Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Crumarix

Hvala za izvrstan post! Big lajk

slijedi nam precesija

@Crumarix, slazem se sa svakom rijeci osim dijelom za RIVP. Trailing P/E je trenutno 21. Rast dobiti dogodine od 40-50% daje forward P/E 15 sto ju za mene svrstava u blago precijenjenu dionicu. U svakom slucaju daleko od ovog da ce opravdati valuaciju za 10 godina.

Ali taj komentar primjenjen na neke druge sektore apsolutno stoji. Kao kupi sada jer ce dogodine vrijediti duplo a zapravo ce dogodine tek vrijediti onoliko koliko vrijedi sada. To je mentalitet kojim pocinje i zavrsava igra “tko zadnji magarac” jer te takvi ulagaci “tjeraju” da kupujes precijenjene dionice sa nadom da ce opravdati takvu valuaciju u buducnosti. Ogledni primjer su gradjevinari. Mozda krajem 2018 opravdaju danasnju valuaciju ali do tada ce se trziti na visestrukim razinama na temelju potencijalnih rezultata za kraj 2020.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Meni se recimo svidja objasnjenje da se kod dionica uvijek kupuje buducnost. Kako niko ne zeli da buducnost bude losa ti danas recimo kupis dionicu x za 100 kuna jer u biti kupujes buducnost i nadas se da ce ta dionica dogodine vrijedit 200. Onda dodje izvjesce i ono je jos gore nego prethodno. Ja jednostavno ne vidim razlog zasto bi dionica pala ispod 100 kuna jer kupuje se buducnost i sad cekas opet iducu godinu bolju buducnost kad ono izvjesce jos gore sta je u biti odlicno jer ponovno kupujes buducnost pa kad je sad jos gore buducnost ne moze biti nego bolja.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

A i fora ova spika kako bi Crobex bio danas na 3000-4000. Kao da su dionicari unistili firme prodajom svojih dionica, eto neki jadni konj koji je kupio INGR na 60.000 a prodao na 100 kn je kriv sto je firma umalo bankrotirala. A koliko bi se samo dokapa ustedilo da napaceni dionicari nisu prosipali svoje dionice po bidu u naletima panike! Bogati.

Ponavljam, radim u Belju i što novinari pišu je laž. Belje je odlična firma i proizvodi toliko dobrih proizvoda kakve ni Podravka nema.

Frenki..
Burza daje osjet ekonomije bilo krize ili oporavka minimum 6-9 mjeseci prije nwgo se to realno desi.
Primjer ti je kriza u americi gdje su indexi poceli padati 6-9 mjeseci prije krize… A isto tako poceli su rasti 6-9 mjeseci prije nego je i sluzbeno proglasne oporavak..
Kada kupujes dionicu ne kupujes…barem ja..
Vrijednost za buducih 10-20 godina… Ali svakako da za 6-9 mjeseci unaprijed.
Primjer ti je evo i rivp… Koji je btw po meni precijenjen.. Ali raste sada jer se vec uracunava turisticka sezona.
Isto je i sa svim drugim dionicama.
Jedino u koliko izadje izvjestaj za proteklu godinu koji je bio iznad ili ispod svih ocekivanja.
Npr. Brodari… Znamo da je 2016 najgora godina u povjesti brodara..
To je recimo prikazano cijenom atpl od 100 kn za 2016..god… Sadasnja cijena odrazava ocekivanje vrijednosti vozarina od 3-4 kvartala ove godine.
Tako jednostavno funcionira burza..
Svidjalo se to nekom ili ne..
Ali u koliko procitate bilo koju knjigu ili pratite malo trziste vdjet cete da je to naprosto tako.

A BALVANA!!! :) :) :)

I sto ako u 3. ili 4. kvartalu BDI bude 500.Po meni nema razloga za pad jer ce za 6-9 mjeseci sigurno rast.

Uvik ɐɹʇuoʞ ! Sitne duše mogu da mi puše!!!

Be arG , pa naravno da je za tebe rivp “precijenjen” , kad si ga prodao , kako si izjavio, na 30 , a vidim da i nekoliko drugih kolega dijeli stav o “precijenjenosti” I opet što se tiče rasta burze i Crobexa gledanje u retrovizor, šta je bilo, a ne šta će biti . Ovakvi komentari baš sada? Ili velika frustracija zbog navedenih događaja!? Malo optimizma ne bi škodila svima a posebno vama,

joj,joj,joj…
raspalila velika savjest svijeta da upozori ljude da ne kupuju dionice jer oni se jako boje za te ljude?
hahaha….
rekli bi stari ljudi “ne laje pas radi sela nego radi sebe”
priznajem da “lajem” i radi sebe ali pri tome iznosim hrpetine utemeljenih argumenata a ovi koji t ne priznaju da “laju” radi sebe već su moralna vertikala svjetskih razmjera??:-))
da mi je tu razinu moralnosti dostići,bogatsva sigurno nikad nemogu jer sam već više puta iz njihovog pera pročitao da oni “namjerno ne ulažu jer ne žele zaraditi”
i da su toliko bogati da namjerno ne ulažu
joj,joj,joj…
ovo postaje zabavnije od najbolje komedije,barem iz mog kuta.
nikoga ja ne pozivam na ništa,dapače nebrojeno puta sam upozoravao na rizike.
javno iznosim svoje poteze,strategiju,argumente,razmišljanja naglas ali na brdovitom balkanu nema oprosta za uspješnost i za činjenicu da si u pravu.
a posebno ti to nemogu oprostiti oni koji su postupajući suprotno od mene propustili veliku zaradu.
zar ste ju radi mene propustili ili ste si sami tako izabrali?
niste se sjetili tako jednostavnog,praktičnog,efikasnog,profitabilnog….rješenja.
možda ćete sutra,istina to se pitam intenzivno najmanje 3Q i čudim se,iako zabavno za mene i biti će još koji dan dok sunce malo ne zagrije i krene proljeće.
odmorit ćet se od mene ali niste radi mene ništa propustili nego samo radi sebe pa….
tako da vam bez mene nisu šanse apsolutno ništa veće,odluka je u vašim rukama bila,je biti će.
ovdje prisutni po pisanju su znalci,iskusni,prekaljeni i teško mi je povjerovati da neznaju,ne razumije prije da je nešto drugo u pitanju…
sretno svima u investiranju NEinvestiranju ili ćemu već

da mi je dočekati dan koji se je davno najavljivao na zse.
a to je uvođenje short selling pa da svi vi pesimisti se pokušate obogatiti na pesimizmu i crnilu, te da nama optimistima omogučite da maximiziramo profite.
onima koji me prozivaju za thnk.ako imaju hrabrosti dobit će od mene dionice na posudbu za prodaju ako imaju hrabrosti neka se jave.
vidim da vas pogađa činjenica koju iznosim a to je da svakodnevno pristiže svježih 5 milkn dnevno.
evo ispravka ,nije više 5mil kn.
moja procjena od danas =min 6 mil kn
zašto?
jer je u zadnjih 6 trg dana avg volumen >20 mil kn što je za 10 mil kn više od višegodišnjeg prosjeka.
i da, ne unosim ja tu likvidnost već oni koji su shvatiili što su slušajući vas propustili.
biti će ih svaki dan više pa pokušajte uzeti u razmatranje mogućnost ne biti zadnji m……
već su vam oni koji znaju bitno manje od vas naplatili,nemalo naplatili….
da,treba malo hrabrosti,mrvicu strpljenja….
svatko ima pravo na svoj izbor zar ne?
respect

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...


Pa gdje ste Vi kolega Verdi? Crobex buja Vas nema, sigurno u toplim krajevima…

kolega svako malo novi ath tako da se više i ne treba pratiti na dnevnoj bazi. samo smisliti još friškog kapitala i upumpavati. vidiš da i purani lete.

who dares, wins

Kolega navukli ste sa svojih nekoliko nickova npr neki dan ljude da kupuju thnk na 849,99kn
Vidim danas visoko likvidna dionica.

mozda tebe? 🙂

Osvrt na miami:
Da, fondovi trebaju odgovornije, ali to je samo pazljiva alokacija plime novca koju donose ulagaci. Ludila su uvijek kolektivna. Human condition.

Osvrt na migra:
Ne mogu svi zaraditi u istom vremenu. Onaj na vrhu ciklusa izgubi. Ali vecina dobiva svo vrijeme. Zasto? Zato jer dionice su firme, a firme su ljudi, vrijedni ljudi koji u prosjeku rade i zaradjuju. Samo dio radi stetu. Eto, zato.

Pozz!

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

zanimljivo jutro, uglavnom standard tipa, turisti up, izlaz na PVCM… ne kužim, na ADPL standard na standardima tj. osnovan stožer za obranu digniteta fondova, danima prodaja velikih količina po asku iako može bez problema po višoj prodati… itd. itd.

使用を信頼し、あなた自身の能力の

New Report

Close