citao sam neki clanak na Yahoo finance da najbolji manageri odlaze u privatne firme, a ne u dionicka drustva. Zasto? Zato jer se mogu potpuno posvetiti poslu, zaradjivanju sto vise dolara, a ne balansiranju izmedju gazde, dionicara, regulatora, medija itd. I posljedicno gazde ih mogu vise platiti.
Ovo spominjem kao poantu da na burzu dolazi samo onaj tko mora.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

…Ovo spominjem kao poantu da na burzu dolazi samo onaj tko mora.

nije li najjeftiniji način prikupljanja kapitala preko burze a kome je u interesu da prikuplja skuplji kapital?
todex-u je bio definitivno(vidio više puta na svoje oči) smajlić od uha do uha na kamate>10 %
dali mu je sada smješno?
koliko je završilo u rukama bankara milijardica neznam točno onako iz rukava sam sipnuo ali ne vjerujem da je puno manje.molim upučenije da daju podatak ili procjenu jer baš bi me zanimalo,unaprijed zahvaljujem.
a da je za tu lovu sada duži a mogao je da je prikupljao na tržištu kapitala dali bi bio u situaciji u kojoj je?
dali bi završio kako će možda završiti?
ma mogao je on prikupiti bitno više na tržištu kapitala da je bio “otvoren” ali nije, a sada?
tko će se njemu ubuduće usuditi uskočiti dokapitalizacijom a potvrdio se kao potencijalno sklon “samoubilačkim namjerama” kada je poslovanje u pitanju.
ja ću reći PASS i mirno spavati.
to je ta stara generacija o kojoj sam u postu ranije.
vrijeme sve nas gazi s godinama ,samo neki od nas to priznaju a neki ne.
poštar uvijek dostavi račun.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

Nekako jedva čekam trgovanje idući tjedan, ne znam zašto ali imam takav osjećaj..

FI od IPPK nakon velikoga rasta šećera, koja se dobit očekiva?

A cijena dionice daleko od booka (jedna od potcjenjenijih dionica po mom mišljenju s obzirom na potencijal).

Teško može još dugo ostati tako.

Nije nagovor na ništa.

Lp

New Report

Close