Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Od kada se bavim burzom nikada do sada nisam vidio da se neka dionica trguje na 15 puta više ili ti ga 1500% nego je stvarno vrednovana!!
Mislim svaka čast imateljima i drago mi je da su zaradili…ali na temeljučega….ili je ovo teški FUGAZI

Hrvati i beton.

Trebalo bi napraviti neko sociološko istraživanje po pitanju te opsjednutosti, kao što je Josip Županov napravio o hrvatskom jalu…


Ma ček…tek sam sad vidio…jel ovo neka greška ili se ovaj IGH stvarno trči na čak 15 booka tj. knjigovotstvena vrijednost mu je 25 kuna a na buzi je 400 kuna….jesam ja ovdje nešto propustio?
Mislim…nisam pratio igh još tamo od 2008….tako da šta se desilo?

To vam je iz doba predstečajne kada se kapital istopio kako su obaveze rasle a banke preuzele imovinu. Ne bu to tako vječno. Obaveze su pokrivene sa imovinom koje ce se prodati a samo manji dio duga ce se vracati iz poslovanja. Uostalom za ovaj posao kojim se IGH bavi imovina nije niti bitna. Puno je bitnije poslovanje odnosno zarada. To vam je tako kada prodajete pamet.



Ma ček…tek sam sad vidio…jel ovo neka greška ili se ovaj IGH stvarno trči na čak 15 booka tj. knjigovotstvena vrijednost mu je 25 kuna a na buzi je 400 kuna….jesam ja ovdje nešto propustio?
Mislim…nisam pratio igh još tamo od 2008….tako da šta se desilo?

To vam je iz doba predstečajne kada se kapital istopio kako su obaveze rasle a banke preuzele imovinu. Ne bu to tako vječno. Obaveze su pokrivene sa imovinom koje ce se prodati a samo manji dio duga ce se vracati iz poslovanja. Uostalom za ovaj posao kojim se IGH bavi imovina nije niti bitna. Puno je bitnije poslovanje odnosno zarada. To vam je tako kada prodajete pamet.
[/quote]

Dobro ste rekli prodaju vam pamet vec desetljece vidimo kakva je to pamet bila do sada na prosjackom stapu 🙂

Ignore : renči


Ma ček…tek sam sad vidio…jel ovo neka greška ili se ovaj IGH stvarno trči na čak 15 booka tj. knjigovotstvena vrijednost mu je 25 kuna a na buzi je 400 kuna….jesam ja ovdje nešto propustio?
Mislim…nisam pratio igh još tamo od 2008….tako da šta se desilo?

Da to i ja gledam malo mi djeluje ludo, al lako napucati kad se ekipa dogovri koja je unutra,,, sve gledam dali su počeli nešto ozbiljno raditi, projektirati ?!?!? Bo

Kao i ingra kad je otisla na 60k mislim ?!?!?! Ono valjda ko zadnji magarac 🙂

Primjećujem lagano popunjavanje bida na većini dionica u mom portfelju. A askovi dosta prazni i ne spuštaju se već danima, a neki i tjednima.
Mislim da fondovi imaju taktiku da prikupe neku sumu pa onda u nekoliko dana oderu. Ne grickaju mic po mic. Zato rast kad dođe ide u valovima. Barem mi se tako čini.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Wow! Koja obzervacija. Svaka cast. Nego, zanima me, jeste li vi ikad vidjeli graficki prikaz kretanja bilo koje dionice? Ijedne?

Jesam.;-) Ima ih svakakvih. Pod valove sam mislio na nekoliko dana intenzivne kupovine pa onda zatišje.
U ovom slučaju, sad i ovdje. Ne srednjeročno i ne dugoročno.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Zanimljivo je recimo gledati dnevne / tjedne oscilacije jakih dionica na NYSE. Kako su veliki prometi onda imaš dojam kontinuiranog kretanja uz sitne harmoničke oscilacije oko neke uprosječene krivulje.
Ovdje kod nas čak i relativno likvidne dionice (par desetaka transakcija dnevno) izgledaju “choppy”, odnosno malo šamarnemo po asku, pa onda prosip po bidu itd.
Ljepše je kad likvidnost veća… Eh.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Nastavlja se razvaljivanje CROBEXa: 2180… ludilo…

LeoNT@

sve po očekivanom,najavljivanom scenariju.
na nekoliko tema provlačila rasprava o dotoku svježe likvidnosti kojom prilikom sam dao svoju procjenu da se radi za sada oko 5 mil kn dnevno a s obzirom da je to neke sugovornike naljutilo kao paušalna i neutemeljena procjena.
prilažem malo statitstike koja podupire moje procjene.
bazira se na redovnom zse prometu.
prosjek u zadnjih 1000 trgovinskih dana(TD)=10.8 mil kn a u zadnjih TD 500=10,2 mlkn
u 180 TD=10,7 milkn
u 100 TD=12,1 milkn
u 40 TD=13,1 mil kn
u 10 TD=15,3 mil kn
avg za 2016=9,5 mil kn
a za 2017=15,0 mi kn
iz navedenog se jasno vidi da svježi kapital pristiže čak i da je trend up a što će dalje biti i kako će tko pogoditi najizgledniji scenarij te kako će tko to i naplatiti
živi bili…

bilo bi mudro razmotriti mogućnost prolongiranja prodaje,izledno prodaje po većim cijenama kada je očito da se je štednja počela preljevati na tržište kapitala.
naravno svatko tko tako postupi sam preuzima i neke dodatne rizike pa…
vidim dosta nezadovoljnih koji su požurili sa prodajom što ne znači da možda nisu napravili dobro ali nebi im bio u koži,barem za sada…
🙂
kolega serislav@ je prije koji mjesec (crobex<2000)obrazložio da nam za rast i to značajan rast dostaje oko 1 mlrd kn godišnje a upravo smo sada na tom tempu.
imamo mi i velikog potencijala za više od 1 mlrd kn a vrijeme će pokazati koliko će to biti i realizirano.
štednja 165 mlrd kn,nekretnine 700 mlrd kn,strani kapital xxx mlrd kn
znači ništa što se dešava nije iznenađenje kao i ono što bi se moglo događati neće biti iznenađenje.

ne pozivam na kupnju-prodaju,očekujem da me netko svojim razmišljanjima i argumentima potakne na novo razmišljanje.isprike na dužini posta,tipfelerima...

o kakvim prometima vi pričate kada spominjete 10 mil. kuna.to vam je 100 ljudi po 100 000 kuna.toliko vam ljudi trguje na burzi i ti su malo ozbiljniji a ovi ispod te cifre se samo malo igraju.kada od dnevnog prometa odbijete fondove sa minimalno pola toga prometa i one koji u jednom danu više puta kupe i prodaju dođete do istine.

migra
Stojim iza svoje ocjene i dalje. Nekidan sam pokazao da je fond u kojem imam udjele povećao imovinu za 6 mil. kn netto po osnovi novih uplata, a po osnovi rasta cijene udjela oko 2 mil. kn.
Ukupna imovina dioničkih fondova na linku:

https://www.hrportfolio.hr/

je oko 2.1-2.2 mlrd, a mog fonda oko 11-12% od toga.
Linearizirano dobijemo da je mjesečni priljev samo u dioničke fondove oko 50-55 mil. iliti oko 600-650 mil kn godišnje.
Kad se tu još pribroje mješoviti fondovi i neki posebni dolazimo do nekih 750-900 mil. kn godišnje, s tim da ovaj gornji broj uzmite s rezervom.
Nakon toga, jedan broj ljudi ulaže direktno, znači ekipa poput nas, ali računam da je takvih relativno malo. Uzmite nekoliko tisuća ljudi s rasponom od nekoliko tisuća do par milijuna i dobite ćete educated guess od 5000 ljudi x 50000 kn (i to napuhano!!!) i tu sa svim ovim gore zatvaramo milijardu i kusur.
To je onaj NOVI NETTO o kojem govorim.

Nadalje, mirovinci su od oko 5 mlrd. godišnje ulagali oko 75% u državne obveznice i ne vidim baš da se to smanjuje, bar ne značajno, iako im je zakonska obaveza samo 50%. Za njih samo kritika.
Recimo da 20% ide u HR dionice, možda malo više, i to je oko još 1 mlrd i kusur.
To bih zvao STARI NETTO na koji smo se već navikli i koji je sve ove godine održavao tržište u šetnji od 1500 do 2000. Inače bi propali kao burze u regiji.

Znači, sa svježe 2 do 2.5 mlrd godišnje imamo ovakav rast!!!

Zamislite sad kad se po dolasku Crobija na 2500 krene trubiti o uspjehu dioničkog tržišta (mediji i ljudi vole okrugle cifre) pa se taj priljev ubrza, a onda nam još dignu rejting i počnu jače stizati i stranci.

Zato tvrdim da je uz restrukturiranje Crobex-a koje će s vremenom doći (još građevinara itd.) novi ATH zagarantiran u roku od 24 mjeseca, a niti 6000 ili čak 7000 u roku od 36 mjeseci nije nedostižno.
Jao onome tko nije unutra. Bit će suza, krv će na uši od muke izlaziti.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close